Jaki laptop wybrać dla studenta?

Jaki laptop wybrać dla studenta?

4 min czytania


Żyjemy w czasie, kiedy na studia wybierają się młodzi ludzie, którzy urodzili się już w XXI w. Ich rodzice pamiętają jeszcze czasy, kiedy dostęp do Internetu był rzadkością, a profesjonalne komputery miały mniejszą moc obliczeniową niż dzisiejsze smartphony.

Te czasy to już na szczęście przeszłość. Dziś osoba wykształcona, jeśli chce być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w świecie oraz pozostać aktywnym uczestnikiem tej rzeczywistości, musi potrafić wykorzystywać możliwości, jakie dają dzisiejsze komputery. Żeby tak było, konieczny jest dostęp do komputera i do Internetu.

Studia to nie tylko książki

Ogrom wiedzy, artykuły naukowe, relacje z najnowszych badań i wiele więcej, dostępne jest dzisiaj nie w książkach czy nawet czasopismach naukowych, ale w Internecie. Obszerne bazy danych, portale zrzeszające naukowców i studentów, narzędzia analityczne. Wszystkie te rzeczy są osiągalne właśnie dzięki Internetowi. Dzięki tym wszystkim źródłom możliwe jest o wiele głębsze i dokładniejsze przeprowadzenie tzw. desk researchu.

Ale komputer to nie tylko Internet i wyszukiwanie informacji. Dzisiaj wysoce wyspecjalizowani eksperci muszą używać branżowych programów komputerowych, a także aplikacji biurowych, które usprawniają, a czasami w ogóle umożliwiają skuteczną pracę. Aby mieć taką możliwość, potrzebny jest jednak sprzęt o odpowiednich parametrach, który pozwoli na obsługę danego oprogramowania.

Zwróćmy uwagę na potrzeby

Studenci różnych kierunków będą mieli zróżnicowane potrzeby. Poza pewnymi punktami wspólnymi, takimi jak dostęp do Internetu i możliwość uruchomienia aplikacji biurowych, różne dziedziny wiedzy mają różne potrzeby.

I tak prawnicy, z zawodowego punktu widzenia, potrzebują także dostępów do baz wyroków i orzeczeń (np. do Lexa). Specjalistom nauk społecznych takich jak ekonomia czy socjologia przyda się dostęp do oprogramowania statystycznego, które ma określone wymagania sprzętowe.

Zdecydowanie więcej od swojego sprzętu wymagają jednak studenci i specjaliści szeroko pojętej informatyki, którzy uruchamiają na swoich maszynach środowiska programistyczne czy programy graficzne (choćby popularny Photoshop). W podobnej sytuacji są wszyscy projektanci - architekci, projektanci maszyn, designerzy itp. korzystający z oprogramowania do tworzenia projektów 2d i 3d (np. AutoCad).

Laptop powinien być lekki

Coraz rzadziej trzymamy dziś komputer na stałe w domu. Szczególnie studenci są pod tym względem bardzo mobilni. Laptop świetnie sprawdza się zamiast zeszytu podczas wykładów i coraz więcej studentów z tego korzysta. Do tego zajęcia w uczelnianych budynkach rozrzuconych po całym mieście, wspólna praca nad projektami zaliczeniowymi i oto zaczynamy doceniać lekkość nowoczesnych laptopów.

Jak długo działa bez prądu?

Niska waga nie musi oznaczać krótkiego działania komputera na jednym ładowaniu. Warto jednak wziąć to pod uwagę. Szczególnie jeżeli laptop ma rzeczywiście być mobilny.  W tym przypadku powinien wytrzymywać bez ładowania cały dzień pracy.

Jakie laptopy znajdziemy na rynku?

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji z różnych półek cenowych i w różnych konfiguracjach.

Notebook MyPhone techBite ARC 14.1"

MyPhone to firma znana ze swoich niedrogich telefonów i smartphonów. Tym razem pokazuje nam, że bardzo podstawowy komputer możemy kupić naprawdę tanio. W cenie około 800 złotych otrzymujemy w pełni funkcjonalne narzędzie. Montaż wideo na tym laptopie może nie być najlepszym pomysłem, ale dla wielu użytkowników techBite będzie wystarczający. Szkoda jednak, że bez ładowania wytrzyma tylko 6h.

Lenovo Notebook ThinkPad P72 20MB0000PB W10Pro E-2186M

Na drugim końcu skali mamy turbokombajn za niemal 20 tysięcy złotych. Seria ThinkPad to naprawdę udane biznesowe narzędzia. W tej konfiguracji otrzymujemy duży 17-calowy ekran, 16GB RAM i dysk SSD o pojemności 1TB. Trudno wymyślić zadanie, które mogłoby zatrzymać tę maszynę. W dodatku wytrzymuje bez ładowania nawet kilkanaście godzin. Niestety to wszystko nie tylko dużo kosztuje, ale też sporo waży, prawie 3,5 kg.

MacBook Pro

16-calowy MacBook Pro został opracowany z myślą o twórcach - grafikach czy twórcach wideo, ale jest też bardzo chętnie wykorzystywany przez programistów. Przy parametrach zbliżonych do ThinkPada waży tylko 2 kg i kosztuje nieco mniej, bo ok. 13 tysięcy złotych.

Microsoft Tablet Surface Go 10 4415Y

Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na ciekawe rozwiązanie od Microsoftu. Od pewnego czasu firma oferuje własne urządzenia. W tym wypadku to malutki 10-calowy tablet z dołączaną klawiaturą i myszką. Dzięki małym rozmiarom i wadze poniżej 1 kg jest świetnym urządzeniem dla osób, które często się przemieszczają. Nie ma co prawda takich parametrów, jak MacBook Pro czy ThinkPad, ale kosztuje około 3 tysięcy złotych.

Co wybrać?

Najlepszy laptop dla studenta to taki, który będzie w stanie zaspokoić określone potrzeby, które wynikają z wyzwań, jakie staną przed młodym człowiekiem. Komputer jest dziś nie tylko źródłem rozrywki, ale również narzędziem pracy. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że o ile z jednej strony nie warto przepłacać za maszynę, której możliwości nie będziemy w stanie wykorzystać, to z drugiej strony pomyślmy o tym, że laptop z lepszymi podzespołami dłużej będzie w stanie działać wydajnie.

Tylko posiadając odpowiedni komputer, student może nie tylko korzystać z wielu źródeł rozrywki, ale także nauczyć się wykorzystywać najnowsze technologie w pracy oraz do wyszukiwania i weryfikowania źródeł informacji.