Jaki tablet dla ucznia?
Jaki tablet dla ucznia?
Pierwszym mobilnym urządzeniem, którego właścicielem staje się nasze dziecko jest zazwyczaj smartfon. Pełni on głównie funkcję komunikacyjną, pozwala na kontrolowanie miejsca, w którym znajduje się nasza pociecha, często też zapewnia rozrywkę. Jednak wraz z rozwojem, młody człowiek ma nie tylko większe potrzeby, ale i rosną jego wymagania. Wyświetlacz telefonu jest za mały do oglądania filmów, czytanie na nim książek męczy oczy, nie można podłączyć do niego bezprzewodowej klawiatury. Nie jest również wystarczający do swobodnego uczestniczenia w lekcjach prowadzonych zdalnie.
Laptop czy tablet?
Jaki powinien być kolejny mobilny sprzęt dla naszego dziecka? Dobrze, gdyby urządzenie było lekkie i nie sprawiało problemu swoim rozmiarem, na przykład podczas przenoszenia. Bardzo istotny jest także czas wytrzymałości baterii oraz szybkość uruchamiania. Powinniśmy mieć również możliwość ustawienia na nim blokady rodzicielskiej. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość obsługi. Mając opanowane poruszanie się przy pomocy ekranu dotykowego, właśnie ten sposób będzie najprzyjaźniejszy dla najmłodszych. Ponadto, decydując się na sprzęt z poznanym wcześniej Androidem lub iOS, wyeliminujemy konieczność uczenia się nowego systemu.
Tablet będzie wystarczającym urządzeniem do nauki, kontaktu z rówieśnikami, grania w gry czy przeglądania stron internetowych. Bez problemu można zabrać go wszędzie ze sobą, jest poręczny, a także zdecydowanie tańszy niż laptop. Może służyć również do robienia zdjęć i słuchania ulubionej muzyki.
Czym kierować się przy wyborze tabletu dla ucznia?
Decydując się na zakup tabletu dla naszego dziecka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Z aspektów technicznych, ważny jest między innymi procesor, pamięć RAM oraz matryca. Dwa pierwsze czynniki mają wpływ na szybkość i wydajność sprzętu. Z kolei od trzeciego zależy nasycenie kolorów, kontrast i szeroki kąt widzenia. Najlepiej, gdy będzie to technologia IPS lub AMOLED. Jeśli chodzi o wielkość wyświetlacza, najpopularniejsze są te o przekątnej 7”, 8” oraz 10,1”.
W połączeniu z rozdzielczością Full HD obraz będzie przejrzysty i zapewni odpowiednią szczegółowość.
Bateria w tablecie powinna mieć odpowiednią pojemność, aby móc zapewnić długi czas pracy na jednym ładowaniu. Dzięki temu urządzenie będzie mogło posłużyć także podczas długiej podróży. Przy wyborze systemu operacyjnego najlepiej kierować się własnymi preferencjami oraz nabytymi już umiejętnościami dziecka. Każdy ma swoje zalety i każdy będzie odpowiedni dla ucznia. Pamiętajmy o możliwości zainstalowania blokady rodzicielskiej, dzięki której będziemy mogli ograniczyć dostęp do niektórych funkcji
i kontrolować czas spędzony przed ekranem.
Jakość i wytrzymałość obudowy jest kolejnym ważnym czynnikiem. Często przenoszony tablet, narażony na upadki powinien zostać wyposażony również w szkło hartowane
i porządne etui
Dodatkowe funkcje w tablecie dla dziecka
Wybierając tablet, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na standardowe funkcje, ale również zapoznać się z dodatkowymi możliwościami wybranego sprzętu. Mogą to być zainstalowane od nowości gry lub specjalne sklepy, w których znajdziemy wyłącznie aplikacje skierowane do dzieci. Istnieją również specjalne nakładki, które upraszczają interfejs - ta opcja będzie przydatna zwłaszcza dla najmłodszych.
Dobrze jest móc dobrać także kompatybilne elementy, które usprawnią pracę na tablecie. Podstawki, klawiatury, głośniki bezprzewodowe czy słuchawki przydadzą się zwłaszcza podczas rozmów wideo lub lekcji prowadzonych online.
Jaki tablet dla ucznia wybrać?
Analizując i weryfikując specyfikacje tabletów powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim faktyczne potrzeby naszego dziecka oraz jego umiejętność obsługi urządzeń mobilnych. Taki sprzęt kupuje się na dłuższy czas, więc warto zainwestować w dobre parametry, które udźwigną codzienne użytkowanie.
Dla uczniów, którzy posiadają już smartfon marki Apple warto rozważyć na przykład iPada mini 4. Zamontowany w nim procesor AB gwarantuje płynność działania podczas używania aplikacji, odblokowuje się go przy pomocy odcisku palca, a jednocześnie jest lekki i wygodny w użyciu. Dla osób preferujących pracę na systemie Android, dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie od Lenovo - YOGA BOOK 10,1. Posiada wbudowaną klawiaturę, która może służyć także do postawienia tabletu w pionie. Taka opcja jest wygodna na przykład podczas oglądania filmów czy prowadzenia wideorozmów. Zamontowano w nim baterię
o pojemności 8500 mAh, która pozwala na długi czas pracy bez podłączenia do zasilania. Może stać się dobrym kompromisem pomiędzy laptopem, a tabletem. Bardziej tradycyjną opcją jest Huawei M5 10 ze szklano - metalową obudową. Wyposażony został w cztery głośniki Harman Kardon, które doskonale oddają głębię dźwięku. 10,8 calowy ekran został wzmocniony odpornym na zarysowania szkłem 2.5D. Wydajny procesor i pojemna bateria pozwala na bezproblemowe korzystanie z multimediów przez cały dzień.
Producenci wypuszczają coraz to nowsze modele swoich urządzeń. Tablety potrafią być już równie wydajne, co komputery, jednocześnie spełniając funkcję telefonu. Coraz wydajniejsze procesory, coraz wyższe rozdzielczości i rosnąca liczba dodatkowych funkcji to tylko niektóre z elementów, przy pomocy których marki prześcigają się tworząc nowe technologie.
Kupując tablet dla ucznia trzeba mieć na uwadze wiele względów. Dobrze, aby było to narzędzie do nauki i rozwoju zainteresowań, jednak pamiętajmy także o oglądaniu filmów, graniu i kontakcie z rówieśnikami. Umiejętne zarządzanie czasem to kolejna rzecz, której powinniśmy nauczyć nasze dziecko - tablet w tym wypadku sprawdzi się idealnie. Równowaga i kompromis pomiędzy rozrywką a obowiązkami jest niezwykle ważna, jeśli będziemy potrafili ją zachować to nie musimy mieć żadnych obaw o wprowadzenie naszej pociechy w świat elektroniki i multimediów.