Jaką pralkę kupić?

Jaką pralkę kupić?

4 min czytania

Pralki zmieniały się na przestrzeni lat wielokrotnie, wraz z postępującym rozwojem technologii. Dziś spełniają nie tylko swoją podstawową funkcję, ale też suszą ubrania i umożliwiają zdalne sterowanie przy pomocy telefonu. Wprowadzane rozwiązania zmieniają się tak szybko, że nie sposób za wszystkimi nadążyć. Jak więc wybrać najlepszą pralkę do domu? Jak dopasować urządzenie do ilości domowników?

Czy pralka wirnikowa to już przeszłość?

Każdy chyba pamięta pralkę Frania, która swego czasu obecna była w większości polskich łazienek. Mogłoby się więc wydawać, że wirnikowe urządzenia to już daleka przeszłość. Tego typu modele jednak nadal są produkowane i mają swoich zwolenników. Co istotne, nie wymagają one podłączenia do sieci wodociągowej, gdyż można je napełnić wodą ręcznie. Dzięki temu idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie brakuje stałego podłączenia wody, na przykład na działce rekreacyjnej. Do domu lub mieszkania zdecydowanie lepiej jednak jest postawić na bardziej nowoczesny mechanizm, czyli pralkę automatyczną.

Pralka ładowana od góry czy z przodu?

Zarówno pralki ładowane od góry, jak i od przodu mają swoich zwolenników. Jeśli mamy dużo miejsca w łazience, wówczas możemy wybrać dokładnie taki model, jaki preferujemy. W przeciwnym wypadku nie zawsze jednak będziemy mogli wstawić do pomieszczenia pralkę ładowaną od frontu. Modele otwierane od góry zajmują przeważnie mniej miejsca, można znaleźć już urządzenia o szerokości 40 centymetrów. Pralki ładowane od frontu oferują przeważnie większą ładowność i różnorodne funkcje dodatkowe. Jednak ich szerokości rozpoczynają się od 60 centymetrów,
a dodatkowo należy mieć na względzie potrzebną przestrzeń do otwierania drzwiczek.

Pralka slim – kompromis do małej łazienki

Pralki slim to modele dedykowane pomieszczeniom z niewielką ilością wolnego miejsca. Nie są jednak węższe od standardowych modeli, a mają mniejszą głębokość. Mogą mieć jedynie 40 - 45 centymetrów, dzięki czemu można wstawić je na przykład w wolną wnękę, gdzie swobodnie będzie można otworzyć jej drzwiczki. Dobrze sprawdzają się nie tylko w łazience, ale i w kuchni.

Co wybrać - pralkę wolnostojącą czy do zabudowy?

W sklepach zdecydowanie przeważają pralki wolnostojące, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Wybrany model nie musi być idealnie dopasowany do posiadanej szafki, łatwiej się go serwisuje i bez problemu można ją przestawiać w inne miejsce. Pralki do zabudowy mają jednak tę zaletę, że są cichsze, a dodatkowo mogą idealnie wkomponować się w jednolitą zabudowę meblową.


Jaką pojemność pralki wybrać?

Wybierając pralkę powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej pojemność. Powinna być dopasowana do potrzeb domowników, mając na uwadze jednak to, że większy wsad nie zawsze będzie lepszy. Dla jednej osoby w zupełności wystarczający będzie model o ładowności od 3 do 4 kilogramów. Nie będzie trzeba czekać wielu dni na zapełnienie całego bębna, jednocześnie nie będzie konieczności włączania prania każdego dnia. Dla dwóch lub trzech osób należy wziąć pod uwagę pralki o pojemności od 5 do 7 kilogramów. Urządzenia mieszczące większą ilość ubrań sprawdzą się w wielodzietnych rodzinach lub wynajmowanych apartamentach.

Typy silników i rodzaje bębnów w pralkach

Możemy wyróżnić trzy typy silników w pralkach. Pierwsze, klasyczne spotkać można przede wszystkim w tańszych modelach. Generują dość duży hałas, przy jednoczesnej niskiej prędkości wirowania - zwykle do 800 obrotów na minutę. Silniki inwerterowe to drugi rodzaj, który do produkcji energii wykorzystuje magnesy. Są bardziej energooszczędne od poprzedników, mogą rozwinąć prędkość wirowania do 1800 obrotów na minutę. Silniki komutatorowe – są to również silniki wysokoobrotowe o prędkościach zbliżonych do 1800 obrotów na minutę. Pracują jednak nieco głośniej od wymienionych wcześniej modeli.

Klienci wybierając pralkę skupiają się głównie na prędkości wirowania bębnów. Warto jednak przyjrzeć się także technice, którą w nim zastosowano. Ze względu na oś obrotu zbiornika możemy wyodrębnić bębny usytuowane pionowo i poziomo. Pierwsze z nich występują przede wszystkim w pralkach ładowanych od frontu, drugi zaś jest dość rzadko widywany na polskim rynku.

Bębny możemy podzielić także ze względu na konstrukcję. Bębny tradycyjne posiadają otwory o klasycznej, owalnej formie, z którymi mieliśmy do czynienia przede wszystkim w starszych modelach pralek. Bębny Diamond Drum o konsteukcji diamentu, mają charakterystyczną strukturę, dzięki której można zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien tkanin podczas płukania czy odwirowywania. Bębny Vario Soft również posiadają strukturę, przypominającą krople wody. Obracają się one zarówno w prawo, jak i w lewo, co zwiększa efektywność zwalczania nawet najgłębiej znajdujących się plam. Bębny AquaWave z kolei posiadają zabieraki w kształcie fal. Jednocześnie zwiększają one skuteczność czyszczenia ubrań, jednocześnie zwiększając ich bezpieczeństwo przed zniszczeniem.