• Mobile

Czy wiesz, jak założyć szkło hartowane na telefon?

Vobis.pl, 25-12-2019

Tym tekstem odpowiadamy na wątpliwości wszystkich, którzy zastanawiają się, jak porządnie przykleić szkło ochronne na ekran dotykowy. Jeśli masz wątpliwości, czy dasz sobie radę, to ten artykuł da Ci wszystko, czego potrzebujesz. Przeczytasz w nim o zastosowaniu szkła hartowanego, błędach, jakie możesz popełnić no i oczywiście o tym, jak samodzielnie założyć szkło hartowane.

Jak wygląda życie Twojego smartfona?

Co chwilę wkładasz go do kieszeni i wyjmujesz, żeby odpowiedzieć na nową wiadomość. Czasem przez nieuwagę wypuszczasz go z rąk i ląduje na podłodze ekranem do dołu.

Czujesz tę niepewność. Dopóki go nie podniesiesz, wyświetlacz jest jednocześnie pęknięty
i nienaruszony. Albo inna sytuacja. Wrzucasz go do torby razem z dokumentami, kluczami, długopisami i Bóg wie czym jeszcze. Po kilku takich wizytach na nieskazitelnym niegdyś ekranie pojawiają się pierwsze rysy...

Wiele najnowszych urządzeń wyposażonych jest w specjalne wyświetlacze, które odporne są na uderzenia i zarysowania (np. Gorilla Glass). Dzięki temu niestraszne im spotkanie
z wrzuconymi do torebki kluczami lub upadek na chodnik. Wciąż jednak większość smartfonów, a także tabletów, jest wrażliwa na bliski kontakt z twardą rzeczywistością.

Co to jest szkło hartowane?

Szkło hartowane to jedno z kilku rozwiązań w zakresie ochrony ekranów dotykowych. Jest

najtwardsze i najbardziej odporne na zarysowania. Takie odpowiednio dobrane szkło przyjmuje na siebie energię niczym kamizelka kuloodporna. Podobnie, jak kamizelkę, najlepiej założyć je na telefon, zanim pojawią się pierwsze rysy. Tak naprawdę, najlepiej kupić je od razu
z telefonem i zamontować zaraz po wyjęciu urządzenia z pudełka.

Dlaczego trzeba je precyzyjnie zakładać?

Szkło hartowane musi dokładnie przylegać do powierzchni ekranu. Tylko wtedy będzie miało

szansę spełnić swoją funkcję. Najlepiej, jeśli uda się idealnie nałożyć powłokę ochronną za

pierwszym razem. Próba oderwania i ponownego naklejenia tego samego szkła ochronnego na

telefon może się nie udać.

Jak dobrać szkło hartowane do telefonu?

Najważniejsze to kupować akcesoria u sprawdzonych sprzedawców. Masz wtedy pewność, że

naprawdę kupujesz szkło hartowane, a nie samoprzylepny plastik.

Na rynku znajdziesz zarówno szkła przeznaczone do konkretnego modelu telefonu, jak i tzw.

uniwersalne – pasujące do większej liczby modeli. Te pierwsze będą pewnie droższe, ale są za to idealnie dopasowane do kształtu ekranu. Te drugie natomiast sprawdzą się w przypadku mniej typowych, niszowych modeli smartfonów.

Wybierając szkło hartowane, należy zwrócić uwagę na to, czy ma odpowiedni rozmiar oraz, co nie mniej ważne, czy wszelkie otwory pokrywają się z tymi w telefonie. Chodzi o głośniki, mikrofony czy obiektywy aparatów. Poza tymi miejscami szkło powinno możliwie najdokładniej pokrywać wyświetlacz.

3 błędy podczas zakładania szkła – na co uważać?

• Pęcherzyki powietrza – jeżeli po naklejeniu szkła widać pod nim pęcherzyki powietrza,

oznacza to, że nie zostało poprawnie nałożone. Takie szkło nie przylega dokładnie we

wszystkich miejscach, przez co ochrona nie będzie tak skuteczna. Przyczyną pozostawania

takich pęcherzyków może być m.in. niewystarczające oczyszczenie powierzchni

wyświetlacza przed naklejeniem szkła hartowanego.

• Szkło wychodzi poza ekran – krzywo przyklejona powłoka ochronna irytuje nie tylko osoby

o wyjątkowym zmyśle estetycznym. To po prostu rzuca się w oczy. Nie wspominając
o sytuacji, kiedy szkło wystaje poza obwód telefonu. Widać wtedy, że właściciel telefonu nie przyłożył się do zadania. Wbrew pozorom, zadanie nie jest trudne, wymaga tylko nieco staranności.

• Szkło zakrywa głośnik lub obiektyw aparatu – taki problem może wystąpić, jeżeli źle

dobierzesz szkło hartowane do telefonu. W oczywisty sposób pogarsza to wygodę korzystania z urządzenia.

Jak dobrze nakleić szkło na telefon

Instrukcja naklejania szkła hartowanego znajduje się z reguły w opakowaniu. Warto jednak być

przygotowanym i wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W zakupionym zestawie powinno być szkło

zabezpieczone folią oraz odpowiednie ściereczki do odtłuszczenia i wyczyszczenia ekranu.

1. Wyczyść ekran swojego smartfona

Absolutna podstawa. Jeżeli ekran będzie brudny lub tłusty, nie ma co liczyć na udaną aplikację

szkła ochronnego. Specjalnie przygotowane do tego celu ściereczki z zestawu są zwykle dobrze opisane.  Dokładnie przeprowadzenie tego etapu umożliwi dokładne przyklejenie szkła
i pozbycie się ewentualnych bąbli powietrza;

2. Naklej szkło na ekran

Zanim przykleisz szkło hartowane na wyświetlacz, przyjrzyj się, gdzie góra, a gdzie dół. Otwory w nowej warstwie ochronnej powinny pokrywać się z elementami telefonu (głośnik, aparat fotograficzny, mikrofon). Dopiero kiedy upewnisz się, że szkło pasuje do Twojego telefonu, zdejmij folię ochronną i przyłóż szkło do ekranu. Jednym ze sposobów jest upuszczenie szkła hartowanego na ekran z minimalnej wysokości;

3. Wyciśnij powietrze

Nawet jeżeli wszystko zrobisz dobrze, między szkłem a ekranem mogą pojawić się pęcherzyki

powietrza. Aby się ich pozbyć trzeba delikatnie wyciskać powietrze, zaczynając od środka ekranu i kierując się do zewnątrz we wszystkich kierunkach.

Tak naklejone szkło hartowane będzie stanowiło najlepszą ochronę dla ekranu dotykowego twojego telefonu. Przynajmniej do czasu, kiedy samo nie ulegnie zniszczeniu.

A co, jeśli szkło hartowane pęknie?

Może zdarzyć się tak, że nawet najlepsze szkło hartowane w końcu nie wytrzyma. Podda się

rysowane śrubokrętem lub po niefortunnym upadku. Na jego powierzchni może pojawić się wtedy pęknięcie, np. w kształcie pajęczynki. Takie pęknięte szkło hartowane należy od razu wymienić. Przestaje ono wtedy spełniać swoją rolę i nie chroni już wyświetlacza twojego smartfona. Jest to więc ostatnia rada. Uszkodzone szkło wymieniaj bezzwłocznie.

Kliknij: szkła hartowane i kup sprawdzone zabezpieczenie na swój telefon na Vobis.pl

Podobne artykuły

Mobile

Pierwszy telefon dla dziecka – jak wybrać?

Zakup telefonu dla dziecka to w dzisiejszych czasach właściwie nieodzowna decyzja każdego rodzica. Niektórzy podejmują ją dość wcześnie, inni czekają, aż będzie to absolutnie konieczne. Niezależnie więc od tego, czy Twoje dziecko ma 7, 10 czy 12 lat – jeśli właśnie planujesz kupić mu pierwszy smartfon, ten poradnik na pewno Ci pomoże w tym zadaniu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka.

Vobis.pl, 20-04-2023
Mobile

Smartfon na raty 0% – przegląd modeli 2023

Dobre smartfony mają zwykle wysoką cenę. Za ich zakupem przemawiają jednak parametry – wytrzymałość, długa żywotność baterii, sprawne działanie, bardzo dobre aparaty i inne funkcje dodatkowe. Jeśli rozważasz taki zakup, ale jednocześnie nie chcesz pozbywać się gotówki, możesz zdecydować się na atrakcyjną ofertę i wybrać smartfon na raty 0%. Jaki model jest wart uwagi? Sprawdź nasz przegląd smartfonów 2023!

Vobis.pl, 22-03-2023
Mobile

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Smartfony Apple to jedne z chętniej wybieranych urządzeń na rynku. W połowie 2022 roku udział gadżetów z iOS w rynku wynosił blisko 28%. Użytkownicy chwalą je z uwagi na jakość, przyjazny system i oczywiście aparaty fotograficzne. Poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem? Sprawdź, jak wybrać iPhone do zdjęć! Prezentujemy wskazówki i przedstawiamy najbardziej polecane modele.

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty