Oświetlenie
wyświetlono 20 z 435 produktów
Latarka czołowa Virone LT-9 LED COB + CREE akumulator 1200 mAh
5908254827792, LT-9
Kategoria: Oświetlenie
Latarka czołowa Virone LT-10 LED COB + XPE 1200 mAh 350 lm
5908254827808, LT-10
Kategoria: Oświetlenie
Varta Latarka LED OUTDOOR Sports Comfort Lantern (+3xAAA) 235lm
4008496927609, ADVADOIL0680
Kategoria: Oświetlenie
Maclean Lampa solarna 2LED na ogrodzenie, schody MCE119 Energy Inox
5902211104018, MCE119
Kategoria: Oświetlenie





W dzisiejszych czasach życie bez elektryczności mogłoby wydawać się niemożliwe. Wszystkie urządzenia, które używamy potrzebują dostępu do zasilania. Tak samo jest z oświetleniem w domu. Czasy z oświetleniem pomieszczeń za pomocą świec i lamp naftowych już dawno za nami. Dzięki rozwojowi technologii mamy możliwość wyboru między różnymi rodzajami źródeł światła. W naszym sklepie internetowym jest dostępnych wiele modeli żarówek i lamp.
Charakterystyka żarówek
Żarówka jest elektrycznym źródłem światła, w którym ciałem świecącym jest bardzo silnie rozgrzane włókno wykonane z trudno topliwego materiału. Kiedyś był to grafit, obecnie wolfram. Wolfram to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych. Drut wolframowy umieszcza się w szklanej bańce wypełnionej mieszanką gazów szlachetnych lub próżnią. Włókno może osiągnąć temperaturę od 2500 do 3000 K. Za wynalazcę żarówki jest uznawany Thomas Edison, wykorzystał on włókna węglowe i zwęglone włókna bambusowe. W rzeczywistości udoskonalił on już opatentowany wynalazek Josepha Wilsona Swana.
Standardowa żarówka składa się z bańki typu A i trzonka E27. Najczęściej używanym zastosowaniem w żarówkach są bańki A55 i A60 oraz trzonek E27. Światło żarówki przypomina światło słoneczne i ma dobry wskaźnik oddawania barw, świeci cały czas tak samo i nie powoduje złudzenia migotania przedmiotów.
Rodzaje żarówek
Wraz z rozwojem technologii zaczęły powstawać różnego rodzaju żarówki, które mają pomóc w oszczędzaniu energii i być bardziej ekologiczne.
Żarówka próżniowa - działanie tej żarówki jest zależne od temperatury żarnika. Kiedy zwiększa się temperatura żarnika, zwiększa się również szybkość parowania wolframu. Po tym następuje tworzenie się przewężeń drutu wolframowego, nagrzewanie się drutu i przepalenie żarnika. Wolfram, który jest odparowany z żarnika osadza się na bańce i powoduje ciemny nalot. Powoduje on zasłonięcie części światła emitowanego przez żarnik. Dlatego właśnie temperatura żarnika nie powinna przekraczać 2600 K.
Żarówka gazowana - żeby zmniejszyć szybkość parowania wolframu, do środka wprowadza się gaz obojętny - argon z azotem. Dzięki temu żarnik może pracować z wyższą temperaturą, a to powoduje lepszą skuteczność świetlną i bielsze światło. Zastosowanie gazu powoduje, że część mocy, która doprowadzona jest do żarnika odprowadzana jest przez gaz. Czasami stosuje się gaz o mniejszym przewodnictwie cieplnym - krypton lub ksenon, jednak są to znacznie droższe rozwiązania.
Żarówka halogenowa - rodzaj elektrycznego źródła światła, ma ona żarnik wolframowy i jest wypełniona gazem szlachetnym z halogenem. Powoduje to regeneracje żarnika i przeciwdziała jego rozpylaniu. Ich średni czas pracy to 1000 godzin. Największą zaletą tych żarówek jest ich rozmiar.
Lampa żarowo - rtęciowa - nie wymaga ona statecznika, wyposażona jest w żarnik. Stosowane są jako zamienniki tradycyjnej żarówki. Ma wysoką skuteczność świetlną i trwałość - 10 000 godzin, nie trzeba czekać aż się nagrzeje, w razie stłuczenia nie zagraża emisją promieniowania UV.
Lampa fluorescencyjna, świetlówka - lampa wyładowcza, w której światło jest emitowane przez luminofor wzbudzony przez promieniowanie UV powstałe wskutek wyładowania jarzeniowego w rurze wypełnionej gazem. Te lampy mają kształt rury, która pokryta jest wewnątrz luminoforem. Źródłem świecenia jest tam promieniowanie emitowane przez niego. Mają one takie same taki sam gwint jak żarówka. Można je podzielić na standardowe, trójpasmowe i z luminoforami wielopasmowymi.
Lampa LED - inaczej jest to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Zazwyczaj są umieszczone w obudowie pozwalającej zastosować je w oprawie oświetleniowej przeznaczonej dla żarówek. Są trochę droższe niż tradycyjne żarówki, ale dzięki temu, że są energooszczędne to ich koszty szybko się zwracają. Mogą one działać nawet do 50 000 godzin. Trzeba pamiętać, że nie można wyrzucać ich do śmieci.
Żarówki emitują specjalne barw światła, możemy wyróżnić trzy podstawowe - ciepła biel poniżej 3 399 K, uniwersalna biel od 3 300 do 5 300 K i białe światło dzienne powyżej 5 300 K. Dostępne są także żarówki z funkcją zmiany barw. Pozwalają one na wybór pomiędzy wieloma kolorami, niektóre z nich są sterowane smartfonem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówki do domu?
Przede wszystkim warto uwzględnić charakterystykę oświetlanego pomieszczenia. W zależności od przeznaczenia danego pokoju zależy jaka żarówka będzie najbardziej odpowiednia. W sypialni lepiej sprawdzi się żarówka o mniejszej mocy, w miejscu gdzie pracujemy - ta moc powinna być wyższa. Jeśli zależy nam na jasności, należy zwrócić uwagę na lumeny - lm. Przed zakupem żarówki trzeba sprawdzić wielkość gwintu, to decyduje o tym, czy będzie ona pasowała do naszej lampy. Inny ważnym parametrem jest skuteczność świetlna. Jest to stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez żarówkę do ilości pobieranej przez nią energii. Od zapotrzebowania na energię elektryczną będzie zależeć to ile żarówka będzie pożerać energii.