• Multimedia

Jak działają kamery Wi-Fi?

Vobis.pl, 17-02-2021

Jak działają kamery Wi-Fi?

Kamery Wi-Fi to jeden z elementów systemu inteligentnego domu. Spełniają swoją podstawową funkcję monitoringu i ochrony przed kradzieżą mienia, jednak posiadają także kilka innych możliwości. To, co odróżnia je od standardowych kamer to stały kontakt z pozostałymi ogniwami Smart Home oraz z mieszkańcami. Inteligentne kamery możemy podzielić na: naścienne, kopułkowe (umieszczane pod sufitem), tubowe oraz uchylno - obrotowe (mogące się poruszać w górę, dół i na boki).

Kamery Wi-Fi w inteligentnym domu

Kamery Wi-Fi montowane są nie tylko na zewnątrz, lecz również wewnątrz budynku. Wymagają odpowiedniego zasilania (akumulatorowego lub przewodowego), zapewnienia stałej łączności oraz miejsca do zapisywania nagrań. Rejestrują materiał i przesyłają bezpośrednio przez sieć IP. Mogą zostać podłączone do domowej sieci internetowej lub bezprzewodowo łączyć się z routerem. Do uzyskania połączenia przeważnie konieczne jest zeskanowanie kodu QR z urządzenia. Podgląd i zarządzanie materiałem odbywa się przy pomocy standardowego protokołu IP. Kamery na bieżąco udostępniają nagrania w sieci, dzięki czemu możemy w czasie rzeczywistym oglądać emitowany obraz na swoim smartfonie, tablecie lub laptopie. Obrazy, w zależności od posiadanego urządzenia, mogą zapisywać się na karcie microSD, w chmurze bądź na indywidualnym serwerze. Dostęp do nagranych materiałów i transmisji na żywo chroniony jest hasłem, które ma za zadanie zabezpieczyć obrazy przed dostaniem się w ręce nieupoważnionych osób. Jednym kliknięciem na urządzeniu mobilnym w dowolnym momencie można zamknąć przesłonę obiektywu i zakończyć monitorowanie domu.

Wewnętrzne kamery Wi-Fi

Kamery wewnątrz domu nie powinny rzucać się w oczy. Dobrze jest umieścić je w kilku miejscach mieszkania, między innymi przy wejściu, drzwiach od tarasu lub balkonu, kuchni
i sypialniach. Swoim wyglądem przypominają kamerki internetowe, jednak występują
w różnych kształtach i kolorach. Najczęściej są to urządzenia wolnostojące, rozmieszczone możliwie wysoko lub pomiędzy roślinami, można jednak ustawić je w dowolnie wybranym miejscu. Wiele modeli posiada wbudowany mikrofon, który pozwala na komunikację
z osobami znajdującymi się poza domem. Należy do nich między innymi kamera MARMITEK VIEW ME.

Kamery Smart Home przydatne są zwłaszcza podczas nieobecności domowników, na przykład w trakcie wyjazdu. Z dowolnego miejsca na świecie można kontrolować to, co aktualnie dzieje się w domu. W razie przykrych sytuacji, jakim jest między innymi włamanie, nagrany materiał może stać się materiałem dowodowym w sprawie. Dodatkowo, rodzice małych dzieci mogą obserwować swoje pociechy na przykład podczas snu, a właściciele zwierząt w łatwy sposób sprawdzą, co robi ich pupil będąc samemu w domu.

Zewnętrzne kamery Wi-Fi

Zewnętrzne kamery Wi-Fi, jak Netatmo NOC01-EU, pozwalają na obserwację otoczenia wokół naszej posesji. Muszą być odporne na wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne i działać nieprzerwanie przez całą dobę. Nie tylko nagrywają obraz w jakości FULL HD, lecz także zapewniają dobrą widoczność w nocy oraz mogą robić zdjęcia. Dobrze, gdy zamontowane urządzenia posiadają funkcję detekcji ruchu, wówczas mogą wysyłać powiadomienie do właściciela domu o wykrytym niebezpieczeństwie. To rozwiązanie znaleźć możemy na przykład w kamerze IP Edimax IC-9110W HD. Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać również opcję detekcji twarzy. Wówczas możemy ustawić blokadę klamki drzwi wejściowych, która zwolni się dopiero po rozpoznaniu twarzy przez system.
W przeciwnym wypadku nastąpi wykonanie zdjęcia obcej osobie, nagranie jej lub włączenie alarmu. Funkcję identyfikacji posiada między innymi kamera IP Netatmo NSC01-EU. Uczy się wyglądu wszystkich członków rodziny, zwraca się do nich po imieniu oraz może informować domowników będących poza mieszkaniem, kto aktualnie w nim przebywa.

Kamery Wi-Fi, a inteligentne czujniki

Domowy system monitoringu możemy połączyć z inteligentnym systemem alarmowym. Jest to możliwe dzięki czujnikom Smart Home, które wykrywając zagrożenie uruchamiają syrenę alarmową, informują właściciela domu, ochronę oraz odpowiednie służby o zagrożeniu. Służą do tego na przykład czujniki na podczerwień reagujące na ruch, czujniki magnetyczne zabezpieczające drzwi
i okna, czujniki akustyczne reagujące na dźwięk tłuczonego szkła, czujniki gazu, dymu, czadu i zalania. Aktywować lub dezaktywować system możemy przy pomocy specjalnych manipulatorów lub pilotów. Obsługa całej instalacji nie jest skomplikowana, za to pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa nieruchomości, całego majątku i domowników.

Podobne artykuły

Multimedia

Jaka kamerka internetowa do Skype, Teams lub Zoom?

Kamery internetowe niewątpliwie są aktualnie na szczycie swojej popularności. Służą do wideokonferencji ze współpracownikami, spotkań z kontrahentami, uczestniczenia

w lekcjach online i utrzymywania kontaktu z bliskimi, których nie możemy zobaczyć osobiście. Dodatkowo, wiele osób używa ich do streamowania na znanych serwisach internetowych, jak Twitch czy YouTube.

Vobis.pl, 24-02-2021
Multimedia

Jaki tablet dla ucznia?

Pierwszym mobilnym urządzeniem, którego właścicielem staje się nasze dziecko jest zazwyczaj smartfon. Pełni on głównie funkcję komunikacyjną, pozwala na kontrolowanie miejsca, w którym znajduje się nasza pociecha, często też zapewnia rozrywkę. Jednak wraz z rozwojem, młody człowiek ma nie tylko większe potrzeby, ale i rosną jego wymagania.

Vobis.pl, 08-01-2021
Multimedia

Co kontroluje inteligentny dom?

Inteligentny dom to zintegrowany system, służący do kontroli i zautomatyzowania sterowania urządzeniami znajdującymi się w domu lub biurze. Przy pomocy smartfona bądź tabletu pozwala na porozumiewanie się i wydawanie poleceń, dotyczących na przykład temperatury w pomieszczeniach, włączenia piekarnika czy światła w wybranym pokoju. Jego działanie opiera się o tak zwany Internet Rzeczy (IoT), czyli koncepcję gromadzenia i wymiany danych przez urządzenia za pomocą sieci komputerowej lub inteligentnej instalacji elektrycznej KNX.

Vobis.pl, 23-12-2020
Zapisz się do newslettera

Szanowny Użytkowniku w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce Prywatności.

Potwierdzam

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty