Jak przewozić lodówkę? Czy można ją przewozić na leżąco? Poznaj sprawdzone zasady i triki profesjonalnych firm transportowych!
Planujesz przeprowadzkę lub kupiłeś używaną lodówkę i chcesz ją dostarczyć do domu? Przed Tobą niełatwe zadanie, do którego musisz odpowiednio się przygotować, aby nie uszkodzić chłodziarki po drodze. Jak przewieźć lodówkę, aby nie zarysować jej budowy ani nie uszkodzić wewnętrznych instalacji odpowiedzialnych za chłodzenie wnętrza? Podpowiadamy! Poznaj praktyczne wskazówki oraz sposoby stosowane przez profesjonalne firmy transportowe i samodzielnie poradź sobie z zadaniem.
Jak przewieźć lodówkę? Przygotuj sprzęt do transportu
Zanim przystąpisz do pakowania, odpowiednio przygotuj i zabezpiecz sprzęt AGD. Lodówkę typu No Frost wystarczy wyłączyć z prądu, opróżnić z zawartości i przetrzeć. Tradycyjny model wymaga odmrożenia. Pamiętaj, że cała operacja zajmie co najmniej kilka godzin, dlatego najlepiej zaplanuj ją odpowiednio wcześnie. Ważne jest, aby dokładnie usunąć wszystkie pozostałości lodu i wytrzeć do sucha wnętrze z wody (pozostała wilgoć zamarznie podczas ponownego podłączenia do prądu).
Jak przewieźć lodówkę, aby nic nie uszkodzić? Wyjmij wszystkie ruchome elementy (m.in. półki, szuflady, pojemniki na warzywa i owoce, organizer na jajka). Dokładnie owiń je folią bąbelkową (możesz wykorzystać również miękkie ściereczki i torebki foliowe) i zapakuj na czas transportu oddzielnie.
Teraz możesz przystąpić do zabezpieczenia urządzenia. Drzwi lodówki przyklej do obudowy, aby nie otworzyły się w drodze. Najlepsza będzie przezroczysta taśma klejącą, która nie pozostawia śladów (jej pozostałości łatwo zmyjesz z powierzchni). Całą lodówkę owiń folią bąbelkową lub grubą warstwą folii stretch. Krawędzie obłóż styropianem. Dzięki temu obudowa i fronty nie zarysują się, nie poobijają i nie wgniotą w czasie podróży. Kabel zwiń i zepnij gumką. Dobrze go także zawinąć go w folię, aby nie uległ przypadkowemu zamoczeniu czy zgnieceniu.
Nowoczesne chłodziarki typu No Frost czy side by side (chłodziarka i zamrażarka przylegają do siebie bokiem) to duży i ciężki sprzęt AGD, którego samodzielnie na pewno nie wyniesiesz z domu. Bardzo dużą ostrożność należy zachować podczas znoszenia i wynoszenia lodówki schodami. Przodem powinna iść silniejsza osoba, która będzie dźwigać więcej kilogramów. Powinna ona trzymać urządzenie za kryzę (jest to specjalna podstawka ze wzmocnioną konstrukcją). Druga osoba dodatkowo stabilizuje ciężar z góry i boku, aby nie przychylił się za bardzo w prawo lub lewo. Bardzo ważne jest, aby nie trzymać za elementy wystające (np. skraplacz)
Jak przewozić lodówkę w pionie?
Jak przewozić lodówkę, aby nic nie uszkodziło się po drodze? Najbezpieczniejsza jest pozycja w pionie, którą polecają producenci AGD. W tej pozycji olej ze sprężarki nie przedostanie się do instalacji chłodzącej, a chłodziarka jest w 100% bezpieczna. Taki sposób jest możliwy, gdy dysponujesz dużym samochodem dostawczym lub przyczepą.
Czy lodówkę można przewozić na leżąco?
Wiele osób nie posiada samochodu dostawczego i nie chce wynajmować go specjalnie do transportu chłodziarki. W aucie osobowym trudno byłoby ustawić urządzenie w pionie. Czy lodówkę można przewozić na leżąco? W zasadzie producenci nie zalecają tego rozwiązania. Czasami jednak jest to jedynym wyjściem. Wtedy należy jednak zachować obowiązujące zalecenia i najwyższe środki ostrożności. Nigdy nie wolno przewozić lodówki ułożonej na leżąco przodem lub tyłem, ale na boku. Ważne jest także, aby nie znajdowała się ona na płasko.
Czy można przewozić lodówkę na leżąco i jak to zrobić?
Powyżej odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy można przewozić lodówkę na leżąco. Jak jednak przygotować bezpieczny transport? Przy transporcie na leżąco, nie należy układać urządzenia na płasko. Maksymalny kąt odchylenia wynosi 75 stopni, dlatego jedna strona zawsze powinna znaleźć się wyżej.
Chłodziarkę ułóż na boku. Sięgnij po instrukcję obsługi i sprawdź, w którym miejscu producent zamontował część tłoczną i ssawną agregatu. U góry powinien znaleźć się bok, gdzie prowadzą tłoki (w różnych modelach może to być prawa lub lewa strona). Taka pozycja zapobiegnie wyciekaniu oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej (jej zalanie mogłoby doprowadzić do awarii i całkowitego zniszczenia lodówki). Pamiętaj, aby nie włączać chłodziarki bezpośrednio po wniesieniu do mieszkania. Ustaw ją pionowo co najmniej na kilka godzin, aby całość oleju z agregatu trafiła ponownie na swoje miejsce.
Jak transportować lodówkę?
Zawsze pamiętaj, aby zabezpieczyć sprzęt przed przesuwaniem się po skrzyni pojazdu. Jak transportować lodówkę, aby po drodze nie uszkodzić jej obudowy i wewnętrznych komponentów? Wykorzystaj sprawdzone techniki firm transportowych – metodę blokującą i mocującą. Ustaw ładunek w taki sposób, aby blokowały go sztywne elementy auta i w miarę możliwości zredukuj wolną przestrzeń. Dodatkowo wykorzystaj liny i pasy zabezpieczające. Pamiętaj, aby obok na skrzyni nie znalazły się drobne przedmioty, które podczas hamowania mogłyby spaść i zarysować obudowę.