Ile pamięci RAM powinien mieć komputer?

Ile pamięci RAM powinien mieć komputer?

4 min czytania


Pamięć RAM (z ang. Random - Access Memory) to operacyjna, tymczasowa pamięć komputerów. Zapisywane w niej dane nie są przechowywane - po wyłączeniu urządzenia znikają, w przeciwieństwie do tych znajdujących się na dysku twardym. W porównaniu jednak do dysków twardych, czy kart pamięci, pamięć RAM działa z o wiele większą prędkością.

Pamięć RAM - czym jest?

Pamięć RAM jest tak samo ważna
w pracy komputera, jak procesor, płyta główna czy karta graficzna. Służy do przetwarzania aktualnie wykonywanych czynności, dzięki czemu pozytywnie wpływa na płynność korzystania z urządzenia. Obejmuje wszystko, od wciskania klawiszy na klawiaturze, po granie w gry. Im więcej rzeczy robimy w jednym czasie, tym większej pamięci RAM potrzebujemy. Ogólnie możemy wyróżnić trzy typy ogólnodostępnych pamięci RAM: do laptopów, do komputerów PC oraz do serwerów.

Rodzaje pamięci RAM

Starsze typy pamięci RAM - DDR i DDR2 były mało wydajne i miały niską częstotliwość taktowania, przez co wolniej odbierały impuls elektryczny. Ich następcy, DDR3 i DDR4, są
w stanie zapewnić wystarczająco wydajność urządzenia. DDR4 to obecnie najpopularniejszy rodzaj pamięci RAM, jednak na rynku niedługo pojawi się zapowiadany DDR5. Z biegiem czasu zastąpi obecny DDR4, chociaż na jego upowszechnienie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Najnowszy standard ma oferować prędkość nawet do 6400 MHz i mieć mniejsze zapotrzebowanie na energię. Mniejsze urządzenia, na przykład notebooki, posiadają pamięć SO DIMM (z ang. Small Outline Dual In-line Memory Module). Jest to mniejsza wersja pamięci DIMM.

Rodzaj pamięci RAM jest bardzo ważny nie tylko ze względu na wydajność, ale i na kompatybilność między innymi z płytą główną, gdyż kolejne generacje nie pasują do siebie. Istotny jest także system operacyjny - do większych pamięci ram konieczny będzie 64 - bitowy system.

Pozostałe parametry pamięci RAM


Wybierając pamięć RAM, oprócz zwrócenia uwagi na jej rodzaj, należy także sprawdzić jej częstotliwość taktowania, chłodzenie, napięcie oraz opóźnienie CAS. Częstotliwość taktowania określa szybkość obliczeń procesora CPU i wydajność pamięci. Podaje się ją
w Megahercach (MHz). Opóźnienia pamięci RAM, czyli tak zwane timingi, to czas pomiędzy wykonaniem czynności, a odpowiedzią na tę czynność. Ten parametr jest szczególnie ważny w komputerach gamingowych. Chłodzenie pamięci RAM może być  obsługiwane przez moduły chłodzące lub radiatory, które mogą być dodatkowo podświetlane. Odpowiednie napięcie pamięci RAM ma z kolei wpływ na stabilność urządzenia.


Na rynku możemy spotkać też pamięci RAM z korekcją błędów ECC. Mają one jednak przede wszystkim zastosowania serwerowe, gdyż użyta  w nich technologia umożliwia utrzymanie stabilnej pracy komputera nieprzerwanie, 24 godziny na dobę. Płyty główne do domowych laptopów czy komputerów raczej nie posiadają obsługi pamięci ram z ECC, dlatego też podczas poszukiwań nie powinniśmy martwić się tym parametrem.


Pojemność pamięci RAM - jaką wybrać?

Wybór wielkości pamięci RAM to kwestia bardzo indywidualna. Zależy od własnych potrzeb, preferencji, a także posiadanego sprzętu i oprogramowania. Do zwykłych, codziennych czynności, jak praca biurowa, przeglądanie stron czy oglądanie filmów wystarczy 8 GB. Dla graczy potrzebna będzie większa pamięć - około 16 GB. Osoby profesjonalnie zajmujące się grafiką, obróbką zdjęć lub wideo, powinny zdecydować się na dwa razy więcej pamięci.

Pamięć RAM do laptopa

Pamięć RAM do laptopa zależna jest od jego przeznaczenia. Minimum to 4 GB, wystarczające jedynie do płynnej pracy podczas podstawowych czynności. 8 GB powinno w pełni pokryć zapotrzebowanie na pamięć tymczasową podczas wykonywania prac biurowych i oglądania filmów. Większe pamięci RAM, kierowane do graczy lub profesjonalistów, zwykle idą w parze również z lepszym
i wydajniejszym urządzeniem. Wybierając pamięć RAM do laptopa, koniecznie należy sprawdzić, czy dany rodzaj będzie kompatybilny z płytą główną urządzenia, ponieważ laptopy mają inny rozstaw niż komputery stacjonarne.

Pamięć RAM do komputera stacjonarnego

Poszukiwania pamięci RAM do komputera stacjonarnego należy rozpocząć od sprawdzenia, jaki model będzie pasował do posiadanej jednostki. Aktualnie najpopularniejsze nadal są starsze pamięci DDR3 oraz nowsze DDR4. Pamięci niskonapięciowe, spotykane głównie w laptopach, jak DDR3L czy DDR4L, od jakiegoś czasu są dostępne również dla komputerów PC. Mają nieco gorsze parametry, jednak w zupełności wystarczające do prac biurowych. Podobnie, jak w komputerach przenośnych, w tym wypadku także musimy zwracać uwagę na dopasowanie posiadanej płyty głównej z wybraną pamięcią RAM.

Dedykowane pamięci RAM

Poszukując pamięci RAM, warto upewnić się, czy do posiadanego już laptopa czy komputera stacjonarnego nie ma pamięci dedykowanej RAM. Taka kość została sprawdzona i przetestowana na konkretnym modelu. Zdarza się również, że na płycie głównej można znaleźć informację dotyczącą tego, jakie pamięci RAM są do niej przeznaczone. Może to znacznie ułatwić trafny wybór pamięci.