• Laptopy

Co wybrać – laptop czy tablet?

Vobis.pl, 10-02-2023


Wśród urządzeń mobilnych niekwestionowanym liderem są smartfony. Gdy jednak potrzebujemy większego ekranu do rozrywki czy pracy, alternatywę stanowią tablety. Do pracy, gier czy oglądania seriali z kolei doskonale sprawdzają się laptopy. Zastanawiasz się, co wybrać – laptop czy tablet? Nasi eksperci przygotowali poradnik. Przedstawiamy specyfikację obu typów urządzeń, ich zalety i wady oraz podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt.

 

Spis treści

Laptop czy tablet  – specyfikacja sprzętów

 • Laptopy
 • Tablety
 • Kiedy lepiej sprawdzi się tablet, a kiedy laptop?

Jak wybrać dobry laptop?

 • Wielkość
 • Podzespoły
 • Funkcje i technologie

Jak wybrać dobry tablet?

 • Wielkość
 • Podzespoły
 • Inne informacje o tablecie

Komputer 2w1, czyli tablet i laptop w jednym

Poznaj polecane sprzęty – laptopy, tablety i komputery 2w1

Co wybrać laptop czy tablet – podsumowanie


Laptop czy tablet – specyfikacja sprzętów

Jeśli potrzebujesz urządzenia do pracy i rozrywki, zapewne nie masz wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie po prostu laptop . Klawiatura znacząco ułatwia wiele działań i umożliwia wydajną pracę czy granie w gry. Jeśli jednak poszukujesz urządzenia do rozrywki, a głównie do oglądania filmów, przeglądania mediów społecznościowych, grania w gr mobilne lub też jesteś twórcą grafik – tablet może być świetnym wyborem. Poznaj specyfikację oby typów urządzeń i zastanów się, który będzie lepszym wyborem w Twoim przypadku!


Laptopy

Laptop  to  rodzaj  przenośnego komputera osobistego. Ideą, jaka  przyświecała ich stworzeniu, było uczynienie komputerów lżejszymi, bardziej mobilnymi i kompaktowymi. Wszystkie podzespoły są zamknięte w płaskiej obudowie, na której znajduje się klawiatury i do której przymocowany jest ekran na zawiasach. Można na nich pracować, oglądać filmy, korzystać z mediów społecznościowych, przeglądać zdjęcia, obrabiać zdjęcia, grafiki, montować materiały wideo, korzystać z różnych programów i aplikacji. Za sprawą wbudowanego touchpada urządzeniem można sterować bez konieczności podpinania myszki. Wydajna i pojemna bateria pozwala z kolei na owocne użytkowanie laptopa bez pod łączenia do prądu przez wiele godzin.

Zanim wybierzesz, przeczytaj tak że Laptop z ekranem dotykowym – na co zwracać uwagę przy zakupie?


Tablety

W odróżnieniu od laptopów nie są one wyposażone w fizyczną klawiaturę ani touchpad. Zamiast tego mamy duży, dotykowy ekran i ewentualnie inne przyciski sterujące (np. uruchamiania głośności, menu). Tablety mają różne rozmiary – najpopularniejsze to te, których przekątna ekranu ma od 7 do 10 cali. Na nowoczesnym, niesamowicie mobilnym urządzeniu można oddać się w pełni rozrywce – bez względu na wiek, każdy doceni jego atuty. Sprzęt ten łączy poniekąd funkcje laptopa i telefonu (dzięki karcie SIM, można z nich nawet dzwonić czy wysyłać wiadomości SMS). Każdy model tabletu może łączyć się z internetem (np. poprzez łącze Wi‐Fi lub wbudowaną technologię LTE). Za sprawą tabletu można przeglądać strony internetowe, korzystać z social mediów, oglądać filmy i seriale, tworzyć zdjęcia i filmy, słuchać muzyki i audiobooków, korzystać z nawigacji, grać w gry mobilne czy tworzyć prace graficzne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Polecamy artykuł Jak zabezpieczyć tablet? Ochrona ekranu – porady


Kiedy lepiej sprawdzi się tablet, a kiedy laptop?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz w głównej mierze eksploatować swój sprzęt. Jeśli wiesz, że będziesz często pisać – np. tworzyć treści, odpisywać na maile, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie laptop z dobrą klawiaturą. Laptop może też doskonale sprawdzić się w przypadku bardziej zaawansowanych programów i aplikacji – warto tu jednak postawić na bardzo wydajny komputer przenośny, wyposażony w dobry procesor czy sporą ilość pamięci RAM.Tablet będzie jednak lepszą opcją, gdy planujesz zabierać swój sprzęt na częste wyjazdy – z powodzeniem zmieści się do małego plecaka czy torebki, a do tego urządzenia mają najczęściej bardzo wydajne baterie. Poza tym są świetnymi urządzeniami multimedialnymi. Można na nich grać w gr mobilne, korzystać z social mediów, tworzyć grafiki, robić zdjęcia i materiały wideo, oglądać filmy i seriale, słuchać muzyki. Zapewniają większy ekran niż smartfony, a jednocześnie są bardziej poręczne i mobilne niż laptopy. Tym samym, gdy rozważasz,  co  wybrać  –  laptop czy tablet,   przede wszystkim zastanów  się nad swoimi potrzebami i nad tym, w jaki sposób będzie głównie eksploatowany sprzęt. Niezwykle istotne jest także, aby dobrać urządzenie pod względem parametrów, uwzględniając właśnie indywidualne potrzeby. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać dobry laptop oraz tablet, a także prezentujemy ciekawą alternatywę – komputery 2w1!


Jak wybrać dobry laptop?

Zakup laptopa to niemały wydatek. Stąd też warto go dobrze przemyśleć i dopasować wybór do faktycznych potrzeb. Inne urządzenie dobrze sprawdzi się do przeglądania multimediów, inne do grania w gry, a jeszcze inne do pracy. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Które parametry są szczególnie ważne? Sprawdź wskazówki!


Wielkość

Wielkość urządzenia przekłada się na jego funkcjonalność. Mniejszy i lżejszy model jest bardziej poręczny i mobilny. Świetnie sprawdzi się u osób, które często korzystają z niego poza domem czy biurem. Nie  będzie  to jednak  dobry wybór  dla  graczy, web developerów, grafików komputerowych, fotografów, montażystów wideo i innych osób, które potrzebują dużej przestrzeni roboczej i znakomitej rozdzielczości. W ofercie znaleźć można laptopy, których przekątna ekranu wynosi od 10 do ponad 17 cali. Poza wielkością pod uwagę warto też wziąć parametry ekranu, czyli m.in. rozdzielczość czy częstotliwość odświeżania.


Podzespoły

To, co skrywa się wewnątrz obudowy, jest właściwie najważniejsze. Wykorzystane w urządzeniu podzespoły odpowiadają na wydajną i niezawodną pracę laptopa. Po pierwsze pod uwagę należy wziąć procesor – im bardziej zaawansowane zadania będzie wykonywał sprzęt, tym lepszy procesor powinien się w nim skrywać. Kolejną kwestą jest dobra karta graficzna – ten aspekt szczególnie powinien zainteresować graczy komputerowych, grafików, fotografów. Trzecia kwestia to ilość pamięci RAM, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie danych używanych w czasie pracy wszystkich aplikacji – im jej więcej, tym lepiej. Absolutnym minimum jest 4 GB RAM w laptopie. Spore znaczenie ma także dysk twardy i jego pojemność. Coraz częściej w laptopach wykorzystywane są szybkie dyski SSD, które odpowiadają za szybki zapis i odczyt danych. Warto zwrócić uwagę, by dysk miał dobrą pojemność (najlepiej co najmniej 256 GB), choć jeśli jest zbyt mały, można później zdecydować się na wymianę.


Funkcje i technologie

Oprócz omówionych wcześniej podzespołów, należy też uwzględnić inne informacje na temat sprzętu. Zainteresować może Ci ę m.in. bateria – to od niej zależy, jak długo będziesz mógł pracować na sprzęcie bez pod łączenia do prądu. Dobrze też, jeśli laptop będzie miał np. funkcję oszczędzania baterii. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj systemu. Najpopularniejsze dwa to Windows, stosowany w sprzętach różnych marek oraz macOS w laptopach Apple, czyli MacBookach. Oba systemy mają swoich zwolenników, są stosunkowo intuicyjne i niezawodne. Niemniej przy zakupie laptopa warto się upewnić, że dany model jest wyposażony w system operacyjny. Jeśli nie, musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Bardzo istotne są również dostępne w laptopie złącza, które odpowiadają za wygodne korzystanie z różnych sprzętów peryferyjnych czy pozwalają na swobodne przesyłanie danych. Inne dodatkowe cechy laptopów, to np. pod świetlana klawiatura, modem 4G lub 5G LTE, czytnik linii papilarnych, wbudowana kamera i mikrofon czy dobre głośniki.


Jak wybrać dobry tablet?

Jesteś  bliższy podjęcia decyzji  o zakupie  tabletu? W takim razie sprawdź wskazówki, na jakie parametry zwrócić uwagę kupując tego typu sprzęt. Musisz bowiem wiedzieć, że poszczególne modele znacząco różnią się pod względem wyglądu, funkcji, parametrów i ceny. Podpowiadamy, na co warto się zdecydować!


Wielkość

Wielkość  tabletu  ma  znaczenie  dla  wygody  użytkowania. Mniejsze  modele  są bardziej poręczne i lepiej leżą w dłoni, z kolei większe zapewnią zdecydowanie lepsze wrażenia z rozrywki, ponieważ mają większy wyświetlacz i lepiej widoczne są detale. Duże tablety postrzegane są jako mul medialne sprzęty. Na jaki wariant się zdecydować? Najchętniej wybierane są modele, które mają przekątną ekranu wynoszącą 9‐10 cali. Są one na tyle duże, by wygodnie się na nich wykonywało wszelkie działania, a zarazem nie są jeszcze olbrzymie i można swobodnie je trzymać w rękach czy zmieścić do torebki. Warto już przy zakupie zadbać o dedykowane etui, które pomoże ochronić sprzęt przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.


Podzespoły

Każdy  tablet,  podobnie jak  komputer,   laptop czy   smartfon,  jest  wyposażony  w liczne komponenty. Jednym z kluczowych jest dobry procesor, który odpowiada za szybkość uruchamiania tabletu, ale też sprawne działanie wszelkich aplikacji czy zarządzanie plikami. Równie ważną rolę odgrywa pamięć RAM, która zapewnia przestrzeń na tymczasowe dane aplikacji i świadczy o wielozadaniowości urządzenia. Większa ilość pamięci RAM pozwala na korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie. Inne podzespoły, które mają znaczenie, to m.in. pojemna i wydajna bateria, ilość pamięci wbudowanej (najlepiej minimum 64 GB) czy system operacyjny (najpopularniejsze to Android oraz iOS). W tabletach dobrze również zwrócić uwagę na rodzaj komunikacji. Najczęściej można spotkać WiFi, Bluetooth, moduł GPS oraz ewentualnie modem LTE. Inne informacje o tablecie Tablety to urządzenia mobilne, które mogą mieć różne przeznaczenie. Zwykle są wykorzystywane do rozrywki, stąd też warto jest postawić na model z bardzo dobry ekranem, który będzie zachwycał bogactwem detali i wyrazistością barw. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się do oglądania filmów, pracy nad projektami. Aspektem, który warto też wziąć pod uwagę kupując tablet, jest dobry aparat fotograficzny (zarówno tylny, jak i przedni). Aparaty pozwalają na robienie zdjęć i nagrywanie filmów, ale mają też znaczenie np. przy wideokonferencjach czy wideorozmowach. Dodatkowo zalecamy wziąć pod uwagę różne zabezpieczenia, jakie są stosowane w tabletach, które będą chroniły sprzęt i przechowywane w nim dane (np. czytnik linii papilarnych, face ID).


Komputer 2w1, czyli tablet i laptop w jednym

Mówiąc o komputerach 2w1 mamy tu na myśli laptopy lub tablety hybrydowe (obie nazwy są stosowane) pozwalają na całkowite od łączenie wyświetlacza od stacji dokującej z klawiaturą. Można wówczas korzystać z urządzenia zgodnie z potrzebami w danym momencie – np. do pracy używać go jako laptopa, a gdy chcesz wygodnie pooglądać seriale w podróży, wykorzystaj sprzęt w formie tabletu. Kupując urządzenie należy wziąć pod uwagę podobne kryteria, jak w przypadku omówionych powyżej laptopów i tabletów. Ważne są procesor,   pamięć  RAM,  dysk  twardy,   system  operacyjny,   dobry wyświetlacz  czy  pojemna bateria.


Poznaj polecane sprzęty – laptopy, tablety i komputery 2w1

 • iPad Apple Pro 2022 Wi‐Fi + Cellular 128GB Srebrny

Bardzo wydajny tablet marki Apple, wyposażony w świetne podzespoły. Doskonale sprawdzi się nie tylko do rozrywki, ale też do użytku profesjonalnego. Urządzenie wyposażono w bardzo duży ekran 12,9 cali o świetnych parametrach. W modelu tym zastosowano ultra wydajny procesor Apple M2, dzięki któremu użytkownicy mogą jeszcze szybciej tworzyć fotorealistyczne projekty 3D i skomplikowane modele w AR, a nawet gra ć w gry, jak na konsoli przy dużej częstości klatek. Atutem jest też bateria, która wystarcza na cały dzień korzystania z urządzenia.


 • Samsung Galaxy Tab S8+ SM‐X800 12,4" WiFi 8GB/128GB szary

Kolejny duży tablet, tym razem od marki Samsung. Urządzenie ma 12,4 calowy ekran i jest wyposażone w niesamowicie szybki procesor Snapdragon® 8 Gen 1, co pozwala na wykonywanie nawet zaawansowanych zadań i obsługę najróżniejszych aplikacji. Tablet zaprojektowany tak, by można było na nim tworzyć profesjonalne grafiki – pomoże w tym Clip Studio Paint, dzięki któremu uwolnisz drzemiącego w Tobie artystę. W precyzyjnej edycji pomoże rysik S Pen. Dobrze sprawdzi się do tworzenia grafik, notatek, ale też grania w gry.


 • iPad Pro Apple MNXD3FD/A 2022 Wi‐Fi 11" 128 GB Gwiezdna szarość

11‐calowy tablet marki Apple. Wyposażony w 8 GB pamięci RAM, ultra wydajny układ Apple M2 i 128 GB wbudowanej pamięci. Zdumiewająca wydajność idzie w parze z niesamowicie zaawansowanym, szczegółowym wyświetlaczem. Na uwagę zasługuje też superszybka łączność bezprzewodowa (5G), a także to, że urządzenie może działać na baterii nawet przez cały dzień. Dodatkowe możliwości tego sprzętu to Pro aparaty i skaner LiDAR do zdjęć, wideo i AR oraz format ProRes do nagrywania przepięknych filmów.


 • Laptop Huawei MateBook 13 i7‐10510U 13" 512 GB/16 GB Szary

Jeśli Twoim wyborem jest laptop, warto przyjrzeć się tej propozycji od marki Huawei. Urządzenie ma ekran o przekątnej 13 cali, aż 16 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 512 GB. Atutem jest też karta graficzna: Intel® UHD Graphics 620, NVIDIA® GeForce MX250, która    sprosta   oczekiwaniom    nawet    wymagających    użytkowników.    W modelu   tym wykorzystano   system    operacyjny:    Windows   10    Home,   a dodatkowym atutem jest wbudowana kamera, która doskonale sprawdzi się do wideorozmów. Zabezpieczenie urządzenia stanowi czytnik linii papilarnych. Dzięki temu, że waży zaledwie 1,3 kg jest mobilny i poręczny. Może służyć jako sprzęt do pracy, nauki, rozrywki.


 • Laptop Apple Macbook Air 13,3" | Apple M1 | 256GB Space Grey

Popularny laptop do pracy i nauki, ale sprawdzi się też dobrze do rozrywki, ponieważ został wyposażony w najnowocześniejszy układ Apple M1. Mamy tu 8 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD o pojemności 256 GB i intuicyjny system operacyjny macOS Big Sur, który zbiera świetne recenzje użytkowników. Sprzęt zachwyca też swoim designem – jest elegancki, lekki i poręczny. A do tego energooszczędny! Bateria wystarcza nawet na 18 godzin, czyli dłużej niż kiedykolwiek wcześniej oferowały MacBooki z serii Air.

Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj  MacBook do gier – jak wybrać najlepszy?


Co wybrać laptop czy tablet  – podsumowanie

Nie da się jednoznacznie rozwiać dylematu co wybrać laptop czy tablet. Wiele bowiem zależy od tego, jakie użytkownik ma potrzeby i oczekiwania co do sprzętu. Zdecydowanie bardziej mobilnym i zbliżonym do smartfonów urządzeniem są tablety. Poręczne, z dotykowym ekranem, intuicyjne w obsłudze. Laptopy to z kolei urządzenia, które są nieocenionym akcesorium do pracy i wykonywania najróżniejszych zadań na sprzęcie. Oczywiście świetnie sprawdzają się tak że do rozrywki – oglądania filmów, korzystania z różnych aplikacji czy grania w gry. Kompromisem są komputery 2w1, czyli sprzęty, które w zależno ści od potrzeb mogą pełnić funkcję tabletu i laptopa w jednym – mają odczepianą klawiaturę i dotykowy ekran. Zachęcamy, by uwzględniając nasze wskazówki, sprawdzić dostępne sprzęty w ofercie Vobis.pl i porównać je ze sobą. Zapoznaj się ze specyfikacją poszczególnych modeli i postaw na ten, który najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszymi doradcami.Podobne artykuły

Laptopy

Laptop dla grafika – przegląd modeli

Zakup laptopa to spore wyzwanie. W końcu oferta jest ogromna, a każdy ma inne oczekiwania. Jeśli chodzi o laptopy dla grafików, to tutaj wymagania są naprawdę wygórowane i należy poświęcić sporo uwagi na zapoznanie się ze specyfikacją sprzętu, by znaleźć najlepszy model. W tym artykule podpowiadamy, jakie cechy i funkcje powinien mieć dobry laptop dla grafika. Przedstawiamy również przegląd rekomendowanych modeli.

Vobis.pl, 20-04-2023
Laptopy

Jak dobrać dysk twardy do laptopa?

Współcześnie dostępne na rynku laptopy to naprawdę potężne urządzenia, które mogą z powodzeniem sprostać wygórowanym wymaganiom użytkowników. Niektórzy jednak potrzebują jeszcze lepszych podzespołów i większej wydajności, dlatego też decydują się na wymianę komponentów. Jednym z takich elementów są dyski twarde. Jak dobrać dysk twardy do laptopa? Czy zawsze można go wymienić na nowy Jakie są polecane modele?

Sprawdź nasz poradnik.

Vobis.pl, 10-02-2023
Laptopy

Laptop do pracy zdalnej – ranking 2023

Praca zdalna, czyli taka, którą można wykonywać z domu czy innego, dowolnego miejsca, cieszy się sporą popularnością. Nabrała znaczenia w czasie pandemii, a dziś wciąż wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki zawodowe właśnie w ten sposób. Najczęściej

niezbędne jest dysponowanie dobry komputerem lub laptopem i połączeniem z internetem. Poszukujesz odpowiedniego sprzętu? Poznaj ranking Vobis.pl i znajdź idealny laptop do pracy zdalnej!

Vobis.pl, 09-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty