• Laptopy

Jaką wybrać podstawkę chłodzącą?

Vobis.pl, 28-04-2021

Jaką wybrać podstawkę chłodzącą?

Laptopy, zwłaszcza te najbardziej wydajne, prędzej czy później mogą zacząć się przegrzewać, co wpływa między innymi na gorsze działanie urządzenia. Wówczas ich praca może stać się niestabilna, a nawet prowadzić do wyłączenia się sprzętu w najmniej oczekiwanym momencie. Nieefektywny układ chłodzenia, który nie radzi sobie wystarczająco z odprowadzaniem ciepła, spowalnia wszelkie podzespoły, które stają się tym samym bardziej podatne na różnego rodzaju awarie i usterki. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup podstawki chłodzącej pod laptopa, która pozwoli na uniknięcie przegrzania się urządzenia.

Jak działa podkładka chłodząca?

Podkładka chłodząca ma prostą budowę, a jej działanie polega na mechanicznym ruchu powietrza. Do komputera podłącza się ją przeważnie przy pomocy kabla USB, może posiadać również włącznik uruchamiający urządzenie. Po włączeniu wentylator zaczyna się kręcić, dostarczając tym samym chłodne powietrze pod spód komputera. Głównym zadaniem jest obniżenie temperatury podzespołów, czyli procesora i karty graficznej, o nawet 15 stopni.

Ważne parametry podstawki chłodzącej

Na rynku spotkać możemy wiele różnych podstawek do laptopów, mogących różnić się od siebie kilkoma aspektami. Warto jest zwrócić uwagę na mobilność i samą konstrukcję podkładki. Niektóre dedykowane są dla osób korzystających z komputera wyłącznie przy biurku, a inne dla osób używających swojego sprzętu w dowolnym miejscu, również w łóżku. Bardzo istotne są wentylatory, gdyż to one mają bezpośredni wpływ na skuteczność chłodzenia. Im więcej jest wiatraków i im większą mają średnicę, tym są bardziej skuteczne. Należy jednak pamiętać o tym, że wysoka prędkość obrotów przyczyni się do emitowania wyższego poziomu hałasu. W związku z tym w niektórych przypadkach lepiej wybrać urządzenie z jednym dużym wentylatorem, który będzie wolniej się obracać, niż z kilkoma mniejszymi i szybszymi. Niektóre modele podstawek posiadają wbudowany kontroler obrotów, który dostosowuje parametry do aktualnych potrzeb. Bez względu na podjętą w tej kwestii decyzję, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie wentylatorów
w podkładce. W sytuacji, gdy strumienie powietrza będą na siebie nachodzić, efekt chłodzenia może nie być w pełni satysfakcjonujący.

Nie bez znaczenia jest sama jakość wykonania i materiał, z którego została zrobiona podkładka. Większość modeli wykonana jest z tworzyw sztucznych, jednak są one mniej trwałe, w porównaniu do metalowych czy aluminiowych. Dodatkowo, płyta powinna być perforowana, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza pod laptopem Rozmiar podkładki może być zbliżony do rozmiarów komputera, może być też znacznie większy od niego. Niektóre mogą mieć opcję regulacji wysokości, a także być wyposażone w nóżki z gumowym wykończeniem. Oprócz złącza USB, podkładka może posiadać również dodatkowe porty, pozwalające na podłączenie innych urządzeń.

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą do laptopa?

Podstawka chłodząca pod laptopa wpływa na obniżenie temperatury komputera, co z kolei przyczynia się do większej wydajności jego pracy. Zapobiega awariom karty graficznej i procesora, czyli bardzo ważnych podzespołów. Sprzęt dzięki temu działa ciszej, a my spokojnie możemy korzystać z niego nawet na kanapie. Sprzyja również wygodnemu ułożeniu, dzięki regulacji kąta nachylenia i długości nóżek, dzięki czemu możemy komfortowo pracować w każdych warunkach. Jeśli zbagatelizujemy problem z przegrzewaniem się laptopa, możemy przyczynić się tym samym do poważnej awarii sprzętu. Dbając o każdy aspekt, również o odpowiednią temperaturę podzespołów komputera, przedłużamy jego żywotność, a dodatkowo zapewniamy sobie większą wygodę korzystania z urządzenia.

Jaką podstawkę chłodzącą pod laptopa wybrać?

Wybór podstawki chłodzącej pod laptopa jest sprawą indywidualną. Z pewnością należy zastanowić się, gdzie najczęściej korzystamy z komputera oraz do jakich czynności jest wykorzystywany. Notebook gamingowy musi być o wiele bardziej wydajny przez swoje zastosowanie i zamontowane w nim podzespoły. Dlatego też może potrzebować o wiele efektywniejszego chłodzenia, iż urządzenie przeznaczone wyłącznie do pracy biurowej. Ważne jest również to, aby wybrana podkładka była nieco większa od laptopa. Dla zwiększenia swojej wygodny powinniśmy rozważyć model z regulowanym kątem nachylenia i wysokością, co pozwoli na swobodne używanie komputera zarówno przy biurku, jak i w domu, na kanapie czy łóżku. Warto zwrócić uwagę także na informację podaną przez producenta na temat emitowanych decybeli przez urządzenie. Jest to parametr zależny również od ilości i rodzaju wentylatorów, którym także powinniśmy się przyjrzeć. Co więcej, obecnie podstawki produkowane są w różnych kształtach, kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie modelu do swojego gustu. Może to więc być bardzo praktyczny, a jednocześnie designerski dodatek, który usprawni pracę i zadba o kondycję naszego komputera i jego podzespołów. Warto więc rozważyć ten niedrogi zakup, gdyż może nas uchronić od naprawdę poważnych awarii sprzętu.

Podobne artykuły

Laptopy

Ranking laptopów do 4000 zł

Zakup sprzętu elektronicznego zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli wiesz, że chcesz przeznaczyć na swój komputer przenośny do 4000 złotych, możesz liczyć już na całkiem dobre parametry. Tego typu urządzenia są odpowiednie do pracy, nauki, rozrywki, a nawet gier czy obsługi różnych programów i aplikacji. Sprawdź nasze wskazówki, jak wybrać najlepszy model, a także poznaj ranking laptopów do 4000 zł!

Vobis.pl, 05-07-2022
Laptopy

Jak podłączyć monitor do laptopa?

Używanie zewnętrznego monitora do laptopa jest dosyć powszechne. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ jest ono wygodne i usprawnia pracę. W tym przypadku laptop zastępuję komputer stacjonarny. Takie rozwiązanie powinny wziąć pod uwagę szczególnie osoby, które pracują na laptopie lub komputerze i chcą ułatwić sobie to zajęcie oraz odciążyć wzrok od małego monitora. Dodatkowo podłączając monitor do laptopa można rozszerzyć wyświetlacz do dwóch pełnych ekranów. Aby podłączyć laptop do monitora, wystarczy wykonać proste instrukcje.

Vobis.pl, 27-07-2021
Laptopy

Ile trwa gwarancja na sprzęt RTV?

Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem, wydawanym przez gwaranta (producenta bądź sprzedawcę). Jej warunki zawierają wszystkie uprawnienia konsumenta, obowiązki gwaranta, a także zakres i czas trwania oraz nazwę i adres gwaranta. Standardowa forma gwarancji trwa od daty zakupu sprzętu i obejmuje urządzenia z wadami produkcyjnymi. Rękojmia zaś chroni dodatkowo przed skutkami wad prawnych, to znaczy, gdy zakupiony towar jest przedmiotem roszczeń osób trzecich.

Vobis.pl, 02-06-2021
Zapisz się do newslettera

Szanowny Użytkowniku w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce Prywatności.

Potwierdzam

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty