Jak działa lodówka No Frost? Wyjaśniamy!
Technologia No Frost chroni lodówkę przed powstawaniem w jej wnętrzu szronu i lodu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów, głównie wentylacyjnych, które w pełni kontrolują wilgotność w urządzeniu. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę częstego rozmrażania chłodziarko-zamrażarek i staje się już standardem wśród tego rodzaju sprzętu AGD. Nie jest jednak wolne od wad, ponieważ system No Frost może prowadzić do szybszego przesuszania się produktów umieszczonych w lodówce. Wystarczy jednak trzymać je w specjalnie dedykowanych komorach świeżości, aby tego uniknąć. Wiele osób ma też wątpliwości dotyczące tego, czy lodówki No Frost pracują cały czas i jak często powinna włączać się lodówka No Frost. Postaramy się więc rozwiać te wątpliwości.
Zasady działania systemu No Frost
Świeże warzywa i owoce, upalne dni, awaria systemu chłodzącego czy źle ustawiony termostat w lodówce – wszystko to jest powodem powstawania szronu w jej wnętrzu. Kiedyś jedyną możliwością było regularne rozmrażanie lodówki. Dziś nie musisz tego robić, jeśli zdecydujesz się na taką z systemem No Frost. Jak działa lodówka No Frost i dlaczego warto zastanowić się nad jej zakupem? Mechanizm działania oparty jest na kilku urządzeniach, do których należy zaliczyć: wentylator, oczyszczacz powietrza oraz czujnik wilgotności, który pilnuje, aby nie został przekroczony pewien poziom wilgoci. Pozostałe elementy dbają o to, aby w lodówce była odpowiednia cyrkulacja powietrza, a nadmiar wilgoci był odprowadzany na zewnątrz chłodziarko-zamrażarki. Warto dodać, że na rynku dostępne są lodówki z pełnym lub częściowym systemem No Frost. Częściowy oznacza, że znajduje się on tylko w zamrażarce, która jest bardziej podatna na gromadzenie się lodu, natomiast Total No Frost obejmuje chłodziarkę i zamrażarkę. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści.
Zalety systemu No Frost:
większa energooszczędność – brak gromadzącego się lodu na ściankach lodówki, sprawia, że ta nie musi intensywnie pracować, a więc pobiera mniej energii
dłuższa świeżość produktów – mniejsza wilgotność sprawia, że przechowywane w lodówce produkty, zachowują świeżość na dłużej
brak potrzeby rozmrażania – No Frost przede wszystkim pozwala uniknąć czasochłonnego procesu rozmrażania lodówki.
Nie jest to rozwiązanie wolne od wad, ponieważ kupując lodówkę No Frost, należy liczyć się z tym, że może ona mieć mniejszą pojemność. Wynika to z faktu umieszczenia w niej dodatkowych elementów. Może także pracować głośniej, niż lodówki bez tego systemu, a niektóre produkty w niej umieszczone szybciej wysychają, dlatego powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego szufladach i pojemnikach.
Czy lodówki No Frost pracują cały czas?
Wielu świeżo upieczonych właścicieli lodówek z systemem No Frost, szczególnie tych, którzy wcześniej korzystali ze sprzętu starszej generacji, zastanawia się nad tym, czy lodówki No Frost pracują cały czas. Wątpliwości spowodowane są wyjątkowo cichą pracą tego typu chłodziarko-zamrażarek. Lodówki No Frost działają cały czas, bo tylko nieustanne chłodzenie jest w stanie zapewnić optymalną, stałą temperaturę we wnętrzu lodówki, a cicha praca urządzenia wynika z zastosowania nowoczesnych technologii.
Jak często powinna wyłączać się lodówka No Frost?
Wszystkie lodówki, również te z systemem No Frost wyposażone są w termostat, który można ustawić na konkretną temperaturę. W przypadku, gdy temperatura wewnątrz urządzenia jest wyższa niż ta na termostacie, to powinna załączyć się sprężarka, która ma spowodować jej obniżenie. To, jak często powinna wyłączać się lodówka No Frost lub załączać zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości lodówki, jej rodzaju, temperatury otoczenia czy częstotliwości otwierania drzwi chłodziarki-zamrażarki. Z reguły lodówki włączają sprężarkę co około 45 minut i działają tak przez 5-10 minut.
Skoro wiesz już, jak często powinna włączać się lodówka No Frost i znasz zasady działania tego systemu, możesz spokojnie cieszyć się swoją sprawnie działającą lodówką i wolnym czasem, który w przypadku sprzętu AGD starszej generacji musiałbyś poświęcić na jego regularne rozmrażanie.