„Wyjdzie w praniu” - jakie tajemnice mają nowoczesne pralki?
Rynek elektroniki przyzwyczaił nas do gwałtownych zmian. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat postęp technologiczny na arenie urządzeń mobilnych, zwłaszcza tych spod znaku „smart” zdefiniował kierunek rozwoju całej branży. Częsta wymiana urządzeń na nowe to domena głównie rynku smartfonów. Tu ekspansja nowych rozwiązań następuje najszybciej. Nawet w ciągu jednego roku producenci są w stanie zaprezentować mnóstwo nowinek, z których duża część wchodzi do świadomości klienta w sposób trwały i kształtuje dalszy kierunek rozwoju marki.
Sprzęt AGD coraz bardziej smart
W przypadku artykułów gospodarstwa domowego progres opiera się głównie o sprawdzone rozwiązania. Sprzęty AGD z definicji stworzone są do spełniania określonych funkcji, które definiują podejście klientów do zakupu nowych urządzeń. Przykładem takiego segmentu jest rynek producentów pralek, który od zarania opiera się o przetestowane rozwiązania. Większość klientów szuka sprzętu, który oprócz kwestii estetycznych zapewni trwałe i bezproblemowe działanie w perspektywie lat. Taki obrót rzeczy nie oznacza jednak, że pralki, które w założeniu mają po prostu prać, muszą być pozbawione wszelkich rozwiązań, które aktualnie kształtują rynek elektroniki. Producenci stają więc przed możliwością zainteresowania nabywców wdrażanymi w sprzętach nowościami i rozwiązaniami, które jeszcze kilka lat temu przeznaczone były tylko dla sprzętu z półki „premium”.
Rynek pralek bez tajemnic
Rynek pralek można podzielić na kilka segmentów, w oparciu o określone wytyczne. Jednym z nich jest rodzaj zastosowanego silnika napędzającego bęben pralki. W tej materii dominują dwa typy rozwiązań:
- Tradycyjny silnik wyposażony w szczotki. Takie rozwiązanie charakterystyczne jest głównie dla pralek z niższej półki cenowej, gdzie najważniejszym determinantem jest cena zakupu. Do takich urządzeń należą między innymi:
Minusem tego typu napędu jest generowanie większych wibracji i hałasu, które wynikają z charakterystyki budowy takiego silnika. Działanie opiera się bowiem na ślizgających się szczotkach, które przenoszą prąd na wirnik, a ten dzięki działaniu pola magnetycznego wytwarza ruch obrotowy. Silniki tego typu na przestrzeni ostatnich lat stały się standardem w pralkach. Wynika to z kosztów produkcji takiej jednostki, będącej rozwiązaniem tańszym i ogólnodostępnym. Przekłada się to na niższy koszt zakupu dla klienta.
- Drugim rodzajem silnika stosowanym w pralkach jest tzw. silnik inwerterowy. W tym rodzaju silnika ruch obrotowy powstaje w wyniku indukcji magnetycznej, a to z kolei niweluje tarcie szczotek. Silniki tego typu są w większości przypadków cichsze. Jednak przede wszystkim są bardziej długowieczne. W związku z tym większość producentów oferuje wydłużoną gwarancję na takie napędy, czego przykładem jest firma Samsung zapewniająca 10 letnie bezawaryjne działanie silnika typu Digital Inverter. Do pralek wyposażonych w Digital Inverter zaliczamy m.in. modele:
Warto dodać, że oba rodzaje silników dostępne są w pralkach o standardowych rozmiarach, jak i w urządzeniach typu slim, dedykowanych do pomieszczeń o mniejszej powierzchni. Klient nie musi więc ograniczać się przy wyborze.
Funkcje prania dobrane do konkretnych potrzeb
Oprócz rodzaju napędu ważnym czynnikiem warunkującym cenę urządzenia jest paleta dodatkowych funkcji, ułatwiających korzystanie z urządzenia i rozbudowujących je o nowe możliwości. Firmy często oferują autorskie rozwiązania, takie jak EcoBubble™. Zastosowanie aktywnej piany ułatwia pranie ciężko zabrudzonych ubrań. Opcja AddWash™ to z kolei bardzo praktyczne dodatkowe drzwiczki, które umożliwiają dodanie tekstyliów na każdym etapie prania. Nie ma więc potrzeby zatrzymywania całego cyklu prania, w przypadku kiedy coś nie trafiło do pralki już na początku. Funkcja oszczędza zarówno wodę, jak i energię potrzebną na kolejny rozruch.
- Do urządzeń wyposażonych w AddWash™ zaliczamy m.in.:
Pralka Samsung AddWash™ WW70T552DTW 7 kg Biała
Więcej niż tylko pranie
Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń posiadających tzw. “funkcje parowe”. Oznacza to, że poza standardowym praniem, mamy możliwość stosowania pary do odświeżania ubrań. Programy oparte o parę charakteryzują się wysoką skutecznością w dezynfekcji i usuwaniu przykrych zapachów. Kolejną z zalet takiej funkcjonalności jest wysoka energooszczędność i małe zapotrzebowanie na wodę.
Coraz więcej pralek wyposażonych jest także w funkcje Smart. Umożliwia to sterowanie praniem zdalnie i bez konieczności fizycznego kontaktu z urządzeniem. Pralki wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej mogą łatwo stać się częścią domowego ekosystemu urządzeń. Wystarczy smartfon, aby na przykład: ustawić program, czas startu cyklu prania, czy choćby dokonać diagnostyki w przypadku wystąpienia jakichkolwiek błędów. Smart pralki to np.:
Pralka Samsung QuickDrive™ WW90T986ASH 9 kg Biała
Pralka Samsung EcoBubble™ WW10T654DLH 10,5 kg Biała
Rozsądny wybór
Wybierając pralkę każdy szuka najlepszego stosunku ceny do jakości. Oferta stale się poszerza, coraz trudniej jest zdecydować się na wybór urządzenia, które ma posłużyć przez następne lata. Warto pamiętać o tym, że potrzeby klienta zawsze mają indywidualny charakter. Przy wyborze pralki warto więc kierować się nie tylko ceną, ale wziąć pod uwagę wszystko, począwszy od fizycznych rozmiarów urządzenia przez funkcje, które pomogą nam zaoszczędzić czas i pieniądze, aż po kwestie estetyczne.