• AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

Vobis.pl, 06-02-2023

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!


SPIS TREŚCI

    Jaka pralka do małej łazienki?

    Jak zaaranżować przestrzeń z pralką do małej łazienki?

    Pralka do małej łazienki – na co zwrócić uwagę?

    Rodzaj urządzenia

    Sposób ładowania

    Zużycie energii i wody (klasa energooszczędności)

    Poziom hałasu

    Liczba obrotów na minutę

    Pojemność bębna

    Wybór programów

    Dodatkowe funkcje

    Pralka o małych wymiarach – polecane modele

    Pralka Beko WUE6512XWW 6 kg

    Pralka Candy CS41072DE/T‐S 7kg

    Pralka Indesit MTWSA61252WPL

    Pralka wirnikowa Luxpol Lusia PB60‐2000E

    Luxpol Pralko‐wirówka Lusia XPB68‐668SA2

    Jak wybrać pralkę do małej łazienki? – podsumowanie


Jaka pralka do małej łazienki?

Sporo osób ma kłopot z tym, jaka pralka do małej łazienki będzie najlepsza. W wielu domach największe problemy pojawiają się właśnie przy aranżowaniu tego pomieszczenia. Niewielki metraż sprawia, że trudno jest pomieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Oczywiście planując układ armatury, mebli i akcesoriów trzeba mieć na względzie to, by dało się z nich komfortowo oraz bezpiecznie korzystać. Nawet jeśli w jakimś miejscu da się ustawić pralkę, ale może być kłopot z wkładaniem i wyjmowaniem prania (nie zarezerwuje się odpowiednio du żo miejsca przed drzwiczkami), będzie to mało funkcjonalne rozwiązanie.

Niektórzy mają tak duży problem z tym, jak wybrać pralkę do małej łazienki, że decydują się skorzystać ze wsparcia architekta czy projektanta wnętrz. Najpier warto jednak samodzielnie spróbować znaleźć odpowiedni układ. Współcześnie jest to o tyle łatwiejsze, że na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybó urządzeń. Różnią się nie tylko wymiarami, ale też sposobem załadowania oraz wyglądem, dlatego jak najbardziej można dobrać odpowiedni model. Oczywiście w skrajnych przypadkach jakimś wyjściem jest umieszczenie pralki w innym pomieszczeniu (np. w kuchni), ale z reguły najwygodniej jest mimo wszystko postawić ją w łazience. Przekazujemy kilka porad na ten temat!


Jak zaaranżować przestrzeń z pralką do małej łazienki?

Bardzo dobry rozwi ązaniem w przypadku szukania miejsca dla pralki do małej łazienki jest ukrycie urządzenia we wnęce. Jeśli wybierze się model ładowany od przodu, można nad nią umieścić półki czy szafki, np. na detergenty do prania, ręczniki czy kosmetyki.

Często stosowanym wyjściem jest też umieszczanie pralki pod linią dolnych szafek. Wtedy warto postarać się wybrać mo żliwie najmniejszy model. Najlepiej jest dostosować do niej wymiar zabudowy, tak by wszystko było idealnie dopasowane. Urządzenie najwygodniej postawić w linii szafek (wtedy nad nią będzie znajdował się blat, który można dowolnie zagospodarować) albo całkowicie ją zabudować, np. w wysokiej szafie – wtedy nad nią da się zaaranżować estetycznie ukryte półki na kosmetyki, chemię itp.

Dość nietypowym wyborem jest montaż pralki pod umywalką. Wtedy trzeba wybrać rzeczywiście drobny model. Mimo to trzeba jednak liczyć się z tym, że górna krawędź blatu będzie znajdować się na wysokości ok. 90 cm. Z tego względu ma się dość ograniczony wybó umywalek – lepsza będzie wpuszczana w blat, ponieważ nablatowa miska może obniżyć komfort użytkowania u niższych domowników (a w przypadku dzieci nawet znacznie utrudnić dosięgnięcie do kranu).

O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli chce się maksymalnie zaoszczędzić miejsce przy wyposażeniu łazienki, najlepiej zdecydować się na fronty przesuwne w meblach. Do tego bardzo modnym i wygodnym rozwiązaniem jest prysznic typu walk in z odpływem liniowym Kiedy zaś do tego ma się na względzie to, by pomieszczenie optycznie sprawiało wrażenie większego i nie było zbyt wizualnie „przytłoczone ”, należy postawić na minimalizm, jasne kolory oraz błyszczące dodatki.


Pralka do małej łazienki – na co zwrócić uwagę?

Kiedy wykona się już pomiar i rozplanuje układ pomieszczenia, pozostaje tylko znaleźć odpowiedni sprzęt. Pralka do małej łazienki powinna jednak nie tylko mieć odpowiednie wymiary. Przy zakupie trzeba mieć na względzie jeszcze wiele innych parametrów. Poniżej przestawiamy listę najważniejszych kryteriów, którymi warto kierować podczas wybor tego urządzenia!


Rodzaj urządzenia

Pierwszą kwestią do rozpatrzenia przy wyborze pralki do małej łazienki powinno być to, czy chce się wybrać standardowe urządzenie, czy może model z funkcją suszenia wsadu. Oba warianty mają swoje plusy i minusy:

klasyczna pralka – opcja  ta jest zdecydowanie tańsza. Do tego standardowe urządzenia najczęściej są dużo mniejsze. Pranie można rozwieszać na suszarce w innych pomieszczeniach, na linkach rozmieszczonych nad prysznicem itp.

pralko‐suszarka – wiele osób korzysta z tego rozwiązania, bowiem jest niezwykle wygodne i zwalnia z konieczności rozwieszania mokrego prania. W przypadku skromnego metrażu na pewno byłoby trudno pomieścić dwa osobne urządzenia, dlatego sprzęt typu 2w1 jest bardzo ergonomicznym wyjściem.


Sposób ładowania

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest to, jak sprzęt ma się otwierać. W przypadku pralek do małej łazienki jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego zależy, czy potrzebne będzie dodatkowe miejsce przed czy nad urz ądzeniem. Przeanalizujmy obie opcje:

pralki ładowane od góry – modele tego typu są zazwyczaj dość wąskie (mają szerokość ok. 40 cm). Wtedy trzeba jednak liczyć się z tym, że są mniej pojemne. W niektórych przypadkach liczy się jednak każdy centymetr i taki wybór jest po prostu konieczny. Warto jednak pamiętać o tym, że uniemożliwiają zagospodarowanie przestrzeni ponad urządzeniem – za to nie trzeba w ich przypadku przejmować się miejscem przed (otwieranie czasami może być utrudnione albo wręcz niemożliwe);

pralki otwierane z przodu – taki sprzęt jest zdecydowanie popularniejszy, ponieważ oferuje większą ładowność. Za to niestety zajmuje więcej miejsca, ponieważ jego szerokość jest dużo większa (ok.50‐60 cm). Do tego trzeba zarezerwować jeszcze przestrzeń na drzwiczki, tak by po otwarciu nie natrafiły na żadną przeszkodę, a także nie utrudniały poruszania się po pomieszczeniu. Dużym plusem jest jednak, że modele tego typu pozwalają zagospodarować przestrzeń nad nimi, a także można je ukryć we wnęce, pod blatem, w szafce itp.


Zużycie energii i wody (klasa energooszczędności)

Wybierając pralkę do małej łazienki na pewno dobrze jest też zwrócić uwagę na jej wydajność. Sprzętom AGD przyznaje się tzw. klasę energooszczędności (litery od A – najwyższa, do G najniższa). Dostarczają informację na temat średniego zużycia prądu podczas 100 cykli pracy. Jeśli ma się na względzie ekologię, a także wysokość rachunków za energię elektryczną i wodę, warto sprawdzić nie tylko to oznaczenie (najrozsądniej nie schodzić poniżej klasy B), ale i średni pobór wody (najlepiej ok. 45 litrów na cykl).

 

Poziom hałasu

Pralki są dość głośno pracującymi urządzeniami. Najwięcej hałasu generują podczas wirowania, ponieważ wtedy bęben obraca się nawet do 2000 razy na minutę. Producenci starają się jednak na różne sposoby ograniczać tę niedogodność. Taki hałas mo że bowiem być nieprzyjemny dla szczególnie wrażliwych osób, przeszkadzając im np. podczas relaksu. Najlepiej by podczas standardowej pracy pralka emitowała hałas na poziomie ok 50 dB, zaś podczas wirowania – ok. 70 dB.


Liczba obrotów na minutę

Wspomniane wcześniej wirowanie to również ważna sprawa. Od liczby obrotów na minutę zależy to, jak dokładnie może odwirować pranie. W przypadku pralki do małej łazienki w zupełności wystarczy maksymalny poziom 1200‐1400 obr./min.  Do tego dobrze,  by urządzenie miało funkcję ręcznego dostosowania prędkości, tak by dało się zmniejszyć ją podczas prania delikatniejszych tkanin.


Pojemność bębna

Jedno z najważniejszych kryteriów. W tym przypadku przede wszystkim powinno się wziąć pod uwagę liczbę domowników. Osoby mieszkające w pojedynkę czy bezdzietne par mogą śmiało zdecydować się na model pralki do małej łazienki z bębnem na 5‐6 kg prania. Rodziny i większe gospodarstwa domowe (np. grupa znajomych) powinny jednak raczej wybra ć wariant na 7‐8 kg. Takie urządzenia są oczywiście odpowiednio większe, dlatego powinno się wykonać dokładne pomiary. Jeśli nie ma możliwości montażu dużej pralki, trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie dzielenie prania na kilka tur (albo trzeba będzie częściej je robić), co z kolei jest dość nieekonomiczne.


Wybór programów

W zależności od rodzaju tkaniny podczas prania trzeba odpowiednio dobrać temperaturę wody, szybkość wirowania, długość płukania itp. Współcześnie pralki mają nawet po kilkanaście zróżnicowanych programów, a często umożliwiają też ich modyfikację czy stworzenie własnego trybu. Niektóre pomagają nawet automatycznie dostosować się do wsadu oraz ostatnich preferencji. Dzięki temu pranie jest najbardziej bezpieczne i wydajne.


Dodatkowe funkcje

Nowoczesne pralki o małych wymiarach i tak są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają pranie, pozwalają uzyskać jak najlepsze efekty, pomagają ograniczyć zużycie wody/prądu/detergentów itp. Do najbardziej przydatnych opcji zaliczaj ą się m.in.:

automatyka wagowa – system dopasowuje ilość wody do wagi wsadu. Urządzenie zużywa mniej wody, gdy nie jest w pełni załadowane. Modele bez automatycznego poboru wody czasami posiadaj ą za to funkcję „pół wsadu”;

pranie ze zraszaniem – specjalny program, podczas którego podczas prania do wnętrza bębna wpuszczane zostają pęcherzyki powietrza, pozwalające szybciej rozbić cząsteczki brudu. Dzięki temu cykl może trwać krócej, umożliwiając oszczędność nie tylko czasu, ale też wody i energii elektrycznej;

tryb ECO – w standardowych pralkach woda często wypłukuje część środków czyszczących, ponieważ od razu przepływa przez zbiornik na detergenty. W ten sposób tekstylia są niedoprane, a do tego marnuje się nawet do ok. 15% produktów, które nie tylko nie mają kontaktu z praniem, ale też niepotrzebnie zanieczyszczają środowisko. W przypadku urządzeń z trybe ECO woda dociera do zbiornika z detergentem dopiero na koniec, dlatego cała woda z płynem czy proszkiem zostaje zużyta do prania;

redukcja piany – system odpowiedzialny za wypompowywani nadmiaru piany i uzupełnianie różnicy czystą wodą. Gwarantuje nie tylko krótszy czas trwania cyklu – w ten sposób często da się odpuścić kolejne płukanie, dlatego ostatecznie można znacznie ograniczyć zużycie wody.


Pralka o małych wymiarach – polecane modele

Na rynku dostępne jest tak wiele różnych modeli pralek o małych wymiarach, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno jest wybrać odpowiedni sprzęt. Z tego względu przygotowaliśmy krótkie zestawienie obejmujące kilka polecanych przez nas modeli. Jaka pralka do małej łazienki ma szansę najlepiej się sprawdzić?

  • Pralka Beko WUE6512XWW 6 kg

Wymiary (SxWxG) [cm]: 60 x 84 x 44 cm

Niewielka, ale niezwykle funkcjonalna pralka z wieloma ciekawymi właściwościami, m.in. systemem automatycznego czyszczenia bębna. Posiada kontrolę wyważania wsadu. Do tego jej bęben wykonuje ruchy falowe, co zapewnia delikatniejszą pracę. Funkcja Fast+ automatycznie wykrywa ilość prania oraz rodzaj tkaniny, odpowiednio dostosowując program prania. Pozwala skrócić czas trwania cyklu nawet o 55%. Pralka doskonale radzi sobie z sierścią, dlatego na pewno przypadnie do gustu w łaścicielom czworonogów.

  • Pralka Candy CS41072DE/T‐S 7kg

Wymiary (SxWxG) [cm]: 85 x 60 x 43

Nowoczesny model, który da się połączyć ze smartfonem – dzięki temu można zdalnie monitorować pracę pralki. Urządzenie jest pod wieloma względami zautomatyzowane. Funkcja Smart Cycles pozwala dobrać najlepszy program, dostosowany do konkretnych preferencji i stylu życia. Przy tym posiada oczywiście szeroki wybór gotowych trybów, umożliwiających bezpieczne czyszczenie rozmaitych tekstyliów. Zaawansowane czujniki wagowe wykrywają wielkość wsadu, by dostosować zużycie. W ten sposób można zaoszczędzić nawet do 70% energii elektrycznej, wody oraz czasu.

Niezwykle przydatnym udogodnieniem jest też funkcja inteligentnej kontroli, ułatwiająca obsługę urządzenia, dodatkowo dbająca o jego żywotność. System na bieżąco informuje o stanie sprzętu, a w przypadku błędu, nieprawidłowego działania czy innego zagrożenia wysyła powiadomienie i podpowiada najlepsze rozwiązanie.

  • Pralka Indesit MTWSA61252WPL

Wymiary (SxWxG) [cm]: 59,5 x 85 x 42,5

Innowacyjny model, dzięki któremu pranie jest wydajne i niezwykle proste. Posiada specjalny program Water Balance Plus pozwalający znacznie obniżyć zużycie wody, energii i czasu. Pralka doskonale radzi sobie przy małym załadunku, ponieważ wtedy wykorzystuje o 70% wody i 50% energii mniej (a do tego działa szybciej nawet o 35%).

Ciekawą funkcją jest Cykl Mieszane kolory 40, idealny do prania mieszanych tkanin kolorowych w bezpieczny, efektywny sposób, w mniej niż godzinę. Pozwala skutecznie usunąć zabrudzenia, a przy tym ogranicza do minimum ryzyko zafarbowania, odbarwieni itp. Przydatnym ułatwieniem jest również program Opóźnione pranie, który pozwala zaplanować start cyklu. Do tego urządzenie posiada specjalne zabezpieczenie Keylock, dlatego będzie idealne dla rodziców małych ciekawskich szkrabów oraz właścicieli zwierząt.

  • Pralka wirnikowa Luxpol Lusia PB60‐2000E

Wymiary (SxWxG) [cm]: 50 x 85 x 45

Prosty, ale przystępny cenowo model ładowany od góry, od renomowanego polskiego producenta. Urządzenie jest półautomatyczn ą pralką wirnikow ą, wykonan ą z wytrzyma łego tworzywa nieulegającego korozji. Posiada pojemny zbiornik mieszczący 6 kg wsadu, włącznik czasowy, przejrzysty panel sterowania i transparentn ą pokryw ę. Ogromną zaletą urządzenia jest to, że waży tylko 13 kg. Nie wymaga podłączenia do źród ła wody (wlewa i odprowadza się ją za pomoc ą specjalnej rurki).

  • Luxpol Pralko‐wirówka Lusia XPB68‐668SA2

Wymiary (SxWxG) [cm]: 47 x 87,7 x 42

Kolejny model ładowany od góry, posiadający dwie oddzielne komory: prania i wirowania. Pralka ta również jest bardzo prosta w obsłudze, niedroga i tania w eksploatacji – pozwala zużywać znacznie mniej wody, detergentów oraz energii elektrycznej niż standardowe modele automatyczne. Waży zaledwie 19 kg.


Jak wybrać pralkę do małej łazienki? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże osobom, które nie miały pojęcia, jak wybrać pralkę do małej łazienki. W ofercie Vobis.pl dostępne są wszystkie opisane powyżej modele, a także wiele innych świetnych produktów od znanych marek. Uważnie selekcjonujemy najlepsze artykuły w różnych przedziałach cenowych, tak by każdy mógł znaleźć idealny wariant dla siebie. W razie potrzeby zapewniamy pełne wsparcie – odpowiadamy na pytania, służymy radą, rozwiewamy wątpliwości itp.

Skromny w wymiarach sprzęt może oferować szereg możliwości. Wybierz pralkę o małych wymiarach, która pomoże Ci ergonomicznie zagospodarować dostępny metraż, a przy tym będzie funkcjonalna, wydajna i przyjazna w obsłudze. Zainwestuj w dobre jakościowo urządzenie, które pozwoli Ci jak najlepiej dbać o Twoje ubrania i inne tekstylia!

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy?

Płyty gazowe goszczą w wielu kuchniach. Można dzięki nim gotować, smażyć, podgrzewać. Wybór odpowiedniej nie jest jednak prostym zadaniem, ponieważ w ofercie znajdziemy wiele różnych wariantów. Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy? Jaka będzie odpowiednia do Twojej kuchni? Jakie modele są najchętniej wybierane przez Klientów? Sprawdź!

Vobis.pl, 03-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty