• Komputery

Jaką kolorową drukarkę laserową wybrać do domu?

Vobis.pl, 11-12-2019


Przez wiele lat drukarki laserowe były częścią wyposażenia biurowego firm lub narzędziem pracy profesjonalistów. Przyczyną takiego stanu rzeczy były z jednej strony wysoka wydajność, a z drugiej również wysoka cena. Do użytku domowego kupowano z reguły drukarki atramentowe. Zwykle tańsze, ale również mniej dokładne.

Wraz z rozwojem technologii producenci zaczęli dostrzegać istniejącą na rynku lukę. Chodzi o drukarki laserowe zapewniające wysoką jakość wydruków, ale nie przeznaczone do druku przemysłowego. W ten sposób na rynku pojawiły się kolorowe drukarki laserowe zaprojektowane z myślą o małych biurach i użytku domowym.

5 cech kolorowej drukarki laserowej, które mają znaczenie

Szybkość druku

 1. Szybkość drukarki laserowej liczymy w stronach na minutę. Zresztą tak samo, jak każdej drukarki. W przypadku urządzeń domowych nie jest to aż tak istotne, jak dla użytkowników profesjonalnych. Niemniej nikt z nas nie chce czekać nie wiadomo jak długo, na wydruk kilkustronicowego dokumentu. Powinno trwać to jak najkrócej.
 2. Czas wydruku pierwszej strony
 3. Prędkość, z jaką drukarka wyrzuca z siebie kolejne strony dokumentów i zdjęć to jedno. Z drugiej strony w warunkach domowych często drukujemy tylko kilka stron, a najczęściej nawet tylko jedną. W takiej sytuacji, większe znaczenie niż sama szybkość druku, może mieć dla nas czas potrzebny na uruchomienie drukarki i rozpoczęcie druku pierwszej strony. Sprawność drukarek pod kątem szybkości wydruku pierwszej strony zależy od zastosowanych technologii. Decydują one o czasie potrzebnym na naelektryzowanie wałka pokrytego materiałem światłoczułym. Dopiero wtedy bowiem możliwe jest drukowanie na urządzeniu laserowym.
 4. Jakość wydruku
 5. Aby porównać jakość wydruku różnych urządzeń, idealnie byłoby wziąć do ręki wydrukowane dokumenty czy zdjęcia. Przed zakupem nie mamy zwykle takiej możliwości. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość druku podawaną w DPI (punktach na cal). Wartości podawane przez producentów mówią nam, jak gęsto upakowane są mikroskopijne punkciki, z których składa się gotowy wydruk. Ogólna zasada będzie więc brzmiała lepiej, jak jest ich więcej.
 6. Wydajność tonera w drukarce laserowej
 7. Porównując ze sobą różne drukarki laserowe, zwróćmy też uwagę na wydajność tonerów. W zależności od producenta i modelu urządzenia,  dany toner pozwoli nam wydrukować więcej lub mniej stron. Jeżeli następnie porównamy ceny tonerów, będziemy mogli określić z przybliżeniem, które urządzenie będzie tańsze w utrzymaniu. Przy okazji warto przypomnieć, że to właśnie niskie koszty jednostkowe druku są ogromną zaletą drukarek laserowych.
 8. Wymiary drukarek laserowych
 9. Drukarki laserowe nie należą do najmniejszych urządzeń. Z drugiej strony zwykle mieszczą w sobie  zamknięty podajnik na sporą liczbę kartek papieru. Drukarki laserowe nie należą też do najlżejszych i raczej nie będziemy ich za często przestawiać. Z tych względów lepiej najpierw sprawdzić, które z porównywanych urządzeń lepiej wpasuje się do naszego pokoju lub biura.

Przydatne funkcje drukarek laserowych

Wybierając drukarkę możemy oczekiwać dodatkowych funkcji. Trzy z nich mają najwięcej zwolenników. Pierwsza z nich to możliwość połączenia drukarki z komputerem lub smartfonem przez łącze Wi-Fi, dzięki czemu zyskujemy większą dowolność w ustawieniu urządzenia w pokoju.

Kolejna funkcja to możliwość druku dwustronnego. Jeżeli nasze urządzenie potrafi automatycznie drukować na obu stronach papieru, możemy zaoszczędzić miejsce i papier bez konieczności podchodzenia do drukarki i samodzielnego przekładania kartek papieru.

Ostatnia z popularnych funkcji to możliwość drukowania dokumentów z pamięci flash. Chodzi o karty pamięci i pendrive'y. Dzięki tej opcji nie musimy podłączać pamięci przenośnej do komputera i dopiero za jego pośrednictwem drukować wybrane dokumenty. Wystarczy podpiąć pamięć do drukarki i wybrać interesujące nas pliki.

Kolorowe drukarki laserowe w różnych cenachOKI C332dnw

Najtańsza drukarka w naszym zestawieniu potrafi wydrukować pierwszą stronę przed upływem 9 sekund. Kolejne wydruki będą pojawiały się z prędkością nawet 30 stron na minutę. Jakość wydruku jest więcej niż wystarczająca, to 1200x600 DPI. Przy wymiarach 50/24/41cm mieści podajnik papieru na 250 kartek. Urządzenie oferuje druk dwustronny i połączenie bezprzewodowe. Niestety nie obsługuje pamięci przenośnych. Kosztuje poniżej 800 złotych[KR1] .

Brother HLL8260CDWYJ1

Drukarka laserowa Brother jest w tym zestawieniu średniakiem. Kosztuje w granicach 1500 złotych. Wydruk pierwszej strony zajmuje jej do 15 sekund. Maksymalna wydajność to 31 str/min. Rozdzielczość wydruku to nawet 2400x600 DPI, czyli znacznie lepiej niż u poprzedniczki. Wymiary to ok. 41/48/31cm. Standardowo mieści 250 arkuszy papieru. Obsługuje automatyczne drukowanie dwustronne. Umożliwia też połączenie bezprzewodowe oraz druk z urządzeń mobilnych.

OKI C834dnw 47228005

To produkt z najwyższej półki. Ma również najwyższą cenę. Ponad 5500 złotych. Pierwszą stronę drukuje po niecałych 10 sekundach, a maksymalna wydajność to aż 36 str/min. Ponadto urządzenie drukuje na niestandardowych arkuszach papieru, nawet w rozmiarze A3. Maksymalna rozdzielczość druku to 1200x600 DPI. Przy wymiarach 55/36/45 jest też największym z porównywanych urządzeń. Podstawowy podajnik mieści 300 arkuszy papieru. Drukarka obsługuje druk dwustronny i umożliwia podłączenie przez Wi-Fi. Jako jedyna w zestawieniu oferuje druk bezpośrednio z przenośnych pamięci.

Którą drukarkę Ty wybierasz?

Jak zwykle na to pytanie nie ma prostej i uniwersalnej odpowiedzi. W zależności od budżetu i potrzeb będziemy kierować się nieco innymi czynnikami. Każda z opisanych w porównaniu drukarek jest jednak warta uwagi i na pewno nie zawiedzie oczekiwań kupujących.

Podobne artykuły

Komputery

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Współczesne tytuły gier są niesamowicie rozbudowane i zaawansowane, przez co zajmują wiele miejsca na dysku i mają wysokie wymagania sprzętowe. Niektóre gry mogą nie działać w pełni lub w ogóle nie włączać się na urządzeniach, które są za słabe. Spore znaczenie ma tutaj zastosowany dysk. W tym artykule podpowiadamy, jaki wpływ na gry ma dysk SSD. Omawiamy, jak działa dysk SSD i jaki model kupić, gdy chcesz go wykorzystywać do gier. Sprawdź nasz poradnik!

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Jak wybrać mysz bezprzewodową?

Myszy bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością – zarówno wśród użytkowników laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nic dziwnego! Urządzenia nie odstają swoimi parametrami od gryzoni elektronicznych z kablem, a zapewniają większą wygodę i mobilność. Jak wybrać mysz bezprzewodową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przeczytaj poradnik ekspertów Vobis.pl i wybierz model skrojony na miarę Twoich potrzeb! 

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Skanery - jaki wybrać?

Skaner to dziś nie tylko urządzenie biurowe - wiele osób posiada ten sprzęt również w domu, dzięki czemu wszystkie dokumenty czy zdjęcia może trzymać także na dysku swojego komputera. Pomimo tego, że smartfony robią dobre jakościowo zdjęcia i mogą posłużyć, w celu wysłania na przykład papierowej faktury pocztą e - mail, nie zastąpią jakości i możliwości prawdziwego skanera. W jaki sposób wybrać najodpowiedniejsze urządzenie tego typu? Jakie będzie lepsze do domu, a jakie do biura?

Vobis.pl, 21-05-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty