• AGD

Jak ustawić lodówkę? Instruktaż krok po kroku

Vobis.pl, 17-02-2022

Kupno nowego urządzenia wiąże się zwykle z koniecznością wykonania pewnych czynności, przed jego pierwszym uruchomieniem. Nie inaczej jest w przypadku lodówki. Kwestia prawidłowego umiejscowienia nowego sprzętu i jego właściwego wypoziomowania jest tu szczególnie ważna. Wpływa bowiem na prawidłową pracę lodówki, jej wydajność, zużycie energii i bezawaryjność. Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić lodówkę, powinieneś skupić się na dwóch zasadniczych kwestiach. Pierwszą jest miejsce, w którym postawisz urządzenie (w kontekście ewentualnych interakcji z innymi sprzętami), drugą natomiast prawidłowe wypoziomowanie lodówki. Dziś dowiesz się, jak zrobić jedno i drugie.

Jak ustawić lodówkę, by nie zmniejszyć jej wydajności?

Wybór miejsca, w którym postawisz lodówkę, jest pierwszym wyzwaniem. Jeśli spełnisz kilka podstawowych warunków, zagwarantujesz urządzeniu bezawaryjną, wydajną pracę – sobie natomiast niższe rachunki za energię. Kwestie, na które musisz zwrócić uwagę, prezentujemy poniżej.

Otoczenie

Lodówka, jako sprzęt chłodniczy, co do zasady nie powinna znajdować się w bliskim sąsiedztwie źródeł ciepła. Zadbaj o to, by nie ustawiać jej w pobliżu urządzeń grzewczych, takich jak piekarnik, kuchenka mikrofalowa, czy płyta grzewcza. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości od grzejnika. Niedopilnowanie tej kwestii skutkować będzie wzmożoną pracą lodówki, a w efekcie większym poborem prądu.

Możliwość podłączenia

Podłączenie lodówki do gniazdka powinno być możliwe wyłącznie przy użyciu oryginalnego przewodu zasilającego. Ustaw swoje urządzenie w takim, miejscu, by nie było konieczności korzystania z przedłużaczy. Uchroni to nowy sprzęt przed ewentualnymi zwarciami lub przepięciami. Mogłyby one doprowadzić do trwałego uszkodzenia lodówki, niepodlegającego pod gwarancję producenta.

Podłoże

Powierzchnia, na której lodówka ma być ustawiona powinna być równa i płaska. Sprawdź to, a unikniesz późniejszego podkładania pod nóżki urządzenia przedmiotów, mających zapobiec przechylaniu w którąś ze stron. Lodówka stojąca na krzywej powierzchni ma tendencję do utraty szczelności (drzwi nie domykają się całkowicie), co prowadzi do większego zużycia energii. Mogą wystąpić również niepożądane wycieki wody, wynikające z pochylenia urządzenia.

Dostępna wolna przestrzeń

O tę kwestię należy zadbać już na etapie aranżacji kuchni. Zapewnienie wolnej przestrzeni o określonych wymiarach to podstawa dla prawidłowego działania chłodziarki. Przestrzeń ta powinna uwzględniać podstawowe wymiary urządzenia oraz sugerowany przez producenta minimalny odstęp od ścian (konieczny z punktu widzenia obwodu kondensacyjnego i układu oddawania ciepła). Ważne jest, że odstęp od mebli i ścian musi być zachowany również w przypadku urządzeń do zabudowy. Zwykle jest to co najmniej 50 mm, zwłaszcza z tyłu.

Jak wypoziomować lodówkę?

Jeśli już wiesz, w którym miejscu postawisz swoją nową chłodziarkę, pozostaje jeszcze odpowiedź na jedno, równie istotne pytanie. Jak wypoziomować lodówkę?

Sprawa jest stosunkowo prosta. Urządzenie jest bowiem wyposażone w dwie (zwykle z przodu) lub cztery wykręcane nóżki służące do regulacji poziomu. Przydać się może poziomica oraz w zależności od modelu lodówki również: wkrętak płaski, wkrętak krzyżakowy lub specjalny klucz dołączony do urządzenia.

  1. Aby uzyskać dostęp do nóżek poziomujących, otwórz drzwi lodówki.
  2. Jeśli sprzęt posiada osłonę nóżek przednich, należy ją zdemontować.

Kiedy masz już dostęp do nóżek, możesz wreszcie wypoziomować lodówkę. Aby tego dokonać, należy obracać (używając wkrętaka, dłoni, klucza) nóżkami od strony, w którą lodówka jest pochylona.

  • Wykręcanie nóżek powoduje podniesienie danej strony.
  • Wkręcanie nóżek powoduje jej obniżenie.

Lodówka powinna być delikatnie pochylona w tył tak, aby drzwi zamykały się samoczynnie i by nie było konieczności ich dociskania. Poziomicą sprawdzisz, czy lodówka została wypoziomowana prawidłowo.

Nieprawidłowo wypoziomowana lodówka – objawy

O tym, że urządzenie nie zostało prawidłowo wypoziomowane, może świadczyć zaobserwowanie następujących zjawisk:

  • drzwi lodówki samoczynnie się otwierają lub trudno je domknąć;
  • z dystrybutora wycieka woda;
  • kostki lodu w kostkarce są nierównej wielkości;
  • artykuły spożywcze staczają się z półek.

Jeśli któryś z tych problemów dotyczy Twojej lodówki, musisz ponownie przeprowadzić proces poziomowania urządzenia. Lodówka odwdzięczy się wieloletnią pracą i mniejszym poborem energii potrzebnym do utrzymania właściwej temperatury w komorze chłodniczej.
Podobne artykuły

AGD

Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Zestawienie popularnych modeli

Decyzja o zakupie zmywarki już zapadła. Wiesz już, że będzie to urządzenie przeznaczone do zabudowy. To jednak nie wszystko, przed Tobą bowiem najtrudniejsze zadanie – wybór konkretnego modelu. Producenci oferują dużą liczbę atrakcyjnych i funkcjonalnych zmywarek, a każda z nich wydaje się lepsza od poprzedniej. Co wybrać, na co zwrócić uwagę i nad jakimi modelami warto się zastanowić.

Vobis.pl, 20-04-2022
AGD

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Porównanie obu typów urządzeń

Jeśli zamierzasz wymienić zmywarkę lub chcesz wreszcie zakupić swoje pierwsze urządzenie, podstawowym dylematem będzie to, czy ma to być zmywarka do zabudowy, czy nie. Od odpowiedzi na to pytanie należy zacząć proces wyboru konkretnego modelu. Aby jednak decyzji nie podejmować zbyt pochopnie, warto przeanalizować swoje potrzeby i zapoznać się z zaletami każdego typu urządzeń.

Vobis.pl, 20-04-2022
AGD

Zmywarka duża czy mała? Sprawdziliśmy!

Jeśli wiesz już, czy wolisz zmywarkę wolnostojącą, czy do zabudowy, pozostaje jeszcze odpowiedź na inne, równie ważne pytanie. Zmywarka 60 czy 45? Szerokość urządzenia nierozerwalnie połączona jest z jego pojemnością. To, jakiego wyboru dokonać jest wynikiem analizy kilku istotnych czynników. Pozwoli Ci ona określić realne potrzeby i sięgnąć po model, który będzie optymalnym rozwiązaniem zarówno w kontekście walorów użytkowych, jak i kosztów eksploatacji.

Vobis.pl, 20-04-2022
Zapisz się do newslettera

Szanowny Użytkowniku w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce Prywatności.

Potwierdzam

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty