• Peryferia

Drukarka laserowa czy atramentowa? Sprawdziliśmy obie. Teraz podpowiadamy, którą z nich wybrać

Vobis.pl, 27-12-2021


Pomimo postępującej cyfryzacji i przenoszenia wszelkich danych do komputerów drukarki nadal stanowią ważne wyposażenie zarówno domów, jak i biur. Dokumentacje, korespondencje, projekty – wiele z nich musi zostać przedstawiona w wersji papierowej. W szerokiej palecie ofert na drukarki trudno jest wybrać tę odpowiednią. Drukarka laserowa czy atramentowa? Którą z nich wybrać i cieszyć się jej użytkowaniem przez lata? Sprawdź w dalszej części artykułu. 

Co lepsze - drukarka laserowa czy atramentowa?

Choć drukarki atramentowe i drukarki laserowe dostępne są już niemal w każdym większym sklepie, ich wybór nie jest tak oczywisty, jak się może wydawać. Nawet jeśli ceny urządzeń są do siebie zbliżone, dobrze jest zwrócić uwagę na szybkość wydruku, a także koszty eksploatacji - bowiem ceny oryginalnych tonerów mogą się od siebie znacznie różnić. Drukarka laserowa czy atramentowa? Przyjrzyjmy się bliżej ich parametrom.

 • Szybkość drukowania – tę cechę drukarek powinny wziąć pod uwagę osoby lub firmy, gdzie zapotrzebowanie na druk jest większy. W przypadku urządzenia, z którego korzysta się sporadycznie, parametr ten nie będzie aż tak istotny. Który rodzaj drukarki wybrać w tym przypadku? Obecnie drukarka atramentowa dogoniła pod względem prędkości drukarki laserowe. Choć głównym wyborem były dotychczas te drugie, dziś można sięgać również po te pierwsze – łączą one w sobie szybkość i doskonałą jakość wydruku. 

 • Materiały eksploatacyjne – drugi ważny czynnik determinujący wybór. Warto pamiętać, że materiały eksploatacyjne mogą przewyższać cenę samego sprzętu. Ważne zatem, aby dokonać trafnego wyboru i nie narażać budżetu na niepotrzebne wydatki. Dość częstą praktyką producentów jest sprzedawanie urządzenia z niepełnym zestawem startowym. Co to oznacza? Tonery dodawane w pakiecie do drukarek są o połowę mniejsze od tych, które należy kupić po ich wyczerpaniu. W rezultacie drukarka, za którą zapłaciłeś, będzie tańsza aniżeli sam tusz. Który zatem sprzęt będzie najbardziej opłacalny? Drukarka laserowa czy atramentowa? 

Aby poznać realne koszty drukarki, weź pod uwagę dwa parametry:

 • cenę tonera,

 • liczbę wydrukowanych stron, którą zapewnia dany model i rodzaj drukarki.

Jaka drukarka do zdjęć - laserowa czy atramentowa?

Poszukując drukarki do zdjęć, warto postawić na urządzenia atramentowe. Zapewniają bardzo dobrą rozdzielczość druku (1200 dpi, 1440 dpi, inna), obsługują wiele formatów (9 x 13, 10 x 15, 13 x 18, a nawet A4 i A3), drukują w kolorze, dzięki funkcjom określają przed wydrukiem gramaturę papieru (papier zwykły lub papier fotograficzny), a także łączą się bezprzewodowo – WiFi, Bluetooth, NFC. Dodatkowo możesz wydrukować zdjęcia nie tylko z komputera, ale też z telefonu lub innego urządzenia przenośnego. 

Poza łącznością mobilną ich istotną cechą są ekrany LCD, a także panel sterowania umieszczone na obudowie. Z jego pomocą można manualnie wybrać parametry druku lub reagować na wszelkie komunikaty przekazywane od urządzenia. 

Dlaczego drukarka laserowa nie sprawdzi się jako sprzęt do zdjęć? Przede wszystkim ten rodzaj drukarki wykorzystywany jest głównie do wydruków czarno-białych, a także dobrze sprawdza się tam, gdzie zapotrzebowanie na wydruk jest znacznie większy. 

Jaką drukarkę kupić do domu - laserową czy atramentową?

Jaką drukarkę wybrać do domu? Pytanie dość istotne z punktu widzenia częstotliwości użytkowania urządzenia, a także tego, na jakich wydrukach będzie zależeć nam najbardziej. Drukarka atramentowa sprawdzi się doskonale przy drukowaniu także w kolorze. Drukarka laserowa natomiast przeznaczona jest głównie do drukowania dokumentów. Którą zatem wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej ich cechom.

Drukarka laserowa – parametry i zalety

Szybkie, wydajne, tanie w eksploatacji – tak w dużym skrócie można określić drukarki laserowe. Ich koszt przekracza cenę drukarek atramentowych, ale w dłuższej perspektywie czasu może być to wybór bardziej opłacalny. Jak często będziesz z niej korzystać? To pytanie zasadnicze. W przypadku większej częstotliwości użytkowania, koszt wydruku może być tańszy nawet o 20% w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Jeśli zależy Ci jedynie na wydrukach dokumentów, prac, projektów bez konieczności uzyskania wysokiej jakości wykresów i grafik, wybierz model z laserem.

Oto 5 zalet drukarek laserowych:

 1. Niskie koszty eksploatacyjne.

 2. Duża wydajność tonerów i możliwość zakupu wysokiej jakości zamienników w niższych cenach.

 3. Szybki proces druku.

 4. Trwałość druku.

 5. Wysoka jakość druku w przypadku dokumentacji lub podobnych.

Drukarka atramentowa – zalety i jej parametry

Szybkość i wydajność przemawiają za drukarką laserową, lecz możliwości drukarek atramentowych znajdą uznanie wśród wielu użytkowników, którym zależy na jeszcze innych parametrach tego typu urządzeń. Drukarka laserowa czy atramentowa? Rozwiejmy Twoje wątpliwości. 

Ceny drukarek atramentowych w porównaniu z laserowymi są niższe. Stanowią one doskonały wybór u tych osób, którym zależy na bardzo dobrej jakości wydruków kolorowych. Nie tylko wykresów, diagramów i słupków, ale też wysokiej rozdzielczości zdjęć – o czym pisaliśmy już wyżej. Nie bez powodu drukarki atramentowe są najczęstszym wyborem fotografów i specjalistów zajmujących się grafiką. 

Koszt tuszów nie pozostaje bez znaczenia. Tu warto przed zakupem skonfrontować ze sobą modele pochodzące od różnych producentów. Choć ceny samego sprzętu mogą być podobne, koszt materiałów eksploatacyjnych już niekoniecznie. 

Szybkość wydruku? W tym zestawieniu wygrywa zdecydowanie drukarka laserowa. Niemniej jednak wydruk zdjęcia – detali i dokładnego odwzorowania kolorów – potrzebuje więcej czasu aniżeli wydruk czarno-białego dokumentu. W przypadku rzadszego użytkowania warto skorzystać z urządzenia raz na jakiś czas i wydrukować kolorową stronę – tusz wykorzystywany w tego typu drukarkach ma tendencję do szybszego zasychania. 

Jakie zalety ma drukarka atramentowa? Oto 5 z nich:

 1. Atrakcyjna cena urządzenia.

 2. Kompaktowość drukarki.

 3. Stosunkowo niska cena za wydruk w kolorze.

 4. Szerszy zakres możliwości – drukowanie zdjęć, ulotek, plakatów etc.

 5. Wysoka rozdzielczość i jakość druku. 

Co się bardziej opłaca - drukarka laserowa czy atramentowa? Podsumowanie 

Wybór odpowiedniej drukarki zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Przed zakupem drukarki zastanów się:

 • Jak często będziesz z niej korzystał?

 • Do jakiego rodzaju wydruków jest Ci ona potrzebna?

 • Na jakiej rozdzielczości zależy Ci najbardziej?

 • Czy wydruki będą na papierze zwykłym czy o innej gramaturze?

 • Czy zależy Ci na szybkości?

 • Czy będziesz drukował jedynie w czerni i bieli czy też w kolorze?

 • Jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup urządzenia?

 • Jaką kwotę możesz przeznaczyć na materiały eksploatacyjne? 

Drukarka laserowa czy atramentowa? Wybierz urządzenie na vobis.pl!

Sprawdź w Vobis naszą szeroką ofertę na urządzenia do drukowania. Drukarka laserowa czy drukarka atramentowa może od teraz stanowić wyposażenie w Twoim home office lub firmie. Skorzystaj z naszego profesjonalnego doradztwa i skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub czatu online umieszczonego u dołu strony. Polub fanpage na Facebooku i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami. 

Podobne artykuły

Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania?

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty