• Laptopy
  • Peryferia

Jakie głośniki bezprzewodowe do laptopa wybrać?

Vobis.pl, 03-02-2021


Jednym ze zdecydowanie największych atutów laptopów jest ich mobilność. Możemy je zabierać z domu do pracy, na uczelnię, w podróż i wiele innych miejsc. Nawet, jeśli nie wynosimy urządzenia poza mieszkanie, łatwo możemy przenosić je między pokojami, postawić przy łóżku podczas oglądania filmów czy też podłączyć do telewizora. W związku z powyższym nie potrzebujemy do kompletu plątaniny kabli, z którą często mamy do czynienia korzystając
z komputerów stacjonarnych. Niestety, laptopy również mają swoje wady. Wielu użytkowników narzeka na jakość dźwięku z głośników zintegrowanych ze sprzętem, gdyż jest ona dla nich niewystarczająca. Jest to podyktowane między innymi tym, że przenośne komputery mają coraz cieńsze obudowy i stosunkowo małą wagę. Jak możemy temu zaradzić, bez konieczności używania dodatkowych przewodów?

Głośniki bezprzewodowe do laptopa

Producenci elektroniki oferują nam coraz nowsze technologie i coraz wydajniejsze urządzenia. Laptopy nie odbiegają już swoimi możliwościami od jednostek stacjonarnych
- montowane są w nich najszybsze dyski, najlepszej jakości karty graficzne i procesory. Jednak często kwestia dźwięku wciąż pozostaje ich najsłabszym ogniwem. Zdarza się, że ulubiona muzyka czy filmowe dialogi wydają się być “płaskie”, zbyt ciche lub nawet trzeszczące. W takich sytuacjach warto pomyśleć o zakupie głośników zewnętrznych. Szukając dodatkowego sprzętu warto pamiętać o tym, że decydując się na modele przewodowe nasz laptop nie będzie już tak mobilny, jak wcześniej. Dobrze jest więc skupić się na głośnikach bezprzewodowych, które dzięki modułowi Bluetooth będą mogły łączyć się także ze smartfonem i innymi urządzeniami.

Przenośne głośniki bezprzewodowe zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, co pozwala na swobodną zmianę ich miejsca. Tak jest między innymi w przypadku głośnika Divoom Power 360. Posłużą zarówno w każdym pomieszczeniu domu, jak
i w podróży. Możemy wybrać model zasilany sieciowo lub akumulatorowo, co jeszcze bardziej sprzyja słuchaniu muzyki w plenerze.

Głośnik bezprzewodowy - na co zwrócić uwagę?

Nadrzędną cechą głośników bezprzewodowych jest ich dobre brzmienie. Aby je uzyskać potrzebna jest odpowiednia moc urządzenia - im wyższa, tym lepiej, gdyż to od niej zależy maksymalna głośność dźwięku. Równie istotne jest pasmo przenoszenia, czyli zakres przenoszonych częstotliwości. W specyfikacjach możemy spotkać dwie wartości, określające górną i dolną granicę dźwięków. Jeśli zależy nam na niskich tonach (basach), skupmy się zwłaszcza na paśmie dolnym. Znaczenie ma także poziom zniekształceń i sama skuteczność odsłuchu.

Wybierając głośnik bezprzewodowy musimy mieć na względzie także konieczność jego podłączenia do sieci bądź ładowania akumulatora. Do tego niezbędne będzie odpowiednie złącze - zwykle jest to micro USB (na przykład w Blaupunkt BT30LED), mini USB, USB 2.0 (Rebeltec SountTube 190) lub port AUX (jak w Esperanza FADO). Decyzja powinna być zależna od indywidualnych preferencji
i potrzeb użytkownika. W przypadku głośników działających na baterię, ważny jest jej czas pracy. Im jest on dłuższy, tym większe będzie nasze zadowolenie.

Nie bez znaczenia pozostaje także sam producent sprzętu, jakość i konstrukcja jego wykonania oraz wymiary. Przyjemnym dodatkiem będzie też pilot, przy pomocy którego będziemy mogli sterować głośnikami z pewnej odległości.

Głośniki bezprzewodowe do laptopa - 2.0, 2.1, czy 5.1?

Podstawowy zestaw składa się zwykle z dwóch głośników, dlatego też nazwano go zestawem 2.0. Jest to rozwiązanie nie zajmujące wiele miejsca, łatwe w podłączeniu, a do tego najbardziej mobilne. Tego typu głośniki, jak Edifier R1280DBs, nie posiadają jednak dodatkowego głośnika basowego. Dzięki temu są tańsze, lecz jednocześnie dosyć ciche, a oferowana przez nie jakość dźwięku może okazać się niewystarczająca. W zupełności jednak spełnią swoje zadanie podczas codziennego słuchania muzyki czy wideoczatów.

Głośniki 2.1 to zestaw zawierający subwoofer, który emituje niskie tony. Zaliczyć do nich możemy między innymi Logitech G560. Polecane są zarówno dla graczy, jak i do oglądania filmów. Wymagają jednak więcej miejsca na głośnik niskotonowy. Powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób ich podłączenia. Zwykle głośniki satelitarne połączone są kablami z głośnikiem głównym, który łączy się z laptopem.

Głośniki 5.1 to zestaw cieszący się mniejszą popularnością, ze względu na potrzebne miejsce do odpowiedniego ich ułożenia. Jeśli jednak posiadamy trochę wolnej przestrzeni
i możemy swobodnie je rozmieścić, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Zdecydowanie najlepiej oddadzą dźwięk przestrzenny, zapewnią wysoką głośność dzięki dużej mocy
i solidny bas. Świetnie sprawdzą się do słuchania muzyki, co pozwoli poczuć się jak na koncercie oraz do oglądania filmów na telewizorze. Przykładem takiego zestawu jest Logitech Z607 5.1.

Jakie głośniki bezprzewodowe do laptopa wybrać?

Wybierając bezprzewodowe głośniki do laptopa powinniśmy mieć na względzie ich przeznaczenie, częstotliwość zabierania ich ze sobą poza dom oraz, co najważniejsze, nasze wymagania dotyczące dźwięku. Nie każdemu zależy na głębokim basie, nie wszyscy potrzebują też naprawdę wysokiej głośności. Kupując zestaw głośników musimy również pomyśleć nad ich rozmieszczeniem - nieprawidłowe nie pozwoli nam uzyskać najlepszego efektu, co mija się z celem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest mieć na uwadze także dobór sprzętu do posiadanego już laptopa. Słaby komputer, nawet
w połączeniu z dobrymi głośnikami, może nie zapewnić nam w pełni satysfakcjonującego brzmienia.

Podobne artykuły

Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania?

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty