• AGD

Jak rozmrozić lodówkę? Poznaj sprawdzone sposoby i razem z nami ułatw sobie pracę!

Vobis.pl, 18-02-2022

Lodówka pozwala bezpiecznie przechowywać żywność, która wymaga odpowiednio niskiej temperatury, dlatego jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Chcesz, aby urządzenie poprawnie działało? Bardzo ważne jest regularne odmrażanie i mycie. Jak rozmrozić lodówkę? Podpowiadamy! Przeczytaj sprawdzone sposoby i zadbaj o prawidłową pielęgnację, która pozwoli Ci cieszyć się idealnie higieniczną i sprawną lodówką przez długie lata.

Dlaczego potrzebne jest regularne odmrażanie lodówki?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak rozmrozić lodówkę, wyjaśniamy, dlaczego w ogóle trzeba to robić regularnie. W każdej chłodziarce dochodzi do zjawiska wymiany ciepła. Podczas otwierania drzwiczek i układania produktów na półkach lub ich wyciągania zimne powietrze uchodzi na zewnątrz, a ciepłe przedostaje się do wnętrza. Efektem jest pojawianie się kropelek wody na tylnej ściance komory. Z czasem woda zamarza i tworzy się szron. Najwięcej lodu lodówka wytwarza, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Wtedy sprężarka musi pracować dłużej.

Podczas dłuższego użytkowania odpływ na ściance, którego zadaniem jest odprowadzanie wody, może zatkać się drobinkami kamienia oraz resztami produktów spożywczych przechowywanych w lodówce. Woda nie ma wtedy, jak spływać, dlatego zaczyna gromadzić się we wnętrzu urządzenia. Następnie zamienia się w lód, który trzeba usunąć.

Regularne rozmrażanie lodówki i usuwanie nagromadzonej warstwy lodu pozwala chłodziarce prawidłowo pracować. Im więcej jest lodu, tym mechanizm chłodzący słabiej działa. Sprzęt zużywa wtedy więcej prądu. Dzięki rozmrażaniu w komorze zostanie utrzymana optymalna temperatura, a rachunki za energię będą niższe.

Jak odmrozić lodówkę? Od czego zacząć?

Lodówka do rozmrażania musi być pusta, dlatego wyjmij wszystkie przechowywane produkty. Dobrym sposobem jest przełożenie ich do lodówki turystycznej, torby termicznej lub owinięcie kocem termicznym (chłód zatrzymuje złota strona folii). Możesz wykorzystać także domowy sposób i przykryć mięso oraz inne artykuły spożywcze kocem lub grubszym ręcznikiem. Zimą świetnie sprawdzi się przeniesie produktów na balkon. Następnie wyjmij z lodówki wszystkie szuflady, półki i pojemniki.

Z czasem szron będzie topniał, dlatego może pojawić się dużo wody. Jak odmrozić lodówkę, żeby nie zalać całej kuchni? Przygotuj ściereczki i ułóż je pod urządzeniem, aby pochłaniały wilgoć. Gdy lodu jest bardzo dużo, na dnie komory możesz ustawić płaską tacę, aby woda spływała do naczynia. Na bieżąco kontroluj proces rozmrażania i ścieraj mokre plamy z podłogi.

Jak rozmrozić lodówkę? Porady krok po kroku

Przekręć termostat na 0, wyłącz urządzenie z prądu i otwórz drzwi. Zabezpiecz kable, aby nie dostała się do nich woda. Jak rozmrozić lodówkę skutecznie? Poczekaj aż warstwa lodu całkowicie się stopi. Teraz może przygotować akcesoria do mycia. Do miski wlej wodę z płynem do naczyń lub octem (w proporcji 1 szklanka octu na 3 szklanki wody). Ocet doskonale dezynfekuje powierzchnie, dlatego taka mieszanka pozwoli Ci nie tylko skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia czy resztki żywności, ale także nieprzyjemne zapachy, bakterie oraz pleśń. Obawiasz się jego intensywnego zapachu? Ocet błyskawicznie wietrzeje, dlatego doskonale sprawdza się jako naturalny i ekologiczny środek czystości.

Miękką ściereczką lub gąbką do mycia naczyń dokładnie umyj wszystkie ścianki urządzenia, zamrażalnik, drzwi oraz elementy ruchome (szuflady, pojemniki, półki). Następnie bardzo dokładnie wytrzyj wszystkie powierzchnie (możesz użyć suchej ściereczki lub papierowych ręczników). Gdy wnętrze lodówki będzie suche, zamknij drzwi, podłącz do prądu i ustaw temperaturę na termostacie.

Jak szybko rozmrozić lodówkę?

Odmrażanie lodówki może trwać nawet do kilku godzin (gdy w środku uzbierała się już gruba warstwa lodu), dlatego wiele osób poszukuje sposobów na przyspieszenie całego procesu. Jak szybko rozmrozić lodówkę? Nie przyspieszaj procesu topnienia za pomocą gorącego powietrza z suszarki do włosów czy ustawienia na półkach naczyń z wrzątkiem, ponieważ w ten sposób możesz uszkodzić delikatne podzespoły chłodziarki. Odmrażanie pójdzie szybciej, gdy otworzysz drzwi lodówki na oścież. Możesz również delikatnie odsunąć lód od obudowy. Pamiętaj jednak, aby użyć do tego drewnianej łopatki, a nie ostrych narzędzi, które mogłyby porysować powierzchnię.

Czy lodówki No Frost się rozmraża?

No Frost to nowoczesny system, który wykorzystują lodówki nowej generacji.  Producenci montują tutaj wentylatory, które pozwalają wymieniać powietrze i zmniejszać wilgotność w komorze urządzenia. To sprawia, że na ściankach nie zbiera się uciążliwy szron, sprzęt długo dobrze chłodzi, a produkty spożywcze zachowują świeżość. Czy lodówki No Frost się rozmraża? Tak, ale dużo rzadziej. Zwykłe lodówki (starszego typu) przeciętnie trzeba rozmrażać co około 2 miesiące. Lodówki No Frost wystarczy odmrozić 1-2 razy w roku.

Czy lodówkę No Frost trzeba rozmrażać?

Wielu właścicieli nowych chłodziarek zastanawia się, czy lodówkę No Frost trzeba rozmrażać, skoro na jej ściankach nie zbiera się szron. Ważne jest jednak czyszczenie urządzenia, dlatego najlepiej co około 6 miesięcy odmrozić lodówkę i dokładnie ją umyć. Sam proces jest dużo szybszy, ponieważ nie trzeba czekać do momentu stopienia się warstw lodu. Wystarczy odłączyć lodówkę od zasilania, opróżnić ją i przetrzeć wodą z płynem do naczyń lub octem. Bardzo ważne jest jedynie dokładne wyczyszczenie otworu odpływowego, który znajduje się na tylnej ścianie urządzenia. Gdy wnętrze będzie suche, sprzęt można podłączyć do prądu.
Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty