• Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Vobis.pl, 17-01-2022


Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa – którą wybrać? Dowiedz się, przechodząc do artykułu zamieszczonego poniżej.

Drukarka WiFi, Bluetooth czy przez port USB?

Obecnie wybór odpowiedniej drukarki nie jest tak oczywisty, jak to było jeszcze kilka lat temu. Urządzenia są coraz bogatsze w różnego rodzaju opcje, nad którymi warto się pochylić jeszcze przed zakupem sprzętu.

Funkcjami, bez których trudno wyobrazić nam sobie działanie niektórych cyfrowych narzędzi pracy jest WiFi, a także Bluetooth. Obie zapewniają łączność bezprzewodową – także w przypadku druku mobilnego ze smartfona czy tabletu. To niezwykle praktyczne, a w niektórych przypadkach niezbędne, rozwiązanie wpływające na sprawne wykonywanie naszych obowiązków. Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Na którą postawić? Co zyskujesz, wybierając urządzenia z modułami umożliwiającymi drukowanie „na odległość”. 

Drukarka bezprzewodowa – zalety i wady

Łączność bezprzewodowa to niemałe udogodnienie. Szczególnie doceniane w dużych firmach. Ponadto takie rozwiązanie zredukuje do minimum liczbę plączących się kabli, które potrzebują klasyczne, przewodowe drukarki. Skoro o łączności urządzeń na odległość mowa, warto nadmienić, że daje ona większą swobodę podczas pracy – niezależnie od tego czy wykonujemy nasze zadania w domu czy też biurze. Ma to znaczenie, gdy korzystamy z laptopów, lub gdy zależy nam na połączeniu wielu komputerów z jednym urządzeniem drukującym. Co zatem przemawia na korzyść drukarki Bluetooth czy WiFi?

 • Umożliwiają łączność na odległość, a tym samym nie zmuszają użytkownika do wykonywania pracy w tym samym pomieszczeniu, w którym stoją. Jedynym ograniczeniem może być jedynie zasięg sygnału. 
 • Brak kabli to większy porządek na stanowisku pracy, a także mniejsza ilość kurzu. Pyłki uwielbiają osiadać na urządzeniach – również na kablach. Powoduje to wzrost wdychanych zanieczyszczeń negatywnie wpływających na zdrowie. 
 • Do komputerów podłączanych jest coraz więcej sprzętów. Każdy z nich ma kabel, a to zaczyna utrudniać zarządzanie nimi wszystkimi i weryfikację, który z nich łączy się z którym urządzeniem. Zminimalizowanie ich liczby jest kluczowe dla ergonomii pracy. 
 • Dają możliwość podłączenia więcej niż jednego komputera – ważne, aby zweryfikować, ile urządzeń może być jednocześnie obsługiwanych przez drukarkę. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w firmach. Ale i nie tylko. Współcześnie wielu użytkowników przenosi swoją pracę do własnych czterech kątów. Home office to dziś norma. Im więcej domowników, tym więcej komputerów. Warto zatroszczyć się o wygodę także w prywatnym zakątku. 

Wady drukarki Bluetooth i WiFi?

Chyba główną wadą tych urządzeń jest jedynie cena. Możliwość pracy i drukowania na odległość jest niezwykłą wygodą, za którą niekiedy trzeba zapłacić więcej. 

Drukarka przewodowa – wady i zalety

Mówiąc o wadach i zaletach drukarek bezprzewodowych, w zasadzie kreuje się nam obraz urządzeń podłączanych w sposób tradycyjny – przez kabel USB. Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Sprawdźmy, co zyskujemy, a co wpływa na niekorzyść drugiej opcji wyboru. 

 • Drukarka przewodowa wymaga jedynie podłączenia przez kabel USB, co wpływa na sprawną instalację urządzenia i prawie natychmiastową gotowość do działania. Drukarka WiFi wymaga dodatkowo łączności z Internetem i niezawodności routera. 
 • Choć drukarka Bluetooth czy WiFi umożliwia łączność na odległość, istnieją pewne ograniczenia. To samo jest z kablem, lecz zawsze można dokupić taki, który będzie dłuższy. 
 • Niższa cena zakupu. Drukarka przewodowa będzie tańsza z uwagi na brak modułu bezprzewodowego. 

Wady drukarki przewodowej:

 • kabel, który zawsze będzie widoczny i będzie wpływał na estetykę miejsca pracy. Ponadto jego długość. Producenci dodają kabel USB, który umożliwia pracę jedynie w bliskim sąsiedztwie ze sprzętem. 
 • Dokupienie dłuższego kabla rozwiąże problem odległości, ale spowoduje, że przewód trzeba będzie poprowadzić w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy.  
 • Możliwość podłączenia mocno ograniczonej liczby komputerów.Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa – wybierz urządzenia skrojone do własnych potrzeb!

Na vobis.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do pracy zarówno w domu, jak i biurze. Sprawdź nasze propozycje i wybierz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Nie wiesz, na którą się zdecydować? Zapytaj naszych ekspertów o opinię. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem czatu online lub wybierz formularz kontaktowy. Dołącz do nas na profilu Facebook i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami w Vobis.


Podobne artykuły

Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania?

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty