Telefon dla seniora – jaki wybrać? Który kupić?

Telefon dla seniora – jaki wybrać? Który kupić?

12 min czytania

Spis treści:

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Telefon dla seniora – parametry i funkcje

Czytelny ekran

Duże klawisze

Prosta obsługa

Doskonały głośnik

Nieskomplikowany aparat fotograficzny

Funkcja SOS

Inne parametry i funkcje

Telefon dla seniora – polecane modele

Jaki telefon dla osoby starszej wybrać – podsumowanie


Jaki telefon dla seniora wybrać?

Osoby starsze do niedawna bardzo chętnie korzystały z telefonów stacjonarnych. Dziś urządzenia te są już właściwie niespotykane, a seniorzy coraz śmielej sięgają po urządzenia mobilne. Ważne jest jednak, by sprzęt ten był przystosowany do ich potrzeb – łatwy w obsłudze, poręczny, z pojemną baterią. Sprzęt może być wyposażony w nowoczesne funkcje, ale też absolutnie podstawowy – by można było przede wszystkim wygodnie wykonywać i odbierać połączenia.

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w nowoczesnych technologiach i zaawansowanych parametrach, ale też nie zapominają o osobach, które potrzebują trwałego i prostego w działaniu sprzętu. Telefony dla seniorów przybierają różną formę – to klasyczne komórki z klawiaturą i niewielkim wyświetlaczem albo smartfony o prostej bryle, które mają większy wyświetlacz i wyraźna klawiaturę, która się na nim wyświetla. Masz wątpliwości, jaki telefon dla seniora wybrać? Prezentujemy wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji zakupowej!


Telefon dla seniora – parametry i funkcje

Aby osoba starsza nie zniechęciła się do nowego sprzętu, warto postawić na model, który będzie łatwy w obsłudze, poręczny i dostosowany do potrzeb. Wówczas istnieje duża szansa, że telefon dla seniora będzie urządzeniem, z którego będzie chciał chętnie korzystać w różnych sytuacjach – w domu, idąc na zakupy albo czy wyjeżdżając na różnego rodzaju okazje. Oto parametry i funkcje, na które należy zwrócić uwagę, kupując urządzenie mobilne dla osoby starszej.


Czytelny ekran

Wyświetlacz ma ogromne znaczenie dla komfortu obsługi telefonu przez starszą osobę. Warto sprawdzać nie tylko jego wielkość, ale również to, jak prezentują się na nim czcionki oraz jaka jest jasność ekranu. Wyświetlacz powinien oferować świetne kontrasty, ale zarazem nie przemęczać wzroku w trakcie użytkowania. Wybrane na klawiszach lub klawiaturze elektronicznej cyfry i litery muszą być świetnie widoczne.

Obecnie na rynku zdecydowana większość urządzeń jest wyposażona w kolorowy wyświetlacz, ale spotkać można także modele z monochromatycznymi wyświetlaczami – szczególnie w tych najtańszych i najprostszych urządzeniach.

Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to wiele zależy od tego, czy jest to telefon komórkowy z klawiszami czy też smartfon. W przypadku tych pierwszych, wyświetlacze mają najczęściej przekątną około 2 cali, natomiast smartfony, gdzie na całej wielkości urządzenia znajduje się wyświetlacz, mają od około 6 do 7 cali. Im większy wyświetlacz, tym urządzenie mniej poręczne, ale za to lepiej widoczne będą wszelkie informacje i detale.


Duże klawisze

Wygoda obsługi telefonu przez osobę starszą opiera się w dużej mierze na klawiaturze. Ta może być w postaci przycisków klasycznych z cyframi i mniejszymi literkami, jak i jako elektronicznie wyświetlana na ekranie klawiatura dotykowa. Jeden i drugi typ ma swoich zwolenników, stąd też najlepiej ustalić z seniorem, jaki rodzaj preferuje. Wbrew pozorom klawiatura wyświetlana na ekranie wcale nie musi być gorszym wyborem, ponieważ w ustawieniach telefonu można ustawić jej wielkość tak, by była wygodna i czytelna. Standardowe klawisze natomiast są po prostu lubiane przez osoby starsze, ponieważ są im doskonale znane i intuicyjne.


Prosta obsługa

To oczywiście priorytet. Większość urządzeń dedykowanych osobom starszym została tak opracowana, by korzystanie z nich było niezwykle proste i nie wymagało długiego uczenia się. Oczywiście każdy model jest inny i co za tym idzie, będą różnić się od siebie wygląd menu, sposób wybierania kontaktów, odbierania połączeń itd. Zwykle jednak wystarczy raz zaprezentować właścicielowi, jak radzić sobie z danym modelem, by wiedział, jak się z nim obchodzić bez większych trudności.

Telefon komórkowy czy łatwy w obsłudze smartfon będzie wyposażony w proste menu, w którym można podejmować pożądane działania – z pomocą klawiszy lub dotykowo. W sprzęcie najczęściej nie ma wielu funkcji i aplikacji, poza tymi, które mogą się przydać na co dzień. Na smartfonach można oczywiście zainstalować dodatkowe, rozszerzające funkcjonalność urządzenia.


Doskonały głośnik

Telefon dla seniora powinien być wyposażony w bardzo dobry głośnik, który nie tylko sprawi, że osoba starsza z całą pewnością usłyszy dźwięk dzwonka nawet w drugim pomieszczeniu lub gdy będzie grało radio, ale też zapewni komfortową rozmowę. Wyraźny, pozbawiony szumów głośnik, wpływa na jakość rozmów telefonicznych – można swobodnie rozmawiać z słuchawką przy uchu, a w razie potrzeby skorzystać z trybu głośnomówiącego. Oczywiście dobry głośnik przyda się także w trakcie rozrywki, np. słuchania muzyki, odtwarzania materiałów wideo, grania w gry. W końcu nie każdy senior wykorzystuje telefon wyłącznie do dzwonienia!

Nieskomplikowany aparat fotograficzny

Wszystkie telefony dla osób starszych, niezależnie od ceny i podzespołów, są wyposażone w aparat fotograficzny – jedne mają podstawowy aparat VG o niewielkiej rozdzielczości, inne bardziej zaawansowany, oferujący naprawdę świetną jakość zdjęć i nagrań. Grunt, by robienie zdjęć czy nagrywanie materiałów wideo było łatwe i intuicyjne. Oczywiście, jeśli dla właściciela urządzenia ważne jest, by zdjęcia były piękne, ostre, pozbawione drgań i w wysokiej rozdzielczości, należy zwrócić uwagę na parametry aparatu. Dobre, a zarazem łatwe w obsłudze smartfony są wyposażone w aparaty o rozdzielczości nawet 50 MP oraz aparaty dodatkowe – przedni i tylny. Pozwolą na uwiecznianie wyjątkowych chwil i tworzenie pięknych pamiątek!


Funkcja SOS

Telefon z przyciskiem ratunkowym to świetny wybór dla każdego seniora! Jest nieoceniony, gdy starsza osoba mieszka sama, choruje czy ma zaniki pamięci. Znajdzie również zastosowanie u osób aktywnych – w końcu nieprzewidziany wypadek może przydarzyć się każdemu. Przycisk ratunkowy SOS może nawet uratować życie!

Przycisk SOS daje poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio zaprogramowany umożliwia szybkie wysłanie wcześniej przygotowanej wiadomości do 5 bliskich osób czy nawiązanie połączenia. Taki przycisk konfiguruje się raz, a telefon zapamiętuje ustawienia i jest zawsze gotowy w razie nagłego wypadku. Oczywiście w razie potrzeby można ustawienia zmienić. Do numerów alarmowych można dopisać bliskie osoby, ale też służby ratunkowe. Tu jednak należy uwrażliwić osobę starszą, by ostrożnie korzystała z przycisku i nie naciskała go przypadkowo czy nadużywała.


Inne parametry i funkcje

Dobry telefon dla seniora to taki, który będzie wyposażony w wydajną baterię, umożliwiającą długie i bezproblemowe użytkowanie urządzenia, bez konieczności częstego ładowania. Kolejnym ważnym parametrem jest spora pamięć urządzenia lub też możliwość zastosowania zewnętrznej karty pamięci – dzięki temu można będzie na smartfonie przechowywać sporą ilość zdjęć i materiałów wideo czy ewentualne aplikacje. Oczywiście dobrej jakości urządzenia mają również wiele innych funkcji, np. latarkę, kompas, kalkulator, budzik, radio. Warto przed zakupem sprawdzić, co dany model oferuje i wybrać taki, który będzie odpowiedni dla właściciela i zapewni mu maksimum satysfakcji!


Telefon dla seniora – polecane modele

Trudno stworzyć ranking telefonów dla seniorów, ponieważ urządzenia niesamowicie się między sobą różnią. Od prostych telefonów, które ograniczają się do podstawowych funkcji, po łatwe w obsłudze, ale wyposażone w więcej funkcji i technologii smartfony. W związku z tym przygotowaliśmy zestawienie telefonów odpowiednich dla osób starszych – to idealny telefon dla babci czy telefon dla dziadka, ale też dla rodzica, cioci, wujka, znajomego czy innej osoby, która nie jest miłośnikiem nowoczesnych technologii i im prostsze rozwiązania, tym lepiej!

Telefon komórkowy, który wyróżnia się wytrzymałą baterią. Choć jest to klasyczny telefon z klawiaturą, to wyposażono go w spory, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2.2 cala. Mamy też tutaj aparat VGA oraz funkcję ustawienia fotokontaktów, czyli 8 ulubionych kontaktów ze fotografiami bliskich, aby senior mógł łatwo do nich zadzwonić czy od razu zobaczył, od kogo jest połączenie przychodzące. Atutem jest duża, czytelna czcionka, a ogólna obsługa urządzenia nie powinna nikomu przysporzyć żadnych trudności. Duże, podświetlane przyciski gwarantują wygodę użytkowania, a aparat świetnie leży w dłoni. Czas działania telefonu w trybie czuwania sięga nawet 21 dni. Dodatkową zaletą tego modelu jest funkcjonalny przycisk SOS.

Telefon marki Hammer nie jest typowym telefonem dla seniora, ale wbrew pozorom, może się świetnie sprawdzić! Urządzenie wprawdzie zawiera rozwiązania technologiczne, które pozwalają na użytkowanie nawet w ekstremalnych warunkach, więc najczęściej wybierają go miłośnicy adrenaliny czy osoby pracujące w trudny warunkach. Dlaczego wiec rekomendujemy go jako telefon dla dziadka czy babci? Przede wszystkim z tego względu, że sprzęt jest bardzo wytrzymały na różnego rodzaju uderzenia i upadki, wyposażony w wytrzymałą baterię, która pozwala na działanie telefonu przez nawet 10 dni, a także jest wodoodporny, wyposażony w duży i wyraźny wyświetlacz, aparat VGA, Bluetooth i latarkę. Jest również łatwy w obsłudze.

Tani telefon dla seniora. Niesamowicie lekki i poręczny. Doskonale leży w dłoni, a do tego jest niesamowicie prosty w obsłudze. Telefon wyposażono w czytelny, podświetlany kolorowy 1,8-calowy wyświetlacz LCD TFT, który prezentuje dużą i dobrze widoczną czcionkę. W modelu tym znajdują się najpotrzebniejsze funkcje – m.in. kalendarz, notatki, alarm czy kalkulator, ale też bardziej zaawansowane, jak odtwarzacz audio/wideo, wyjście słuchawkowe czy tylny aparat fotograficzny z funkcją nagrywania. Jakość zdjęć i nagrań nie jest najlepsza, ale jeśli nie jest to kwestią priorytetową, a zależy Ci na niskiej cenie, warto wziąć pod uwagę to urządzenie.

Telefon z klapką to życzenie wielu seniorów. Ten model od myPhone jest o tyle ciekawy, że ma funkcję Dual SIM. Jeśli na przykład osoba starsza wciąż jest aktywna zawodowo i ma dwa numery telefonu – prywatny oraz firmowy, urządzenie będzie strzałem w dziesiątkę. Po otwarciu telefonu w górnej części znajduje się kolorowy wyświetlacz o przekątnej aż 2,4 cala, natomiast w dolnej wyraźna klawiatura. Atutem jest pojemna bateria, która pozwala na kilka dni użytkowania bez konieczności ładowania. Warto też wiedzieć, że telefon dla seniora od myPhone posiada programowalny przycisk bezpieczeństwa SOS.

