Jak dobrać dysk twardy do laptopa?
Współcześnie dostępne na rynku laptopy to naprawdę potężne urządzenia, które mogą z powodzeniem sprostać wygórowanym wymaganiom użytkowników. Niektórzy jednak potrzebują jeszcze lepszych podzespołów i większej wydajności, dlatego też decydują się na wymianę komponentów. Jednym z takich elementów są dyski twarde. Jak dobrać dysk twardy do laptopa? Czy zawsze można go wymienić na nowy Jakie są polecane modele? Sprawdź nasz poradnik.
Spis treści
Dysk twardy w laptopie – kiedy warto go wymienić?
- Czy zawsze jest możliwa wymiana dysku twardego w laptopie?
- Wymiana dysku twardego w laptopie – samodzielnie czy w serwisie?
Jak dobrać dysk twardy do laptopa?
- Dysk twardy HDD czy SSD?
- Przeznaczenie
- Pojemność dysku do laptopa
- Maksymalna prędkość odczytu i zapisu
- Interfejs
- Dodatkowe technologie
- Cena
Jaki dysk twardy do laptopa wybrać? Polecane modele
Jak dobrać dysk twardy do laptopa – podsumowanie
Dysk twardy w laptopie – kiedy warto go wymienić?
Dysk twardy to ważna część każdego laptopa. Służy on do przechowywania cyfrowej zawartości i danych, ale jest to zarazem rodzaj pamięci masowej, która zapisuje i przetwarza dane. Pod pojęciem danych rozumiemy nie tylko pojedyncze pliki, ale też system operacyjny czy wykorzystywane na co dzień oprogramowania, aplikacje, a nawet gry.
W urządzeniach można spotkać dyski wewnętrzne HDD, ale coraz częściej również dyski wewnętrzne SSD. Są one szybsze i mniej awaryjne, a przy tym pracują znacznie ciszej niż modele talerzowe (HDD). Wybierając dysk, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów – m.in. prędkość dysków twardych, która podawana jest w obrotach na minutę, prędkość zapisu i odczytu czy rozmiar (w laptopach najczęściej wykorzystuje się te mniejsze, 2,5calowe).
Czy zawsze jest możliwa wymiana dysku twardego w laptopie?
Wymiana dysku w laptopie jest jak najbardziej możliwa, niezależnie do marki, modelu, intensywności eksploatacji. Co więcej, możliwe jest też wymienieni dysku HDD na dysk SSD, jak i z takiego o mniejszej pojemności, na zdecydowanie bardziej pojemny. Co więcej, eksperci wręcz twierdzą, że każdy komputer wymaga raz na jakiś czas wymiany dysku, co przełoży się na jego szybsze działanie, a przy tym pozwoli na przechowywanie wszelkich potrzebnych danych.
Wymiana dysku twardego w laptopie – samodzielnie czy w serwisie?
Wymiana dysku twardego w laptopie to popularna usługa w serwisac komputerowych, ale warto wiedzieć, że można też wykonać ją na własną rękę. Na samym początku należy upewnić się, że dany dysk pasuje do reszty podzespołów – w dalszej części tego poradnika prezentujemy wskazówki, jak dobrać dysk twardy do laptopa. Przed wymianą należy też uczynić kopię zapasową i zadbać o zapisanie danych. W laptopach śrubki są niewielkie, stąd też warto przygotować śrubokręt krzyżakowy z cienkim grotem, śrubokręt gwiazdkowy bądź śrubokręt typu torx. Sprawę znacznie ułatwi też śrubokręt namagnesowany.
Instrukcje dotyczące wymiany dysku twardego w laptopie są różne, zależnie od rodzaju wykonywanej wymiany – z HDD na nowszy i pojemniejszy HDD, z HDD na SSD, czy z SSD na lepszy SSD. Raczej nikt nie wraca z dysku SSD na HDD, choć wyjątkiem może być sytuacja, gdy uda Ci się kupić pojemny dysk HDD w świetnej cenie.
Jak dobrać dysk twardy do laptopa?
Producenci oferują różne dyski twarde – wewnętrzne i zewnętrzne. W technologii SSD i HDD, ale też o różnej pojemności, prędkości, rozmiarach. Kluczowe jest, by dopasować dysk do typu posiadanego urządzenia – dzięki temu nie tylko upewnisz się, że będzie on pasował do Twojego laptopa fizycznie, ale też będzie odpowiednio mocny i pojemny. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać dysk twardy do laptopa.
Dysk twardy HDD czy SSD?
Najczęściej możemy spotkać się z opinią, że dyski SSD są znacznie lepsze od modeli HDD. Nie bierze się ona znikąd – modele SSD są pojemniejsze i po prostu szybsze. Wynika to z tego, że w ich konstrukcji nie mamy ruchomych elementów, które stanowią fizyczne ograniczenie dla prędkości odczytu czy zapisu danych. Dyski SSD, nazywane również pamięcią flash, są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia) i mniejsze jest też ryzyko trwałego zniszczenia (np. wskutek upadku). Tego typu urządzenia podnoszą też wydajność, co szczególnie da się odnotować przy obsłudze zaawansowanych programów, aplikacji i gier.
Nie oznacza to jednak, że dyski HDD są bezużyteczne. Jeśli laptop najczęściej jest użytkowany w tym samym miejscu, czyli np. na firmowym czy domowy biurku, a do tego jest wysokie jakości, pojemny i od renomowanego producenta, również taki zakup może być dobry wyborem. Na korzyść modeli HDD przemawia cena – jeśli masz ograniczony budżet, warto je rozważyć.
Przeznaczenie
Bardzo ważne jest, aby dany dysk twardy był kompatybilny z Twoim sprzętem. Poszczególne dyski mają różne rozmiary i technologie, stąd też nie są uniwersalne i nie zawsze będą odpowiednie go Twojego komputera przenośnego. Wprawdzie w większości laptopów stosowane są dyski 2.5, ale warto się upewnić, ponieważ różne bywają złącza – np. SATA albo M.2. Najlepiej sprawdź więc w specyfikacji laptopa, jaki dysk twardy jest w Twoim urządzeniu, a później przy przeglądaniu produktów zweryfikuj, czy dany dysk twardy będzie dobrym wyborem.
Pojemność dysku do laptopa
Pojemność to jedna z ważniejszych kwestii, gdy wybierasz now dysk twardy do laptopa. Im większa, tym lepiej. Ale oczywiście wraz z pojemnością w parze idzie wyższa cena. W ofercie dostępne są modele od 256 GB do nawet kilku TB. Szczególnie sporo miejsca przyda się graczom – niektóre tytuły gier zajmują ogrom miejsca, więc już 2‐3 gry i dysk jest zapełniony, przez co widocznie zwolniona jest praca systemu i pogarsza się wydajność. Graczom, montażystom materiałów wideo, twórcom internetowym, fotografom, grafikom, programistom, zalecamy zainwestować w dysk o pojemności co najmniej 500 GB. Wśród propozycji można spotkać też znacznie większe i pojemniejsze jednostki, więc jeśli nie ogranicza Cię budżet – rozważ taki wybór.
Maksymalna prędkość odczytu i zapisu
Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, dyski SSD są szybsze od dysków HDD, ale poszczególne modele różnią się pod względem parametrów. Stąd też warto zwrócić uwagę na maksymalną prędkość odczytu, czyli parametr, który mówi o prędkości uruchamiania się systemu, gier, aplikacji, programów. Polecamy, aby zdecydować się na dysk twardy do laptopa maksymalnym odczycie co najmniej 560 Mb/s, a w sytuacji, gdy laptop wspiera nośniki NVMe, można z powodzeniem zdecydować się na taki z maksymalną prędkością odczytu 3500 MB/s i szybszy. Prędkość odczytu to jedno, ale równie ważna jest prędkość zapisu. Laptop powinien być wielozadaniowy, więc zalecane jest, by dysponował dobrą prędkością zapisu. Wówczas przesyłanie plików z urządzeń zewnętrznych na dysk będzie ekspresowe.
Interfejs
Dyski obsługują jeden z dwóch interfejsów. Pierwszym jest standard SATA III, którego zaletą jest to, że łatwo go wymienić w laptopie, ale niestety jest on dość wolny. Drugim, stosowanym w dyskach M.2, jest standard PCI Express. Za działanie tego typu dysków odpowiada protokół NVMe, którego zaletą jest szybki przesył danych. W dyskach SATA III szybkość zapisu i odczytu wynos maksymalnie do 6 Gb/s, natomiast w dyskach M.2 aż do 32 Gb/s.
Dodatkowe technologie
Producenci dokładają wszelkich starań, aby zapewnić użytkownikom nowoczesne rozwiązania i zaawansowane technologie, które przełożą się na jakość pracy dysku. W wielu urządzeniach spotkać możemy m.in. Intelligent TurboWrite – w dyskach wówczas zastosowana jest dodatkowa, bardzo szybka kość, która odpowiada za bufor zapisu. Innym rozwiązaniem jest Dynamic Thermal Guard, stosowane w dyskach SSD. To system, który nieustannie kontroluje temperaturę pracy – kiedy ta jest zbyt wysoka, rozpoczyna się chłodzenie, mające na celu wyeliminowanie spadków wydajności i ewentualne przegrzanie dysku.
Cena
Przy zakupie dysku często determinantem jest cena urządzenia. W zależności od tego, jaki masz budżet, rozeznaj się w dostępnych sprzętach. Droższe to zwykle szybsze i pojemniejsze modele i kosztują nawet kilka tysięcy złotych za te najbardziej wydajne. Do codziennego użytku w pełni jednak wystarczy dysk twardy do laptopa za kilkaset złotych. Jeśli ogranicza Cię budżet, ale Twój obecny dysk wymaga wymiany (np. został uszkodzony, jest przepełniony), również znajdziesz coś na swoją kieszeń. Najtańsze dyski twarde do laptopów kosztują od kilkudziesięciu złotych.
Masz problemy ze swoim obecnym komputerem? Nie możesz wydajnie pracować? Polecamy artykuł Laptop się zawiesza – sprawdź najpopularniejsze przyczyny
Jaki dysk twardy do laptopa wybrać? Polecane modele
- Dysk Western Digital Blue 3D Nand SSD 2TB
Dysk wewnętrzny SSD, który charakteryzuje niezawodność i wysoka wydajność. Urządzenie jest wytrzymałe i pracuje bardzo cicho, nie zakłócając Twoich działań. Na uwagę zasługują też energooszczędność (przekłada się na mniejsze zużycie baterii) oraz dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu można kontrolować temperaturę dysku czy wykonać jego kopię zapasową. Model ten jest kompatybilny z wieloma laptopami, ale też komputerami stacjonarnymi. Dysk oferuje szybkość odczytu 560 MB/s oraz szybkość zapisu 530 MB/s. Ma format 2.5 cala, interfejs SATA III oraz pojemność 2000 GB.
- Kingston SSD A400 SERIES 960GB SATA3 2.5"
Dysk wewnętrzny renomowanego producenta, marki Kingston. Maksymalna prędkość dysku prezentuje się następująco: odczytu 500 MB/s, zapisu 450 MB/s, a interfejsu 6 Gb/s. Format ma 2.5", co czyni ten model kompatybilnym z większością laptopów. Urządzenie ma pojemność 960 GB. Choć nie jest demonem prędkości, to w starszych laptopach może sprawdzić się bardzo dobrze, zastępując wyeksploatowany już dysk twardy. Usprawni on wielozadaniowość i przyspieszy działanie całego systemu. Atutem jest też kompaktowa obudowa.
- Adata Dysk XPG SX8200 PRO 512GB PCIe 3.3/2.4 GB/s M.2
Wysokiej jakości dysk twardy o pojemności 512 GB. Urządzenie wyposażono w Interfejs: M.2 PCIe NVMe 3.0 x4, oferuje ono prędkość odczytu: 3500 MB/s i prędkość zapisu: 2300 MB/s. Dysk pozostawia daleko w tyle możliwości tradycyjnego napędu HDD, więc jest świetną alternatywą dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują nie tylko więcej miejsca na dysku, ale i wydajniejszego oraz szybszego działania systemu, gier, aplikacji. Ważną zaletą tego sprzętu jest zastosowana technologia inteligentnego buforowania SLC oraz bufor DRAM. Dzięki nim dysk SX8200 Pro może przyspieszyć sekwencyjny i losow odczyt oraz zapis materiałów 4K, a także odczuwalnie poprawić reaktywność systemu.
- Dysk SAMSUNG 970 EVO PLUS MZ‐V7S500BW 500GB M.2
Dysk wewnętrzny SSD marki Samsung o pojemności 500 GB. Oferuje maksymalną prędkość odczytu 3500 MB/s, zapisu 2300 MB/s oraz interfejsu 3.94 GB/s. Format to M.2. Model z uwagi na bardzo dobre parametry jest rekomendowany graczom i profesjonalnym użytkownikom. Jest szybki, wytrzyma ły i niezawodny. Na plus jest również rozszerzona kompatybilno ść, dzięki czemu będzie on odpowiedni do laptopów różnych marek – gamingowych, biurowych, do pracy zdalnej i rozrywki. Dysk wykorzystuje najnowszą technologię V‐NAND i zoptymalizowane oprogramowanie sprzętowe. Na uwagę zasługuje energooszczędność – dzięki temu dysk nie zużywa dużo baterii.
- Dysk SSD Patriot P210 2.5" 1 TB
Dysk twardy wewnętrzny typu SSD od parki Patriot. Ma format 2,5”, oferuje maksymalną prędkość odczytu 520 MB/S i prędkość zapisu 430 MB/S. Dysk wyposażono w najnowszy kontroler SATA 3. Ten niedrogi dysk półprzewodnikowy będzie dobrą alternatywą dla Twojego przepełnionego i wyeksploatowanego dysku twardego. Patriot P210 zwiększa wydajność komputera i przyspiesza ładowanie aplikacji. Ma kompaktową obudowę i jest bardzo wytrzymały. Producent udziela na dysk aż 36 miesięcy gwarancji.
Myślisz o nowym sprzęcie? Sprawdź nasz Ranking laptopów do 4000 zł
Jak dobrać dysk twardy do laptopa – podsumowanie
Wymiana dysku twardego w laptopie jest jak najbardziej możliwa i wcale nie jest skomplikowana. Ważne jest jednak, by w przemyślany sposób dobrać dysk do laptopa i upewnić się, że dany sprzęt będzie właściwy. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim pojemność, prędkość odczytu i zapisu, interfejs czy zastosowane technologie. W ofercie Vobis.pl mamy całą gamę ciekawych propozycji w atrakcyjnych cenach. Zachęcamy do sprawdzenia parametrów poszczególnych pozycji i wybor najlepszej z opcji w Twoim budżecie. Pamiętaj, że zaprezentowane przez nas modele to tylko namiastka asortymentu! Mamy w sklepie znacznie więcej dysków twardych do laptopów od renomowanych producentów. Potrzebujesz pomocy przy zakupie? Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami.