Nie znaleziono produktów

Zmień treść wyszukiwanej frazy
Spróbuj użyć mniejszej ilości filtrów (usuń mniej istotne)

Powrót

Od kilku lat na rynku jest coraz więcej sprzętów audio. Dzięki temu możemy dobrać takie, które najbardziej nam odpowiadają i spełniają nasze oczekiwania. Wybór głośników jest bardzo ważny w sytuacji kiedy zależy nam na dobrym, czystym dźwięku. Możemy również zainwestować w urządzenia, które przyczynią się do polepszenia jakości dźwięku. 

Czym jest subwoofer? 

Subwoofer jest dodatkowym głośnikiem w systemach stereo lub w wielokanałowych, najczęściej w zestawach kina domowego. Służy on do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach - od 20 do 250 Hz. Odtwarzanie niskich dźwięków wymaga głośników o dużej średnicy membrany i dużej mocy wzmacniacza. Sygnał w systemie stereo jest przesyłany do subwoofera przez filtr dolnoprzepustowy, który ma za zadanie wydzielenie składowych niskoczęstotliwościowych. W tego typu głośnikach występuje specjalny, osobny kanał niskich częstotliwości LFE, który oznacza się “.1”. W nim zapisywany jest dźwięk przeznaczony tylko dla subwoofera. Jego zaletą jest unikanie nadmiernego przetwarzania i przesyłania małej częstotliwości składowych, które wspólne są dla wszystkich kanałów. 

Subwoofer pasywny 

Subwoofer pasywny musi być podłączony do zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera. Przypomina on zwykłe głośniki. Wzmacniacz lub amplituner musi zapewnić odpowiednią ilość energii, ponieważ do dźwięków o niskiej częstotliwości potrzebna jest większa moc. Wtedy nieprzerwanie będą generowane efekty basowe reprodukowane przez subwoofer bez przeciążania zasilacza. 

Subwoofer aktywny 

Aktywny subwoofer zawiera głośnik oraz wzmacniacz. Jest urządzeniem, które działa samodzielnie. Głośniki oraz wzmacniacz są umieszczone w jednej obudowie i są wzajemnie dopasowane, żeby móc optymalnie działać. Zdecydowanie odciąża to amplituner lub wzmacniacz i pozwala na wykorzystanie mocy do reprodukcji dźwięku przez głośniki. 

Na który subwoofer się zdecydować?

Subwoofer aktywny zajmuje znacznie mniej miejsca, ma już wbudowany wzmacniacz, co jest jego największą zaletą. Dodatkowo jest gotowy do instalacji i użytkowania od razu po zakupie. Subwoofer pasywny wymaga dobrania odpowiedniego wzmacniacza i razem ze wzmacniaczem zajmuje więcej miejsca. Jest mniej popularny, ale tańszy od subwoofera aktywnego. Oba rodzaje urządzeń znajdują swoich odbiorców. Jednak subwoofer będzie bardziej uniwersalnym wyborem. Jest w pełni kompletne i ma wiele zastosowań. Subwoofer pasywny sprawdzi się u osób, które zakupiły dobrej jakości, solidny wzmacniacz o nienagannych parametrach. 

Wykorzystanie subwoofera 

Najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia kina domowego w domu. Najlepszy w tym wypadku będzie subwoofer aktywny, który można połączyć z zestawem głośników i amplitunerem. Coraz więcej osób chce również mieć dobre nagłośnienie komputera. Granie w gry komputerowe z przestrzennym dźwiękiem jest znacznie lepszym doznaniem, co więcej głośniki i subwoofery są wygodniejszym rozwiązaniem od wielogodzinnego noszenia słuchawek na uszach. Zazwyczaj subwoofery umieszcza się z przodu, przed słuchaczami albo z tyłu pomieszczenia. Umieszczenie subwoofera trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ przenoszą one dużo energii i mogą wprowadzać meble w  wibracje. Należy pamiętać, że umieszczenie ich w rogu pokoju może negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze subwoofera? 

Większość urządzeń różni się od siebie parametrami, wybierając tego typu sprzęt warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Moc, która wyrażana jest w watach odpowiada za to jak głośno może grać subwoofer. Trzeba pamiętać, że dobiera się ją do wielkości pomieszczenia, w którym mają stać głośniki. Konstrukcja subwooferów może być otwarta lub zamknięta. Otwarte gwarantują mocny, głęboki bas i zajmują mniej miejsca. Zamknięte cechują się większą szczelnością i mają lepszą regulację niskich tonów. Kierunek emisji dźwięku to również cecha, którą warto wziąć pod uwagę. Oznacza ona kierunek rozchodzenia się dźwięku. 

Jakie głośniki do subwoofera wybrać? 

Dzięki głośnikom możemy słuchać muzyki czy oglądać filmy w dobrej jakości. Głośniki zapewnią znacznie lepszy i czystszy dźwięk. Dodatkowo mogą one być przewodowe lub bezprzewodowe. Te najprostsze, czyli 2.0 składają się z dwóch kolumn, które mają za zadanie przenosić wszystkie dźwięki. Głośniki z odseparowanym basem to 2.1. Mają one głośnik niskotonowy i zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy graniu w gry. Część z nich w zestawie posiada subwoofer, który służy do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach. Większe, droższe zestawy - 5.1 wykorzystują dźwięk wielokanałowy. W ich skład wchodzi pięć głośników satelickich i jeden niskotonowy subwoofer. Te najbardziej rozbudowane zestawy - 7.1, składają się z ośmiu głośników, siedmiu satelitów i subwoofera. 

Przede wszystkim przed zakupem głośników trzeba określić w jakim celu będą przez nas użytkowane. Istotną kwestią jest liczba głośników. Od tego zależy czy dźwięk będzie przestrzenny. Wykonanie głośników jest ważne, ponieważ od tego zależy jak długo będą one nam służyć. Sterowanie i podłączenie - kiedy decydujemy się na głośniki przewodowe to dobrze jest sprawdzić długość kabla oraz czy można je zamontować na ścianie. 

Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty