• Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Vobis.pl, 31-01-2022

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Drukarka laserowa – co to jest? 

Drukarka laserowa jest urządzeniem, które do procesu drukowania wykorzystuje światło lasera. Dzięki wysokiej światłoczułości, elektrostatyczności i ruchomym wałkom, powstaje obraz. Inteligentny mechanizm odmierza toner i umieszcza go na powierzchni kartki, wykorzystując przy tym prawa fizyki.  

Jak działa drukarka laserowa – zasada pracy urządzenia?

Sposób działania drukarki laserowej jest nieco odmienny od tego, którym charakteryzują się urządzenia atramentowe. Ich praca przypomina nieco pracę kserokopiarki. Drukarkę laserową tworzą 3 podstawowe zespoły:

 1. Elektronika i przetwarzanie danych – mają za zadanie przetworzyć to, co przesyłane jest do drukarki bezpośrednio z komputera. W rezultacie otrzymywany jest obraz na powierzchni drukowanej.
 2. Toner wypełniający laserowy kartridż. 
 3. Mechanizm, który podaje papier i przeprowadza go przez całe urządzenie. Jest to zdecydowanie najsłabszy punkt drukarki. W firmach, gdzie jest większe zapotrzebowanie na wydruk, następuje znacznie częstsze zacinanie się wałków i wciągany jest papieru. Dlatego należy dokonywać regularnie przeglądów i wymiany części eksploatacyjnych.

Aby dowiedzieć się, jak działa drukarka laserowa, musimy przyjrzeć się bliżej mechanizmowi i zajrzeć do środka urządzenia. Poniżej przedstawiamy w dużym skrócie zasadę pracy drukarki.

 • Światłoczuły bęben (OPC drum) jest głównym elementem drukarki laserowej. Wykonuje ważną pracę w procesie druku. Niekiedy, aby wydrukować 1 stronę, bęben musi wykonać aż 9 pełnych obrotów. Powierzchnia bębna jest naładowana elektrostatycznie - gwarantują to elektrody. Laser natomiast naświetla powierzchnię bębna, wpływając tym samym na zmianę ładunku. Efektem tego procesu jest powstały obraz – na razie tylko w formie elektrostatycznej. 
 • Za pomocą wałka magnetycznego pobierany jest toner (proszek z pigmentem, opiłkami żelaza i żywicą). Nadanie mu odpowiedniego ładunku elektrostatycznego powoduje, że ściśle przylega on do naładowanych (z odwrotnym ładunkiem) miejsc na bębnie. Listwa podająca odmierza potrzebną ilość tonera i podaje go na wałek. 
 • Światłoczuły bęben i wałek magnetyczny zaczynają się obracać. Dzięki temu procesowi toner przekazywany jest na powierzchnię bębna – tylko w miejscach naładowanych przez laser. W ten sposób powstaje obraz elektrostatyczny. Innymi słowy, drukarka laserowa wykorzystuje prawa fizyki – przyciąganie i odpychanie się ładunków różnoimiennych i jednoimiennych. 
 • Nieustający obrót bębna sprawia, że toner spotyka się z papierem. Wszystko za sprawą elektrody rozładowującej. Jednakże umieszczenie tonera na papierze nie kończy procesu druku. 
 • Listwa czyszcząca usuwa drobiny tonera pozostałego na bębnie. Odpad ten umieszczany jest w tzw. śmietniku i nie nadaje się do powtórnego użycia - głównie za sprawą utracenia właściwości elektrostatycznych. 
 • Po oczyszczeniu powierzchni bębna światłoczułego cały cykl rozpoczyna się od nowa. 
 • Zanim to jednak nastąpi, toner umieszczony na papierze musi zostać utrwalony. Gwarancję dobrej jakości obrazu dają dwa wałki – grzewczy i dociskowy. 


Jak działanie drukarki laserowej wpływa na szybkość jej i naszej pracy?

Drukarki laserowe zostały stworzone do pracy w biurach, gdzie szybkość drukowania ma ogromne znaczenie. Ciężko sobie wyobrazić, aby druk dokumentów odbywał się w mocno rozciągniętym czasie. Jak działa drukarka laserowa? Nowoczesna technologia daje możliwość sprawnego i natychmiastowego wydruku, nawet przy dużej liczbie stron. W takich okolicznościach ten rodzaj urządzenia będzie zatem lepszym wyborem aniżeli drukarki atramentowe – są szybsze i bardziej ekonomiczne. Te najlepsze potrafią wydrukować aż 100 stron w przeciągu jednej minuty, co niestety przekłada się na wyższą cenę urządzenia.  

Wybierz drukarkę laserową dopasowaną do potrzeb na vobis.pl

Vobis to doskonała okazja do wybrania sprzętu zarówno do firmy, jak i domowego biura. Nie wiesz jaką drukarkę laserową wybrać? Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub napisz do nas na czacie online. Polub profil Facebook i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w Vobis. 

Podobne artykuły

Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania?

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty