Jak wybrać energooszczędny telewizor?

Vobis.pl, 07-12-2022

Galopujące ceny energii w bezlitosny sposób odbijają się na domowym budżecie. Sposoby na obniżenie rachunków za prąd mogą różne – jednym z nich jest wyposażenie domu w energooszczędne urządzenia. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać energooszczędny telewizor i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Przedstawiamy także polecane modele, które zapewnią nie tylko niższe zużycie prądu, ale i bardzo dobre wrażenia użytkowe.


SPIS TREŚCI

Telewizor energooszczędny – jak wybrać?

Jak wybrać telewizor energooszczędny?

Wybór energooszczędnego telewizora – etykiety energetyczne

Jaki telewizor energooszczędny będzie najlepszy?

Polecane telewizory energooszczędne

Jak wybrać energooszczędny telewizor – podsumowanie


Telewizor energooszczędny – jak wybrać?

Zanim podpowiemy, jak wybrać energooszczędny telewizor, warto w pierwszej kolejności w ogóle zastanowić się, czy jego zakup faktycznie jest niezbędny i korzystny. Zarówno jeśli chodzi o koszty jego zakupu i eksploatacji, jak i w przypadku samej jakości dostarczanego dźwięku i obrazu – te w końcu również będą miały przełożenie na finalne zadowolenie z jego użytkowania.

Telewizor to jeden z tych sprzętów, które są obecne praktycznie w każdym domu – co więcej, najczęściej w znacznie większej liczbie niż wyłącznie jednym egzemplarzu. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego wyposażenia swojego salonu, a niekiedy także sypialni czy innych pomieszczeń. Nic dziwnego! Premiera odcinka nowego sezonu wyczekiwanego serialu, film familijny w gronie najbliższych czy emocjonujące rozgrywki piłkarskie mogą być znakomitą formą relaksu po ciężkim dniu – zwłaszcza gdy wyświetlane są na ekranie urządzenia, zapewniającego doskonały obraz i fantastycznie brzmienie. W tej kwestii nowoczesne telewizory potrafią naprawdę wiele. Zachwycająca głębia, nasycenie i realizm odwzorowanych kolorów, bezbłędny kontrast, imponująca ostrość krawędzi czy brzmienie pozwalające usłyszeć każdy detal dźwięku – wszystko to sprawia, że filmowym seansami w iście kinowym stylu możemy cieszyć się każdego dnia, we własnym, domowym zaciszu.

Niestety, wraz ze wzrostem jakości wyświetlanego obrazu, najczęściej znacząco zwiększa się także ilość energii, jaką pobiera sprzęt w trakcie pracy. Co więcej – nierzadko zdarzają się również sytuacje, w których telewizor zapewnia dość standardową jakość obrazu, natomiast opłaty za jego użytkowanie są niewspółmiernie wysokie.

Chociaż telewizory nie należą do szczególnie energożernych sprzętów, ich codzienne, wielogodzinne użytkowanie może istotnie odbić się na rachunkach – zwłaszcza w dobie szybko wzrastających cen za energię elektryczną. Czy to oznacza, że aby nie uszczuplać zanadto domowego budżetu, jedynym wyjściem jest mocne ograniczenie wykorzystywania dobrodziejstw technologii lub też wybór urządzenia z mocno przeciętnymi parametrami?

Niekoniecznie – rozwiązaniem mogą być energooszczędne telewizory. Co kryje się za tą nazwą? Czy decydując się na zakup urządzenia tego typu, trzeba przygotować się na duży wydatek? I co najważniejsze – jak wybrać energooszczędny telewizor?


Jak wybrać telewizor energooszczędny?

Rynek nowoczesnych urządzeń i sprzętów RTV stale się rozrasta, stąd też pytanie o to, jak wybrać energooszczędny telewizor, zadawane jest coraz częściej. Jednym z powodów zwiększenia popularności rozwiązań tego typu jest naturalnie ich większa dostępność dla przeciętnego konsumenta. Duże znacznie ma tez oczywiście coraz bardziej przystępna cena – dobrej jakości telewizor energooszczędny dostać można obecnie już nawet za cenę w okolicach 1000 zł. Nie ulega jednak wątpliwości, że duży wzrost zainteresowania sprzętami tego typu, wynika ostatnimi czasy przede wszystkim z mocno niestabilnych i szybujących cen, jakie przychodzi obecnie płacić za energię elektryczną. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie telewizory należą do jednych z najczęściej i najwięcej eksploatowanych urządzeń, kwestia ich lepszej wydajności energetycznej oraz zminimalizowanej ilości zużywanej energii, nabiera szczególnego znaczenia.

Jak wybrać energooszczędny telewizor? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, jaka technologia wyświetlenia została zastosowana w danym urządzeniu. Parametr ten wpływa nie tylko na jakość obrazu. Jest to jeden z kluczowych aspektów decydujących o tym, jaka ilość prądu będzie pobierana przez sprzęt.

Jaki telewizor energooszczędny będzie najlepszym wyborem? Przyjrzyjmy się więc specyfice poszczególnych rozwiązań:

 • Telewizory LCD – czyli pierwsze telewizory z płaskim ekranem, które zastąpiły energożerne odbiorniki kineskopowe. Dużą zaletą urządzeń jest niska cena. Warto jednak mieć na uwadze, że choć zużywają mniej prądu niż telewizory plazmowe oraz wspomniane telewizory kineskopowe, wykorzystywana w nich metoda wyświetlania obrazu oparta na technologii ciekłokrystalicznej również wymaga określonych pokładów energii elektrycznej. Czy wśród modeli LCD można znaleźć energooszczędny telewizor? To, ile prądu będzie zużywać sprzęt, zależy w tym wypadku przede wszystkim od wielkości ekranu, zastosowanego kontrastu i jasności ekranu czy samych funkcji wyświetlania. Należy więc liczyć się z tym, że wybór energooszczędnego telewizora LCD odbije się nieco na jakości otrzymywanego obrazu. Rozwiązaniem może być wybór modelu z trybem oszczędzania energii.
 • Telewizory LED – odbiorniki LCD z podświetleniem LED. Nieco droższe, lecz zdecydowanie bardziej energooszczędne niż zwykłe telewizory LCD. Mimo mniejszego zużycia energii, zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu.
 • Telewizory OLED – jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor energooszczędny wybrać, by nie zrujnować domowego budżetu wysokim rachunkiem za prąd, a jednocześnie cieszyć się dobrej jakości obrazem, zwróć uwagę na modele OLED. Są to urządzenia oferujące znakomite parametry wyświetlanego obrazu – głęboki kontrast i wierne odwzorowanie kolorów. Jednocześnie, z racji tego, że zastosowane w nich diody emitują światłe własne, ekran nie wymaga dodatkowego podświetlenia, dzięki czemu telewizory tego typu pobierają znacznie mniej energii.


Wybór energooszczędnego telewizora – etykiety energetyczne

Wybór energooszczędnego telewizora nie może oczywiście obyć się bez rozpatrzenia efektywności energetycznej. Parametr ten ściśle określa znajdująca się na sprzęcie etykieta energetyczna. Należy poświęcić jej nieco więcej uwagi – od 01.03.2021 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązują nowe regulacje i oznaczenia. Jedną z głównych różnic jest powrót do zamkniętej skali oznaczania klasy efektywności energetycznej, tj. od „A” do „G”. Na urządzeniach nie znajdziemy już plusów przy literze „A”.

Umiejętność odczytywania etykiet energetycznych [WK1] pozwoli jeszcze przed zakupem dobrze zorientować się, co do faktycznego kosztu eksploatacji sprzętu. Ponadto, przy pomocy nowych oznaczeń o wiele łatwiej porównać między sobą różne modele interesujących  energooszczędnych telewizorów.

Jakie informacje znajdziemy na nowej etykiecie telewizorów? Co oznaczają poszczególne wartości? 

 • Kod QR do zeskanowania,
 • nazwa/znak towarowy producenta sprzętu,
 • nazwa modelu urządzenia,
 • kolorowe strzałki, czyli symboliczne oznaczenie skali wszystkich klas efektywności energetycznej, tj. od „A” do „G”. Ciemnozielony oznacza urządzenie najbardziej oszczędne w zużyciu prądu, a czerwony najmniej,
 • klasa efektywności energetycznej urządzenia,
 • zużycie energii w trybie włączenia podczas odtwarzania treści w SDR (Standardowy Zakres Dynamiki) w jednostce kWh/1000h,
 • klasa efektywności energetycznej urządzenia dla modeli ze wsparciem dla HDR (Wysoki Zakres Dynamiki),
 • zużycie energii w trybie włączenia podczas odtwarzania treści w technologii HDR w jednostce kWh/1000 h,
 • przekątna ekranu (w centymetrach i calach),
 • rozdzielczość ekranu w pionie i poziomie (w pikselach),
 • numer rozporządzenia.

O rozpoznanie, czy wybrany model energooszczędnego telewizora ma nową czy starą etykietę, nietrudno. Wystarczy zerknąć na prawy górny róg – jeśli znajdziemy tam fotokod, mamy do czynienia z obowiązującą etykietą.


Jaki telewizor energooszczędny będzie najlepszy?

Przy wyborze telewizora energooszczędnego warto sugerować się nie tylko wspomnianą etykietą efektywności energetycznej. Świadomość tego, co realnie przekłada się na zużycie energii przez sprzęt, pozwoli nie tylko na wybór mniej energochłonnego modelu, ale też na wdrożenie dobrych praktyk na co dzień, dzięki którym rachunki za prąd będą jeszcze niższe. Jaki telewizor energooszczędny zapewni najmniejsze zużycie prądu? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Co ma wpływ na zużycie prądu przez sprzęt? Poniżej wypunktowaliśmy kluczowe kwestie.

 • Przekątna ekranu – większy rozmiar ekranu wiąże się zazwyczaj z wyższym zużyciem energii elektrycznej. Warto pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej – pomijając już same kwestie zużycia prądu, należy mieć na uwadze, że zawsze przy wyborze wielkości ekranu telewizora należy brać pod uwagę metraż pomieszczenia, w którym ma on zostać ulokowany oraz odległość od ekranu, na jakiej będą znajdować się oglądający go domownicy. Odbiornik z mniejszym ekranem będzie czasem lepszą opcją nie tylko z uwagi na mniejsze zużycie prądu – czasem warto go wybrać chociażby z tego powodu, że jego oglądanie będzie po prostu bardziej komfortowe.
 • Kontrast i jasność ekranuim wyższe, tym więcej prądu będzie pobierać sprzęt. Przy wyborze telewizora warto sprawdzić, czy ma on możliwość regulacji wspomnianych wartości, co pozwoli na obniżenie ilości pobieranej przez niego energii.
 • Tryb działania – duży wpływ na pobór energii przez telewizor ma także tryb działania telewizora. Najmniejsze zużycie prądu zapewnia tryb oszczędzania energii. Chcąc obniżyć rachunki, warto mieć także na uwadze zdradliwy stand-by. Odbiornik, choć teoretycznie wyłączony, pozostawiony w trybie czuwania cały czas pozostaje w gotowości do pracy, co również wymaga od niego poboru prądu. Jaki telewizor energooszczędny wybrać? Biorąc pod uwagę tę kwestię, warto postawić na model z mechanicznym wyłącznikiem.
 • Inne kwestie – oprócz powyższych, wpływ na energooszczędność sprzętu mają wspomniane już technologia wyświetlania i klasa efektywności energetycznej. Przełożenie na zużycie prądu mają także zastosowane funkcje dodatkowe, takie jak np. smart TV, Wi-Fi czy Smart Hub. Wiele modeli redukuje jednak mocno ich energochłonność, co pozwala cieszyć się nowoczesnymi funkcjami bez nadmiernie wysokich opłat.


Polecane telewizory energooszczędne

Chcesz wymienić swój dotychczasowy model na nowy, energooszczędny telewizor? A może dotychczasowy sprzęt jest już przestarzałej daty i nieco szwankuje? Niezależnie od powodu, który stoi w Twoim przypadku za chęcią zakupu energooszczędnego telewizora, pewne jest jedno – jego wybór okaże się w długoterminowej perspektywie bardzo dobrą inwestycją.

Choć podaliśmy Ci już sporo praktycznych wskazówek, które powinny pomóc Ci przy wyborze modelu w wyznaczonym przez Ciebie budżecie, zdajemy sobie sprawę, że podjęcie ostatecznej decyzji może nie być wcale takie łatwe. Telewizory to jedne z tych sprzętów z kategorii urządzeń RTV, które cieszą się największą popularnością. Co za tym idzie, ich oferta jest bardzo szeroka – wbrew pozorom, również w przypadku modeli, które mogą pochwalić się realnie niższym poborem energii elektrycznej.

Jesteś zdecydowany na zakup, lecz nie wiesz, jaki telewizor wybrać? Przychodzimy z pomocą! Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci wybór nowego sprzętu, nasi eksperci dokonali przeglądu aktualnej oferty rynkowej i selekcji najbardziej wyróżniających się modeli – odznaczających się dobrymi parametrami pod względem energooszczędności, pozytywnymi opiniami i wyjątkowo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Listę polecanych sprzętów wraz z ich krótką charakterystyką znajdziesz poniżej. W zestawieniu znalazły się modele wpisujący się w różny budżet – z pewnością znajdziesz tu modele odpowiadające Twoim funduszom. Jaki telewizor energooszczędny wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

 • Telewizor Thomson 40FD3306 Full HD 40energooszczędny telewizor z 40-calowym ekranem w bardzo korzystnej cenie. Za nieco ponad 1000 złotych otrzymujemy sprzęt wykorzystujący technologię ledową, a jednocześnie zapewniający bardzo dobrą jakość obrazu Full HD. Sprzęt pracuje w bardzo przyzwoitej klasie energetycznej „E”.
 • Telewizor Samsung QE75Q67BAUXXH – dysponujesz większym budżetem? Jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, koniecznie sprawdź tę propozycję! Model Samsunga może pochwalić się nie tylko obniżonym zużyciem prądu, ale także, za sprawą obsługi innowacyjnej technologii Quantum HDR i wbudowanemu procesorowi Quantum 4K Lite, znakomitą jakością obrazu i dźwięku. Smukły i elegancki design sprawia, że stylistycznie doskonale wkomponuje się w każde otoczenie.
 • Telewizor Thomson 32 32HE5606jak wybrać energooszczędny telewizor przy mocno ograniczonym budżecie? W ciemno możesz postawić na ten model! Starannie dopracowany wyświetlacz zapewnia naturalne odwzorowanie kolorów i doskonałe nasycenie. Sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się do mniejszych pomieszczeń – przekątna ekranu wynosi tu 32 cale. Znajdziemy tu szereg nowoczesnych funkcji, m.in. Smart TV, Wi-Fi oraz liczne złącza. Podobnie jak poprzednie modele, telewizor pracuje w klasie „E”.
 • Samsung UE55RU8002zależy Ci na maksymalnym obniżeniu rachunków? Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki telewizor energooszczędny wybrać – nie musisz szukać dłużej! Doskonała klasa energetyczna „A” sprawi, że użytkowanie odbiornika będzie praktycznie nieodczuwalne dla domowego budżetu. Technologia Ultra HD 4K oraz wbudowany procesor UHD zagwarantują Ci iście kinowy seans w domowym zaciszu. Dzięki slotom USB czy HDMI możesz łatwo podpiąć do telewizora różne sprzęty – kamerę sportową czy laptop. Oprócz nich dostępne są także złącza Ethernet, CI oraz cyfrowe wyjście audio, a ponadto łączność bezprzewodowa.

Jak wybrać energooszczędny telewizor – podsumowanie

Wybór elektroniki użytkowej nigdy nie jest łatwym zadaniem. Oferta sprzętów i urządzeń z kategorii RTV jest bardzo szeroka – zwłaszcza w przypadku telewizorów. Producenci co roku prześcigają się w tworzeniu modeli zapewniających jeszcze lepsze wrażenia – zarówno jeśli chodzi o obraz, jak i dźwięk. Wbrew pozorom, by cieszyć się rozrywką dobrej jakości, nie trzeba obawiać się niebagatelnie wysokich rachunków za prąd. Wystarczy wybór energooszczędnego sprzętu oraz jego bardziej świadome i rozważne użytkowanie. 

Po lekturze artykułu wiesz już, jak wybrać energooszczędny telewizor – które parametry mają największe znaczenie przy zakupie oraz jakie kwestie w sposób szczególny znajdują przełożenie na zużycie prądu przez sprzęt. Ten sam model, lecz użytkowany w różny sposób, może widocznie podnieść ilość pobieranej energii elektrycznej przez sprzęt, co potrafi odbić się na rachunkach. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w dobie tak niestabilnych cen, jaką przychodzi nam za nią zapłacić. Zachęcamy więc, by podczas przeglądania oferty wziąć pod uwagę omówione w poradniku kwestie – z pewnością pomogą one w znalezieniu dobrego, energooszczędnego sprzętu w wyznaczonym budżecie.

Któryś z modeli z naszego zestawienia przypadł Ci do gustu? Pamiętaj, że wszystkie zamieszczone tu produkty, znajdziesz online w Vobis.pl. Oprócz nich, w naszym asortymencie czeka na Ciebie także i wiele innych, atrakcyjnych propozycji od renomowanych producentów – te z artykułu stanowią jedynie niewielki wycinek z naszej pełnej oferty. Już teraz zachęcamy Cię więc serdecznie do sprawdzenia pozostałych produktów. Zapewniamy – jest w czym wybierać!

 

Masz pytania odnośnie konkretnego sprzętu lub dostępności upatrzonego produktu? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat samych zakupów w naszym sklepie? A może wciąż nie potrafisz się zdecydować na jeden model? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jak wybrać energooszczędny telewizor do Twojego domu!
Podobne artykuły

Blog

Jak skonfigurować wideorejestrator?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i dowody w razie wypadku. Znajdziesz u nas szeroki wybór tych urządzeń, które pomogą

Vobis.pl, 21-06-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty