Jak wybrać projektor?

Vobis.pl, 20-04-2023

Projektor to urządzenie, które znajdzie zastosowanie w domu, biurze, szkole i wielu innych miejscach. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią oglądać filmy czy mecze na dużym ekranie, a także wszędzie tam, gdzie zależy na zaprezentowaniu różnych materiałów multimedialnych większemu ilości odbiorców. Jakość treści wyświetlanych przez nowoczesne projektory może robić wrażenie. Zastanawiasz się, jak wybrać projektor? Na co zwrócić uwagę i jakie sprzęty są polecane? Sprawdź nasz poradnik!


Spis treści

Jak wybrać projektor?

Czym jest projektor?

Gdzie sprawdzi się projektor?

Jakie są rodzaje projektorów?

Projektory DLP

Projektory LCD

Projektory LED

Projektory laserowe

Jak wybrać projektor – 7 wskazówek, które ułatwią zakup

Odpowiednia rozdzielczość

Współczynnik projekcji i dopasowanie obrazu

Kontrast i kolory

Żywotność źródła światła

Złącza

Funkcje dodatkowe

Jaki projektor kupić – polecane modele

Wybór projektora – podsumowanie


Czym jest projektor?

Projektor to urządzenie, które wyświetla obrazy statyczne (obrazy, teksty), jak również dynamiczne – m.in. filmy czy animacje. To sprzęt elektroniczny, za pomocą którego możliwe jest odtwarzanie na ścianie treści i oglądanie ich wygodnie w większym gronie, bez emisji światła niebieskiego. Najistotniejszą rolę odgrywa tutaj światło, które przechodzi przez materiał oraz układ optyczny, a następnie wyświetla obrazy na ścianie czy specjalnym tle. Źródłem obrazu mogą być komputer stacjonarny, laptop, odtwarzacz DVD czy nawet konsola gamingowa. Projektor składa się ze źródła światła (będącego diodą LED, wiązką lasera lub lampą wyładowczą) oraz układu optycznego. Dodatkowo projektory mogą być wyposażone np. w głośniki czy zestawy złącz.


Gdzie sprawdzi się projektor?

Popularność projektorów wzrosła na przestrzeni ostatnich lat, ponieważ stały się one zdecydowanie bardziej przystępne cenowo, oferta poszerzyła się, a ich zalety są doceniane nie tylko w kręgach biznesowych czy szkolnictwie, ale też w gospodarstwach domowych. Na urządzeniach można bowiem oglądać filmy, seriale, programy i mecze, wyświetlać rodzinne zdjęcia czy nagrania wideo, a także korzystać z najróżniejszych materiałów multimedialnych, które znajdują zastosowanie w firmach, szkołach, na uczelniach itd.


Jakie są rodzaje projektorów?

Jak wybrać projektor do kina domowego, a jak do biura czy szkoły? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni model. Najważniejszym elementem w każdym projektorze jest układ, którego zadaniem jest generowanie obrazu. Obecnie prym na rynku wiodą technologie DLP, LCD, LED oraz laserowa, które omawiamy poniżej.


Projektory DLP

Tradycyjne projektory działają w oparciu o technologię DLP, w których za obróbkę cyfrową światła odpowiada specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster, które kierują promień światła na kolorowy układ optyczny (koło obrotowe) i tworzą w konsekwencji właściwy obraz. Źródło światła stanowi tutaj bardzo silna lampa, generująca jasny obraz. Lampa ma tendencję do mocnego nagrzewania się, przez konieczne jest schładzanie wnętrza projektora, jak i wymienianie lampy w określonych przez producenta ramach czasowych.


Projektory LCD

Alternatywą dla projektorów DLP są projektory LCD, które stanowią stosunkowo świeże rozwiązanie na rynku. W tym przypadku obraz zazwyczaj jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD, odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. Kiedy światło przechodzi przez matryce, pojedyncze piksele mogą być otwarte (wówczas przepuszczają światło) lub zamknięte (wtedy blokują światło) – w ten sposób dopasowuje się jasność obrazu generowanego na ekranie.


Projektory LED

Kolejny wariant to projektor LED. Są one trwalsze i oferują wyższą żywotność, ekspresowo się uruchamiają i generują zdecydowanie mniej ciepła niż tradycyjne lampy ksenonowe i wysokociśnieniowe. Przekłada się to na znaczną oszczędność energii oraz mniejsze zapotrzebowanie na wydajne systemy chłodzenia, dzięki czemu projektory LED działają również ciszej. Jeśli chodzi o minusy, to ograniczona jest tutaj ilość emitowanego światła, co w przypadku dużych projektorów może być uciążliwe.


Projektory laserowe

Ostatnią możliwością jest nowoczesna technologia, która wykorzystuje źródło światła w postaci lasera. Projektory te oferują zdecydowanie wyższą żywotność, są ekologiczne (pozbawione rtęci, która występuje w świetlówkach i wymaga odpowiedniej utylizacji), działają stabilnie i nie wymagają nagrzewania się przed użyciem. Laser zdecydowanie wygrywa także wtedy, gdy potrzebny jest jasny obraz do praktycznych zastosowań.


Jak wybrać projektor – 7 wskazówek, które ułatwią zakup

Projektor multimedialny, aby spełniał swoje zadanie, musi przede wszystkim odpowiadać na potrzeby użytkownika. Przed zakupem warto zastanowić się, czego właściwie wymagamy od urządzenia i w jaki sposób będzie ono eksploatowane. Do użytku domowego zwykle sprawdzają się najprostsze rozwiązania, bardziej budżetowe, ale już do użytku profesjonalnego, lepiej wybrać bardziej zaawansowany model. Poniżej prezentujemy 7 wskazówek, które mogą być pomocne przy zakupie.


Odpowiednia rozdzielczość

Projektory multimedialne oferują obecnie bardzo dobrą rozdzielczość, sięgającą nawet do 4K. Zasada w tym przypadku jest prosta – im większa rozdzielczość, tym lepiej. Jest to przydatne podczas wyświetlania na dużych powierzchniach. Najczęściej wybieraną rozdzielczością jest 1920 × 1200 pikseli bądź 4096 × 2160 pikseli. Pozwalają one przystosować się do wysokiej rozdzielczości treści. Dobrym wyborem może być również projektor o rozdzielczości Full HD bądź 4K. Projektory o rozdzielczości XGA coraz rzadziej są wybierane, ale z uwagi na to, że wyróżnia je duża jasność i są budżetowe, to niekiedy warto ten wariant wziąć pod rozwagę przy zakupie.


Współczynnik projekcji i dopasowanie obrazu

Gdy zastanawiasz się, jak dobrać projektor do pomieszczenia, to ten parametr będzie ważny. Współczynnik projekcji nakreśla, jakiej szerokości obraz zapewni projektor ustawiony w określonej odległości od obrazu – na przykład projektor oddalony od ekranu projekcyjnego (lub ściany) o 140 cm da obraz o szerokości 70 cm.

Mając jednak na uwadze, że nie zawsze uda się umieścić projektor dokładnie na wprost ekranu lub ściany, warto dodatkowo upewnić się, że urządzenie jest wyposażone w funkcję korekty zniekształceń trapezowych. Dzięki temu użytkownik będzie mógł ustawić projektor z boku, przechylony w górę lub w dół, a jednocześnie otrzymać prostokątny obraz, pozbawiony zniekształceń. Niekiedy w sprzętach dostępna jest również funkcja niezależnej korekty położenia każdego z narożników obrazu.


Kontrast i kolory

Choć ogólnie rzecz biorąc, projektory LCD dają lepiej nasycone barwy, to śmiało można powiedzieć, że nowej generacji projektory DLP także bardzo dobrze oddają czerń, jak i kolorystykę obrazu. W projektorach LED i laserowych kolory zwykle nie budzą zastrzeżeń – są realistyczne i nasycone. Istotnym aspektem są technologie wspierające kompatybilność z różnymi przestrzeniami kolorów – m.in. zgodność z REC.709, która odpowiada za bardzo dobrą pracę z kolorami, niezależnie od materiału wejściowego.

Kontrast jest bardzo wtedy, gdy chcemy z projektora korzystać w ciemności. W takiej sytuacji im najwyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest też technologia HDR, która pozwala w sposób kontrolowany wyświetlać na ekranie obrazy o bardzo wysokiej jakości. Warto też wspomnieć o projektorach, które obsługują technologię 3D, czyli zapewniają opcję wyświetlania obrazu w trójwymiarze.


Żywotność źródła światła

Przy wyborze projektora ważnym aspektem jest nie tylko cena zakupu, ale też to, jakie są koszty jego eksploatacji. W największym stopniu są one związane z kosztami wymiany zużytego źródła światła, czyli lamp. Najbardziej ekonomiczny pod tym względem będzie projektor laserowy, którego źródło światła może działać do nawet 30 tysięcy godzin. Bardzo dobrze radzą sobie też projektory LED czy wyposażone w lampy wysokociśnieniowe. Polecamy dodatkowo zwrócić uwagę na modele, które mają tryb Eco lub Dynamiczny – one osiągają czas pracy nawet do 15 tysięcy godzin.


Złącza

Standardem jest dziś złącze HDMI i w taki port bezwzględnie powinien być wyposażony każdy projektor, niezależnie od rodzaju technologii. Warto też, aby na stanie było choć jedno złącze VGA (D-Sub) – dzięki temu możliwe będzie odtworzenie materiałów nawet ze starego komputera czy kamery. Coraz częściej producenci wyposażają projektory w inne złącza, zwiększające uniwersalność sprzętów – np. port USB. Nierzadko pojawia się również wbudowana sieć bezprzewodowa, dzięki której urządzenia mogą łączyć się z projektorem zdalnie – np. Wi-Fi.


Funkcje dodatkowe

Producenci sprzętów dokładają wszelkich starań, aby ich sprzęty były jak najbardziej funkcjonalne i wszechstronne, stąd też wzbogacają swoje modele w różne rozwiązania i technologie. Możemy tu m.in. wskazać nagłośnienie w projektorze, czyli zastosowanie wbudowanych głośników, dzięki którym dobrze słychać dźwięk filmów czy muzyki podczas odtwarzania materiałów. Jeszcze inną przydatną opcją jest wejście dźwięku. Dzięki niemu można podłączyć mikrofon, aby komentarz prelegenta był wzmocniony przez system audio. Ciekawym udogodnieniem jest opcja prezentacji bez komputera – np. dzięki AirPlay 2. Oczywiście istotne może być również to, jaką konstrukcję ma dany projektor, czyli czy jest on lekki, mobilny, poręczny.


Jaki projektor kupić – polecane modele

Projektor Epson CO-FH02 3LCD

Pierwszą z naszych propozycji jest inteligentny projektor Full HD. Odpowiedni do domu, jak i do biura. Wyposażony w system Android TV, dzięki któremu stworzyć imponujący, nawet 391-calowy wyświetlacz do odtwarzania wszelkich treści. Sprzęt jest prosty w użyciu i zapewnia jasny obraz na poziomie 3000 lumenów, a do tego wyróżnia się bardzo długim czasem eksploatacji lamp, sięgającym nawet 18 lat. Model wyposażony w port USB, sieć bezprzewodową WLAN oraz głośniki.


BENQ GS2 DLP LED Projector

Kolejna propozycja to niezawodny projektor, który można wykorzystywać również na zewnątrz! Jest on odporny na pryskanie wodą i upadki zgodnie z IPX2. Oferuje regulację nachylenia, automatyczne ustawianie ostrości, a także jest wyposażony w korekcję zniekształcenia trapezowego. Projektor działa bezprzewodowo – wystarczy wysłać do urządzenia poprzez sieć WiFi pożądane materiały. Atutem jest wbudowany głośnik, a także to, że technologia BenQ LumiExpert™ aktywnie wykrywa warunki oświetleniowe i automatycznie dostosowuje jasność, by zapewnić maksymalny komfort użytkownikom. Ten niewielki projektor ma jeszcze sporo innych, wartych uwagi funkcji – sprawdź koniecznie szczegółową specyfikację!


OPTOMA ZH403 1080P 1920x1080 4000Lm

Następny w zestawieniu jest kompaktowy projektor marki OPTOMA z rodziny laserowych urządzeń DuraCore. Ma niewielkie wymiary, zoom 1.3x i zapewnia możliwość pracy w dowolnej pozycji. Wyposażony został w głośnik, obsługuje sygnał 4K HDR oraz oferuje bardzo długą żywotność. Co więcej, kolory i ich nasycenie są właściwie nieosiągalne dla projektorów lampowych, więc jakość wyświetlanego obrazu po prostu zachwyca. To model świetny dla edukacji, biznesu, a nawet do domu. Model wyposażony w złącze USB, jednak nie obsługuje sieci bezprzewodowej.


ViewSonic PA503W

Następne urządzenie, które warto wziąć pod uwagę, to projektor DLP o jasności 3600 AL. Sprawdzi się jako model przenośny oraz przeznaczony do stałej instalacji. Lampa o wydłużonej żywotności (nawet do 15 tysięcy godzin w trybie Eco) ogranicza koszty eksploatacyjne. Projektor ma wbudowane głośniki, obsługuje technologię 3D i ma funkcję korekcji. Wyposażono go w wiele złącz: HDMI, kompozytowe, D-Sub 15pin, port RS-232, wejście liniowe audio oraz złącze USB. Do modelu dołączony jest wygodny pilot do sterowania nim.


BENQ projector MH560 1080p 3800lm

Następny polecany model projektora to także propozycja marki BENQ. Jest przeznaczony do zastosowań biznesowych, a szczególnie do małych pomieszczeń konferencyjnych. Zapewnia krystalicznie czyste i jasne obrazy (odpowiadają za to najlepsze precyzyjne soczewki szklane). Wyposażono go w dwa złącza HDMI, które oferują elastyczną łączność między urządzeniami. Projektor uruchamia się natychmiastowo i jest gotów do działania w zaledwie 90 sekund. Funkcja automatycznej korekty zniekształcenia trapezowego jest tu sporym atutem, podobnie jak tryb SmartEco, który pozwala zaoszczędzić do nawet 70% mocy lampy przy żywotności do 15 000 godzin.


OTPOMA Projector HD146X 1080p 3600lm

Elegancki, czarny projektor marki OPTOMA. To świetna propozycja, gdy zastanawiasz się, jaki projektor do kina domowego wybrać. Rozdzielczość 1080p (Full HD) zapewnia ostre, pełne szczegółów obrazy z treści HD bez zmniejszania ani kompresowania. Sprzęt pozwala poczuć kinowe wrażenia na ogromnym ekranie, zapewniając świetne odwzorowanie kolorów i wysokiej jakości współczynnik kontrastu. Z nim nawet obrazy o przekątnej do 301 cali wyglądają niesamowicie, potęgując wrażenia z oglądania. Ten projektor będzie świetny również do grania w gry! Wyposażony został w specjalny tryb gry, w którym optymalizowane są ustawienia, aby sprzęt zapewnił błyskawiczny czas reakcji, maksymalny kontrast i żywe kolory. Model ten ma również wbudowane głośniki i port USB. Jest kompaktowy i prezentuje się bardzo nowocześnie.


NEC ME383W

Projektor, który znajdzie zastosowanie w firmach, szkołach czy na uczelniach. Zapewnia wysoką jakość oraz długą żywotność lamp (do nawet 20 000 godzin bezproblemowej eksploatacji), a projekcja z niewielkiej odległości oferuje ponadstandardowe rezultaty. Atutem jest potężny zoom optyczny na poziomie 1,7x. Projektor wyposażono w zaawansowane funkcje bezprzewodowe, w tym wbudowaną funkcję MultiPresenter, dzięki której wielu użytkowników może nawiązać połączenie z projektorem i współdzielić treści bez podłączania przewodów. Przy tym warto też zaznaczyć, że urządzenie gwarantuje wysoki poziom jasności i szeroki zakres kolorów. Zaopatrzone też zostało w port USB oraz głośniki.

 


Wybór projektora – podsumowanie

Gdy zastanawiasz się, jak wybrać projektor, przede wszystkim zastanów się, jak często będziesz użytkować sprzęt i do jakich celów. Rynek oferuje sporo atrakcyjnych rozwiązań, które różnią się marką, ceną, wyglądem, technologią czy funkcjami dodatkowymi. Nasz artykuł z pewnością nieco ułatwił sprawę i już wiesz, na jakie aspekty przede wszystkim zwrócić uwagę. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty na Vobis.pl i porównania ze sobą sprzętów. Mamy wiele propozycji w szerokim przedziale cenowym, więc każdy z pewnością znajdzie to, czego szuka. Jeśli potrzebujesz pomocy doradcy – zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub dzwoniąc na infolinię.

Podobne artykuły

Blog

Głośniki JBL – Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na zakup głośników JBL, warto dokładnie poznać ich możliwości i specyfikacje. Sklep vobis.pl oferuje szeroki wybór głośników JBL, które cieszą się popularnością dzięki wysokiej jakości dźwięku, trwałości i innowacyjnym rozwiązaniom. W tym artykule przedstawiamy

Vobis.pl, 26-02-2024
Blog

Drukarki na które warto zwrócić uwagę – ranking.

Przy zakupie drukarki, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą wpłynąć na wydajność i jakość druku oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Sklep Vobis.pl, mając na uwadze różnorodność oczekiwań klientów, prezentuje ranking drukarek, które cieszą się dużą

Vobis.pl, 26-02-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty