Powerbanki - jaki wybrać?

Powerbanki - jaki wybrać?

6 min czytania


Smartfony, tablety czy smartwatche to urządzenia, bez których nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie codzienności. Służą nam do utrzymywania kontaktów, pracy, rozrywki czy wyszukiwania niezbędnych informacji. Niestety, mimo rosnących wymagań użytkowników
i postępu technologicznego, dostępne baterie Li-Ion wciąż mają za małą pojemność, jak na nasze potrzeby. W efekcie sprzęt często rozładowuje się szybciej, niż byśmy tego chcieli. Przebywając poza domem lub biurem może pojawić się problem - jak i gdzie mogę skorzystać z ładowarki? Z rozwiązaniem przychodzi powerbank.

Powerbank - co to jest?

Powerbank to przenośny bank energii, który w postaci niewielkiego urządzenia kryje w sobie baterię litowo - jonową, którą znajdziemy między innymi w powerbanku ASUS ZenPower ABTU012 lub litowo - polimerową. Jej pojemność jest przeważnie większa niż te, które możemy spotkać w tabletach czy smartfonach. Korzystając z powerbanku możemy ładować nasz sprzęt bez względu na czas i miejsce, w którym się znajdujemy. Dodatkowo, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, jest łatwy w użytkowaniu
i transporcie. Bank energii może służyć także do ładowania akumulatora w smartwatchu, odtwarzaczu muzyki, kamerze, aparacie cyfrowym bądź nawigacji GPS. Wystarczy, że podłączymy urządzenie za pomocą kabla USB, a proces rozpocznie się automatycznie. Ogniwa w powerbankach nie mają w sobie jednak nieskończonej ilości energii - je również musimy ładować. Przebiega to poprzez podłączenie powerbanku do standardowej ładowarki lub do komputera.

Na co zwrócić uwagę wybierając powerbank?

Na rynku znaleźć możemy duży wybór powerbanków od wielu producentów. Różnią się od siebie nie tylko ceną i wyglądem, lecz także bardzo istotnymi parametrami. Wybierając bank energii mający spełnić nasze oczekiwania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Pojemność powerbanku

Pojemność to podstawowy parametr powerbanku. Dokonując wyboru powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad realną potrzebą posiadania dodatkowej energii. Inną pojemność wybierzemy, gdy przewidujemy brak dostępu do gniazdka elektrycznego przez kilka dni i inną, gdy chcemy tylko podtrzymać działanie smartfonu do powrotu z pracy. Najczęściej spotykanymi pojemnościami ogniw są te od 400 mAh do nawet 200000 mAh, które znaleźć możemy na przykład w Powerbanku Silicon Power Share C200. Mogłoby się wydawać, że najlepszym wyjściem będzie powerbank o najwyższej pojemności, jednak za nią idą także większe wymiary i waga urządzenia oraz oczywiście wyższa cena. Powerbanki mają również straty energii, których wielkość zależna jest przede wszystkim od ich jakości. Skutkuje to tym, iż pojemność powerbanku nie odpowiada idealnie ilości ładowań baterii o proporcjonalnie mniejszej pojemności.

Ładowanie i liczba portów w powerbanku

W zależności od tego, jakie urządzenie zamierzamy ładować przy pomocy powerbanku, oprócz pojemności kluczowe są także wyjścia z określonym natężeniem prądu. Do telefonu lub nawigacji wystarczające będzie wyjście z natężeniem 1A (1 Ampera), jednak standardem już dzisiaj są wyjścia 2A, które z powodzeniem w szybkim tempie naładują tablety lub bardziej wymagające smartfony. Wyższe natężenie prądu to nie tylko szybsze ładowanie urządzeń mobilnych, lecz także samego powerbanka.

Nie bez znaczenia pozostają też same porty. Niektóre modele posiadają więcej niż jeden, co umożliwia ładowanie większej ilości urządzeń jednocześnie, jak w Lenovo ThinkPad Stack. Zazwyczaj są to złącza microUSB - USB, gdyż są one najpopularniejsze pośród mobilnego sprzętu. Możemy również dokupić odpowiedni adapter, gdy nasz smartfon posiada inne wejście. Ponadto, każdy bank energii posiada także osobne wejście microUSB, które służy do jego ładowania. Poziom naładowania powerbanku,
w zależności od modelu, możemy sprawdzać dzięki diodom LED lub na wyświetlaczu LCD.

Obudowa powerbanku

Z powerbanków korzystamy zazwyczaj poza domem. Często je przenosimy, wozimy bez żadnej zewnętrznej ochrony, nierzadko używane są w lesie pod namiotem lub na plaży. Ze względu na to, iż są narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne, powinniśmy zwrócić uwagę na ich obudowę. Ten element zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego, rzadziej z aluminium bądź metalu. Mogą być również pokryte gumą, która amortyzuje potencjalne upadki. Wybierając bank energii kierujmy się więc wytrzymałością obudowy, solidnością wykorzystanego materiału oraz odpowiednim spasowaniem elementów konstrukcyjnych. Dobrze też, gdy wybrane przez nas urządzenie wygodnie będzie leżeć
w dłoni.

Bardziej wymagający konsumenci powinni zainteresować się powerbankami typu rugged. Oprócz wyjątkowej wytrzymałości zapewniają również wodoszczelność urządzenia. Trzeba mieć jednak na względzie to, że będzie ono droższe niż standardowy bank energii.

Dodatki w powerbanku

Powerbanki oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji mogą posiadać też różne dodatki. Jednym z nich jest wbudowana latarka, którą znajdziemy między innymi w Esperanza Atom. Kolejnym jest ładowarka solarna. Dzięki niej nie trzeba podłączać banku energii do zewnętrznego źródła prądu, gdyż do jego naładowania wystarczy energia słoneczna. Niektóre urządzenia mają przypięty karabińczyk, który umożliwia zamocowanie go przy spodniach lub plecaku. Inne z kolei mogą mieć wbudowany przewód, dzięki czemu mamy pewność, że nie zapomnimy zabrać ze sobą kabla do ładowania. Przydatny może okazać się wskaźnik naładowania na ekranie LCD, który precyzyjniej niż diody określi pozostały zapas energii.

Cena powerbanku

Cena jest jednym z głównych wyznaczników zakupowych. Powinna jednak być adekwatna do jakości kupowanego produktu. W przypadku powerbanków zależy ona przede wszystkim od pojemności baterii. Na rynku możemy spotkać banki energii za kilkadziesiąt do nawet kilkuset złotych. Warto dokładnie przeanalizować stosunek ceny do parametrów technicznych, dodatkowych funkcjonalności oraz producenta. Niemarkowe powerbanki
w niskich cenach niestety nie zawsze spełnią obietnice marki dotyczące rzeczywistej pojemności, a co za tym idzie - ilości ładowań naszego urządzenia.

Jaki powerbank wybrać?

Wybierając powerbank powinniśmy dokładnie zastanowić się nad naszymi potrzebami. Jak często zamierzamy go używać, ile urządzeń jednocześnie chcemy ładować, jaką pojemność baterii potrzebujemy, aby zapewnić sobie stały dostęp do energii, czy zależy nam na dodatkowych funkcjach. Należy pamiętać, że jak każde urządzenie elektroniczne, powerbank posłuży nam przez dłuższy czas. W związku z tym warto wziąć pod uwagę droższy model, który będzie w stanie posłużyć również w sytuacji, gdy zmienimy smartfon na taki, który ma większe ogniwo. Pamiętajmy też o jakości wykonania, jeśli bank energii ma nam posłużyć na długo, musi być odpowiednio wytrzymały i dobrze skonstruowany. Wybór powerbanka to kwestia indywidualna, nie warto kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną
i ładnym wyglądem zewnętrznym urządzenia. Jeśli chcemy być zadowoleni z zakupu, poświęćmy chwilę na zapoznanie się ze specyfikacją wybranego urządzenia.