Jak wybrać szczoteczkę soniczną do zębów?
Dbałość o uzębienie i higienę jamy ustnej jest niezwykle ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Ogromne znaczenie ma stosowanie dobrze dobranych środków, ale nie mniej istotny jest wybór odpowiedniej szczoteczki. Standardowe, manualne modele mają już coraz mniej zwolenników. Nowoczesne, elektryczne urządzenia pozwalają szybciej, wygodniej i dokładniej doczyścić zęby. Na rynku dostępne są już różne warianty takich akcesoriów, które wykorzystują nie tylko drgania i pulsację, ale też fale dźwiękowe. Planujesz zakup takiego sprzętu? Podpowiadamy, jak wybrać szczoteczkę soniczną do zębów oraz na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupu!
SPIS TREŚCI
Jak wybrać szczoteczkę soniczną do zębów?
Jaka szczoteczka – soniczna czy elektryczna?
Korzyści i zalety używania szczoteczki sonicznej do zębów
Jak wybrać szczoteczkę soniczną?
Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?
Szybkość / liczba ruchów na minutę
Czas pracy na pełnym naładowaniu
Dostępność i cena główek wymiennych
Szczoteczka soniczna do zębów – polecane modele
Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Podsumowanie
Jaka szczoteczka – soniczna czy elektryczna?
Szczoteczki soniczne do zębów w ostatnich latach cieszą się dużym powodzeniem. Na początek warto jednak wyjaśnić, czym dokładnie są i jak działają. Wiele osób myśli, że jest to po prostu odmiana szczoteczek elektrycznych.
Szczoteczki soniczne nazywa się także dźwiękowymi, ponieważ wytwarzają fale dźwiękowe wprawiające w drgania włókna umieszczone w podłużnej główce, przypominającej standardowe szczoteczki manualne. Podstawą działania takiego akcesorium jest charakterystyczny ruch wymiatający, odbywający się ze szczególnie dużą częstotliwością – nawet do 96 000 ruchów na minutę.
Szczoteczki elektryczne na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, ponieważ również posiadają specjalny akumulator w uchwycie i wibrującą główkę. Nic dziwnego, że często są mylone z sonicznymi.
Pierwszą różnicą jest kształt główki – w tym przypadku jest okrągły, przypominający profesjonalny sprzęt stomatologiczny. Dzięki temu włoski dokładnie przylegają do podłoża i dokładnie czyszczą powierzchnię, ale szczoteczkę trzeba osobno przykładać po kolei do każdego zęba.
Drugą różnicą jest ruch włókien – nie wymiatają, ale obracają się z dużą prędkością, wykonując ruchy oscylacyjno-rotacyjne (a w przypadku droższych modeli również pulsacyjne). Ich częstotliwość wynosi średnio ok. 10 000 obrotów na minutę.
Jak widać, szczoteczki elektryczne w porównaniu z sonicznymi wypadają zdecydowanie gorzej.
Korzyści i zalety używania szczoteczki sonicznej do zębów
Regularne, prawidłowe stosowanie szczoteczki sonicznej do zębów jest nie tylko ogromnym ułatwieniem, ale też daje wiele wymiernych korzyści:
- technologia soniczna pozwala przez 2 minuty mycia uzyskać świetne efekty bez niepotrzebnego wysiłku. Dzięki temu sprawia, że pielęgnacja zębów jest łatwiejsza, wygodniejsza i skuteczniejsza
- fale dźwiękowe pozwalają skutecznie usunąć przebarwienia po kawie i herbacie
- nowoczesne akcesorium pozwala zmaksymalizować działanie stosowanych past, najlepiej wykorzystując zawarte w nich składniki, przez co pomaga dbać o zdrowie i wygląd zębów
- prawidłowe użytkowanie szczoteczki sonicznej jest całkowicie bezpieczne, dlatego nie powoduje ani nie pogarsza problemów z dziąsłami.
Jak wybrać szczoteczkę soniczną?
Szczoteczka soniczna do zębów to w praktyce dobry wybór dla każdego. Akcesorium to szczególnie poleca się osobom pijącym dużo kawy/herbaty czy palaczom, ponieważ świetnie sprawdza się w usuwaniu przebarwień. Daje bardzo dobre efekty także przy stałym aparacie ortodontycznym, ponieważ umożliwia niezwykle dokładne usuwanie zabrudzeń – w połączeniu z irygatorem ma się pewność, że żadne resztki jedzenia nie utkną pomiędzy zębami czy drucikami.
Wiele osób nie wie jednak, jak wybrać szczoteczkę soniczną. Przede wszystkim znaczenie ma jej moc (prędkość drgań główki) oraz rodzaj końcówek. Te można oczywiście wymieniać, ale jeśli jest taka potrzeba, warto sprawdzić, który model jest kompatybilny ze specjalnymi nakładkami. Na rynku można bowiem znaleźć specjalne warianty, np. dostosowane do czyszczenia aparatów ortodontycznych. Najważniejsza jest jednak twardość włókien – osoby bez większych problemów mogą myć zęby z końcówką z twardym włosiem. Neutralne jest średnie, a kiedy ma się kłopoty np. z dziąsłami, lepiej zdecydować się na miękkie.
Przy wyborze szczoteczki sonicznej do zębów ogromne znaczenie ma też jej design – nie tylko ze względów wizualnych, ale i czysto praktycznych. Niektóre modele są dość ciężkie czy nieporęczne dla osób z drobniejszymi dłońmi, przez co mogą męczyć podczas codziennej higieny. Sam wygląd też nie jest bez znaczenia. Szczoteczki zazwyczaj stoją w widocznym miejscu, dlatego większości zależy na tym, by były estetyczne.
Bardzo ważnym kryterium wyboru szczoteczki sonicznej jest również jej cena. Akcesorium to może kosztować od 200 zł do nawet 1000 zł. Droższe modele są trwalsze, skuteczniejsze oraz posiadają więcej dodatkowych funkcji. Przed zakupem warto przeanalizować, co rzeczywiście może się przydać i ile można przeznaczyć na ten cel.
Lubisz gadżety elektroniczne? Sprawdź także: „Smartwatch damski. Ranking 2022” oraz „Smartwatch męski. Ranking 2022”.
Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?
Dobierając to akcesorium, powinno się przede wszystkim skupić na swoich potrzebach i oczekiwaniach. Ogromne znaczenie mają oczywiście parametry techniczne, które opisują działanie urządzenia. Jak ocenić, jaka szczoteczka soniczna najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy, jakie cechy są najważniejsze!
Szybkość / liczba ruchów na minutę
Parametr ten ma wpływ na efektywność pracy szczoteczki. Od niego zależy jej skuteczność w usuwaniu zabrudzeń, gromadzącej się płytki nazębnej, a także przebarwień. Im sprzęt jest szybszy (jest w stanie wykonać więcej ruchów na minutę), tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien codziennie myć zęby na największej prędkości.
Najlepsze modele na rynku osiągają szybkość rzędu 96 tys. ruchów na minutę. Kawosze, palacze i osoby z tendencją do szybkiego nadbudowania się kamienia na pewno powinny rozważyć wybór właśnie takich szczoteczek. Najlepiej, by oferowały standardowy i szybszy tryb, by móc je na co dzień ze sobą przeplatać. Tak intensywne mycie nie jest zalecane na co dzień, ponieważ może doprowadzić do podrażnień dziąseł czy nawet mikrouszkodzeń szkliwa.
Osoby o delikatnych dziąsłach, wrażliwych zębach albo innych problemach powinny raczej zdecydować się na modele, które oferują niższe prędkości, w granicach ok. 50-60 tys. ruch./min.
Czas pracy na pełnym naładowaniu
Szczoteczki soniczne posiadają wmontowany mały akumulator, dzięki któremu można korzystać z nich bezprzewodowo. Wystarczy tylko raz na jakiś czas go naładować, odkładając sprzęt na specjalną bazę/podstawkę na przynajmniej kilka godzin. Bardzo ważne jest to, jak często trzeba to robić. Rozładowane urządzenie może co prawda być wykorzystane jak szczoteczka manualna, ale nie powinno się tego robić (w ten sposób niszczy się włosie). Jeśli nie pamięta się o regularnym ładowaniu, nagle można mieć kłopot.
Dobre modele działają nawet przez 2-3 tygodni. Najlepsze posiadają baterie o wytrzymałości nawet do 10 tygodni. Są idealne dla osób zapominalskich albo często podróżujących. Rzadka konieczność podłączania szczoteczki jest też po prostu wygodna. Do tego akumulatory o większej pojemności zazwyczaj mają dłuższą żywotność.
Przy rozważaniach na temat tego, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę tryby pracy. Nowoczesne modele posiadają kilka programów, w których można wybrać szybkość i intensywność drgania włosia. Zazwyczaj są to 3 stopnie (wolniejszy, standardowy oraz szybki), ale urządzenia od niektórych producentów oferują aż kilkanaście opcji.
Co więcej, wybrane modele posiadają takie tryby, jak np.:
- masowanie dziąseł,
- wybielanie (intensywne, długotrwałe mycie),
- ultradelikatne mycie.
Możliwość dostosowania pracy szczoteczki jest niezwykle przydatna nie tylko w przypadku osób, które wymagają specjalnej pielęgnacji jamy ustnej. Tak naprawdę potrzeby bywają różne i mogą wielokrotnie się zmieniać, np. często po zabiegach dentystycznych przez jakiś czas trzeba ostrożniej myć zęby.
Szczoteczki soniczne przede wszystkim powinny być odporne na zalanie oraz intensywne użytkowanie. Z tego sprzętu korzysta się codziennie, dlatego musi być odpowiednio wytrzymały. Tanie modele mają krótką żywotność, przez co w praktyce są zupełnie nieopłacalne – rozsądniej jest zdecydować się na droższy, lepiej wykonany sprzęt, który będzie sprawdzał się bez zarzutu przez naprawdę długi czas. Ponieważ i tak regularnie wymienia się końcówki, takie urządzenie z powodzeniem może być użytkowane przez lata.
Producenci szczoteczek sonicznych do zębów prześcigają się w wymyślaniu innowacji, które maksymalnie zwiększają komfort korzystania ze sprzętu i pozwalają uzyskać jak najlepsze efekty. Wiele z proponowanych funkcji jest naprawdę przydatnych. Najdroższe modele to prawdziwe szczoteczki smart.
Podstawowe produkty posiadają zazwyczaj timer (odmierzający rekomendowane 2 minuty mycia) oraz sygnalizator rozładowania się baterii (wizualny i/lub dźwiękowy).
Na rynku można znaleźć akcesoria, które są dodatkowo wyposażone w m.in. czujnik siły nacisku (nie dopuszcza do podrażnienia dziąseł i zniszczenia włókien) czy system przypominania o konieczności wymiany końcówki.
Najnowocześniejsze modele są wyposażone w specjalne czujniki oraz sztuczną inteligencję łączącą się z dedykowaną aplikacją mobilną. Z ich pomocą można przekonać się, czy na pewno dokładnie myje się zęby – które obszary zazwyczaj się pomija, a gdzie za mocno przyciska się szczoteczkę. Dzięki temu da się jeszcze lepiej dbać o higienę. Wybrane urządzenia posiadają również wbudowane wyświetlacze LCD, na których da się nie tylko dostosować ustawienia, ale też sprawdzić raport z mycia.
Dostępność i cena główek wymiennych
Przy wyborze szczoteczki sonicznej do zębów koniecznie powinno się sprawdzić to, jakie końcówki można do niej dokupić. Ogromne znaczenie ma to, czy łatwo da się je dostać oraz ile kosztuje jedna sztuka czy opakowanie. Często zapomina się o tym, że zakup samego sprzętu nie jest jednorazowym wydatkiem.
Może się okazać, że kosztowny model co prawda doskonale się sprawdza w praktyce, ale wymiana końcówek jest trochę zbyt dużym wydatkiem. Niektórzy przez to rzadziej się na nią decydują, co jest niehigieniczne i nierozsądne. Inni z kolei szukają tańszych zamienników – przy tym trzeba jednak uważać, ponieważ nieoryginalne części nie są w pełni kompatybilne ze sprzętem i mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Do tego ich jakość wykonania może pozostawiać wiele do życzenia.
Na pewno warto też sprawdzić, czy producent dołącza do zestawu (albo oferuje osobno do kupienia) specjalne opakowanie podróżne. Kiedy zabiera się szczoteczkę soniczną ze sobą, dobrze jest odpowiednio ją zabezpieczyć. Najbardziej funkcjonalne będzie dedykowane, idealnie dopasowane etui. W sprzedaży co prawda dostępne są rozmaite nakładki na główki i inne akcesoria, ale nie są tak skuteczne i funkcjonalne.
Szczoteczka soniczna do zębów – polecane modele
Żeby maksymalnie ułatwić podjęcie decyzji o tym, jaka szczoteczka soniczna do zębów będzie najlepsza, wybraliśmy kilka modeli godnych polecenia.
Szczoteczka Oral-B Pulsonic Slim Clean 2000 Szara
Prosty, estetyczny, uniwersalny model w bardzo dobrej cenie. Posiada intensywnie wibrujące włókna o zaokrąglonych końcach (wykonują aż 78000 ruchów na minutę), które dokładnie usuwają osady, płytkę nazębną oraz przebarwienia. Oferuje dwa tryby czyszczenia: codzienne mycie oraz polerowanie, pozwalające intensywniej doczyścić uzębienie. Timer odmierza rekomendowany czas, przez co pilnuje, by mycie było jak najdokładniejsze. Jedno ładowanie wystarcza na 2 tygodnie standardowego użytkowania. Szczoteczka jest dostępna także w dwóch innych wariantach kolorystycznych: białym oraz różowym.
Szczoteczka do zębów OCLEAN FLOW Niebieska
Urządzenie wyróżniające się nie tylko efektownym designem (intensywny, niebieski kolor), ale też wytrzymałym akumulatorem. Bateria o pojemności 2500 mAh na jednym ładowaniu wystarcza aż na 180 dni standardowego użytkowania. Do tego sprzęt mimo dużej prędkości (76000 ruchów/min) cicho pracuje i jest niezwykle poręczny, przez co gwarantuje komfortowe dbanie o uśmiech.
Model jest wyjątkowo odporny na zalanie. Ponieważ posiada klasę wodoodporności IPX7, można swobodnie korzystać z niego pod prysznicem. Do tego posiada aż 5 trybów pracy: poranny, nocny, standardowy, wybielający i delikatny. Jest również wyposażony w timer odliczający 2 minuty, z dodatkowym sygnałem co 30 sekund, sugerującym zmianę obszaru szczotkowania. Dzięki temu nie pominie się żadnej strony.
Szczoteczka soniczna Tech-Med TM-Sonic Czarna
Ergonomiczna, elegancka szczoteczka soniczna do zębów z trzema trybami pracy: czyszczenie, masaż, wybielanie. Wykonuje ok. 33 tys. drgań na minutę, dlatego idealnie sprawdzi się dla osób o delikatniejszych dziąsłach. Na pełnej baterii może być użytkowana przez 21 dni, a wskaźnik zużycia baterii zawczasu przypomina o konieczności ładowania. Timer odmierza pełne 2 minuty mycia zębów, dzieląc ten czas na 30-sekundowe etapy, by jak najlepiej wykorzystać ten czas. W zestawie otrzymuje się aż 8 wymiennych końcówek, przez to jest to dobry jakościowo, niezwykle przystępny cenowo model.
Szczoteczka soniczna Xiaomi Electric Toothbrush T700
Nieco droższy model, o świetnych parametrach i wyrazistym designie. Posiada specjalne włosie DuPont™ Staclean®, idealne do nawet najwrażliwszych zębów. Miękkie, niedrażniące, gęste włókna są w stanie wyczyścić wszystkie szczeliny, a ultracienka główka (4 mm) pozwala swobodnie dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej. Stosując zalecaną metodę szczotkowania Bass (nachylenie pod kątem 45°) pozwala dokładnie usunąć płytkę nazębną także wokół i pod linią dziąseł.
Wibracje o wysokiej częstotliwości 39 600 razy/min pozwalają skutecznie usunąć płytkę nazębną, kamień i przebarwienia. Przy tym urządzenie zostało tak wykonane, że absorbuje drgania, minimalizując dyskomfort.
Urządzenie może pracować na kilku poziomach intensywności. Kiedy szczotkuje się z za dużą siłą, sygnalizuje zbyt mocny nacisk, co pomaga zapobiec nadmiernemu wyginaniu włosia i podrażnianiu dziąseł.
Co ciekawe, model łączy się z aplikacją Xiaomi Home, która może np. przypominać o konieczności naładowania urządzenia.
Szczoteczka soniczna Oromed Oro-Kids Biało-niebieska
Na koniec przykład szczoteczki sonicznej do zębów dla maluchów. Taki sprzęt jak najbardziej może być wykorzystywany przez dzieci. Model ten jest przeznaczony dla pociech w przedziale wiekowym 0-3 lat. Uchwyt w kształcie liska oraz podświetlana końcówka sprawiają, że smyk jeszcze chętniej będzie szczotkował zęby. Do tego uchwyt jest pokryty antypoślizgowym tworzywem.
Urządzenie ma odpowiednie wymiary, jest lekkie oraz poręczne, dlatego maluszek bez problemu utrzyma je w rączce. Generuje ok. 16 tys. ruchów na minutę, przez co jest odpowiednio delikatne i całkowicie bezpieczne. Jest również wyposażone w timer (2 minuty z przypomnieniem co 30 sekund) – pilnuje dziecko, by dokładnie umyło zęby. Po upływie zalecanego czasu samoczynnie się wyłącza.
Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże osobom niezdecydowanym w kwestii tego, jak wybrać szczoteczkę soniczną. Zachęcamy do dokładnego sprawdzenia powyżej opisanych modeli oraz zapoznania się z pełną ofertą Vobis.pl. W naszym asortymencie dostępne są produkty od najlepszych marek, z różnych przedziałów cenowych. Gwarantujemy duży wybór oraz świetne okazje. W razie potrzeby odpowiemy na wszystkie pytania oraz pomożemy podjąć ostateczną decyzję co do zakupu.
Mniej więcej wiesz już, jaka szczoteczka soniczna będzie odpowiednia dla Ciebie? Postaraj się znaleźć model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zadbaj o zdrowy, piękny uśmiech!