• Multimedia

Kilka porad o tym, jak wybrać telewizor

Vobis.pl, 18-12-2020


Kiedyś było prościej. Telewizory były kineskopowe. Kolorowy albo czarno biały.

Teraz trzeba wybierać spośród wielu opcji, które sprawiają, że rozrywka jest znacznie lepsza. Telewizory służą dziś nie tylko do oglądania „Dziennika Telewizyjnego” i „Stawki większej niż życie”. Z prostych odbiorników stały się platformami rozrywki, a czasem i pracy.

Telewizory do grania

Takie podłączone z reguły do jednej lub kilku konsol muszą sprostać innym wymaganiom, niż te, na których będziecie oglądać kablówkę. Bez względu na to, czy gracie na PlayStation, Xboksie czy Wii, pewne czynniki będą wspólne. Ważna będzie obecność i liczba odpowiednich gniazd. Szczególnie jeżeli rzeczywiście planujecie podłączyć na stałe kilka urządzeń, np. konsole, tuner satelitarny, odtwarzacz DVD, a do tego jeszcze pozostawić sobie możliwość podpięcia komputera. Warto też zwrócić uwagę na tzw. odświeżanie (więcej o parametrach telewizorów znajdziecie w dalszej części artykułu). Będzie ono szczególnie ważne przy dynamicznych rozgrywkach, ale również podczas oglądania relacji sportowych lub arcydzieł kina akcji, kiedy to liczy się każda sekunda.

Telewizory do oglądania filmów

One nie potrzebują tak wielu różnych gniazd, a częstotliwość odświeżania będzie w ich przypadku  nieco mniej ważna niż w przy telewizorach dla graczy. W tym wypadku podłączymy prawdopodobnie jeden odtwarzacz i ewentualnie zewnętrzny zestaw głośników lub soundbar. Ważniejsza może okazać się opcja Smart TV i możliwość podłączenia telewizora do Internetu. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie korzystać z zasobów serwisów streamingowch (np. YouTube) czy VOD (chociażby Netflix, Showmax czy ipla). No i po prostu przeglądać Internet na dużym, wygodnym ekranie.

Telewizor do pracy

Telewizor może też służyć do prowadzenia wideokonferencji i prowadzenia prezentacji. W takim wypadku będzie nam zależało głównie na wygodzie podłączenia telewizora do innych urządzeń, w tym do sieci wewnętrznej. Dla potrzeb prowadzenia prezentacji, ważna będzie przekątna ekranu i jakość obrazu. Nowoczesny telewizor może też z powodzeniem zastąpić ekran komputera. Może też być kolejnym ekranem, co również bywa przydatne w pracy. Znowu, w zależności od sposobu, w jaki korzystamy z komputera, nieco inne parametry będą ważne przy wyborze telewizora. Z pewnością przydatne będzie połączenie WiFi. Mniej kabli, większa wygoda i elastyczność.

Telewizor do oglądania tradycyjnej telewizji

W końcu telewizor może służyć po prostu do oglądania tradycyjnej telewizji naziemnej lub kablówki czy satelity. W tym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę na bardziej tradycyjne atrybuty. Do nich należą jakość obrazu, odwzorowanie kolorów, przekątna ekranu czy jakość dźwięku. Nie zapominajmy również o energochłonności urządzenia.

Przyjrzyjmy się parametrom telewizorów. Poniższa lista z pewnością przyda się Wam podczas wyboru nowego telewizora.

Czym jest przekątna ekranu?

Przekątna ekranu określa jego wielkość. Jest podawana w calach. Np. 50'' to 127cm. Wiadomo, więcej równa się lepiej. Co prawda niektórzy uważają, że zbyt dużych telewizorów nie należy umieszczać w małych pomieszczeniach, ale tak naprawdę to kwestia gustu. Warto tylko zwrócić uwagę na taką odległość od ekranu żebyśmy nie musieli kręcić głową kiedy akcja przeniesie się z jednego końca ekranu na drugi.

Jakie są rozdzielczości telewizorów?

Rozdzielczość mówi nam o liczbie pikseli. Co to są piksele? To takie małe punkciki określonego koloru. Kiedy są wystarczająco drobne lub patrzymy z większej odległości zlewają się w jeden obraz. À propos obrazów. Jeżeli kojarzycie Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Georgesa Seurata, to ten obraz został namalowany w taki sposób. Oczywiście w dzisiejszych telewizorach nie zobaczycie tych kropek, są za małe i jest ich zbyt wiele. Jak wiele?

  • Rozdzielczość HD (Wysoko Ostrość) to piksele ułożone wg schematu 1280x720. Jest jeszcze Full HD, które cechuje się ułożeniem 1920x1080
  • Rozdzielczość 4K to inaczej Ultra High Definition (UHD) oznacza, że piksele ekranu ułożone są w schemacie 3840x2160
  • 8K to rozdzielczość przyszłości, piksele w takim ekranie ułożone zostały w schemacie 7680x4320 (lub zbliżonym).

Im większy telewizor, im większa przekątna ekranu, tym wyższa powinna być jego rozdzielczość. Wynika to z faktu, że przy określonej rozdzielczości liczba pikseli jest taka sama, bez względu na wielkość ekranu. Na małym ekranie piksele będą drobniejsze, mniej zauważalne niż na dużym, gdzie 8294400 pikseli (tyle jest w ekranie 4k) będzie musiała wypełnić większą powierzchnię.

Odświeżanie obrazu

Częstotliwość odświeżania, jak przeczytaliście wcześniej, ma znaczenie dla przyjemności oglądania wartkiej akcji (np. w filmach lub transmisjach sportowych). Generalnie chodzi o to, czy ekran telewizora nadąża za nagraniem lub działaniami gracza (jeżeli używacie telewizora do grania właśnie). W tym wypadku znowu, więcej znaczy lepiej. Z drugiej strony tradycyjne źródła (np. telewizja naziemna) mogą nie nadążać za rozwojem technologii stosowanych w nowoczesnych telewizorach, przez co nie da się wykorzystać lepszego poziomu odświeżania.

Czym jest HDR w video?

HDR w materiałach video odpowiada za zwiększone jasność i kontrast, pozwala poprawić widzialność detali w cieniu. Ważna uwaga, HDR w fotografii to nie ten sam HDR, który występuje w telewizorach.

A co jest ważne dla Ciebie?

Wybierając telewizor zwróć uwagę na to, co jest najważniejsze dla Ciebie. W jaki sposób będziesz z niego korzystać? Nie zawsze sprzęt wybrany przez kogoś innego będzie idealny również dla Ciebie. Z drugiej strony, nie zamykaj się na nowe możliwości. Być może dziś tylko oglądasz filmy, ale może wkrótce odkryjesz w sobie zapalonego gracza?

Podobne artykuły

Multimedia

Najgłośniejsze głośniki Bluetooth – imprezowe propozycje od Vobis

Najgłośniejsze głośniki bezprzewodowe zapewnią świetne brzmienie nawet w wymagających warunkach. Sprawdzą się na prywatki, sezonowe pool czy garden party, jak i wakacyjne imprezy w plenerze – na plaży, w letniskowym domku czy nad jeziorem. Poznaj zestawienie najpopularniejszych głośników bluetooth z najlepszym basem. Niezależnie czy kierujesz się wagą, rozmiarem, ceną czy pojemnością akumulatora – z Vobis na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Vobis.pl, 20-04-2023
Multimedia

Głośnik przenośny do 300 zł – jak wybrać najlepszy? Polecane modele

Głośniki bezprzewodowe cieszą się sporą popularnością. Doskonałe do użytku domowego, w plenerze, podczas wyjazdów na wakacje i wszędzie tam, gdzie zależy Ci na dobrym nagłośnieniu. Masz ograniczony budżet i chcesz znaleźć dobry głośnik przenośny do 300 zł? Sprawdź wskazówki przygotowane przez ekspertów. Dowiesz się z nich, na jakie parametry zwrócić uwagę. Prezentujemy również polecane głośniki przenośne w tym przedziale cenowym!

Vobis.pl, 24-08-2022
Multimedia

Ile trwa gwarancja na sprzęt RTV?

Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem, wydawanym przez gwaranta (producenta bądź sprzedawcę). Jej warunki zawierają wszystkie uprawnienia konsumenta, obowiązki gwaranta, a także zakres i czas trwania oraz nazwę i adres gwaranta. Standardowa forma gwarancji trwa od daty zakupu sprzętu i obejmuje urządzenia z wadami produkcyjnymi. Rękojmia zaś chroni dodatkowo przed skutkami wad prawnych, to znaczy, gdy zakupiony towar jest przedmiotem roszczeń osób trzecich.

Vobis.pl, 02-06-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty