• Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Vobis.pl, 07-01-2022


Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania? 

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej na ich temat.

Drukarka monochromatyczna czy kolorowa – różnice występujące między urządzeniami

Jak już zdołaliśmy ustalić, producenci do dyspozycji swoich klientów oddają dwa typy drukarek pod względem tonacji druku – czarny i kolorowy lub wyłącznie monochromatyczny. Wybór odpowiedniego sprzętu podyktowany jest przede wszystkim tym, jakiego rodzaju dokumenty tekstowe lub projekty będą na nim drukowane. W przypadku druków umów i faktur doskonałym wyborem będzie drukarka czarno-biała. Natomiast jeśli specyfika Twojej pracy związana jest koniecznością drukowania w kolorze (ilustracje, grafiki, wykresy), oczywistym wyborem będzie drukarka kolorowa. Drukarka kolorowa czy monochromatyczna – na którą się zdecydować?

Drukarka kolorowa - zalety

W przypadku druku w kolorze wybór jest oczywisty. Praca nad projektami, gdzie kolorystyka ma niebagatelne znaczenie, wymaga dobrego sprzętu, który nie tylko będzie szybki, ale i wykona dla nas wydruk w doskonałej jakości. Funkcje te łączą w sobie choćby drukarki firmy Epson czy HP – dwóch wiodących producentów urządzeń. Istotne jest, że drukarka kolorowa potrzebuje nie tylko tonera z czarnym pigmentem, ale i tonerów właśnie kolorowych, co zwiększa koszty eksploatacji. 

Laserowa drukarka czarno-biała

Drukarka monochromatyczna w swojej cenie nie będzie znacznie odbiegać od ceny drukarek kolorowych. Różnica będzie widoczna w kosztach eksploatacji. Jeśli zatem urządzenie ma służyć w domu, warto zastanowić się, na jakich wydrukach będzie zależeć Ci najbardziej. W przypadku drukowania wyłącznie tekstów postaw na sprzęt wykorzystujący jedynie czarne tonery – ich koszt będzie niższy niż w przypadku drukarek, które potrzebują również tuszu kolorowego. Ważnym czynnikiem determinującym zakup jest także wydajność (liczba drukowanych stron na minutę). 

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór odpowiedniej drukarki zależeć będzie zatem od:

  • przede wszystkim oczekiwań względem druku – czarno-biały czy kolorowy?
  • Budżetu, jaki możesz przeznaczyć – niekoniecznie na samą drukarkę, ale na tonery.
  • Producenta sprzętu. Ma to znaczenie w przypadku ceny wspomnianych już tonerów. Choć drukarka kolorowa i drukarka monochromatyczna może kosztować podobnie, tusze już mogą znacznie odbiegać od siebie cenowo. 
  • Częstotliwości użytkowania – jak często eksploatowana jest drukarka? 
  • Miejsca, w którym będziesz korzystać ze sprzętu – home office czy biuro? 
  • Liczba funkcji – drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Jeśli potrzebujesz także skanera i kopiarki, warto będzie zwrócić uwagę na modele 3w1.
  • Druku dwustronnego. Punkt niejako nawiązujący do tego wyżej. Poza funkcją skanowania i kopiowania dobrze jest przyjrzeć się drukarkom z automatycznym drukowaniem dwustronnym. To znacznie obniży koszty eksploatacji.
  • Kompaktowości urządzenia – ma to szczególne znacznie w domach, gdzie przestrzeń do pracy jest ograniczona. 


Drukarka kolorowa czy czarno-biała? Nie zastanawiaj się i skorzystaj z oferty Vobis

Sprawdź naszą ofertę i wybierz drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, które spełni Twoje oczekiwania. Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Zapytaj o opinię. Skorzystaj z wygodnego formularza kontaktowego lub napisz za pośrednictwem czatu online. Nasi doradcy pomogą wybrać sprzęt dopasowany do wszelkich wymagań. 

Podobne artykuły

Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty