Dyski zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?

Dyski zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?

4 min czytania


Dyski zewnętrzne to te same dyski 3.5 lub 2.5 calowe, które stosowane są w komputerach stacjonarnych i laptopach, jednak znajdują się w specjalnej, osobnej obudowie. Podłącza się je przy pomocy przewodu, najczęściej ze złączem USB. System pokazuje nam je tak samo, jak dyski wewnętrzne. Mogą służyć do zwiększenia ilości miejsca na pliki, gdy nie możemy dodać drugiego dysku do posiadanego urządzenia, do przenoszenia dużej ilości danych, do przechowywania kopii zapasowych oraz wielu innych czynności.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Do wyboru mamy różne typy dysków przenośnych, które podzielić możemy ze względu na technologię. Pierwszym z nich jest dysk zewnętrzny HDD, który jest talerzowym dyskiem o relatywnie niskiej cenie w stosunku do pojemności. Jest jednak dosyć podatny na uszkodzenia oraz może pracować dosyć głośno. Jego konstrukcja przeważnie wykonana jest z aluminium. Drugi to dysk zewnętrzny SSD, czyli dysk półprzewodnikowy. Działa zdecydowanie szybciej i ciszej, jednak idzie za tym również wyższa cena. Jest bardziej odporny na wstrząsy ze względu na swoją budowę - nie zawiera żadnych części ruchomych. Wybierając dysk zewnętrzny należy się zastanowić nad jego zastosowaniem. Do wykonania backupu systemu zdecydowanie lepszym wyborem będzie SSD. Do przechowywania zdjęć czy innych plików w zupełności wystarczający będzie dysk HDD.

Jaką pojemność dysku przenośnego wybrać?

Pojemność dysku to jeden z najważniejszych jego parametrów. Mniejsze pojemności, czyli do 500 GB służą przeważnie jako alternatywa dla pendriveów. Obecnie występuje wyłącznie dyskach SSD Taki dysk jest niedużych rozmiarów i jest lekki, co sprzyja jego mobilności. Najczęściej wybierane są dyski 1 TB lub 2 TB, które sprawdzą się do telewizora lub konsoli, a także na kopie zapasowe danych z laptopa. Dyski zewnętrzne o większej pojemności idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć magazyn danych naszego komputera lub tworzyć kopie zapasowe dużej ilości danych.

Prędkość zapisu i odczytu dysku zewnętrznego

Dysk zewnętrzny HDD jest dyskiem talerzowym. To prędkość obrotów jego talerza definiuje wydajność urządzenia. W większości przypadków są to 5400 i 7200 obrotów na minutę. Pierwsza z nich oferuje cichą pracę dysku, druga zaś nieco wyższą wydajność. Dobrze, gdy prędkość obrotowa jest wyższa, ale nie zawsze jest to potrzebne. W przypadku dysków SSD, przy interfejsie USB 3.0 można liczyć na maksymalną szybkość przesyłania danych do 500 MB/s. Z kolei w nowszym USB 3.1 możliwe jest przesyłanie danych już z prędkością do 1000 MB/s.

Interfejs dysku zewnętrznego – rodzaje

Interfejs to inaczej sposób, w jaki łączy się dysk zewnętrzny z komputerem. Najpopularniejszy jest USB 3.0 lub USB 2.0, gdyż są kompatybilne z większością komputerów. Złącze 3.0 oferuje szybszy przesył danych, niż 2.0.  Kolejnym jest dysk zewnętrzny eSATA lub FireWire - przeznaczone głównie dla profesjonalistów, do konkretnych zastosowań. Thunderbolt w wersji 1, 2 i 3 to złącza stworzone z myślą
o współpracy z komputerami stacjonarnymi i laptopami Apple. Zwłaszcza najnowsze zapewniają błyskawiczny zapis i odczyt plików. Istnieją również dyski zewnętrzne WI-Fi, które umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie plików, a także zewnętrzne dyski sieciowe ze złączem Ethernet RJ45, mogące być połączone z kilkoma różnymi urządzeniami.

Jaki dysk przenośny kupić?

Wybierając dysk zewnętrzny, zacznijmy od ustalenia potrzebnej pojemności. Im więcej plików posiadamy na komputerze, tym na większą pojemność powinniśmy się zdecydować.

Backup naprawdę czasem ratuje życie, chroniąc bardzo ważne pliki przed ich utratą. Wystarczy jedna awaria sprzętu i w łatwy sposób tracimy wszystko, co zebraliśmy na dysku twardym przez długie lata. Oprócz parametrów technicznych dysku przenośnego, należy zwrócić również uwagę na jakość obudowę. Powinna być wytrzymała i odporna na wszelkie uszkodzenia, zwłaszcza, gdy będziemy używać dysku poza domem. Dodatkowo, możemy zastanowić się nad samą estetyką, gdyż do wyboru mamy różne wielkości, kolory, a czasem nawet kształty dysków przenośnych.

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD – jaki wybrać?

Decyzja, czy wybrać przenośny dysk SSD czy HDD jest mocno indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak będziemy wykorzystywać taki dysk. Jeśli potrzebujemy bardzo pojemnego dysku, nie wymagamy największej szybkości i jednocześnie mamy ograniczony budżet, wówczas powinniśmy zdecydować się na dysk HDD. W wypadku, gdy bardziej zależy nam na szybkości dysku, a nie jest dla nas aż tak ważna duża pojemność, wówczas wybierzmy dysk SSD. Tego typu dyski wykorzystywane są w większej mierze jako dyski na system, ze względu na swoje właściwości. Idzie za tym również cena - są one droższe, niż tradycyjny dysk HDD. Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety, dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb, aby zostały one w pełni spełnione.