Nie znaleziono produktów

Zmień treść wyszukiwanej frazy
Spróbuj użyć mniejszej ilości filtrów (usuń mniej istotne)

Powrót

Czym są serwery plików? 

Serwer jest to program komputerowy, który świadczy usługi na rzecz odpowiednich programów na innych komputerach podłączonych do sieci komputerowej. Jest to również system oprogramowania biorący udział w udostępnianiu plików, baz danych, łączy internetowych oraz drukarek i skanerów. Tego typu urządzenia są przystosowane do ciągłej pracy, mają szybkie i duże dyski twarde albo SSD, wydajne wielordzeniowe procesory serwerowe oraz dużą ilość pamięci RAM. Najczęściej płyty główne mogą obsłużyć wiele procesorów. Takie serwery muszą cały czas być włączone, dlatego są wyposażone w minimum dwa zasilacze hot - plug, a także awaryjne zasilanie. Serwery posiadają układ kontroli poprawnej pracy - watchdog. Jego zadaniem jest restart serwera w przypadku zawieszenia się systemu operacyjnego. 

Zazwyczaj serwer podłącza się do internetu za pomocą szybkiego złącza światłowodowego. Może też mieć zainstalowane oprogramowanie, które potrafi dzielić łącze między urządzeniami. Natomiast serwer, który nie ma połączenia z internetem, a działa tylko w sieci lokalnej może zarządzać współdzieleniem plików i danych na poszczególnych komputerach w tej sieci. 

Serwer NAS - Network Attached Storage jest niewielkim komputerem, wyposażonym w procesor, złącz i pamięć operacyjną. Główną jego funkcją jest obsługa dysku sieciowego. W zależności od tego do czego będzie przeznaczony i ile dysków będzie obsługiwał, może być umieszczony w małej obudowie, która zmieści się na biurku. Najczęściej serwer jest jedno lub dwudyskowy. Większe urządzenia z większą ilością dysków mogą mieć formę serwera wolnostojącego - pozwala na zainstalowanie 12 dysków twardych lub serwera w obudowie rack - montowane są w specjalnych stelażach i używane głównie w firmach. 

Jak stworzyć NAS w domu? 

Serwery NAS najczęściej są stosowane jako backup i archiwizacja danych. Poprzez wybór odpowiedniego oprogramowania nasz serwer może pełnić kilka funkcji jednocześnie. Może on służyć również jako centralny magazyn plików w sieci firmowej lub domowej. Serwery mogą mieć funkcję DLNA, która umożliwia bezprzewodowe udostępnianie plików- muzyki, zdjęć, filmów do innych urządzeń. NAS ma także opcję rejestratora dla kamer monitorujących IP. Kamery podłączone do lokalnej sieci będą zapisywać nagrania i zdjęcia na serwerze, który znajduje się poza zasięgiem włamywaczy. Jest możliwość, żeby serwer pełnił funkcję serwera urządzeń wielofunkcyjnych. 

Dla systemów domowych nie są potrzebne bardzo rozwinięte serwery. Wystarczą takie maksymalnie dwudyskowe. Jednak wszystko zależy od potrzeb i przeznaczenia. Żeby stworzyć domowe centrum multimedialne będą potrzebne: serwer NAS, dysk lub dyski, router sieciowy i urządzenie z kartą sieciową, które można będzi epodłączyć do systemu, na przykład telewizor, laptop czy komputer. Na początku trzeba podłączyć serwer NAS do internetu, stworzyć konto i nadać uprawnienia użytkownikom. Co więcej producenci często oferują możliwość stworzenia własnej chmury. Ogromnym jej plusem jest to, że można mieć do niej dostęp poza siecią lokalną w domu. Dzięki temu nie trzeba wozić ze sobą dysków zewnętrznych czy pendrive'ów. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie serwera? 

Przed zakupem serwera plików należy wziąć pod uwagę kilka ważnych cech. Na początku trzeba zastanowić się jak dużo miejsca jest potrzebne do przechowywania danych. Urządzenia z jednym dyskiem oferują do 10 TB pojemności, dwudyskowe do 20 TB, a czterodyskowe do 40 TB. Ważną funkcją jest RAID. Jest to raczej standard przy modelach, które obsługują więcej niż jeden dysk. Na każdym z dysków są przechowywane te same dane, dzięki czemu mamy pewność, że podczas awarii nie stracimy danych. Złącza to element, na który też powinniśmy spojrzeć. Złącze LAN - jego szybkość, ilość i typ. Jeśli z serwera korzystamy na przykład w biurze, gdzie kilkanaście osób będzie miało do niego dostęp to należy wybrać serwer wyposażony w cztery złącza LAN. Pozwoli to na szybszy transfer danych. Port USB także będzie istotnym elementem. To dzięki niemu możemy podłączyć zewnętrzne dyski twarde. Możliwość tworzenia kopii zapasowych jest jedną z ważniejszych cech. Kopie można wykonać w trybie sieciowym oraz przez złącze
USB. Łatwość zarządzania serwerem także może grać ważną rolę. Większość systemów operacyjnych ma bardzo przyjazne dla oka interfejsy. Przypominać mogą klasyczny pulpit komputera stacjonarnego czy laptopa. Dodatkowymi elementami, które można wziąć pod uwagę kupując serwer to: wyświetlacz LCD, współpraca z zasilaczami awaryjnymi przez złącza USB, inteligentne sterowanie wentylatorami, pakiet licencji kamery, pasywny system chłodzący, kopiowanie przez USB jednym przyciskiem z pamięci zewnętrznej, pilot zdalnego sterowania. Praktycznym dodatkiem będzie też wejście HDMI, które umożliwi podłączenie do telewizora.  

Jednym z urządzeń do przechowywania danych dostępnych w naszym sklepie jest serwer plików WD My Cloud EX2 Ultra NAS 8TB WDBVBZ0080JCH-EESN. Służy do przechowywania danych w chmurze. Posiada procesor Marvell Armada 385 1.3 GHz, pojemność dysku 2 x 4 TB, interfejs dysków SATA, złącza 1x RJ45, 2x USB 3.0 czy 1 GB pamięci RAM. 

Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty