• Mobile

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Vobis.pl, 06-02-2023

Smartfony Apple to jedne z chętniej wybieranych urządzeń na rynku. W połowie 2022 roku udział gadżetów z iOS w rynku wynosił blisko 28%. Użytkownicy chwalą je z uwagi na jakość, przyjazny system i oczywiście aparaty fotograficzne. Poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem? Sprawdź, jak wybrać iPhone do zdjęć! Prezentujemy wskazówki i przedstawiamy najbardziej polecane modele.


Spis treści


iPhone do zdjęć – czy to dobry wybór?

Jaki iPhone do zdjęć jest polecany?

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Budżet

Wielkość

Ilość obiektywów w telefonie

Jakość i wielkość matrycy światłoczułej

Wartość przesłony

Zoom optyczny i cyfrowy

Style fotografii

Automatyczna stabilizacja obrazu

Polecane iPhone do zdjęć

Jak wybrać iPhone do zdjęć – podsumowanieiPhone do zdjęć – czy to dobry wybór?

Znalezienie dobrego smartfonu nie jest łatwym zadaniem. W końcu oferta jest bardzo rozbudowana, a producenci prześcigają się w tym, by zaoferować klientom jak najlepsze rozwiązania. Do najbardziej pożądanych technologii i funkcji bezsprzecznie należą dobre aparaty fotograficzne, które umożliwiają na tworzenie niemal profesjonalnych zdjęć i bardzo dobrych nagrań wideo. Jeśli chodzi o smartfony Apple, to bezsprzecznie słyną one z zachwycającej jakości zdjęć i bardzo dobrych, stabilnych nagrań, pozbawionych drgań. Nie jest to jednak łatwe, aby wybrać model dla siebie, bowiem liczba dostępnych modeli jest imponująca. Różnią się one wielkością, wyglądem, parametrami i oczywiście ceną.

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że firma Apple od lat wyznacza trendy w zakresie fotografii mobilnej. Każdy kolejny iPhone proponuje coraz to nowsze rozwiązania, które wyprzedzają zarówno urządzenia starszej generacji Apple, jak i telefony konkurencji. Należy tu również zaznaczyć, że iPhone nie prześcigają się z innymi markami pod względem ilości megapikseli w matrycy aparatu – nie jest to tak ważna kwestia, jak inne, bardzo dobre komponenty, na przykład elementy optyczne czy system przetwarzania obrazu. Często się bowiem zdarza, że aparaty w smartfonach innych producentów sztucznie podbijają wygląd zdjęć. W iPhone’ach aparaty wiernie oddają rzeczywistość, więc właściciele mogą liczyć na naturalne zdjęcia, które będą urzekały wyrazistością i detalami. Oczywiście producent wprowadza do swoich smartfonów różne funkcje, które pozwalają na upiększanie zdjęć i podkręcanie różnych efektów.

Zadbaj o wygodne ładowanie. Sprawdź artykuł Ładowarka MagSafe – czy warto ją kupić?


Jaki iPhone do zdjęć jest polecany?

Najlepsze telefony od Apple to przede wszystkim smartfony najnowszych generacji. Są one wyposażone w różne zaawansowane funkcje, ale zachwycają jakością zdjęć przede wszystkim z uwagi na zastosowane w nich rozwiązania, takie jak znakomity układ optyczny, obiektywy, system przetwarzania obrazu. Urządzenia są chętnie wykorzystywane przez fotografów‐amatorów, ale też osoby, które zajmują się fotografią na co dzień i poszukują alternatywy dla ciężkich, potężnych aparatów.

W każdym smartfonie iPhone aparat jest jednym z najważniejszych komponentów – pozwala na tworzenie świetnych zdjęć, które mogą być uwiecznieniem wyjątkowych chwil, ale też okazją do wykonania artystycznych, zachwycających ujęć. Szczególną popularnością wśród zwolenników fotografii mobilnej cieszą się modele iPhone 13 i 14 wraz z bardziej zaawansowanymi liniami – np. iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max. Oczywiście, jeśli zależy nam na bardziej budżetowej opcji, to również można znaleźć wariant na miarę swoich oczekiwań. Modele iPhone 12 czy iPhone 11 wyprzedzają konkurencję pod wieloma względami, oferując naprawdę dobrą jakość zdjęć. Poniżej omawiam dostępne w poszczególnych modelach rozwiązania wraz z ich specyfikacją.


Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Firma Apple z każdą kolejną premierą nowego iPhone ’a robi co w jej mocy, by rozwinąć fotografię mobilną. W urządzeniach stosowane są liczne rozwiązania, które sprzyjają temu, by wykonywać jak najlepsze zdjęcia – pod względem jakości, kolorystyki, detali i naturalności. Poniżej prezentujemy listę aspektów, które należy uwzględnić, gdy poszukuje się dobrego smartfonu do zdjęć. Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jak wybrać iPhone do zdjęć.


Budżet

Dość oczywiste jest, że gdybyśmy dysponowali nieograniczonym budżetem, to nie trzeba by było długo zastanawiać się nad wyborem urządzenia – w końcu można by było wybrać po prostu najnowszy i najlepszy model na rynku. Gdy jednak mamy ustalony limit wydatków i musimy trzymać się w ryzach, to ilość dostępnych wariantów urządzeń jest bardziej ograniczona.

Zachęcamy więc, by na początku poszukiwań ustalić, w jakich widełkach chcesz się zmieścić ze swoim wydatkiem. Ceny iPhone rozpoczynają się od niespełna 2 500 złotych, z kolei za najdroższe przyjdzie nam zapłacić nawet ponad 10 000 złotych. Jak zatem widzisz, rozstrzał jest bardzo duży. Jeśli możesz przeznaczyć na swoje urządzenie 4‐6 tysięcy złotych, możesz już spodziewać się naprawdę świetnego smartfonu, który pozwoli Ci zachwycać się fotografią mobilną, jak i bardzo dobrą jakością nagrań wideo.


Wielkość

Zanim przejdziemy do informacji na temat stricte aparatu fotograficznego w urządzeniu, warto zastanowić się, jakiej wielkości sprzęt będzie nam odpowiadał. Ilość dostępnych wariantów w przypadku marki Apple jest naprawdę imponuj ąca – od najmniejszych iPhone

12 mini i 13 mini, które mają przekątną ekranu 5,4 cala, po bardzo duże smartfony z ekranem o przekątnej 6,7 cala (jak iPhone 14 Plus). Małe urządzenia są niewątpliwie poręczne – można je wygodnie trzymać w dłoni czy zmieścić do kieszeni, nerki czy małej torebki. Większe urządzenia wymagają obsługi dwoma rękoma, a do tego po prostu wymagają większej ilości miejsca i ich noszenie np. w kieszeni może być niekomfortowe. Niemniej miłośnicy fotografii mobilnej zdecydowanie powinni zainteresować się większym ekranem – na nim można komfortowo przeglądać zdjęcia, nagrania i dostrzec wszelkie detale na ujęciach.


Ilość obiektywów w telefonie

Zacznijmy od tego, że niekoniecznie smartfon z największą liczbą obiektywów będzie tym najlepszym do zdjęć. Choć możliwości aparatu z 3 czy 4 obiektywami będą dużo większe, to jednak przede wszystkim warto wziąć pod uwagę rodzaje zastosowanych obiektywów. W większości modeli iPhone dostępny jest obiektyw szerokokątny ze średnią ogniskową oraz obiekty ultraszerokokątny. Takie połącznie pozwala na tworzenie pięknych portretów, uchwycenie wyjątkowych widoków i krajobrazów czy tworzenie zdjęć różnych obiektów. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowany teleobiektyw, który wyposażony jest w najlepsze zoomy. Umożliwiają one tworzenie wyraźnych zdjęć nawet z dużej odległości. Oczywiście nie można zapominać również o aparacie przednim, który przyda się do selfie czy wideorozmów.


Jakość i wielkość matrycy światłoczułej

Ten aspekt ma duży wpływ na to, że jednak profesjonaliści zdecydowanie częściej stawiają na profesjonalne aparaty fotograficzne, niż tworzą zdjęcia smartfonami. Wielkość matrycy światłoczułej jest niesamowicie ważna, ponieważ dzięki temu zdjęcia wychodzą wyraźniejsze i jaśniejsze, także przy mniejszej liczbie megapikseli. Można wyciągnąć prosty wniosek – iPhone z najlepszym aparatem to po prostu iPhone z największą matrycą światłoczułą.


Wartość przesłony

Rozważając, jak wybrać iPhone do zdjęć, należy również koniecznie sprawdzić wartość przesłony. To ona kontroluje ilość wpadającego światła do soczewki aparatu. Im więcej światła przepuszcza, tym zdjęcia będą jaśniejsze i wyraźniejsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku zdjęć nocnych i wykonywanych przy słabych warunkach oświetleniowych. Warto wiedzieć, że każdy rodzaj obiektywu w telefonie ma inną wartość przesłony – może to być np. f/2,8 czy f/1,5. W trakcie fotografowania można dobrać obiektyw z przesłoną, która będzie najlepiej dopasowana do warunków otoczenia.


Zoom optyczny i cyfrowy

Każdy iPhone z dobry aparatem ma wbudowany zoom optyczny i cyfrowy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może przybliżyć fotografowany obiekt, aby wykonać zdjęcie z detalami. Szczególną uwagę zalecamy skierować na zoom optyczny, który odpowiada za przybliżanie obrazu bez straty jakości zdjęcia (bardzo ważne np. przy wywoływaniu fotografii w dużym formacie). Zoom cyfrowy też jest dobrym udogodnieniem, jednak tu należy mieć na uwadze, że przy dużym zbliżeniu jakość zdjęć drastycznie spadnie.


Style fotografii

Style fotografii to świetne udogodnienie dla osób, które nie znają się na obróbce zdjęć lub po prostu nie mają na to czasu. Apple w swoich smartfonach oferuje różne style fotografii – są to popularne filtry, ale zdecydowanie lepsze, ponieważ dopracowane w każdym detalu. iPhone z dobry aparatem proponuje np. opcję ustawienia kolorów, dostosowania światła w zdjęciach portretowych (np. wybó oświetlenia naturalnego, konturowego czy studyjnego), a także skorzystania z filtrów, które są zbliżone do tych z mediów społecznościowych. Dzięki stylom w kilka chwil można stworzyć zdjęcie gotowe do publikacji czy wydruku.


Automatyczna stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu jest niesamowitym rozwiązaniem, które pokocha każdy, kto tworzy zdjęcia w ruchu – np. spacerując, oddając się innym aktywnościom. Wówczas nie trzeba się obawiać, że poruszenie ręką nie rozmaże zdjęcia i nie wpłynie na jego jakość. Użytkownicy mogą fotografować w każdych warunkach. W najstarszych modelach telefonów stosowano cyfrową stabilizację, później zastąpiła ją optyczna stabilizacja obrazu, która dawała zdecydowanie lepsze efekty. Za sprawą akcelerometru i żyroskopu soczewki w obiektywach były nieustannie korygowane, co przekładało się na ostrość obrazu. Aktualnie w najnowszych modelach iPhone stosuje się automatyczną stabilizację matrycy, która rozwiązuje wszelkie niedociągnięcia, na jakie można było napotkać w stabilizacji cyfrowej czy optycznej.


Polecane iPhone do zdjęć

Uwzględniając omówione powy żej aspekty, przedstawiamy prezentację polecanych smaronów iPhone do zdjęć. To urządzenia różnych generacji, a dodatkowo też z różnych serii. Poszczególne sprzęty różnią się pod kątem wielu parametrów, jak i cen. Zaczniemy od najtańszych iPhone, które mimo wszystko mogą Cię pozytywnie zaskoczyć jakością wykonywanych zdjęć i nagrań.


iPhone 11

Na pleckach iPhone’a 11 znajdują się dwa „oczka”. Główny aparat ma rozdzielczość 12 MP, obiektyw o ogniskowej 26 mm i przysłonie f/1.8. Zastosowana optyczna stabilizacja obrazu (OIS) sprzyja wykonywaniu jakościowych, szczegółowych zdjęć. Drugi moduł to z kolei jednostka ultraszerokokątna o rozdzielczości 12 MP i kącie widzenia 120 stopni. Atutem jest wsparcie HDR, które nadaje fotografiom dynamiki. Zdjęcia wykonywane iPhone 11 są ciepłe i przepełnione detalami. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wychodzą też naprawdę dobre zdjęcia po zmroku i w nienajlepszych warunkach oświetleniowych. Jeśli zainteresował Cię ten sprzęt, sprawdź na przykład smartfon Apple iPhone 11 128 GB Czarny .


iPhone 12

O iPhone 12 mówi się, że ma tak dobry aparat, że zawstydza konkurencję w podobnym pułapie cenowym. Szczególną uwagę warto zwrócić na model Apple iPhone 12 Pro Max. Jest to model z 3 aparatami, który pozwala na tworzenie efektownych zdjęć w każdych warunkach oświetleniowych. Rozdzielczość wszystkich aparatów wynosi 12 MP, ale różnią się one obiektywami i wartościami przysłon. Dla obiektywu szerokokątnego i ultraszerokokątnego ta wynosi odpowiednio ƒ/1,6 oraz ƒ/2,4. Teleobiektyw w iPhonie 12 Pro Max pozwala natomiast korzystać z 5‐krotnego zoomu optycznego, którego uzupełnienie stanowi 12‐krotny zoom cyfrowy. Tu warto też wspomnieć, że iPhone 12 Pro Max jako jedyny iPhone z serii 12 został wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu za pomocą ruchów matrycy (w pozostałych stabilizacja odbywa się za sprawą ruchów soczewki). Można dzięki temu wykonywać ostre i nieporuszone zdjęcia nawet w mało sprzyjających warunkach. Jeśli jednak szukasz bardziej budżetowej opcji, to sprawdź Smartfon Apple iPhone 12 128GB Czarny 5G czy Smartfon Apple iPhone 12 MJNM3PM/A 64 GB Fioletowy . One również zaskoczą Cię swoimi parametrami w aparatach fotograficznych.


iPhone 13

Seria 13 w pełni zalicza się do znakomitych fotosmartonów.To najnowsza linia smartonów, które oferują możliwości fotograficzne lepsze niż poprzednicy. Dotyczy to zarówno flagowca, jak i iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro czy iPhone 13 Pro Max. W podstawowej wersji urządzenie oferuje system dwóch aparatów 12 MP — z obiektywem szerokokątnym (światło ƒ/1,6) i ultraszerokokątnym (ƒ/2,4 przy polu widzenia 120 stopni). Zastosowano w nim także zaawansowane tryby fotograficzne – m.in. portretowy z efektem bokeh i kontrolą głębi ostrości, a także portretowe o świetlenie, tryb nocny czy inteligentne HDR.

W najnowszej linii iPhone'ów poza iPhone 13 jest również seria Pro. Wyróżnia ją dodatkowy moduł aparatu fotograficznego, a dokładniej teleobiektyw ze światłem ƒ/2,8, dzięki któremu można wykonywać zachwycające zdjęcia macro. Poza tym możliwe jest też wykonywanie zdjęć w formacie Apple ProRAW czy wideo w ProRes. Jeśli to właśnie ten model Cię zainteresował, to sprawdź: Smar on Apple iPhone 13 Pro Max 1 TB Zielony. Koniecznie musimy także wspomnieć tu o iPhone 13 mini, który mimo kompaktowych rozmiarów ma aparat jakości porównywalnej do omawianego wcześniej iPhone'a 12 Pro Max. Poznaj go lepiej i przeczytaj specyfikację: smartfonon Apple iPhone 13 mini 256GB Midnight .


iPhone 14

Czas na giganta, jeśli chodzi o fotografię mobilną. iPhone z serii 14 zachwyci najbardziej wymagających użytkowników. Mamy tutaj aż 4 warianty urządzeń – flagowca, czyli iPhone 14, iPhone 14 Plus, który zastąpił linię mini i ma zdecydowanie większy ekran oraz iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max. Zacznijmy od tego, że aparat w iPhone 14 i iPhone 14 Plus jest na poziomie iPhone 13 Pro Max. Smartfony te zostały wyposażone w te same stabilizowane matryce światłoczułe o rozdzielczości 12 Mpix z pikselem wielkości 1,9 mikrometra, a poza tym bez zmian są także ogniskowe obiektywów ultraszerokokątnego i głównego (o przysłonie f/1.9). Jedyną różnicą jest właściwie to, że 13 Pro Max dysponuje trzecim obiektywem, pozwalającym uzyskać 6‐krotne zbliżenie optyczne. W iPhone 14 i 14 Plus możemy liczyć na maksymalny zoom x2. Jeśli zainteresowały Cię te sprzęty, to sprawdź: Smartfon Apple iPhone 14 Plus 128 GB Czerwony , Smartfon on Apple iPhone 14 Plus 256 GB Niebieski czy Smartfon on Apple iPhone 14 256 GB Niebieski.

Znacznie lepiej prezentują się oczywiście iPhone 14 Pro i 14 Pro Max. W tym przypadku mamy fotograficzny kosmos, jeśli chodzi o fotosmartfony. Modele te w wielu aspektach dorównują jakością obrazu konwencjonalnym aparatom tej samej generacji i podnoszą tym samym bardzo wysoko poprzeczkę konkurencji. Oba mają główny aparat o rozdzielczości 48 Mpix i 3 obiektywy. Poza obiektywem głównym mamy obiekty ultraszerokokątny oraz 6‐ krotny  zoom  optyczny.  W smartfonach  umieszczono  także stabilizowaną matrycę o rozmiarze 1/1,28 cala w układzie Quad Bayer. Co więcej – gdy wybierzemy trzy rozdzielczości 48 Mpix, możemy rejestrować zdjęcia w formacie ProRaw. Dowiedz się więcej o tym modelu, czytając jego specyfikację tutaj: Smartfon on Apple iPhone 14 Pro Max 128GB głęboka purpura .


Jak wybrać iPhone do zdjęć – podsumowanie

Podsumowując, obecnie smartfony Apple należą bez wątpienia do jednych z najlepszych, jeśli chodzi o fotografi ę mobilną. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować, gdy dobry aparat fotograficzny jest Twoim priorytetem w urządzeniu mobilnym. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy w artykule, polecamy wziąć pod uwagę nie tyle co ilość pikseli w aparacie, ale zdecydowanie ważniejsze są jakość i wielkość matrycy światłoczułej, dostępne obiektywy, zoom optyczny i cyfrowy, stabilizację obrazu czy style fotografii.

Jeśli chodzi o budżet, to wiele tutaj zależy od tego, jakie masz możliwości. iPhone ’y nowej generacji mają zdecydowanie lepsze aparaty niż ich poprzednicy, stąd też oferują lepszej jakości zdjęcia, ale nie oznacza to, że modele z serii 11, 12 czy SE, nie spełnią Twoich oczekiwań. Warto sprawdzić ich parametry i poczytać opinie użytkowników. Apple naprawdę od wielu lat stosuje zaskakujące, innowacyjne rozwiązania, które pod wieloma względami wyprzedzają konkurencję. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Vobis.pl. A jeśli potrzebujesz pomocy doradców – zapraszamy do kontaktu!Podobne artykuły

Mobile

Pierwszy telefon dla dziecka – jak wybrać?

Zakup telefonu dla dziecka to w dzisiejszych czasach właściwie nieodzowna decyzja każdego rodzica. Niektórzy podejmują ją dość wcześnie, inni czekają, aż będzie to absolutnie konieczne. Niezależnie więc od tego, czy Twoje dziecko ma 7, 10 czy 12 lat – jeśli właśnie planujesz kupić mu pierwszy smartfon, ten poradnik na pewno Ci pomoże w tym zadaniu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka.

Vobis.pl, 20-04-2023
Mobile

Smartfon na raty 0% – przegląd modeli 2023

Dobre smartfony mają zwykle wysoką cenę. Za ich zakupem przemawiają jednak parametry – wytrzymałość, długa żywotność baterii, sprawne działanie, bardzo dobre aparaty i inne funkcje dodatkowe. Jeśli rozważasz taki zakup, ale jednocześnie nie chcesz pozbywać się gotówki, możesz zdecydować się na atrakcyjną ofertę i wybrać smartfon na raty 0%. Jaki model jest wart uwagi? Sprawdź nasz przegląd smartfonów 2023!

Vobis.pl, 22-03-2023
Mobile

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci?

Karty pamięci to niewielkie akcesoria, które mają ogromne znacznie dla działania wielu różnych sprzętów. Pozwalają na przechowywanie danych i stanowią nieocenione wsparcie, gdy zależy Ci na zwiększeniu ilości dostępnej pamięci np. w smartfonie, aparacie fotograficznym czy tablecie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci? Jakie są rodzaje kart pamięci? Jaką kartę pamięci wybrać? Podpowiadamy!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty