• AGD Drobne
  • Mobile

Inteligentne oświetlenie domu

Vobis.pl, 27-01-2021


Smart Home to coraz popularniejszy system, który pozwala na zautomatyzowanie sterowania urządzeniami elektronicznymi. Dzięki konfiguracji naszego domowego sprzętu
w zintegrowaną całość, możemy kontrolować wszystkie jego elementy przy pomocy smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Dodatkowo, inteligentny dom zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Do najczęściej wybieranych modułów zaliczyć możemy między innymi czujniki ruchu, dymu, temperatury, kamery wewnętrzne
i zewnętrzne, stacje pogodowe oraz inteligentne oświetlenie.

Inteligentne oświetlenie - co to jest?

Inteligentne oświetlenie to system składający się z jednego lub wielu źródeł światła, którym możemy sterować bezprzewodowo. Może być stworzony między innymi z żarówek, lamp
i taśm LED. W jednym momencie możemy kontrolować całą grupę świateł lub pojedyncze lampy. Dostosujemy jasność do własnych potrzeb, zmienimy barwę i temperaturę światła oraz ustawimy konkretne godziny, w których potrzebne jest nam sztuczne oświetlenie. Istnieje także możliwość ustawienia poszczególnych profili, które będą nam towarzyszyć podczas pracy czy oglądania telewizji.

Ten element Smart Home może również symulować obecność domowników w mieszkaniu podczas ich nieobecności, co odstrasza potencjalnych złodziei. W połączeniu z czujnikiem ruchu umożliwi swobodne przemieszczanie się, na przykład po schodach, bez konieczności zapalania światła włącznikiem umieszczonym na ścianie.

Elementy inteligentnego oświetlenia

Jednym z głównych elementów inteligentnego oświetlenia są inteligentne żarówki, na przykład Philips Hue White and Color Ambiance. Wyglądem przypominają te klasyczne, z gwintem umożliwiającym wkręcenie do zwykłych lamp. Mają jednak o wiele więcej funkcji: pozwalają na regulację temperatury światła, ściemnianie
i rozjaśnianie oraz całkowitą zmianę koloru. Pozwalają na ustawienie harmonogramów dostosowanych do pory dnia lub aktualnie wykonywanej czynności. Sterowanie nimi może przebiegać przy wykorzystaniu podczerwieni (IR), Bluetooth, WiFi, Z-Wave oraz innych odmian sterowania radiowego.

Kolejnym ogniwem tego systemu są inteligentne lampy. Posiadają zbliżone funkcje, co żarówki oraz występują w podobnych rodzajach, co tradycyjne lampy. Do wyboru mamy wersje sufitowe (między innymi Yeelight LED Ceiling Light), podłogowe, biurkowe, łazienkowe, kinkiety i inne. Niektóre posiadają wbudowane czujniki ruchu, dzięki którym lampa zapali się od razu po wejściu domownika do pokoju. Możemy postawić również na inteligentne taśmy LED. Dzięki swojej elastyczności
i prostemu montażowi jesteśmy w stanie umieścić je wszędzie tam, gdzie tylko chcemy. Mogą stanowić element dekoracyjny, na przykład na krawędziach mebli, przy lustrach czy karniszach.

Warto pomyśleć również o przełącznikach dotykowych i ściemniaczach. Umieszcza się je na ścianach, a swoim wyglądem przypominają klasyczne włączniki. Tym pierwszym możemy przypisać kilka funkcji, od włączenia lampy po ustawienie gotowych profili oświetlenia według własnych preferencji. Ściemniacze, jak sama nazwa wskazuje, służą do ściemniania i rozjaśniania światła. Aby cały system oświetlenia Smart Home działał prawidłowo, zazwyczaj konieczny jest też mostek. Pełni on rolę centrali bezprzewodowej, która steruje wszystkimi wcześniej wymienionymi elementami.

Jak dobrze zaaranżować inteligentne oświetlenie?

Przed zakupem systemu inteligentnego oświetlenia powinniśmy odpowiednio je zaplanować. Każde pomieszczenie w domu spełnia inne funkcje, różniąc się od siebie również zapotrzebowaniem na rodzaj oświetlenia. We wszystkich wnętrzach powinno znaleźć się główne źródło światła, które jest niezbędne do przemieszczania się i wykonywania prostych czynności. Niektóre będą wymagać wsparcia światła uzupełniającego, które dodatkowo oświetlą miejsca przeznaczone do wykonywania precyzyjnych zadań. Lampy mogą spełniać również funkcję dekoracyjną, będąc ozdobą samą w sobie, lub podkreślać wybrane elementy wystroju wnętrz. W drugim przypadku sprawdzą się też taśmy LED, na przykład Yeelight Lightstrip.

W każdym pomieszczeniu możemy zaprogramować sceny świetlne, które według indywidualnych wymagań użytkownika będą o określonej porze zmieniały barwę lub natężenie światła. Sterując oświetleniem możemy nadać zupełnie innego klimatu naszej przestrzeni. Dzięki stworzeniu profili możemy również sporo zaoszczędzić na rachunkach. Wybierając elementy inteligentnego oświetlenia warto pomyśleć także nad detektorami ruchu i czujnikami światła.

Zalety inteligentnego oświetlenia

Jedną z głównych zalet inteligentnego oświetlenia jest wygoda. Sterowanie całym oświetleniem w domu i ogrodzie z poziomu smartfona jest szybkie i nie wymaga chodzenia
i używania włączników. Dodatkowo, jeśli posiadamy czujniki ruchu, światło zapali się samo po wejściu i zgaśnie bez ingerencji użytkownika, gdy ten opuści pomieszczenie.

System umożliwia również dostosowywanie natężenia, barwy i temperatury światła do potrzeby chwili, pory dnia czy nastroju. Tym sposobem światło może stać się także elementem dekoracyjnym. Ustawienie harmonogramów i profili oświetlenia jeszcze bardziej ułatwia stworzenie pożądanego klimatu w jednej chwili.

Inteligentne oświetlenie może służyć również w podniesieniu bezpieczeństwa naszego domu podczas nieobecności domowników. Nie tylko dzięki symulacji obecności, lecz także dzięki połączeniu go z urządzeniami alarmowymi. Wówczas po uruchomieniu alarmu światła zaczną migać w całym domu. Bardzo ważną zaletą oświetlenia Smart Home jest też oszczędność. Inwestycja zainstalowania tego systemu w domu zwróci się już po kilku latach, dzięki znacznie mniejszemu zużyciu energii. Niektóre aplikacje do zarządzania inteligentnym oświetleniem mogą sporządzać raporty dotyczące zużycia prądu, co może być również pomocne w planowaniu harmonogramów oświetlenia domu i ogrodu.

Podobne artykuły

Mobile

Pierwszy telefon dla dziecka – jak wybrać?

Zakup telefonu dla dziecka to w dzisiejszych czasach właściwie nieodzowna decyzja każdego rodzica. Niektórzy podejmują ją dość wcześnie, inni czekają, aż będzie to absolutnie konieczne. Niezależnie więc od tego, czy Twoje dziecko ma 7, 10 czy 12 lat – jeśli właśnie planujesz kupić mu pierwszy smartfon, ten poradnik na pewno Ci pomoże w tym zadaniu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka.

Vobis.pl, 20-04-2023
Mobile

Smartfon na raty 0% – przegląd modeli 2023

Dobre smartfony mają zwykle wysoką cenę. Za ich zakupem przemawiają jednak parametry – wytrzymałość, długa żywotność baterii, sprawne działanie, bardzo dobre aparaty i inne funkcje dodatkowe. Jeśli rozważasz taki zakup, ale jednocześnie nie chcesz pozbywać się gotówki, możesz zdecydować się na atrakcyjną ofertę i wybrać smartfon na raty 0%. Jaki model jest wart uwagi? Sprawdź nasz przegląd smartfonów 2023!

Vobis.pl, 22-03-2023
Mobile

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Smartfony Apple to jedne z chętniej wybieranych urządzeń na rynku. W połowie 2022 roku udział gadżetów z iOS w rynku wynosił blisko 28%. Użytkownicy chwalą je z uwagi na jakość, przyjazny system i oczywiście aparaty fotograficzne. Poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem? Sprawdź, jak wybrać iPhone do zdjęć! Prezentujemy wskazówki i przedstawiamy najbardziej polecane modele.

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty