Jak wybrać nianię elektroniczną?

Jak wybrać nianię elektroniczną?

12 min czytania

Świeżo upieczeni rodzice muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Opieka nad maluchem wymaga poświęcenia ogromu uwagi przez całą dobę – nie zwalnia jednak z wykonywania innych obowiązków w domu czy pracy. Nieocenioną pomocą w natłoku codziennych spraw jest niania elektroniczna. Jak działa tego typu urządzenie? Dlaczego warte jest zakupu? A przede wszystkim, jak wybrać nianię elektroniczną, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania podajemy w artykule!

Spis treści

Jak wybrać nianię elektroniczną?

Co to jest niania elektroniczna?

Niania elektroniczna – kiedy i dlaczego warto?

Jaką nianię elektroniczną wybrać?

Jak wybrać nianię elektroniczną?

Nianie elektroniczne – polecane modele

Wybór niani elektronicznej – podsumowanie

Co to jest niania elektroniczna?

Jak wybrać nianię elektroniczną? Zanim zajmiemy się kwestią technicznych parametrów, funkcji czy rozpatrywaniem modeli dostępnych na rynku, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, związanych z tym urządzeniem. A tych pojawia się bez liku. Co to jest niania elektroniczna? Jak działa? Czy warto ją kupić? Czy niania elektroniczna to urządzenie bezpieczne dla dziecka? Przejdźmy do rzeczy.

Niania elektroniczna to kompaktowe, nowoczesne urządzenie, dające możliwość zdalnej obserwacji i kontroli aktywności dziecka znajdującego się w innym pomieszczeniu, a niekiedy nawet i częściowego sprawowania opieki – zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Choć oczywiście nie zastąpi ono rodzica, stanowi ogromne wsparcie w natłoku codziennych obowiązków. Opieka nad niemowlakiem wymaga troski i uwagi przez całą dobę. Trudno jednak o zapewnienie stałej, fizycznej obecności przy kołysce małego dziecka. Kiedy zorganizowanie pomocy w opiece nad maluszkiem nie jest możliwe, nieoceniona staje się elektroniczna niania.

Standardowy zestaw niani elektronicznej, niezależnie od modelu, zasięgu, oferowanych funkcji czy innych parametrów, składa się zazwyczaj z dwóch elementów, tj. nadajnika oraz odbiornika.

Pierwszy z nich, z wbudowanym mikrofonem, umieszcza się w pokoju, w którym znajduje się dziecko. Odbiornik z głośnikiem pozostaje w zasięgu słuchu rodziców, umożliwiając im tym samym zdalną kontrolę tego, co dzieje się w pokoju malucha – słuchową, jeśli jest to urządzenie audio, słuchową i wzrokową, jeśli jest to elektroniczna niania z kamerą i wyświetlaczem.  W zależności od modelu, oprócz przekazywania obrazu lub dźwięku, niania elektroniczna może oferować różne funkcje dodatkowe – na przykład monitorować jego oddech, pomagać w usypianiu z pomocą wbudowanych kołysanek, przypominać o porze karmienia czy też podaniu leku.

 

Niania elektroniczna – kiedy i dlaczego warto?

Niania elektroniczna to popularne urządzenie zarówno w gronie świeżo upieczonych rodziców, jak i tych z nieco dłuższym stażem. Pozwala na sprawowanie zdalnej kontroli nad dzieckiem w czasie snu, bez konieczności ciągłego odchodzenia od pracy czy przerywania wykonywanych zadań, co najczęściej negatywnie odbija się na efektywności, koncentracji czy organizacji. Czuwająca nad maluchem elektroniczna niania zapewnia komfort psychiczny – znosząc z nas konieczność ciągłego sprawdzania, co dzieje się w dziecięcym pokoju, pozwala na zajęcie się w pełni innymi sprawami: pracą, starszym dzieckiem, domowymi obowiązkami, zaległymi sprawami czy hobby.

Rozwiązanie będzie niecenione zarówno w przypadku noworodków, jak i nieco starszych niemowląt i małych dzieci – w szczególności jednak w przypadku wymagających szczególnej kontroli wcześniaków czy niemowląt mających problemy ze zdrowiem. Elektroniczna niania z kamerą zapewni łatwy i szybki wgląd w to, co dzieje się z dzieckiem – wystarczy jedno zerknięcie na wyświetlacz odbiornika lub np. smartfona, gdy urządzenie ma wbudowany moduł bezprzewodowej komunikacji i odpowiednią aplikację. To bardzo dobre rozwiązanie również w sytuacji, gdy korzystasz z usług profesjonalnej opiekunki do dziecka lub zdarza Ci się pozostawiać malucha pod opieką innych osób.

Sprawowanie opieki na odległość z pomocą elektronicznej niani znakomicie sprawdzi się w mieszkaniach o dużej powierzchni użytkowej, domach piętrowych czy z poddaszem. Umożliwia swobodną, dzienną aktywność oraz wykonywanie obowiązków ze spokojną głową, znosząc konieczność przebywania w pobliżu pokoju malucha – znajdujący się w nim nadajnik pozwoli usłyszeć jego płacz czy nawet ciche kwilenie natychmiast, nawet gdy drzwi są zamknięte, a rodzice znajdują się w sporej od niego odległości, np. na parterze.

Jaką nianię elektroniczną wybrać?

Elektroniczna niania to nieceniona pomoc w opiece nad maluchem. Choć urządzenie jest najczęściej elementem wyprawki dla noworodka, jego zakup będzie dobrym pomysłem również w przypadku starszego dziecka. Jeśli zdążyłeś zrobić już małe rozeznanie, zapewne wiesz, że oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Urządzenia dostępne są w wielu modelach, różniących się między sobą nie tylko ceną, lecz przede wszystkim technicznymi parametrami i funkcjami. Jaką nianię elektroniczną wybrać? To, jaki model będzie najlepszy do Twojego domu, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się więc temu, jakie funkcje może mieć elektroniczna niania. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • KAMERA

Elektroniczna niania z kamerą pozwala nie tylko usłyszeć, lecz także zobaczyć, co w danej chwili dzieje się z dzieckiem. Przy wyborze urządzenia tego typu uwagę należy zwrócić na jakość obrazu oraz wielkość wyświetlacza – zapewni to czytelność obrazu i pozwoli dostrzec niezbędne szczegóły. Niektóre nianie elektroniczne z kamerą pozwalają na regulację ustawienia obrazu – zmianę ułożenia statywów czy przybliżanie i oddalanie widoku.  Niezwykle przydatną opcją w tego typu modelach jest tryb nocny, dzięki któremu można zdalnie monitorować maluszka również w nocy, np. bez wychodzenia z łóżka w sypialni. Wbudowany noktowizor pozwala na nagrywanie w ciemności – uzyskiwany obraz widziany jest na ekranie elektronicznej niani w czarno-białych kolorach.

  • MONITOR ODDECHU

Kontrola oddechu malucha jest niezwykle istotna, zwłaszcza w początkowych etapach życia – przy wcześniactwie, wykrytych schorzeniach układu oddechowego czy niskiej masie urodzeniowej, które zwiększają ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele godzin przesypia dziecko (noworodek przesypia nawet do 20 godzin, niemowlę niewiele mniej – w początkowych etapach w okolicach aż 16 godzin), trudno znaleźć osobę, która byłaby w stanie i mogła czuwać nieustannie przez tak wiele godzin przy łóżeczku. Elektroniczna niania z monitorem oddechu pozwala na stałą kontrolę oddechu malucha w trakcie snu – specjalne sensory umieszczone pod materacem lub przypięte do ubranka/pieluszki nieustannie analizują liczbę wykonywanych oddechów przez dziecko, a następnie zebrane dane przesyłają na bieżąco do stacji, informując lub alarmując w razie wykrycia odchyleń.

  • DWUSTRONNA KOMUNIKACJA GŁOSOWA

Dwustronna komunikacja głosowa umożliwia przesyłanie sygnału dźwiękowego między nadajnikiem a odbiornikiem w obydwu kierunkach. Pozwala nie tylko usłyszeć maluszka, lecz także zdalnie się z nim komunikować. Opcja ta jest niezwykle przydatna, zwłaszcza kiedy na dany moment nie jesteś w stanie natychmiast pojawić się w dziecięcym pokoju. Wystarczy włączyć mikrofon wbudowany w odbiornik elektronicznej niani, by móc na odległość uspokoić samym głosem wybudzonego ze snu malucha.

  • WBUDOWANE KOŁYSANKI

Równie przydatne w przypadku niemowląt i nieco starszych dzieci, co funkcja dwustronnej komunikacji głosowej, są także wbudowane kołysanki. Przyjazne, kojące melodie nie tylko rozluźniają dziecko, pomagają mu się uspokoić i utulić je do snu, lecz także wpływają korzystnie na jego prawidłowy rozwój, a w szczególności układ nerwowy, mięśniowy, a nawet pokarmowy!

  • CZUJNIK TEMPERATURY

Temperatura otoczenia wywiera duży wpływ na samopoczucie i zdrowie – zwłaszcza w przypadku dopiero co kształtującego się organizmu dziecka. Odpowiedni klimat jest też niezbędny do zapewnienia głębokiego, prawidłowego snu i rozwoju. Ponadto sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i komfortowo. Wbudowany czujnik temperatury w elektronicznej niani pozwoli Ci na bieżąco i w wygodny sposób kontrolować warunki, w których znajduje się Twoje dziecko.

  • POWIADOMIENIA I WSKAŹNIKI

Elektroniczne nianie mogą mieć wiele przydatnych funkcji dodatkowych. Do opcji praktycznych, ułatwiających zarówno korzystanie z urządzenia, jak i pomagające w opiece nad dzieckiem, należą różnego rodzaju wskaźniki i powiadomienia, jakie mogą być wysyłane przez sprzęt. Urządzenie może informować między innymi o poziomie naładowania, utracie zasięgu, przypominać o porze karmienia czy podaniu leków. 

  • INNE

Producenci urządzeń ułatwiających opiekę nad małym dzieckiem wyposażają sprzęty w wiele ciekawych funkcji. Oprócz wyżej wymieniowych, elektroniczne nianie mogą miećać także m.in. lampkę nocną, funkcję wykonywania zdjęć, czujnik ruchu, alarm wibracyjny, a nawet specjalny projektor wyświetlający wizualizacje na suficie lub ścianie.

Jak wybrać nianię elektroniczną?

Wybór niani elektronicznej nie może jednak zostać podjęty wyłącznie w oparciu o oferowane funkcje. Znaczenie przy zakupie ma jeszcze wiele innych, choć nieco bardziej już technicznych, to nie mniej istotnych parametrów. Jak wybrać nianię elektroniczną? Co wziąć pod uwagę? W przypadku tego typu urządzeń, znaczenie będą miały przede wszystkim takie kwestie, jak:

  • ZASIĘG DZIAŁANIA

Zasięg działania niani elektronicznej określa maksymalną odległość, na jakiej mogą pozostać względem siebie nadajnik i odbiornik zestawu, by zapewniać nieprzerwany, dobrej jakości sygnał bez zakłóceń. Parametr ten powinien być dopasowany do metrażu lokum. Należy go bezwzględnie sprawdzić, niezależnie od tego, czy mieszkasz w małym mieszkaniu, czy przestronnym dużym domu – na rynku nie brakuje bowiem modeli o dość ograniczonych możliwościach, a przez to niestety niepraktycznych zbytnio na co dzień. Zasada wyboru urządzenia w odniesieniu do tego parametru jest stosunkowo prosta – im większy zasięg działania, tym lepiej. W sprzedaży natrafić można także na elektroniczne nianie z modułem Wi-Fi, zapewniający nieograniczony zasięg działania, a ponadto możliwość odbierania sygnału za pośrednictwem innego urządzenia, np. smartfona.

  • JAKOŚĆ SYGNAŁU

Kwestia, która zależeć będzie zarówno od samego zasięgu działania, jak również jakości i rodzaju użytego mikrofonu i głośników, a w przypadku niań elektronicznych z kamerą – aparatu. Duże znaczenie dla jakości ma także liczba zapewnianych kanałów transmisji – im jest ich więcej, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń, wynikających z działania znajdujących się w pobliżu urządzeń. Ważna jest także sama częstotliwość nadawania – odpowiednią będzie np. 2,4 GHz.

  • ZASILANIE

Zastanawiając się, jak wybrać nianię elektroniczną, nie można przy rozpatrywaniu parametrów technicznych pominąć kwestii zasilania urządzenia. Najczęściej występującym rodzajem jest zasilanie sieciowe, wymagające stałego dostępu do prądu. Decydując się na tego typu model, zwróć uwagę na długość przewodu – zbyt krótki narzuci Ci poniekąd miejsce, w którym będziesz musiał go ulokować, by podpiąć się do gniazdka. W sprzedaży natrafić można również na modele działające na baterie – to dobra opcja w razie gdy dostęp do sieciowego zasilania jest utrudniony, np. przy awarii elektryczności czy na wyjeździe.

  • INNE 

Wybierając elektroniczną nianię z kamerą, warto zwrócić uwagę na parametry wyświetlacza – jego wielkość oraz jakość widzianego obrazu. Ekrany LCD mogą mieć różne wymiary. Im większy, tym oczywiście lepiej. Jeśli chcesz, by niania elektroniczna miała moduł Wi-Fi, dobrym rozwiązaniem będzie ta oferująca dodatkowo opcję szyfrowania danych, dzięki czemu nikt nie będzie miał dostępu do przesyłanego dźwięku i obrazu.


Nianie elektroniczne – polecane modele

Nowoczesna elektroniczna niania z kamerą, która pomoże Ci w opiece nad maluchem. Urządzenie ma wiele atrakcyjnych funkcji – pozwala na nagrywanie wideo i zapisywanie zdjęć, monitorowanie dziecka w nocy w oparciu o podczerwień czy dwustronną komunikację. Wbudowane kołysanki pomogą Ci utulić do snu malucha, a także zająć jego uwagę na czas Twojej nieobecności. Rejestrowany przez elektroniczną nianię obraz możesz oglądać nie tylko na ekranie odbiornika, lecz także swoim telefonie za pomocą aplikacji.

Jaką nianię elektroniczną wybrać, gdy masz pod opieką dwójkę dzieci? Znakomitym rozwiązaniem może być urządzenie Lionelo Babyline 5.1 z dwoma kamerami i kolorowym, 2,4 calowym wyświetlaczem. Zestaw pozwala na nieprzerwane monitorowanie maluchów nawet do 20 godzin. Zapewnia bardzo dobrą czytelność przesyłanego obrazu, pracę w trybie nocnym, a ponadto dwukierunkową komunikację. Sprzęt gwarantuje zasięg do 50 metrów w pomieszczeniach i 300 m na otwartych przestrzeniach.

Elektroniczna niania z kamerą i 2-calowym wyświetlaczem, pozwalająca na zdalną kontrolę aktywności dziecka i sprawowanie nad nim opieki. Urządzenie ma bardzo dobre osiągi w zakresie rejestrowanego dźwięku i obrazu, a także umożliwia dostrzeżenie i dosłyszenie wszelkich istotnych szczegółów. Zoom cyfrowy daje możliwość powiększenia obrazu w czasie rzeczywistym, tryb nocny bazujący na podczerwieni – monitoring malucha przez całą dobę, również w nocy.

 

Wybór niani elektronicznej – podsumowanie

Rozwiązania ułatwiające godzenie codziennych obowiązków z opieką nad dzieckiem są na wagę złota. Niania elektroniczna to jedno z bardziej praktycznych urządzeń, odpowiadających na potrzeby zarówno świeżo upieczonych rodziców, jak i tych z już dłuższym stażem. Znakomicie sprawdzi się w każdym domu – odciąży od konieczności nieustannej kontroli śpiącego malucha, pozwalając na efektywne wykonanie innych zadań w domu czy pracę zdalną, poświęcenie należytej uwagi starszemu dziecku lub partnerowi czy po prostu na chwilę relaksu i odpoczynek. Elektroniczna niania będzie nieoceniona w szczególności w pierwszym etapie życia dziecka i przy wcześniakach. Urządzenia nie powinno zabraknąć również w rodzinach, w których można liczyć na pomoc ze strony dziadków lub innych krewnych czy też profesjonalnej opiekunki. Mając do dyspozycji elektroniczną nianię z kamerą, zawsze można w dowolnym momencie zerknąć, co tak naprawdę dzieje się w domu.

O tym, jaką nianię elektroniczną wybrać, decydują przede wszystkim Twoje potrzeby – zastanów się więc, jakie funkcje są Ci niezbędne i co faktycznie może się przydać w Twoim przypadku. Szeroki wybór urządzeń pozwala na znalezienie właściwego rozwiązania w odpowiadającej cenie, bez nadwyrężania domowego budżetu.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis okazał się pomocny i wiesz już, jak wybrać nianię elektroniczną. Jeśli wśród powyższych propozycji produktowych nie widzisz rozwiązania dla siebie, koniecznie odwiedź naszą stronę. Zaprezentowane wyżej modele niań elektronicznych to zaledwie niewielka część naszej pełnej oferty!