Jaki laptop wybrać do domu? Porady dla kupujących

Jaki laptop wybrać do domu? Porady dla kupujących

6 min czytania


Laptopy dziś możemy spotkać nie tylko w biurach, lecz także w domach, na uczelniach
 i w wielu innych miejscach. Stały się coraz chętniej wybieraną alternatywą dla komputerów stacjonarnych dzięki swojej mobilności, wymiarom i małej wadze. Dzisiejsze modele nie ustępują swoimi możliwościami większym urządzeniom, dzięki czemu wciąż rośnie ich popularność. Aktualnie na rynku znaleźć możemy laptopy o różnej wielkości i parametrach, które w zależności od posiadanych komponentów mogą mieć różne przeznaczenie.

Jak wybrać laptop do domowego użytku?

Cechą, od której przeważnie rozpoczyna się poszukiwania odpowiedniego laptopa do domu, jest jego wielkość. Na rozmiar bezpośrednio przekłada się przekątna ekranu, którą powinniśmy dobrać indywidualnie pod własne potrzeby i preferencje. Jeśli urządzenie ma służyć głównie do oglądania filmów i przeglądania stron internetowych, a do tego nie będzie wymagało częstego przenoszenia, warto zwrócić uwagę na większe modele, na przykład ASUS ROG Zephyrus G15 lub Lenovo IdeaPad Y700-17ISK. 17” i 15,6” to najpopularniejsze przekątne w użytku domowym. Osobom, które zamierzają wykorzystywać swój nowy sprzęt także poza domem, sprawdzą się na przykład 14” lub mniejszy 13,3”. Do najbardziej podstawowych zastosowań i częstego przenoszenia, czy zabierania w podróż najodpowiedniejsze będą laptopy o przekątnej 11,6”, jak
Laptop MyPhone Arc 11.6" HD i mniejsze. Świetnie sprawdzą się na uczelni czy podczas jazdy pociągiem. Należy pamiętać, że im większy laptop, tym jego waga rośnie. Modele przeznaczone do zabierania ze sobą do pracy w terenie lub w podróż służbową powinny być więc stosunkowo lekkie, aby nie przysparzały problemów podczas przenoszenia.

Rozdzielczość i matryca ekranu laptopa domowego

Kolejną, widoczną na pierwszy rzut oka cechą laptopów jest matryca. Może być stworzona w różnych technologiach, co wpływa na jakość i barwy obrazu. Wybierając błyszczącą matrycę otrzymamy głębokie, żywe kolory, które jednocześnie zwiększą kontrast. Mają jednak wadę - odbijają otoczenie, a to z kolei może wpływać na komfort pracy, zwłaszcza w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Istnieją również matryce matowe, jak w przypadku laptopa Dell Vostro 3490. Nie powodują one żadnych odbić, dzięki temu, że dobrze pochłaniają światło. Niestety, przez to gorzej odwzorowują kolory, które jednocześnie są ciemniejsze. Do wyboru mamy także matryce z powłoką antyrefleksyjną, które łączą ze sobą zalety obu wcześniej wymienionych rodzajów. Kolory są wysokiej jakości, przy jednoczesnym braku odbijania światła.

Rozdzielczość to parametr, który określa ilość pikseli mieszczących się na ekranie. Im większa, tym obraz jest bardziej szczegółowy i wyraźny oraz oferuje większą przestrzeń roboczą. Najpopularniejsze na rynku są ekrany panoramiczne, o proporcjach 16:9. W nich najczęściej stosowane są rozdzielczości: 4K (3840 × 2160), Full HD (1920 × 1080), HD (1366 × 768) oraz HD+ (1600 × 900).

Procesor i ilość pamięci RAM w laptopie do domu

Procesor w dużej mierze odpowiada za wydajność sprzętu. Dlatego też jest tak istotny
w przypadku laptopów gamingowych (na przykład w ASUS TUF Gaming A17 FA706) i modeli przeznaczonych do obróbki zdjęć czy nagrań wideo. Jeśli jednak nasze urządzenie ma służyć wyłącznie do korzystania z Internetu, prostych prac biurowych czy oglądania filmów, wówczas można spokojnie postawić na czterordzeniowy procesor Intel Core i5 lub nawet dwurdzeniowy Intel Core i3, który spotkać możemy między innymi
w laptopie MacBook Air 13".

