Jaki powerbank kupić?
W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii każdego dnia towarzyszą nam najróżniejsze sprzęty i gadżety elektroniczne. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona. Niestety, nowoczesne telefony komórkowe trzeba regularnie ładować. Jeśli się o tym zapomni, można w jednej chwili zostać odciętym od jednego z najważniejszych urządzeń. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się specjalne przenośne akumulatorki, które pozwalają naładować smartfon czy inne akcesorium, np. czytnik e-booków lub e-papierosa. Nie masz pojęcia, jak wybrać odpowiedni model takiego urządzenia? Dowiedz się, jaki powerbank kupić!
Spis treści
Jaki kupić powerbank? Na co zwrócić uwagę?
Najlepsze powerbanki – polecane produkty
Jaki wybrać powerbank?
Powerbanki cieszą się ogromną popularnością nie tylko w podróży, ale też na co dzień. Wiele osób profilaktycznie nosi to urządzenie w torebce czy plecaku, by w razie potrzeby szybko naładować drobny sprzęt elektroniczny. Z jego pomocą można bowiem zasilić m.in.:
- smartfon,
- czytnik e-booków,
- iPod/odtwarzacz mp3,
- słuchawki bezprzewodowe,
- pad gamingowy,
- tablet,
- przenośną konsolę do gier,
- e-papieros,
- smartwatch,
- nawigację do samochodu,
- aparat,
- kamerę sportową.
Mogłoby się wydawać, że zakup takiego akcesorium to żaden problem, bo to tylko przenośna ładowarka. Nic bardziej mylnego. Wiele osób nie ma pojęcia, jak wybrać powerbank, co może przełożyć się na późniejsze niezadowolenie z jego działania. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie są rodzaje tego urządzenia oraz jak ocenić, który model spełni konkretne oczekiwania. Inny wariant lepiej sprawdzi się w przypadku np. studenta czasami zapominającego naładować smartfona w domu, a inny w przypadku fotografa wyjeżdżającego spędzającego większość dnia na sesji.
Bardzo ważną kwestią jest rodzaj baterii. Najczęściej można spotkać dwie odmiany, które mają podobną żywotność i wagę. Największą różnicę stanowi pojemność. Warto mieć tego świadomość, by później się nie dziwić, dlaczego urządzenie tak szybko się rozładowuje. W powerbankach stosuje się baterie:
- litowo-jonowe – mają mniejszą pojemność i dłużej się ładują, przez co są zdecydowanie tańsze. Za to są mniej podatne na samorozładowanie. Są idealne do okazjonalnego stosowania, np. w sytuacjach awaryjnych,
- litowo-polimerowe – dzięki większej pojemności mogą być regularnie wykorzystywane do ładowania różnych urządzeń. Świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które na co dzień korzystają z wielu gadżetów elektronicznych. Jak najbardziej można je też zabrać w dłuższą podróż. Szybko się ładują. Minusem jest jednak to, że nieużywane same się rozładowują.
Ogromne znaczenie ma też rodzaj złącz. Z reguły powerbank ma dwa wejścia – USB oraz microUSB (starsza wersja) lub USB-C (nowsza wersja). Jedno z nich jest przeznaczone do ładowania samego powerbanku, a drugie służy do podłączenia urządzenia. W większości przypadków w zupełności wystarczą. Problem mogą mieć jedynie właściciele sprzętów marki Apple, które mają inne wejścia. Wtedy konieczne może być dokupienie specjalnej przejściówki dla złącza Lightning.
Jaki kupić powerbank? Na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jaki kupić powerbank? Jeśli już wiesz, co chcesz ładować z jego pomocą i w jakich sytuacjach będziesz z niego korzystać, na pewno będzie Ci o wiele łatwiej wybrać sprzęt. Nawet najbardziej szczegółowe opisy produktów mogą jednak nie wystarczyć, jeśli nie będziesz rozumieć technicznych szczegółów, bo np. nie wiesz, czym są miliamperogodziny (mAh). Skupiając się na jednej kwestii, np. pojemności baterii, można też przypadkiem zbagatelizować inne istotne zagadnienia.
Aby pomóc naszym klientom znaleźć idealne urządzenie, krótko omówimy parametry, na które w szczególności powinno się zwrócić uwagę przed zakupem. Które cechy produktu mają największe znaczenie?
- POJEMNOŚĆ – bez wątpienia najważniejszym parametrem jest pojemność baterii. Wyraża się ją zwykle w miliamperogodzinach (mAh). Im wartość ta jest większa, tym lepiej – oznacza to, że urządzenie będzie w stanie dłużej działać i ładować podłączony sprzęt. Minimalną wartością jest 5000-6000 mAh, jeśli chce się być w stanie zasilić rozładowany, przeciętny smartfon. W przypadku większych wymagań najrozsądniej jest zainwestować w model o pojemności wynoszącej przynajmniej 10 000 mAh – umożliwia czterokrotne naładowanie typowego smartfona lub jednokrotne naładowanie tabletu.
- NATĘŻENIE PRĄDU – parametr ten jest bardzo ważny, ponieważ między innymi od niego zależy czas ładowania. Natężenie prądu wyraża się w amperach (A). Do naładowania smartfona wystarczy prąd o natężeniu wynoszącym 1 A. Najlepiej jest jednak zdecydować się na urządzenie zapewniające 2 A. Pozwala szybciej ładować sprzęt, a także dobrze sprawdzi się w przypadku np. tabletu. Jeśli szuka się awaryjnego zasilania dla innych urządzeń, warto sprawdzić tę kwestię, ponieważ jeśli natężenie nie będzie spełniać zaleceń producenta, ładowanie może przebiegać bardzo wolno.
- MOC ŁADOWANIA – parametr ten również ma wpływ na czas i skuteczność ładowania. Moc wyraża się w watach (W). W tym przypadku akurat nie można kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Jaki wybrać powerbank? Należy sprawdzić, jakie jest maksimum dla danego urządzenia – moc powinna być równa, ewentualnie nieco większa. Najważniejsze, by była też zgodna ze standardem szybkiego ładowania.
- ŻYWOTNOŚĆ – cechę tę określa liczba cykli ładowania, które można wykonać bez utraty wydajności baterii. Dolną granicą jest 500, ponieważ taki sprzęt da się używać codziennie przez ok. rok. Sprzęt tego typu raczej nie jest wykorzystywany każdego dnia, ale jeśli planuje się go intensywnie eksploatować, warto postarać się znaleźć model z większą liczbą cykli ładowania.
- ROZMIAR I CIĘŻAR – powerbanki z reguły zabiera się ze sobą, dlatego nosi się je w torbie, torebce, plecaku czy nawet kieszeni. Z tego względu powinny być możliwie jak najbardziej drobne oraz lekkie. W przeciwnym razie będą niepraktyczne, bo ich przenoszenie może okazać się uciążliwe.
- ZŁĄCZA – urządzenie standardowo ma jeden port USB, ale może też mieć ich więcej, przez co da się ładować kilka urządzeń jednocześnie. Wtedy są one oznaczone symbolem 1A oraz 2.1A. Pierwszy jest standardowy, zaś drugi umożliwia szybkie ładowanie, zbliżone do tego, jak przy korzystaniu z sieci i dedykowanej ładowarki. Jeśli chce się podłączać do powerbanka tablet czy inne urządzenie o bardziej pojemnej baterii, trzeba zwrócić uwagę, czy dany model posiada właśnie takie złącze.
- OBUDOWA – ponieważ ze sprzętu tego typu zazwyczaj korzysta się poza domem, powinien być wytrzymały i odporny na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Drobne urządzenie łatwo jest np. upuścić. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, z obudowami z nowoczesnych tworzyw sztucznych, ale też aluminium – jest nie tylko wytrzymałe, lecz także estetycznie się prezentuje. Ostatnio na popularności zyskują urządzenia dodatkowo powleczone np. gumą, tkaniną czy skórą ekologiczną. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę, by tworzywo wykorzystane do produkcji obudowy było odporne na zachlapanie, a do tego antypoślizgowe, nierysujące się itp. Ostatecznie można zainwestować w specjalne etui, które najlepiej ochroni sprzęt.
- WSKAŹNIK ŁADOWANIA – element ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu można sprawdzić, w jakim stopniu powerbank jest naładowany albo ile energii w nim jeszcze pozostało. Stan urządzenia można skontrolować patrząc na diody LED albo wyświetlacz LCD. Modele z pierwszą opcją są tańsze i częściej smuklejsze, ale drugi wariant jest bardziej dokładny.
- DODATKI – nawet tak proste urządzenie jak powerbank może być wyposażone w rozmaite dodatki i funkcje, które zwiększają komfort użytkowania. Dzięki nim sprzęt jest jeszcze bardziej użyteczny, a korzystanie z niego – łatwiejsze i przyjemniejsze. Producenci oferują różnorodne udogodnienia, takie jak np.:
- latarka LED – prosty, ale niezwykle praktyczny gadżet, który może się przydać w wielu różnych sytuacjach. Często daje zaskakująco mocne światło, a przy tym wcale nie musi zużywać dużo energii
- ładowanie indukcyjne – funkcja ta sprawia, że nie są potrzebne przewody, ponieważ trzeba tylko położyć smartfona lub inne urządzenie na powerbanku (oczywiście ładowany sprzęt musi też obsługiwać tę funkcję)
- Quick Charge – funkcja pozwala w pełni naładować standardowy smartfon w krótkim czasie, nawet w zaledwie 30 minut
- wbudowany przewód – modele z takim udogodnieniem są bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba się martwić, że zapomni się o kablu. Minusem jest jednak to, że element ten jest bardziej podatny na uszkodzenia, a jego wymiana jest zdecydowanie trudniejsza
- uchwyt do zaczepienia – mniejsze powerbanki czasami posiadają specjalne uchwyty, dzięki którym można przyczepić je do np. paska, smyczy czy kluczy.
- DESIGN – nie jest to na pewno najważniejsza kwestia, ale dla wielu osób będzie istotnym kryterium wyboru. Większość preferuje neutralne, stonowane urządzenia, ponieważ są gustownie, klasycznie eleganckie i nie rzucają się w oczy (nie przyciągają uwagi złodziei). Inni z kolei wolą ciekawe, kolorowe czy wręcz designerskie, ozdobne gadżety, które cieszą wzrok. Taki sprzęt zwykle wystawia się na widoku (np. na biurku, nas stoliku, na kolanach), dlatego jak najbardziej warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda.
Najlepsze powerbanki – polecane produkty
Jeśli nie wiesz, jaki kupić powerbank, ten model marki Hama będzie doskonałym wyborem. Wyróżnia się efektownym, modnym zielono-miętowym kolorem. Do tego jest mały i lekki (o 20% lżejszy i 40% mniejszy niż standardowe urządzenia tego typu), więc nadaje się do torebki. Jest wyposażony w baterię o pojemności 5000 mAh, co powinno wystarczyć na pełne, dwukrotne naładowanie smartfona. Zawiera też diody LED informujące o aktualnej pojemności (25% / 50% / 75% / 100%).
Do produkcji tego powerbanka wykorzystano certyfikowane ogniwa akumulatora, dzięki czemu reprezentuje najwyższą jakość wykonania oraz jest w pełni bezpieczny. Nawet jeśli zapomni się odłączyć go od źródła prądu, nie grozi mu przeładowanie. Kiedy zaś przez dłuższy czas nie będzie się z niego korzystać, przerwa nie będzie miała wpływu na wydajność baterii. Przy tym zjawisko samorozładowania zostało ograniczone do minimum. Dodatkowo urządzenie jest zabezpieczone przed zwarciem.
Kolejny produkt z naszej listy reprezentuje wysoką jakość i wydajność w bardzo dobrej cenie. Umożliwia dwukierunkowe ładowanie, a także ma dwuportowe wejście i wyjście. Oferuje 2 wejścia micro-USB oraz USB-C (wspierający maksymalną szybkość ładowania). Pojemna bateria litowo-polimerowa 10 000 mAh pozwala błyskawicznie naładować najróżniejsze urządzenia, ponieważ automatycznie dostosowuje natężenie prądu.
Powerbank wyposażony jest w inteligentny układ sterowania USB i układ ładowania-rozładowania ZMI, co oznacza, że ma aż dziewięć warstw ochrony układów scalonych. Nie grozi mu więc przeładowanie ani nadmierne rozładowanie. Sprzęt jest w pełni sprawny po dłuższej przerwie. Zapewnia najwyższą wydajność ładowania. Jest lekki i estetyczny, a jego neutralny design każdemu przypadnie do gustu.
Bardzo dobrym produktem jest także powerbank marki MaxLife o pojemności 10 000 mAh. Ma dwa wyjścia USB, dlatego można z jego pomocą naładować kilka urządzeń na raz. Oferuje też dwa gniazda ładowania: MicroUSB i USB-C. Ponieważ jest wyposażony w nowoczesne ogniwa litowo-polimerowe, zapewnia wiele cykli, szybko działa i błyskawicznie się ładuje. Obudowa jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a ciekawy design sprawia, że prezentuje się jak oryginalny, elegancki gadżet. Urządzenie jest odporne i ma długą żywotność, a do tego jest objęte gwarancją na 24 miesiące.
Zastanawiasz się, jaki wybrać powerbank, bo potrzeby jest Ci mocniejszy sprzęt? Koniecznie sprawdź ten model marki Usams. Urządzenie z baterią litowo-polimerową o pojemności aż 20 000 mAh ma automatyczną regulację mocy wyjściowej, dlatego jest zgodne z różnymi urządzeniami. Do tego jest wyposażone w szeroki ekran LED, wyświetlający dokładny pozostały czas pracy. Ma dwa wejścia USB-A, micro-USB oraz USB-C (obsługujące dwukierunkowe szybkie ładowanie PD o mocy 22,5 W).
Powerbank jest kompatybilny z urządzeniami, które mogą być ładowane w trybie Quick Charge – umożliwia szybsze, a przy tym bezpieczniejsze ładowanie niż w przypadku tradycyjnego podłączenia. W przypadku sprzętów marki Apple, kabel PD pozwala uzyskać 50% mocy w 30 minut, zaś innych (np. Huawei) można osiągnąć nawet do 60% mocy w 30 minut. Sam powerbank jest niestety bardziej podatny na samorozładowanie, ale za to błyskawicznie da się go naładować.
Potrzebujesz powerbanka do zadań specjalnych? W każdych warunkach świetnie sprawdzi się model marki SANDBERG. Bez obaw można zabrać go np. do warsztatu, do fabryki, na wycieczkę w góry, na biwak w lesie czy na budowę. Ma wytrzymałą obudowę spełniającą normy IP66 (całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku).
Powerbank ma niezwykle pojemną baterię 30 000 mAh, dlatego pozwala naładować standardowy smartfon aż 12 razy! Jest wyposażony w 3 wyjścia USB, w tym QC 3.0 obsługujące 18 W. Dodatkowe wejście USB-C pozwala naładować urządzenia do 45 W, czyli można w ten sposób zasilić nawet standardowy laptop. Z tyłu urządzenia wbudowano także małą latarkę LED, która daje silne światło. Do tego sprzęt jest objęty gwarancją aż przez 60 miesięcy.
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jaki wybrać powerbank. W ofercie sklepu Vobis.pl znajdziesz wszystkie opisane powyżej produkty, a także wiele więcej dobrych jakościowo urządzeń. Zachęcamy do sprawdzenia także innych artykułów. W razie potrzeby nasza obsługa chętnie służy pomocą – odpowiada na pytania, rozwiewa wątpliwości oraz radzi, który model lepiej sprawdzi się w danym przypadku. Chcesz rozwiązać problem rozładowującego się smartfona czy innego sprzętu? Zainwestuj w przenośny akumulator, dzięki któremu poradzisz sobie w każdej awaryjnej sytuacji!