Jak zabudować lodówkę? Garść praktycznych porad
Rynek obfituje w wiele modeli lodówek, zarówno tych przeznaczonych stricte pod zabudowę, jak i urządzeń wolnostojących. Każde mają swoje wady i zalety. Konstrukcja pierwszych jest przemyślana w taki sposób, żeby lodówka już w zabudowie miała określone wymiary. Samo urządzenie jest więc nieco mniejsze niż porównywalna lodówka wolnostojąca. Dlatego dziś skupimy się na drugiej kategorii. Jak zabudować lodówkę wolnostojącą? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, czy można zabudować każdą lodówkę i o czym należy pamiętać, żeby zrobić to dobrze.
Jak zabudować lodówkę wolnostojącą?
Właściwie pytanie powinno brzmieć, jak ją obudować. Często bowiem front lodówki pozostaje ciekawym wizualnie elementem, który pełni również funkcję dekoracyjną. Boki i tył znajdują się wówczas w (niezbyt ciasnej) zabudowie.
Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, jest zapewnienie urządzeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza (koniecznej dla właściwego chłodzenia, a co za tym idzie wydajności urządzenia i energii potrzebnej do utrzymania wewnątrz niskiej temperatury) wokół lodówki.
Przygotowując wnękę na lodówkę wolnostojącą, musisz, pamiętając o jej wymiarach uwzględnić również:
- przynajmniej 100 mm wolnej przestrzeni nad lodówką
- przynajmniej 50 mm wolnej przestrzeni po bokach, z obu stron.
- 50-100 mm za lodówką.
Jeśli dopilnujesz właściwych odstępów pomiędzy urządzeniem a powierzchnią mebli, ścian, czy zabudowy, będziesz mieć pewność, że lodówka obudowana w taki sposób, będzie mogła pracować z optymalną wydajnością.
Pamiętaj, że musisz zapewnić łatwy dostęp do gniazdka, by możliwe było szybkie odłączenie urządzenie od zasilania.
Jak zabudować lodówkę w szafce?
Kwestia całkowitego schowania lodówki za frontem wykonanym z płyty meblowej nie różni się od obudowy z pozostawieniem odkrytego frontu urządzenia praktycznie niczym. Jeśli tylko przestrzenie wymagane przez producenta danego modelu zostały zachowane, istnieje duża szansa na to, że cyrkulacja powietrza wokół lodówki umożliwi skuteczne odprowadzanie ciepła.
Producenci oferują również modele przeznaczone do nieco ciaśniejszej zabudowy (25 mm, 35 mm odstępu z boku urządzenia). W takim przypadku, zabudowując lodówkę całkowicie, należy pamiętać o wykonaniu otworów wentylacyjnych w bocznych powierzchniach tuż przy podłodze. Otwory takie powinny mieć formę kwadratu o boku długości 140 mm.
Jeśli od strony frontu pozostawiona została niewielka przestrzeń nad lodówką (np. 15 mm), musisz dopilnować, aby szafka znajdująca się nad urządzeniem, miała głębokość umożliwiającą pozostawienie pomiędzy nią a ścianą około 300 mm odstępu. Zapewni to konieczny dla prawidłowej pracy lodówki obieg powietrza.
O czym jeszcze pamiętać zabudowując lodówkę?
Aby nowy sprzęt służył długo, pracował bezawaryjnie, był wydajny i nie zużywał więcej energii, niż jest to konieczne, muszą zostać spełnione podstawowe zasady związane z położeniem lodówki względem innych obiektów i sprzętów w pomieszczeniu.
Kwestie szczególnie istotne przedstawia poniższa lista.
- Lodówka (nawet w zabudowie) nie może być wystawiona na działanie promieni słonecznych, nie wolno więc umieszczać jej w pobliżu okna. To mogłoby spowodować nadmierne nagrzewanie i w efekcie doprowadzić do większego zużycia prądu.
- Z podobnego powodu lodówka nie powinna być umiejscowiona w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów i urządzeń grzewczych (kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa itp.). Jeśli uniknięcie bliskości takich urządzeń nie jest możliwe, należy zamontować specjalne płyty termoizolacyjne o określonej przez producenta grubości.
- Urządzenie powinno być właściwie wypoziomowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku lodówek w zabudowie lub obudowanych. Pochylenie w jakąś stronę może bowiem zmniejszyć odstęp od pobliskiej powierzchni, a tym samym pogorszyć możliwości odprowadzania ciepła.
Zabudowa lodówki wolnostojącej – korzyści.
Możliwość obudowania bądź zabudowania lodówki wolnostojącej umożliwia stworzenie w kuchni estetycznej, płaskiej, prawie pozbawionej szczelin powierzchni. Z drugiej strony zaś nie trzeba rezygnować z wielu różnorodnych funkcjonalności i zalet dostępnych jedynie dla modeli wolnostojących. Możesz więc wybrać dowolną lodówkę i następnie ją zabudować wedle własnego uznania, projektu czy wymagań estetycznych pozostałych domowników.