Pamięć RAM jest odpowiedzialna za sprawność działania programów, zwłaszcza uruchamianych jednocześnie. 12 GB RAM i większe to ilości przeznaczone dla grafików komputerowych i wymagających graczy. 8 GB RAM zapewnia satysfakcjonującą wydajność podczas używania kilku programów w tym samym czasie, wystarczy również do grania
w proste gry. Z kolei 4 GB RAM to niezbędne minimum, gdyż spełnia wyłącznie podstawowe zadania, jak obsługa programów biurowych, oglądanie filmów czy przeglądanie stron WWW. Należy jednak pamiętać, iż często możemy zwiększyć ilość RAM w komputerze, gdy pojawi się taka konieczność w późniejszym czasie.

Karta graficzna i dysk twardy w domowym laptopie

Następnym komponentem, który ma wpływ na wydajność i możliwości laptopa jest karta graficzna. Każdy model posiada przynajmniej jedną, która jest zintegrowana z procesorem, na przykład Intel HD lub AMD. Jest wystarczająca do prostych prac czy oglądania filmów. Dodatkowe, dedykowane karty graficzne są konieczne do grania w gry wideo, tworzenia grafiki czy pracy na bardzo wymagających programach.

W przypadku dysków twardych, możemy mieć do czynienia z trzema typami: HDD, SSD
i hybrydowymi SSHD. Pierwszy z wymienionych posiada zwykle dużą pojemność, jednak generuje duży hałas oraz jest relatywnie wolny. Dyski SSD pozwalają na o wiele szybszy dostęp do plików, nie tworząc przy tym żadnego hałasu. Posiadają szerszą tolerancję temperatur oraz są odporniejsze na wstrząsy. Niestety, są również droższe, natomiast wyposażony w nie sprzęt jest lżejszy i bardziej niezawodny. Dyski SSHD to połączenie dwóch poprzednich typów. Często używane pliki trafiają na SSD, dzięki czemu w szybki sposób mamy do nich dostęp, a rzadziej używane - na HDD. Takie połączenie umożliwia osiągnięcie dobrego efektu przy jednoczesnym zaoszczędzeniu pieniędzy. Należy pamiętać również o pojemności dysku. Do codziennego użytku wystarczy dysk SSD o pojemności 256 GB, który spotkać możemy w laptopie Microsoft Surface 3 lub dysk HDD o pojemności od 500 GB wzwyż.

Jakie złącza powinien mieć laptop do domu?

Ilość i rodzaj portów w laptopie to bardzo istotna kwestia. Za ich pomocą możemy przypiąć do niego różne urządzenia. Warto więc przemyśleć, jakie złącza są nam niezbędne.

Najpopularniejszym portem jest USB typu A. Umożliwia podłączenie zewnętrznego dysku, klawiatury, myszki czy pendrive. USB typu C to jego nowsza wersja, która przyda się do nowoczesnych urządzeń i ładowania smartfona. Ten standard wykorzystywany jest również w złączu Thunderbolt 3, który spotkać możemy głównie w sprzętach firmy Apple. Oznaczony ikoną błyskawicy port pozwala na najszybszy aktualnie przesył danych. HDMI lub Display Port to złącza pozwalające na podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora, telewizora lub projektora. Warto zwrócić uwagę również na Ethernet, który umożliwia podłączenie Internetu przy pomocy kabla. Tym sposobem możemy uzyskać szybsze łącze niż za pośrednictwem Wi-Fi. Laptop może być również wyposażony w gniazdo słuchawkowe,
a także w czytnik kart pamięci SD lub microSD.

Jaki laptop wybrać do domu?

 Po sformułowaniu swoich rzeczywistych potrzeb łatwiej będzie się nam odnieść do poszczególnych parametrów. Wyżej wymienione elementy specyfikacji to podstawowe

i najważniejsze ogniwa w laptopie. To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę to jakość wykonania i wytrzymałość obudowy. Wiele modeli posiada również rozmaite dodatki, jak podświetlenie klawiatury (na przykład w Lenovo Ultrabook ThinkPad X1 Yoga G4), czytnik linii papilarnych, wydzielona klawiatura numeryczna, czytnik Smart Card czy złącze Kensington. Nie są one jednak niezbędne w domowym komputerze, należy się więc zastanowić nad koniecznością ich posiadania. Laptop do domu posłuży nam przez dłuższy czas, dobrze jest więc przewidzieć przyszłe potrzeby związane z jego użytkowaniem. Jednak, ponieważ są to stosunkowo mało wymagające urządzenia, nie ma co przepłacać wybierając sprzęt o najwyższych parametrach. Dobrze jest mieć na uwadze fakt, iż większość modeli jesteśmy w stanie rozszerzać w późniejszym czasie o dodatkową pamięć czy wydajniejszy procesor.