• Komputery

Dyski twarde – Poradnik dla tych, którzy myśleli, że to proste

Vobis.pl, 15-10-2020

Jeszcze parę lat temu wydawało się, że w temacie dysków twardych wszystko jest jasne. Do dużych ilości danych używamy dysków HDD. Do przenoszenia mniejszych ilości danych (np. pojedynczych plików) wykorzystujemy pamięć flash (pendrive'y). Dziś sytuacja na rynku jest bardziej skomplikowana. Ale to dobrze dla konsumenta, który ma znacznie większy wybór. Bez względu na to, czy chcesz ocenić parametry komputera, czy zamierzasz właśnie kupić same podzespoły lub akcesoria, temat dysków twardych może spędzać sen z powiek. Nawet jeśli pominiemy kwestię producentów dysków i ich pojemności, pozostaje jeszcze kilka rzeczy, które warto rozważyć przed zakupem.


Przechowywanie danych

Dyski twarde służą nam do przeróżnych celów. Podstawowo są miejscem przechowywania danych. Od plików systemowych niezbędnych do działania systemu operacyjnego (np. Windows), przez zdjęcia z wakacji, po ważne dokumenty firmowe. Z reguły są to wewnętrzne dyski, schowane w obudowie komputerów. Na rynku są również, stale zyskujące na popularności dyski zewnętrzne, bardziej przydatne w zastosowaniach opisanych dalej.

Dyski w serwerach

Podobną funkcję spełniają dyski w serwerach. Są one wtedy na zewnątrz naszego komputera i często inni użytkownicy również mają do nich dostęp. Tak jest np. w przedsiębiorstwach, gdzie pracownicy udostępniają efekty swojej pracy pozostałym członkom zespołu do dalszej obróbki. Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, można pracować na takich plikach jednocześnie z kilku komputerów. Dzięki temu praca idzie sprawniej szczególnie, jeśli nie wszyscy pracują w tym samym miejscu.

Dane w chmurze

Zbliżony sposób wykorzystania dysków twardych spotkamy też w tzw. Chmurach. Jest to bardzo popularne dziś rozwiązanie, które umożliwia dostęp do danych w każdej chwili i z każdego miejsca na świecie. Pod warunkiem, że jest tam Internet, oczywiście.

Dyski do back-upu

Back-up to kolejny sposób wykorzystania dysków twardych. Mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy back-up robią i tych, którzy zaczną go robić. Słowem wyjaśnienia, back-up to tworzenie kopii ważnych danych lub dokumentów przechowywanych na innym, zewnętrznym nośniku. Tak na wszelki wypadek, gdybyśmy np. zalali laptopa kawą. Do back-upu możemy używać zarówno chmury, jak i różnych serwerów, ale także nasz własny dysk zewnętrzny nadaje się do robienia kopii zapasowych.

Przenoszenie danych

W końcu dyski, tym razem typowo zewnętrzne, przenośne, przydają się do przenoszenia danych między komputerami. Na pewno da się to zrobić tradycyjnym, montowanym wewnątrz komputera dyskiem. Najlepszy będzie do tego jednak przenośny dysk zewnętrzny.

Dyski HDD i SSD

Podstawowe rozróżnienie, poza zewnętrznymi i wewnętrznymi dyskami to podział na tradycyjne dyski HDD, które są z nami od kilkudziesięciu lat i dyski SSD.

 

HDD - Hard Disk Drive

Tradycyjnie są używane w komputerach stacjonarnych, przenośnych, serwerach i innych. Wykorzystują zapis magnetyczny na okrągłych talerzach obracających się wewnątrz dysku. Zapis i odczyt wykonywany jest poprzez mechaniczne ramię, które musi „znaleźć” odpowiednie miejsce na takim talerzu. Występowanie ruchomych elementów sprawia, że takie dyski są wrażliwe na wstrząsy.

Dyski HDD są produkowane w dwóch rozmiary: 2,5” i 3,5”.

Wady:

wolne uruchamianie

delikatne

większy pobór prądu

hałasują

wolniejszy zapis i odczyt

wrażliwość na działanie pola magnetycznego

Zalety:

niższa cena w przeliczeniu na 1GB

większe pojemności

SSD - Solid State Drive

Te dyski nie mają ruchomych elementów. Upraszczając można by powiedzieć, że to takie przeskalowane pendrive'y. Dane są zapisywane na microchipach przez procesor, który zarządza takim nośnikiem. Występują w rozmiarach 1,8”, 2,5”, oraz 3,5”, dzięki czemu pasują do otworów przeznaczonych dla typowych dysków HDD.

Wady:

wyższa cena w przeliczeniu na 1GB

mniejsze pojemności

Zalety:

szybsze uruchamianie

szybszy zapis i odczyt, dotyczy to szczególnie mniejszych plików, np. systemowych

wyższa odporność na wstrząsy

mniejszy pobór prądu

działają bezgłośnie

Dyski hybrydowe SSHD - solid-state hybrid drive

Z założenia dyski SSHD są próbą połączenia zalet dysków HDD i SSD w jednym urządzeniu. Tak naprawdę dysk SSHD to dysk twardy HDD (magnetyczny) połączony z mniejszym dyskiem SSD w jednej obudowie. Specjalny układ sterowania uczy się, które pliki są częściej odczytywane i umieszcza je w pamięci SSD. Te rzadziej otwierane pozostają na tradycyjnym dysku HDD. Dzięki temu użytkownik czerpie korzyść z szybszego działania komputera.

Wady:

nie jest tak szybki, jak dysk SSD

wciąż ma ruchome części dysku HDD

Zalety:

zapewnia szybsze działanie niż dysk HDD

niższa niż w przypadku SSD cena za 1GB

pojemności w zakresie porównywalnym z dyskami HDD

Jaki dysk twardy wybrać?

Wszystko zależy od tego, czego szukasz. Jeśli zależy Ci na rozsądnej cenie i dużej pojemności, najprawdopodobniej najlepszym wyjściem będzie dysk HDD. Jeżeli jednak koszty nie grają tak istotnej roli, za to istotna jest szybkość pracy dysku, wtedy lepiej wybrać dysk SSD.

Kompromisowe wyjście w postaci dysku hybrydowego jest stosowane z reguły w laptopach i jak każdy kompromis, nigdy nie zadowoli wszystkich. Z tą wiedzą możesz wybrać się na zakupy i wybrać dysk odpowiedni dla siebie.

Podobne artykuły

Komputery

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Współczesne tytuły gier są niesamowicie rozbudowane i zaawansowane, przez co zajmują wiele miejsca na dysku i mają wysokie wymagania sprzętowe. Niektóre gry mogą nie działać w pełni lub w ogóle nie włączać się na urządzeniach, które są za słabe. Spore znaczenie ma tutaj zastosowany dysk. W tym artykule podpowiadamy, jaki wpływ na gry ma dysk SSD. Omawiamy, jak działa dysk SSD i jaki model kupić, gdy chcesz go wykorzystywać do gier. Sprawdź nasz poradnik!

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Jak wybrać mysz bezprzewodową?

Myszy bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością – zarówno wśród użytkowników laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nic dziwnego! Urządzenia nie odstają swoimi parametrami od gryzoni elektronicznych z kablem, a zapewniają większą wygodę i mobilność. Jak wybrać mysz bezprzewodową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przeczytaj poradnik ekspertów Vobis.pl i wybierz model skrojony na miarę Twoich potrzeb! 

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Skanery - jaki wybrać?

Skaner to dziś nie tylko urządzenie biurowe - wiele osób posiada ten sprzęt również w domu, dzięki czemu wszystkie dokumenty czy zdjęcia może trzymać także na dysku swojego komputera. Pomimo tego, że smartfony robią dobre jakościowo zdjęcia i mogą posłużyć, w celu wysłania na przykład papierowej faktury pocztą e - mail, nie zastąpią jakości i możliwości prawdziwego skanera. W jaki sposób wybrać najodpowiedniejsze urządzenie tego typu? Jakie będzie lepsze do domu, a jakie do biura?

Vobis.pl, 21-05-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty