Jak działają kamery Wi-Fi?
Kamery Wi-Fi to jeden z elementów systemu inteligentnego domu. Spełniają swoją podstawową funkcję monitoringu i ochrony przed kradzieżą mienia, jednak posiadają także kilka innych możliwości. To, co odróżnia je od standardowych kamer to stały kontakt z pozostałymi ogniwami Smart Home oraz z mieszkańcami. Inteligentne kamery możemy podzielić na: naścienne, kopułkowe (umieszczane pod sufitem), tubowe oraz uchylno - obrotowe (mogące się poruszać w górę, dół i na boki).
Kamery Wi-Fi w inteligentnym domu
Kamery Wi-Fi montowane są nie tylko na zewnątrz, lecz również wewnątrz budynku. Wymagają odpowiedniego zasilania (akumulatorowego lub przewodowego), zapewnienia stałej łączności oraz miejsca do zapisywania nagrań. Rejestrują materiał i przesyłają bezpośrednio przez sieć IP. Mogą zostać podłączone do domowej sieci internetowej lub bezprzewodowo łączyć się z routerem. Do uzyskania połączenia przeważnie konieczne jest zeskanowanie kodu QR z urządzenia. Podgląd i zarządzanie materiałem odbywa się przy pomocy standardowego protokołu IP. Kamery na bieżąco udostępniają nagrania w sieci, dzięki czemu możemy w czasie rzeczywistym oglądać emitowany obraz na swoim smartfonie, tablecie lub laptopie. Obrazy, w zależności od posiadanego urządzenia, mogą zapisywać się na karcie microSD, w chmurze bądź na indywidualnym serwerze. Dostęp do nagranych materiałów i transmisji na żywo chroniony jest hasłem, które ma za zadanie zabezpieczyć obrazy przed dostaniem się w ręce nieupoważnionych osób. Jednym kliknięciem na urządzeniu mobilnym w dowolnym momencie można zamknąć przesłonę obiektywu i zakończyć monitorowanie domu.
Wewnętrzne kamery Wi-Fi
Kamery wewnątrz domu nie powinny rzucać się w oczy. Dobrze jest umieścić je w kilku miejscach mieszkania, między innymi przy wejściu, drzwiach od tarasu lub balkonu, kuchni
i sypialniach. Swoim wyglądem przypominają kamerki internetowe, jednak występują
w różnych kształtach i kolorach. Najczęściej są to urządzenia wolnostojące, rozmieszczone możliwie wysoko lub pomiędzy roślinami, można jednak ustawić je w dowolnie wybranym miejscu. Wiele modeli posiada wbudowany mikrofon, który pozwala na komunikację
z osobami znajdującymi się poza domem. Należy do nich między innymi kamera MARMITEK VIEW ME.
Kamery Smart Home przydatne są zwłaszcza podczas nieobecności domowników, na przykład w trakcie wyjazdu. Z dowolnego miejsca na świecie można kontrolować to, co aktualnie dzieje się w domu. W razie przykrych sytuacji, jakim jest między innymi włamanie, nagrany materiał może stać się materiałem dowodowym w sprawie. Dodatkowo, rodzice małych dzieci mogą obserwować swoje pociechy na przykład podczas snu, a właściciele zwierząt w łatwy sposób sprawdzą, co robi ich pupil będąc samemu w domu.
Zewnętrzne kamery Wi-Fi
Zewnętrzne kamery Wi-Fi, jak Netatmo NOC01-EU, pozwalają na obserwację otoczenia wokół naszej posesji. Muszą być odporne na wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne i działać nieprzerwanie przez całą dobę. Nie tylko nagrywają obraz w jakości FULL HD, lecz także zapewniają dobrą widoczność w nocy oraz mogą robić zdjęcia. Dobrze, gdy zamontowane urządzenia posiadają funkcję detekcji ruchu, wówczas mogą wysyłać powiadomienie do właściciela domu o wykrytym niebezpieczeństwie. To rozwiązanie znaleźć możemy na przykład w kamerze IP Edimax IC-9110W HD. Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać również opcję detekcji twarzy. Wówczas możemy ustawić blokadę klamki drzwi wejściowych, która zwolni się dopiero po rozpoznaniu twarzy przez system.
W przeciwnym wypadku nastąpi wykonanie zdjęcia obcej osobie, nagranie jej lub włączenie alarmu. Funkcję identyfikacji posiada między innymi kamera IP Netatmo NSC01-EU. Uczy się wyglądu wszystkich członków rodziny, zwraca się do nich po imieniu oraz może informować domowników będących poza mieszkaniem, kto aktualnie w nim przebywa.
Kamery Wi-Fi, a inteligentne czujniki
Domowy system monitoringu możemy połączyć z inteligentnym systemem alarmowym. Jest to możliwe dzięki czujnikom Smart Home, które wykrywając zagrożenie uruchamiają syrenę alarmową, informują właściciela domu, ochronę oraz odpowiednie służby o zagrożeniu. Służą do tego na przykład czujniki na podczerwień reagujące na ruch, czujniki magnetyczne zabezpieczające drzwi
i okna, czujniki akustyczne reagujące na dźwięk tłuczonego szkła, czujniki gazu, dymu, czadu i zalania. Aktywować lub dezaktywować system możemy przy pomocy specjalnych manipulatorów lub pilotów. Obsługa całej instalacji nie jest skomplikowana, za to pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa nieruchomości, całego majątku i domowników.