• Multimedia

Telewizory - jaki kupić?

Vobis.pl, 12-05-2021


Telewizor to jeden z głównych sprzętów domowych dostarczających rozrywkę. Zwykle zajmuje miejsce w salonie, jednak można go spotkać również w sypialniach i kuchni. W przeszłości służył jedynie do oglądania ogólnodostępnych kanałów. Dziś umożliwia granie na konsoli, podłączenie komputera, korzystanie z platform internetowych i wiele innych czynności. Odpowiednio dobrany telewizor będzie służył przez lata, warto więc przyjrzeć się jego parametrom i możliwościom.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar telewizora?

Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora, jest zwykle jego przekątna. Powinna być dobrana do warunków pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić. Niezwykle ważna jest odległość, jaką należy zachować podczas oglądania telewizji. Jedna z zasad mówi o tym, że im mniejsza jest rozdzielczość ekranu, tym z większej odległości powinniśmy na niego patrzeć. Znając dokładną odległość, pomiędzy telewizorem, a miejscem, z którego będzie oglądany, możemy obliczyć odpowiednią przekątną przy użyciu prostych wzorów. Ma to znaczenie nie tylko z powodów komfortu oglądania, ale przede wszystkim nie powinniśmy narażać swojego wzroku na niepotrzebne zmęczenie.

W przypadku telewizorów z technologią Full HD, pełnię jej możliwości możemy dostrzec dopiero z odległości około 2 metrów. Optymalna odległość dla odbiornika o przekątnej  46 cali to 193 cm, 48 cali to 202 cm, 50 cali to 210 cm, a dla 65 cali - 273 cm.

Jeśli chodzi o telewizory o rozdzielczości 4K Ultra HD, powinniśmy na nie patrzeć z nieco bliższej odległości. Na przykład, decydując się na przekątną 43 cale, optymalna odległość wynosi od 90 do 181 cm, a przy przekątnej 65 cali - od 137 do 275 cm. Należy pamiętać o tym, że wybrany odbiornik powinien pasować do możliwości i wielkości pomieszczenia, w jakim zamierzamy go umieścić.

LCD / LED czy OLED?

Kolejny parametr, wymagający podjęcia decyzji, jest rodzaj wyświetlacza. Obecnie mamy do czynienia przede wszystkim z technologią LED i OLED. 

Stosowane w matrycach LCD podświetlenie LED jest trwałe i umożliwia zaoszczędzenie energii. Cechuje je jaśniejsza czerń, niższy kontrast oraz możliwość degradacji kolorów pod pewnym kątem. Telewizory LCD nie mają jednak ograniczeń w rozmiarze ekranu. Mogą być również doświetlane za pomocą technologii LED na krawędziach telewizora. Ta technologia zwykle jest tańsza, niż telewizory OLED.

OLED jest nowszą technologią, wykorzystującą diody organiczne. Tym samym oferuje najwyższą jakość oraz uzyskanie wyjątkowo cienkiego ekranu. Gwarantuje głęboką czerń, wysoki poziom kontrastu i wierne odwzorowanie kolorów. Każda z diod emituje światło, dzięki czemu umożliwia uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu.

Na jakie parametry telewizorów zwrócić uwagę?

Decydując się na konkretny rozmiar telewizora, konieczne jest również wybór optymalnej rozdzielczości. Nie zawsze największa oznacza najlepszą. Obecnie sygnał telewizyjny nadawany jest w Full HD, przez co słabszy obraz będzie zdecydowanie gorzej wyglądać na dużym telewizorze 4K. W związku z tym największym zainteresowaniem cieszy się Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Jeśli jednak telewizor ma służyć także do oglądania filmów w jakości Ultra HD czy grania na konsoli, wówczas warto wziąć pod uwagę model z wyświetlaczem 4K. 

Telewizor 4K Ultra HD ma rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, ma cztery razy więcej kolorowych punktów niż Full HD, a więc daje bardziej szczegółowy obraz. Ma bardzo żywą kolorystykę, odpowiedni kontrast i głęboką czerń. Pozwala na dostrzeżenie nawet najmniejszego detalu.

Postęp technologiczny wprowadził jeszcze nowszą jakość w ekranach telewizorów - 8K UHD. Ma ona rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli, dzięki której jest w stanie zapewnić niezapomniane wrażenia podczas oglądania filmów czy grania w gry. Jest to jednak nadal nowość na rynku, przez co trzeba też za nią odpowiednio zapłacić.

Ważną cechą w telewizorze jest również częstotliwość odświeżania ekranu. Wyrażana jest w hertzach (Hz) - określa, ile klatek zostanie wyświetlonych na ekranie w ciągu jednej sekundy. To ona ma wpływ na płynność obrazu, a wartość powinna zostać dopasowana do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkowników. Istotny jest także rodzaj i ilość portów w telewizorze. Zazwyczaj możemy spotkać złącza HDMI, USB, VESA, złącze optyczne S/PDIF i LAN. 

Łączność bezprzewodowa w telewizorach

Łączność bezprzewodowa w telewizorach to już praktycznie standard. Taka opcja ułatwia połączenie z innymi urządzeniami, na przykład smartfonem czy kinem domowym. Najpopularniejsze rodzaje łączności to Wi-Fi, DLNA, Bluetooth, Miracast oraz kierowany do użytkowników urządzeń firmy Apple - AirPlay.

Dodatkowe funkcje telewizora

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje urządzenia. Może to być między innymi możliwość nagrywania na dysk twardy, wyświetlanie dwóch obrazów naraz oraz obsługa trójwymiarowych treści. Nie bez znaczenia jest również Smart TV, czyli systemy operacyjne rozszerzające funkcjonalność urządzenia i dostęp do różnych aplikacji. 

Telewizory mogą posiadać też technologię HDR (High Dynamic Range), która zwiększa różnicę pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Jednocześnie sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne.

Podobne artykuły

Multimedia

Najgłośniejsze głośniki Bluetooth – imprezowe propozycje od Vobis

Najgłośniejsze głośniki bezprzewodowe zapewnią świetne brzmienie nawet w wymagających warunkach. Sprawdzą się na prywatki, sezonowe pool czy garden party, jak i wakacyjne imprezy w plenerze – na plaży, w letniskowym domku czy nad jeziorem. Poznaj zestawienie najpopularniejszych głośników bluetooth z najlepszym basem. Niezależnie czy kierujesz się wagą, rozmiarem, ceną czy pojemnością akumulatora – z Vobis na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Vobis.pl, 20-04-2023
Multimedia

Głośnik przenośny do 300 zł – jak wybrać najlepszy? Polecane modele

Głośniki bezprzewodowe cieszą się sporą popularnością. Doskonałe do użytku domowego, w plenerze, podczas wyjazdów na wakacje i wszędzie tam, gdzie zależy Ci na dobrym nagłośnieniu. Masz ograniczony budżet i chcesz znaleźć dobry głośnik przenośny do 300 zł? Sprawdź wskazówki przygotowane przez ekspertów. Dowiesz się z nich, na jakie parametry zwrócić uwagę. Prezentujemy również polecane głośniki przenośne w tym przedziale cenowym!

Vobis.pl, 24-08-2022
Multimedia

Ile trwa gwarancja na sprzęt RTV?

Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem, wydawanym przez gwaranta (producenta bądź sprzedawcę). Jej warunki zawierają wszystkie uprawnienia konsumenta, obowiązki gwaranta, a także zakres i czas trwania oraz nazwę i adres gwaranta. Standardowa forma gwarancji trwa od daty zakupu sprzętu i obejmuje urządzenia z wadami produkcyjnymi. Rękojmia zaś chroni dodatkowo przed skutkami wad prawnych, to znaczy, gdy zakupiony towar jest przedmiotem roszczeń osób trzecich.

Vobis.pl, 02-06-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty