Jaki czytnik e - book?
Czytanie książek jest wciąż popularną formą rozrywki i relaksu dla wielu osób. Choć statystyki pokazują, że jako naród nadal czytamy za mało, zainteresowanie nowymi pozycjami na rynku utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Dużą zasługę mają w tym czytniki e-booków, które są lekkie, bardzo poręczne i wygodne w transporcie. Na takim urządzeniu można mieć ze sobą wszystkie swoje ulubione powieści, bez konieczności noszenia ciężkich tomów papierowych wydań. Obsługa takiego sprzętu jest bardzo prosta, dzięki czemu z łatwością mogą być użytkowane przez starsze osoby.
Jaki ekran w czytniku e - booków wybrać?
W wyborze czytnika zwykle pierwszym parametrem, na który zwracamy uwagę, jest ekran. Stanowi on najważniejszy element tego urządzenia, powinien być odpowiedniej wielkości, mieć podświetlenie, jeśli chcemy czytać po zmroku, może być również dotykowy. Ważne, aby sprawdzić, czy dany ekran męczy wzrok - od tego zależy komfort czytania. Większość czytników ma wyświetlacz 6 calowy, jednak możemy znaleźć również i większe modele. Jest to jednak optymalna wielkość, która jest w stanie zmieścić odpowiednią ilość tekstu na jednej stronie. Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu e-booka, standardem jest 1448 x 1072 pikseli. Możemy znaleźć ją między innymi w inkBook Prime HD, Pocketbook Touch HD 3 czy Kindle Paperwhite 4.
W starszych czytnikach zwykle występuje niższa rozdzielczość, 1024 x 758 lub 800 x 600 pikseli. Je spotkamy na przykład w PocketBook Touch Lux 4, Kindle 10 i inkBook Lumos. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż im wyższa rozdzielczość, tym wyraźniejsze będą litery.
Technologia E Ink, podświetlenie i przyciski
Wyświetlacze czytników e-booków tworzone są w technologii E Ink, dzięki czemu nie męczą wzroku i nie generują światła przy oświetleniu dziennym. Ekrany w e-bookach są głównie matowe – nie odbijają światła. Większość modeli posiada również możliwość dodatkowego doświetlenia. Można je regulować według własnych potrzeb i preferencji, a także dostosować temperaturę barw. Niektóre ekrany obsługują dotyk, dzięki czemu przesuwanie palcem po ekranie imituje rzeczywiste przekładanie kartek tradycyjnej książki. Ten sposób obsługi jest bardzo przyjazny i ułatwia konfigurację sprzętu. Czytnik z przyciskami jednak niczym nie odbiega od poprzednika - zwykle jest tańszy, a sama konfiguracja przebiega jedynie raz.
Formaty plików a czytnik e-booków
Dwa główne formaty plików elektronicznych książek to ePUB i MOBI. Drugi z wymienionych obsługiwany jest przez czytniki Kindle, które nie czytają ePUB. Wszystkie pozostałe czytniki obsługują oba te standardy oraz kilka innych, jak na przykład PDF, TXT, DOC i RTF. Kupując jednak książkę w internetowej księgarni, do wyboru mamy zwykle co najmniej dwa formaty. Zawsze też możemy skorzystać z bezpłatnego konwertera.
Łączność bezprzewodowa w czytnikach e-booków
Każde urządzenie do czytania plików tekstowych musi posiadać łączność bezprzewodową. Służy ona przede wszystkim do pobierania książek, przesyłania ich z innych urządzeń mobilnych, jak smartfon czy tablet oraz do aktualizacji oprogramowania. Warto więc kupić czytnik z modułem Wi-Fi, dobrze też, gdy dodatkowo będzie posiadał moduł Bluetooth. Niektóre modele mogą posiadać również łączność komórkową 3G. W przypadku urządzeń Kindle jest ona darmowa, jednak samo urządzenie będzie nieco droższe.
Pamięć wewnętrzna w czytniku
Najczęściej spotkać możemy czytniki o pamięci 4 lub 8 GB. Taka ilość miejsca spokojnie pomieści nawet kilka tysięcy książek. Istnieją jednak modele, które mogą zmieścić aż 32 GB danych. Do wyboru mamy także urządzenia posiadające slot na karty microSD, który przyda się zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy czytać duże pliki PDF lub komiksy.
Dodatkowe funkcje i akcesoria do czytników e-booków
Oprócz podstawowych funkcji, czytniki mogą być wyposażone w kilka dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest konwersja tekstu do mowy, która sprawia, że możemy słuchać audiobooków, na przykład, gdy nasze oczy są już zmęczone. Kolejną jest automatyczne dopasowanie treści, istotne zwłaszcza przy plikach PDF. Dzięki tej funkcji, tekst i grafiki będą dopasowywane do ekranu, co ułatwi czytanie oraz nawigację. Jeśli chodzi o niezbędne akcesoria, powinniśmy zaopatrzyć nasze urządzenie w dopasowaną okładkę bądź etui, które ochroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, niektóre z nich mogą automatycznie usypiać i wybudzać czytnik po otwarciu lub zamknięciu. Niezbędna jest także ładowarka, choć przydaje się ona niezwykle rzadko. Można ładować czytnik podłączając go do komputera, powerbanku lub też tradycyjnie, do gniazdka elektrycznego. Wybierając urządzenie bez podświetlenia, warto jest zdecydować się na zakup małej lampki z diodami LED. Oświetli tekst w ciemności, dodatkowo jest mała, poręczna i niewiele kosztuje.
Jaki czytnik ebooków wybrać?
Wybierając czytnik ebooków powinniśmy kierować się przede wszystkim jak najlepszym ekranem. Ważne, aby był dostosowany do naszych potrzeb, jeśli chodzi o wielkość i wyrazistość tekstu. Dzięki temu oczy nie będą szybko się męczyć. Ważna jest oczywiście również sama jakość wykonania urządzenia, dlatego też dobrze jest decydować się na sprzęt od renomowanych producentów. Z pewnością każdy, kto zakupi swój pierwszy czytnik będzie z niego zadowolony, ze względu na mobilność i łatwość jego użytkowania. Od tego momentu będzie mógł mieć swoje ulubione książki wszędzie ze sobą, a także kupować nowe z dowolnego miejsca.