Jak wybrać lodówkę? Sprawdzone porady od A do Z
Lodówka jest niezaprzeczalnym numerem 1 w każdej kuchni. To urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Twoja lodówka jest już wysłużona i powoli zbliża się czas, kiedy odejdzie na zasłużoną emeryturę? Może urządzasz nowe mieszkanie i szukasz chłodziarki uszytej na miarę potrzeb Twojej rodziny? Bez względu na powód zakupu lodówki, przed jego dokonaniem, powinieneś upewnić się, czy wiedza, którą posiadasz, pomoże Ci w dokonaniu rozsądnego wyboru. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się z niego, jakie czynniki wziąć pod uwagę oraz co mogą zaoferować Ci producenci lodówek.
Lodówka – jak wybrać najlepszą? Rodzaje urządzeń chłodniczych
Biorąc pod uwagę funkcjonalność i cechy, urządzenia chłodnicze możemy podzielić na kilka kategorii.
- Klasyczne lodówki jednokomorowe – coraz mniej popularny rodzaj lodówek. Są to niewielkie chłodziarki pozbawione komory zamrażalnika.
- Chłodziarko-zamrażarki – najczęściej spotykana forma urządzeń chłodniczych. Typowa chłodziarko-zamrażarka ma dwie komory i dwa niezależne systemy (chłodzenie i zamrażanie). To produkt, na który w pierwszej kolejności kierują swój wzrok osoby chcące kupić lodówkę.
- Lodówki Side by Side – to nic innego jak lodówki dwudrzwiowe. Charakteryzuje je dość duży rozmiar i konstrukcja wolnostojąca. Komora chłodnicza umieszczona jest po jednej, natomiast zamrażalnik po drugiej stronie. Z uwagi na swoje wymiary są bardzo popularne w większych kuchniach.
- Lodówki Multidoor – tego typu urządzenia mają kilka par drzwi, zwykle dwie od chłodziarki oraz jedna lub dwie znajdujące się przy zamrażarce (zazwyczaj u dołu urządzenia).
- Lodówki turystyczne – niewielkie przenośne urządzenia stosowane w czasie wyjazdów, niemające codziennego zastosowania w gospodarstwie domowym.
Lodówka – jak wybrać i czym się kierować?
Z pozoru łatwy wybór urządzenia, jakim jest lodówka, w praktyce wcale taki prosty nie jest. Należy bowiem uwzględnić wiele różnych czynników, wpływających na późniejszy komfort użytkowania oraz koszty eksploatacji urządzenia. Poniżej lista kwestii, które należy rozważyć przed dokonaniem zakupu.
- Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? – Zazwyczaj odpowiedź na to pytanie jest znana już na wczesnym etapie procesu zakupowego. Każdy z typów urządzenia charakteryzuje się nieco odmiennymi parametrami i funkcjonalnościami. Lodówki wolnostojące z uwagi na konstrukcję oferują z reguły bogatsze wyposażenie.
- Liczba domowników – ma ona bezpośrednie przełożenie na rozmiar urządzenia. Przy większej liczbie osób w gospodarstwie domowym konieczny będzie zakup większej lodówki (oczywiście z uwzględnieniem ograniczeń związanych z dostępną przestrzenią) niż np. w przypadku singla lub pary.
- Styl aranżacji kuchni – lodówka jest sercem każdej kuchni, powinna więc doskonale komponować się ze stylem całego pomieszczenia. Musi pasować zarówno do kuchennej zabudowy (np. fronty meblowe), jak i pozostałych sprzętów. Producenci oferują lodówki stylizowane na sprzęty retro, modele minimalistyczne, ale też urządzenia mające ultra nowoczesną stylistykę.
- Wymiary lodówki (dostępna przestrzeń) – szerokość i wysokość urządzenia ma dość duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku modeli przeznaczonych pod zabudowę. Wielkość wnęki wyklucza możliwość umieszczenia w niej wielu lodówek, tym samym zawężając pole wyboru konkretnego urządzenia.
- Usytuowanie sprzętu – mowa tu np. o kwestiach, takich jak kierunek otwierania drzwi. Wiele urządzeń oferuje możliwość zmiany kierunku otwierania, ale jeśli z jakiegoś powodu zabudowa wyklucza otwieranie lodówki w którąś ze stron, rozwiązanie Side by Side nie będzie dobrym wyborem.
- Klasa energetyczna – niedawno zmieniono klasyfikację klas energetycznych dla urządzeń stosowanych w gospodarstwach domowych. Aktualna skala obejmuje klasy A, B, C, D, E, F, G. Najlepsze lodówki mieszczą się w klasie C. Ich cechą jest najmniejszy pobór energii elektrycznej, a więc najwyższa troska o środowisko i Twój portfel.
Jak wybrać najbardziej optymalny rozmiar lodówki?
Pomoże Ci w tym krótki quiz. Postaraj się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania.
- Czy zamiast konsumować na bieżąco, wolisz robić zapasy?
- Czy regularnie korzystasz z zamrażalnika (przechowujesz w nim np. mięso, owoce)?
- Czy masz dzieci?
- Czy z lodówki korzystać będą 3 lub 4 osoby, lub więcej?
- Czy lubisz mieć stały dostęp do schłodzonych napojów?
- Czy używać kostek lodu?
- Czy chodzisz na duże zakupy co tydzień lub dwa?
- Czy domownicy spożywają dużo produktów wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych?
- Czy w domu często pojawiają się wypieki lub inne potrawy, które trzeba umieścić w lodówce?
- Czy masz wystarczająco dużą kuchnię, by ewentualnie zmieściło się w niej większe urządzenie?
- Czy zdarzają się sytuację, że musisz jednorazowo umieścić duży ładunek w komorze zamrażarki?
Każda odpowiedź "tak" to kolejny argument za tym, że potrzebna Ci jest lodówka o większej pojemności.
Teraz już wiesz, jak wybrać lodówkę. Starannie przejrzyj ofertę poszczególnych producentów, nie ulegaj emocjom i przede wszystkim przeanalizuj swoje realne potrzeby. Wówczas dokonasz właściwego wyboru, a lodówka będzie użytecznym i oszczędnym urządzeniem, pracującym bezawaryjnie przez długie lata.