Ciekawy model, który może bardzo dobrze sprawdzić jako telefon dla babci czy dziadka. Podobnie, jak wspomniany wcześniej Hammer, jest to sprzęt do zadań specjalnych. Odporny na wodę, kurz i błoto, a do tego w niesamowicie odpornej na uszkodzenia mechaniczne obudowie. Duży ekran 2,8 cala w rozdzielczości 320 x 240 zapewnia maksymalny komfort w trakcie użytkowania. Wyposażony został w aparat 2 Mpix, a także odtwarzacz audio/wideo, alarm, kalendarz, kalkulator, latarkę czy tryb głośnomówiący. Atutem jest też funkcja odtwarzania radia.

Czas na proste w obsłudze smartfony dla osób starszych. Ten model od marki TCL ma świetną cenę, a do tego parametry, które będą odpowiednie do wygodnego użytkowania przez seniora. Na pierwszy plan wysuwa się duży, kolorowy i przyjazny dla oczu wyświetlacz o przekątnej 6,5 cala. Mamy tu aż 4 aparaty: tylny (13 + 2 + 2 Mpix) oraz przedni (5 Mpix). Z uwagi na to, że jest to smartfon, urządzenie posiada system operacyjny Android, który pozwala na pobieranie różnych aplikacji, a także łączność LTE (4G) i Wi-Fi. W telefonie zastosowano pojemną baterię, jednak należy pamiętać, że przy intensywnej eksploatacji nie będzie ona tak wydajna, jak w przypadku klasycznych telefonów, które omówiliśmy powyżej. Smartfon obsługuje 2 karty SIM, zabezpieczony jest czytnikiem linii papilarnych (nie trzeba zapamiętywać kodu blokady) i jest bardzo intuicyjny, jeśli chodzi o obsługę.

Nowoczesny smartfon w dobrej cenie, który mimo wszystko może być dobrym wyborem dla osoby starszej. Jest on wyposażony w duży i wyrazisty wyświetlacz (6,6 cala), 64 GB pamięci wbudowanej i w 4 aparaty fotograficzne (tylny: 50 + 5 + 2 Mpix oraz przedni: 8 Mpix). Telefon oferuje długi czas użytkowania za sprawą baterii o pojemności 5000 mAh, a dodatkowym atutem jest możliwość superszybkiego ładowania. Podobnie, jak w poprzednim smartfonie, tak i Samsung Galaxy M13 ma możliwość zastosowania dwóch kart SIM. Na uwagę zasługuje także znakomity głośnik – Dolby Atmos dba o świetną głośność i czysty, pozbawiony szumów dźwięk. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a do tego wygodnie leży w dłoni.

Inny model marki Samsung, który również warto wziąć pod uwagę kupując smartfon dla seniora, to M23. Jest nieco droższy od poprzednika, a różni się m.in. lepszym aparatem (tylny: 50 + 8 + 5 Mpix, przedni: 8 Mpix), wydajniejszym procesorem, modułem 5G czy designem. Bateria ma pojemność 5000 mAh, co pozwala na długie użytkowanie sprzętu po pełnym naładowaniu. Na plus jest również minimalistyczny, prosty design. Obsługa jest intuicyjna i nie powinna nikomu sprawić trudności. Właściciel może korzystać z najróżniejszych aplikacji, które pobierze z Google Play.

Jaki telefon dla osoby starszej wybrać – podsumowanie

Wiesz już, co wziąć pod uwagę przy zakupie telefonu dla seniora. Nie jest ważne, czy szukasz aparatu telefonicznego dla rodzica, babci, dziadka czy innej bliskiej osoby – z pewnością znajdziesz odpowiedni model w budżecie, który Cię interesuje. Proste telefony dla osób starszych nie są drogie i można je zakupić w Vobis.pl już za około 100 złotych. Jeśli wolisz coś bardziej nowoczesnego, wyposażonego w lepsze funkcje, polecamy smartfon dla seniora. Tego typu sprzęty kosztują kilkaset złotych i wcale nie są bardzo skomplikowane w obsłudze. Zachęcamy, by sprawdzić zaprezentowane przez nas modele, ale też zajrzeć do zakładki smartfony, gdzie prezentujemy mnóstwo innych, atrakcyjnych propozycji w szerokim przedziale cenowym! Potrzebujesz pomocy przy zakupie? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.