• AGD

Czy lodówka może stać na mrozie? Garaż, piwnica, kotłownia, balkon – czy to odpowiednie miejsca dla tego sprzętu? Wyjaśniamy!

Vobis.pl, 21-03-2022

Kupujesz nową lodówkę, ale nie chcesz porzucać starego sprzętu, który może okazać się przydatny podczas świąt czy organizowania rodzinnego przyjęcia? A może jedna lodówka w kuchni nie mieści wszystkich zapasów i zastanawiasz się, czy można drugie urządzenie ulokować w garażu bądź innym nieogrzewanym na co dzień pomieszczeniu. Czy lodówka może stać na mrozie? Odpowiadamy! Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości.





Czy lodówka może stać na mrozie, gdy urządzenie pracuje?

Lodówki produkowane są w czterech podstawowych klasach klimatycznych. Podczas zakupu sprzętu AGD większość z nas zwraca uwagę na parametry energooszczędności, pomijając zalecenia dotyczące temperatury otoczenia. Warto jednak pamiętać, że tylko lodówka użytkowana zgodnie z zaleceniami będzie prawidłowo pracować. Odpowiednia temperatura otoczenia wpływa na pobór prądu, a w dłuższej perspektywie także na awaryjność urządzenia.

W sprzedaży dostępne są lodówki oznaczone następującymi klasami klimatycznymi:

  • SN (rozszerzona umiarkowana) – przedział temperatur od 10 do 32 stopni C,
  • N (umiarkowana) – przedział temperatur od 16 do 32 stopni C,
  • ST (subtropikalna) – przedział temperatur od 16 do 38 stopni C,
  • T (tropikalna) – przedział temperatur od 16 do 43 stopni C.

Producenci stosują także oznaczenia liczbowe:

  • 3 – temperatura 10-25 stopni C, wilgotność 60%,
  • 4 – temperatura 10-30 stopni C, wilgotność 55%,
  • 5 – temperatura 10-40 stopni C, wilgotność 40%,
  • 7 – temperatura 10-35 stopni C, wilgotność 40%.

W Polsce najlepiej radzą sobie lodówki klasy klimatycznej N oraz SN. Klasy ST i T są przeznaczone głównie na rynek państw południowych, w których panuje gorący klimat tropikalny i subtropikalny. Nowoczesne urządzenia są jednak coraz częściej produkowane w taki sposób, aby nadawały się do pracy w dużo szerszych zakresach temperatur.

Czy lodówka może stać na mrozie? Po przeanalizowaniu klas klimatycznych i związanych z nimi zaleceń, nietrudno zauważyć, że pracujące urządzenie nie powinno znaleźć się w ujemnej temperaturze. Z tego powodu sprzętu nie należy ustawiać na zewnątrz (taras, balkon), a zimą także w nieogrzewanych pomieszczeniach (garaż, kotłownia, piwnica, warsztat, altanka działkowa).



Co może się stać, gdy lodówka będzie stała na mrozie?

Odpowiedzieliśmy na pytanie, czy lodówka może stać na mrozie. Teraz postaramy się szczegółowo wyjaśnić, dlaczego nie jest to zalecane. Praca lodówki polega na chłodzeniu zawartości przy równoczesnym oddawaniu ciepła na zewnątrz. W systemie cały czas krąży czynnik chłodniczy. Jest on zamieniany z gazu na ciecz, a następnie ponownie na gaz.

Termostat odbiera sygnał z temperatury otoczenia. Gdy wokół będzie panować ujemna temperatura, termostat nie odbierze stosownego sygnału, a sprężarka (odpowiadająca za chłodzenie żywności) nie zostanie włączona. Urządzenie szybko zacznie się przegrzewać, w komorze podniesie się temperatura, zamrażalnik odmrozi się, a produkty spożywcze zaczną się psuć.

Dodatkowo w agregacie lodówki znajduje się olej, który przy ujemnej temperaturze otoczenia może zgęstnieć. Lepka konsystencja nie pozwoli na jego prawidłowy obieg, czego efektem może stać się trwałe uszkodzenie sprężarki. W przypadku nowego urządzenia, producent taką usterkę uzna za uszkodzenie spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem. Skutkiem będzie utrata gwarancji.

Czy nieużywana lodówka może stać na mrozie?

Temperatura otoczenia wskazana w klasach klimatycznych dotyczy urządzeń podłączonych do prądu. A co z przechowywaniem nieużywanego sprzętu? Czy lodówka może stać na mrozie, gdy z niej nie korzystamy? W instrukcjach obsługi producenci nie wskazują takich informacji. Z tego powodu wiele osób ustawia stare lodówki w garażach, piwnicach czy nawet na balkonach. Warto jednak pamiętać, że bardzo niskie temperatury mogą spowodować uszkodzenie delikatniejszych podzespołów. Problemem jest także wilgoć, dlatego lodówkę najbezpieczniej jest przechowywać w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu, gdzie nie będzie narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty