• Laptopy

Ranking laptopów biznesowych 2023 – Vobis.pl

Vobis.pl, 06-02-2023

Laptopy biznesowe to urządzenia, które cieszą się ogromną popularnością. Ich wybór jest imponujący, a kupujący mogą mieć wątpliwości, jak znaleźć właściwy i czym kierować się przy zakupie. W tym artykule podpowiadamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę, a także prezentujemy ranking laptopów biznesowych 2023, przygotowany przez ekspertów sklepu Vobis.pl.


Spis treści

Ranking laptopów biznesowych 2023 – vobis.pl

Laptopy biznesowe – specyfika sprzętów

Parametry laptopów biznesowych – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Gabaryty

System

Podzespoły

Bateria

Złącza, porty, łączność

Zabezpieczenia

Ranking laptopów biznesowych 2023

Laptopy biznesowe – podsumowanie


Laptopy biznesowe – specyfika sprzętów

Laptopy biznesowe to sprzęty, które różnią się znacząco od domowych notebooków czy laptopów gamingowych. Urządzenia wykorzystywane są do pracy, a zatem powinny być jak najbardziej mobilne, wydajne i zapewniać komfort użytkowania. Bardzo ważną rolę ogrywają tutaj gabaryty, ale też wykorzystany system, podzespoły, długość pracy na baterii czy bezpieczeństwo danych. Laptopy biznesowe można wykorzystać do podstawowych zadań biurowych, ale też do obsługi bardziej zaawansowanych programów i aplikacji. Przy zakupie należy więc kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. W dalszej części prezentujemy wskazówki, które ułatwią Ci wybór dobrego laptopa do pracy.


Parametry laptopów biznesowych – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy z dostępnych na rynku laptopów biznesowych? A może ogranicza Cię budżet i w wyznaczonej kwocie chcesz dokonać zakupu urządzenia, stąd też zastanawiasz się, na jakie parametry musisz przede wszystkim zwrócić uwagę. Poznaj wskazówki, które przygotowali nasi eksperci.


Gabaryty

Jak wcześniej wspomnieliśmy, jedną z kluczowych kwestii jest mobilność urządzenia. Laptop do pracy może być wykorzystywany w biurze, ale też zabierany na home office, spotkania w terenie, delegacje. Dobrze, jeśli będzie lekki i poręczny. Wśród laptopów biznesowych prym wiodą modele 13-calowe. Są na tyle duże, by zapewniały wygodną przestrzeń roboczą, a jednocześnie na tyle małe, by z powodzeniem schować je do torebki czy plecaka. Oczywiście zależnie od potrzeb można też zdecydować się na mniejszy lub większy model – np. 14-calowy. Oprócz wymiarów ważna jest także waga komputera przenośnego. Większość tego typu notebooków waży około 1-1,2 kg.


System

Od typu systemu zależy komfort pracy. Niektóre sprzęty nie mają go wgranego – wówczas należy liczyć się z dodatkowym kosztem i koniecznością wgrania systemu na własną rękę. Najwięcej sprzętów ma jednak system już wgrany fabrycznie. Podstawowe i najczęściej występujące systemy w laptopach to:

  • Windows – uniwersalne rozwiązanie, wykorzystywane przez większość marek urządzeń. Laptop z systemem Windows 10 bardzo dobrze sprawdzi się do pracy, ale też do korzystania z funkcji multimedialnych. To najlepsza oraz najładniejsza pod względem graficznym wersja systemu. Dostępne są różne odmiany Windowsa 10. Najpopularniejszą jest Windows 10 Home, ale w laptopach do pracy świetnie sprawdzą się także Windows 10 Pro czy wersja korporacyjna: Windows 10 Enterprise. Od połowy 2021 roku funkcjonuje również Windows 11, czyli jeszcze nowszy system operacyjny, który pojawia się w wielu laptopach.
  • macOS – to także bardzo wszechstronny system, który jednak znajdziemy wyłącznie w laptopach firmy Apple, czyli MacBookach. System ten słynie z regularnych aktualizacji i udoskonaleń. Jego największą zaletą jest prostota użytkowania i świetny, intuicyjny interfejs. System działa stabilnie i niezawodnie. Ekspresowo się uruchamia, a do oferuje dostęp do wielu aplikacji.
  • Linux – to darmowy system operacyjny, który w porównaniu do poprzedników oferuje mniejszą liczbę kompatybilnych programów i gier. Zapewnia jednak wysokie bezpieczeństwo i wydajność w podstawowych zastosowaniach, więc jeśli zależy Ci na budżetowej opcji, będzie dobrym wyborem.


Podzespoły

  • Procesor

Zastosowane w urządzeniu podzespoły są kluczowe dla wydajnego działania urządzenia, a co za tym idzie – dla jakości i komfortu pracy. Szybki laptop biznesowy powinien być wyposażony w dobry procesor, który odpowiada za sprawną obsługę wielu programów i aplikacji. Do pracy rekomendowane są procesory z co najmniej czterema rdzeniami. Warto zainteresować się laptopami wyposażonymi w układy Intel Core i5 oraz Core i7 dziesiątej, jedenastej i dwunastej generacji lub układami AMD Ryzen 5 lub AMD Ryzen 7 serii 4000 i 5000. Jeśli chodzi o MacBooki, to obecnie najwydajniejsze są sprzęty z czipami M1 i M2.

  • Karta graficzna

Karta graficzna jest szczególnie ważna dla osób, które pracują na co dzień z programami graficznymi czy programami do projektowania (polecamy wówczas laptopy wyposażone w układy graficzne Nvidia Geforce (GTX i RTX) lub AMD Radeon). Jeśli ma to być urządzenie służące głównie do pracy w programach biurowych, karta graficzna nie jest kwestią priorytetową.

  • Pamięć RAM

Bardzo ważnym elementem jest pamięć RAM, która ma bardzo duży wpływ na komfort użytkowania komputera przenośnego, ponieważ stanowi ona tymczasowy bufor dla informacji przetwarzanych przez procesor lub zintegrowany układ graficzny. To właśnie w pamięci RAM są przechowywane dane oraz pliki, z których korzysta się w danym momencie. Im więcej RAM, tym lepiej, choć oczywiście będzie to też miało wpływ na cenę. Polecamy, by laptop biznesowy miał co najmniej 4 GB pamięci RAM.

  • Dysk twardy

W laptopach mogą być umieszczane standardowe dyski HDD, ale coraz częściej producenci umieszczają też w swoich sprzętach nowoczesne dyski SSD, które wykorzystują pamięć flash, są pozbawione ruchomych elementów i zarazem bardziej trwałe, a do tego charakteryzują się szybką, cichą i wydajną pracą. Jeśli chodzi o pojemność dysku twardego, to absolutnym minimum jest obecnie 256 GB.


Bateria

Mobilny laptop do pracy powinien być wyposażony w pojemny akumulator, który zagwarantuje długi czas pracy po naładowaniu do pełna. Zalecamy, aby laptop biznesowy mógł działać co najmniej 8 godzin, choć należy mieć na uwadze, że na rynku dostępne są sprzęty, które pozwalają na wydajną pracę nawet przez kilkanaście godzin. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nie zawsze będziesz mieć dostęp do gniazdka elektrycznego (np. w podróży, w restauracji) albo podczas wykonywania ważnego zlecenia może akurat zabraknąć prądu. Akumulator to niesamowicie ważny element  laptopa biznesowego, ale równie ważny jest czas ładowania. Niektóre sprzęty oferują funkcję szybkiego ładowania, dzięki czemu po krótkim czasie sprzęt jest w znacznym stopniu naładowany, a Ty możesz kontynuować swoją pracę.


Złącza, porty, łączność

Biznesowy notebook powinien dysponować różnymi gniazdami i wejściami, które zwiększają funkcjonalność laptopa i umożliwiają optymalne wykorzystywanie jego możliwości. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. USB i/lub uniwersalne złącze USB typu C, Thunderbolt (nowoczesne złącze zapewniające najszybszy przesył danych), HDMI i Display Port, Ethernet/RJ45, czytnik kart pamięci czy gniazdo słuchawkowe. Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, to nie obejdzie się bez Wi-Fi. Obecnie standardem jest Wi-Fi 5, ale niektóre modele obsługują bardziej wydajny standard, czyli Wi-Fi 6. W ofercie możemy też spotkać laptopy biznesowe z wbudowanym modemem LTE (4G lub 5G) oraz gniazdem SIM, które umożliwiają stały dostęp do sieci wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowej.


Zabezpieczenia

Laptop biznesowy powinien być bezpieczny, a zatem konieczne jest zapewnienie właściwej ochrony przechowywanym danym. Zalecane są więc dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład czytnik linii papilarnych czy czytnik Smart Card (blokuje dostęp do danych osobom, które nie mają specjalnej, inteligentnej karty). Innym rozwiązaniem zabezpieczającym są moduły TPM, które pozwalają na zaszyfrowanie dostępu do danych przechowywanych na dysku komputera, a co za tym idzie utrudnienie dostępu do nich przez niepowołane osoby.


Ranking laptopów biznesowych 2023


Nasz ranking laptopów biznesowych 2023 otwiera urządzenie marki Microsoft. Sprzęt wyposażony został w procesor Intel Core i5-1035G1, grafikę Intel UHD Graphics oraz 8GB pamięci RAM. Ten notebook biznesowy ma elegancki design, jest bardzo wydajny i wyposażony w pojemną baterię, która pozwoli na nawet całodzienną pracę na urządzeniu. Atutem jest dotykowy ekran o przekątnej 12,5 cala.

W modelu tym zastosowano szybki dysk SSD, który wprawdzie ma jedynie 128 GB, jednak bez obaw – jeśli okaże się, że to za mało, możesz go wymienić na pojemniejszy. System operacyjny to Windows 10 Pro, więc doskonałe rozwiązanie do pracy. Smukły, lekki laptop w platynowym kolorze wyposażono w różne porty oraz Wi-Fi 6, które pozwalają na wszechstronne wykorzystywanie sprzętu.


MacBooki to bezsprzecznie topowe urządzenia, jeśli chodzi o laptopy biznesowe. Mają świetne recenzje użytkowników i są bardzo dobrze oceniane mimo swojej dość wysokiej ceny. Marka Apple dokłada wszelkich starań, by laptopy były piękne, zgrabne, poręczne i wytrzymałe.

Poza cechami fizycznymi możemy też dostrzec wiele zalet, przyglądając się podzespołom. MacBook Air 13,3 cala z chipem M1 jest bardzo wydajny. Ekspresowo się uruchamia, zapewnia doskonałe wrażenia graficzne, umożliwia komfortową pracę w różnych programach i aplikacjach. Model ten ma szybki dysk SSD i 256 GB pamięci oraz 8 GB pamięci RAM.

System macOS Big Sur wyraźnie zwiększa wydajność laptopa. Docenić też należy najlepsze w branży funkcje prywatności i doskonałe zabezpieczenia. Ogromną zaletą jest również niesamowita klawiatura – jest bardzo wygodna w użytkowaniu, ale też ma wiele praktycznych rozwiązań, m.in. podświetlenie klawiszy z czujnikiem jasności w otoczeniu, które znacząco ułatwia pisanie w słabo oświetlonych miejscach.


Do rankingu laptopów biznesowych 2023 dołącza propozycja marki Huawei. To 13-calowy laptop z aż 16 GB pamięci RAM, procesorem Intel Core i7-10510U, kartą graficzną Intel® UHD Graphics 620, NVIDIA® GeForce MX250 oraz szybkim dyskiem SSD o pojemności 512 GB. Mamy tu wgrany system operacyjny Windows 10 Home, czytnik linii papilarnych, Wi-Fi 5, 2 porty USB-C oraz ekran dotykowy. Świetna matryca dba o wrażenia wizualne podczas pracy i rozrywki.

W laptopie biznesowym zastosowano klawiaturę wyspową, która jest eleganckim rozwiązaniem, a przy tym dba o wygodne pisanie i sprawne korzystanie z urządzenia. Poszczególne klawisze są rozlokowane w odstępach, a przestrzeń między nimi wypełnia ergonomicznie zaprojektowana obwódka. Dodatkowym atutem jest podświetlenie klawiatury. W urządzeniu znajduje się także technologia szyfrowania TPM (Trusted Platform Module), która bardzo skutecznie chroni zawartości dysków.


Do zestawienia laptopów biznesowych 2023 dołącza propozycja marki Lenovo. To niesamowicie wydajny komputer przenośny, który wyposażono w niezawodny procesor AMD® Ryzen™ 5 PRO 4650U, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD 256 GB i system operacyjny Windows 10 Pro 64-bit Edition – angielski/polski.

Model ThinkPad X13 może działać na baterii przez niemal cały dzień, co czyni go jeszcze bardziej mobilnym. Poza tym atutem jest technologia szybkiego ładowania uzupełni baterię od 0 do 80% w ciągu zaledwie godziny. Warto też wspomnieć o tym, że laptop biznesowy jest gotów do działania zawsze, gdy go potrzebujesz! Wystarczy sekunda, by wybudzić go ze stanu uśpienia.

O bezpieczeństwo danych dbają takie funkcje, jak: fizyczna przesłona kamery ThinkShutter czy opcjonalna funkcja PrivacyGuard, która ukrywa zawartość ekranu laptopa. Mamy także czytnik linii papilarnych Match-on-Chip, dzięki któremu można logować się jednym palcem oraz dedykowany układ Trusted Platform Module (dTPM) 2.0, zabezpieczający sprzęt komputera przy użyciu szyfrowania.


Nasz krótki ranking laptopów biznesowych 2023 zamyka jeszcze jedna propozycja marki Microsoft. Tym razem jest to niesamowicie wydajny laptop z serii Pro, który sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Zacznijmy od przedstawienia specyfikacji. Model ten wyposażono w bardzo dobry procesor Intel Core i5-1145G7, kartę graficzną Intel Iris Xᵉ Graphics, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD 256 GB oraz system operacyjny Windows 11 Home.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim dwufunkcyjność – jest to laptop i tablet w jednym. Odłączana klawiatura w kilka chwil przemieni przenośny komputer w ultranowoczesny tablet. Niesamowitą zaletą jest 13-calowy wyświetlacz dotykowym PixelSense™ Flow o wysokiej rozdzielczości, który dodatkowo zapewnia wysoką częstotliwość odświeżania do 120 Hz oraz dysponuje funkcją koloru adaptacyjnego.

Notebook biznesowy marki Microsoft pozwala na nawet całodzienną pracę na baterii. Warto też wspomnieć, że do laptopa można łatwo podłączyć akcesoria i inne sprzęty – w tym nawet dwa potężne wyświetlacze dla zwiększenia przestrzeni roboczej w czasie pracy. To niesamowicie praktyczny i wydajny sprzęt, który warto wziąć pod uwagę, gdy szukasz świetnej jakości komputera przenośnego do pracy.


Laptopy biznesowe – podsumowanie

Wybór dobrego laptopa do pracy może być nie lada wyzwaniem. Oferta producentów jest naprawdę obszerna. Poszczególne modele różnią się ceną, marką, parametrami technicznymi. Warto pod uwagę wziąć omówione szczegółowo kwestie, ale też porównać ze sobą modele, które Cię interesują. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje też kwestia budżetu – najlepsze laptopy biznesowe mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętaj też, że ranking laptopów biznesowych 2023 to tylko namiastka oferty. Zachęcamy więc do odwiedzenia naszej kategorii laptopy, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo propozycji. Przeanalizuj zalety i wady biznesowych notebooków i zamów ten, który pasuje do Ciebie! Masz pytania lub potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszymi doradcami!

Podobne artykuły

Laptopy

Laptop dla grafika – przegląd modeli

Zakup laptopa to spore wyzwanie. W końcu oferta jest ogromna, a każdy ma inne oczekiwania. Jeśli chodzi o laptopy dla grafików, to tutaj wymagania są naprawdę wygórowane i należy poświęcić sporo uwagi na zapoznanie się ze specyfikacją sprzętu, by znaleźć najlepszy model. W tym artykule podpowiadamy, jakie cechy i funkcje powinien mieć dobry laptop dla grafika. Przedstawiamy również przegląd rekomendowanych modeli.

Vobis.pl, 20-04-2023
Laptopy

Co wybrać – laptop czy tablet?

Wśród urządzeń mobilnych niekwestionowanym liderem są smartfony. Gdy jednak potrzebujemy większego ekranu do rozrywki czy pracy, alternatywę stanowią tablety. Do pracy, gier czy oglądania seriali z kolei doskonale sprawdzają się laptopy. Zastanawiasz się, co wybrać – laptop czy tablet? Nasi eksperci przygotowali poradnik. Przedstawiamy specyfikację obu typów urządzeń, ich zalety i wady oraz podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt.

Vobis.pl, 10-02-2023
Laptopy

Jak dobrać dysk twardy do laptopa?

Współcześnie dostępne na rynku laptopy to naprawdę potężne urządzenia, które mogą z powodzeniem sprostać wygórowanym wymaganiom użytkowników. Niektórzy jednak potrzebują jeszcze lepszych podzespołów i większej wydajności, dlatego też decydują się na wymianę komponentów. Jednym z takich elementów są dyski twarde. Jak dobrać dysk twardy do laptopa? Czy zawsze można go wymienić na nowy Jakie są polecane modele?

Sprawdź nasz poradnik.

Vobis.pl, 10-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty