Smartwatch – czyli czym są urządzenia typu wearables?
W ciągu ostatnich lat ogromną popularność zyskały urządzenia „noszone”, czyli tzw. wearables. Mianem takim określamy wszelkiego rodzaju inteligentne gadżety. Najbardziej popularne wśród nich są te noszone na nadgarstku, czyli smartwatch’e – bardzo nowoczesne zegarki.
Czym dokładnie jest smartwatch?
Smartwatch to inteligentny zegarek, idealnie uzupełniający współczesną elektronikę. Tylko na pierwszy rzut oka przypomina znany nam wszystkim klasyczny zegarek. Jednak nie zawsze znajdziemy na jego tarczy konwencjonalne wskazówki. Te zostały zastąpione wyświetlaczem, który otwiera przed nami ogrom możliwości.
Smartwatch, tak jak każdy zegarek, umożliwia pomiar aktualnego czasu lokalnego. Ponadto mamy możliwość weryfikacji godziny w innych strefach czasowych na całym świecie. Dzięki dodatkowym funkcjom otrzymujemy przegląd otrzymanych powiadomień, dowiadujemy się o ostatnich połączeniach, SMS-ach czy chociażby umówionych spotkaniach wpisanych w kalendarzu. Możemy także z łatwością monitorować swoją aktywność fizyczną oraz stan zdrowia, a w wybranych modelach nawet zarządzać urządzeniami typu smart home.
Jak działa smartwatch?
Inteligentny zegarek do uzyskania pełni swoich możliwości wymaga stworzenia zweryfikowanego połączenia z naszym smartfonem poprzez Bluetooth. To właśnie dzięki temu zyskujemy dostęp do powiadomień o przychodzących rozmowach, czy wiadomościach tekstowych. Takie rozwiązanie pozwala nam uwolnić ręce od telefonu w sytuacjach, w których trzymanie go w dłoni mogłoby być problematyczne, np.: podczas treningu na bieżni lub poruszaniu się po ruchliwej stacji metra, a nawet podczas prowadzenia prezentacji czy spotkania. Możemy wtedy odczytać powiadomienie, a nawet podjąć wobec niego interakcję na wyświetlaczu, jeśli nasze urządzenie posiada taką opcję.
Wśród oferowanych możliwości smartwatch’y coraz szersze spektrum zajmują funkcje związane z monitorowaniem osiągnięć sportowych oraz stanu zdrowia. Praktycznie każdy z dostępnych na rynku zegarków pozwala zliczyć ilość wykonanych w ciągu dnia kroków, pokonanych pięter, czy spalonych przy tych właśnie aktywnościach kalorii. Równie powszechną funkcją większości smartwatch’y jest pomiar tętna i ostrzeganie o jego zbyt wysokiej częstotliwości. Najlepiej wyposażone zegarki pozwalają zmierzyć poziom natlenienia (saturacji) krwi a nawet monitorować pracę naszego serca (EKG).
Systemy w smartwatchach
Niemal każdy z producentów smartwatch’y tworzy własny system operacyjny dla swoich urządzeń. Dzięki takiemu podejściu ekosystem produktów jednej marki tworzy zgraną całość, gwarantując nam łatwość konfiguracji i stabilność pracy, zachęcając tym samym potencjalnych nabywców do wybrania konkretnej marki. Mimo, że urządzenia jednego producenta współpracują ze sobą najskuteczniej, nie oznacza to, że nie można korzystać z nich w połączeniu z urządzeniami innych firm.
Trzeba wyróżnić następujące systemy:
- Watch OS – system stworzony dla zegarków marki Apple i co bardzo ważne, działający tylko z urządzeniami tej marki. Oferuje on szereg możliwości komunikacji z osobistymi urządzeniami Apple. Posiada również asystenta treningowego, który w mgnieniu oka przekaże nasze osiągnięcia do chmury.
- Tizen – system operacyjny wywodzący się z Linuxa, stosowany w urządzeniach firmy Samsung. Bardzo stabilny i prężnie rozwijany przez koreańskiego producenta. Z łatwością współpracuje z innymi urządzeniami z wbudowanym systemem Android. Łączy się również z urządzeniami Apple, ale w trochę ograniczonym zakresie funkcji.
- Wear OS – wcześniej nazywany Adroid Wear – to system dostarczany przez Google. Jest to zmodyfikowana wersja systemu Android, przygotowana do pracy z urządzeniami wearable. Dużą zaletą tego systemu jest dostęp do sklepu Google Play, co umożliwia rozbudowanie zegarka o dodatkowe aplikacje, zwiększając tym samym jego funkcjonalność. Wear OS obsługuje płatności Google Pay, co jest często poszukiwanym rozwiązaniem. Współpracuje ze smartfonami z systemem Android oraz iOS.
- Systemy własne – mowa tu o systemach, które możemy spotkać chociażby w urządzeniach marki Xiaomi czy Garmin. Są to autorskie systemy, występujące głównie w markach skupiających się na urządzeniach sportowych. Nie znaczy to jednak, że brakuje im innych funkcji. Dla przykładu urządzenia marki Garmin oferują płatności zbliżeniowe przy użyciu aplikacji Garmin Pay.
Smartwatch a styl życia
Posiadając już informację na temat podstawowych funkcji smartwatch’y oraz zależności wynikających z systemów operacyjnych, które możemy w nich spotkać, warto zadać sobie pytanie, do czego będziemy w głównej mierze takie urządzenie wykorzystywać.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której posiadamy nieograniczony budżet na zakup swojego wymarzonego smartwatch’a. Wydawałoby się, że wybranie najbogatszej wersji pod kątem funkcjonalności, nie zważając na jej cenę, jest najlepszym rozwiązaniem. Czy aby na pewno?
Poza dostępnym wachlarzem funkcji, zarówno tych skupiających się na usprawnianiu komunikacji czy wspieraniu dbania o zdrowie, powinniśmy wziąć pod uwagę również mniej oczywiste parametry, takie jak waga urządzenia, materiał wykonania oraz czas pracy baterii.
W zależności od tego jak aktywy tryb życia prowadzimy oraz jak dynamiczne sporty uprawiamy, wybrany przez nas smartwatch nie może okazać się zbyt ciężki i tym samym mało komfortowy. Dla osób uprawiających sporty zręcznościowe, wykonujących dynamiczne ruchy odpowiednie będą urządzenia wykonane z lekkich tworzyw sztucznych lub aluminium. Dla osób u których zegarek będzie stanowił głównie uzupełnienie eleganckiej garderoby, szukających przede wszystkim funkcji smart, ale przy tym lubiących lekkie aktywności, idealnie sprawdzą się zegarki z kopertami stalowymi bądź tytanowymi. Te będą w większości bardziej podobne do konwencjonalnych zegarków, a masywne koperty i obrotowe tarcze dodadzą im kilkanaście dodatkowych gramów wagi. Będą one też odpowiednio droższe, z uwagi na użycie znacznie droższych materiałów.
Kolejnym parametrem, któremu należy się przyjrzeć jest czas pracy baterii. Urządzenia wyposażone w duże, kolorowe, wysokiej rozdzielczości wyświetlacze (najczęściej LCD lub OLED) będą z reguły oferować krótszy czas pracy baterii. Czego innego natomiast możemy spodziewać się od urządzeń z wyświetlaczem monochromatycznym typu E-Ink, który znamy chociażby z czytników e-booków – te rozwiązanie jest bardziej energooszczędne. To właśnie od parametrów wyświetlacza uzależniony będzie w głównej mierze czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Jednak również inne funkcje, takie jak GPS czy chociażby pomiar tętna będą miały na to wpływ. Pamiętajmy jednak, że są to funkcje, którymi możemy zarządzać. W zależności od naszych preferencji możemy ograniczyć dostęp do lokalizacji lub wyłączyć stały odczyt tętna. Pozwoli to wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi ładowaniami.
Smartwatch – jaki wybrać?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który ze smartwatchy będzie najlepszy. Oferta dostępnych na rynku urządzeń jest natomiast wystarczająco szeroka, aby każdy mógł dopasować dla siebie odpowiednio wyglądający, komfortowy i spełniający oczekiwania model.