Jaki monitor dla programisty? Podpowiadamy!

Vobis.pl, 20-04-2023

Zawód programisty jest wymagający, ale też bardzo atrakcyjny pod wieloma względami. Do pracy niezbędne jest dysponowanie bardzo wydajnym komputerem lub laptopem, a poza tym przyda się także świetny monitor, który pozwoli na komfortową, wielogodzinną pracę przed ekranem. Jaki monitor dla programisty wybrać? Które parametry są ważne? Sprawdź wskazówki, a także poznaj zestawienie polecanych modeli!


Spis treści

Jaki monitor dla programisty? Podpowiadamy!

Monitor dla programisty – co musisz wiedzieć?

Jak wybrać monitor dla programisty?

Wielkość

Rozdzielczość

Rodzaj matrycy

Pole widzenia

Częstotliwość odświeżania

Obsługiwane porty

Ergonomia

Jaki monitor dla programisty – polecane modele

Najlepszy monitor dla programisty – podsumowanie


Monitor dla programisty – co musisz wiedzieć?

Praca programisty wiąże się z koniecznością dysponowania bardzo dobrym sprzętem, do którego przede wszystkim zalicza się komputer wyposażony w świetnej jakości procesor, układ chłodzenia, kartę graficzną czy odpowiednią ilość pamięci RAM. Niekiedy programiści decydują się na laptop – ten także powinien być imponujący pod względem parametrów. Jeśli jednak wybór pada na komputer, nieodłącznym jego dopełnieniem jest monitor, który umożliwi komfortową i wydajną pracę przez wiele godzin. Oczywiście nie obejdzie się także bez sprzętów peryferyjnych, jak na przykład świetna klawiatura, myszka czy głośniki. W tym artykule skupimy się jednak na monitorach.


Jak wybrać monitor dla programisty?

Jakie powinien mieć parametry monitor dla programisty, by wygodnie się na nim pracowało? Które aspekty są szczególnie ważne i powinny być decydujące, gdy rozglądasz się na idealnym modelem? Prezentujemy praktyczne wskazówki, które ułatwią decyzję zakupową.


Wielkość

Jednym z kluczowych parametrów monitora dla programisty jest przekątna ekranu, czyli potocznie po prostu wielkość monitora. Wybór należy podyktować przede wszystkim swoimi preferencjami – do najpopularniejszych należą monitory 27-calowe oraz 32-calowe, ale można również znaleźć zdecydowanie większe propozycje (np. 34- czy 40-calowe). Jedni programiści nie lubią, gdy na ekranie mieści się zbyt wiele, bo nawigacja wówczas je łatwiejsza, z kolei inni preferują możliwie największą przestrzeń roboczą – wówczas zyskuje się możliwość podzielenia ekranu na kilka sekcji czy jednoczesnego korzystania z wielu otwartych aplikacji.

Przy wielkości czas także na rozważenie, czy ma to być model klasyczny, czy zakrzywiony. Przewaga tych drugich przejawia się w dopasowaniu do krzywizny ludzkiego oka, jak i wykorzystaniu fizyki światła. Czy to dobry wybór na monitor dla programisty? Nie jest to must have, nie każdy polubi taki wariant, ale jeśli sprzęt ma służyć także do rozrywki, może to być trafiony zakup!


Rozdzielczość

Choć z reguły dla programisty wystarczy rozdzielczość Full HD, to jednak mając na uwadze, że sprzęt jest wykorzystywany często również do rozrywki, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie monitor 4K. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej realistycznego odwzorowania obrazów, żywszych kolorów i lepszej szczegółowości można się spodziewać. Choć specyfika pracy programisty nie wymaga dostępu doskonałej jakości obrazów i materiałów wideo, a najważniejszy jest kod, to jednak na co dzień każdy na sprzęcie ma okazję oglądać filmy, grać w gry czy przeglądać różnego rodzaju materiały multimedialne. Warto postawić na monitor, który będzie funkcjonalny podczas wszelkich działań na komputerze, a nie tylko podczas pracy przy programowaniu.


Rodzaj matrycy

Monitor dla programisty powinien dysponować bardzo dobrą matrycą. Wśród najpopularniejszych typów wyróżnia się matryce TN oraz IPS. Pierwsze są tańsze, ale to matryce IPS mają zdecydowanie lepsze parametry – charakteryzują się szybkim czasem reakcji, lepszym odwzorowanie kolorów, szerokimi kątami widzenia i to one są najlepszym wyborem. Jeszcze innym typem są matryce VA – uznawane za złoty środek pomiędzy jakością a ceną. Zapewniają dobry kąt widzenia i wysoki kontrast, ale ich cena jest bardziej przystępna niż matryc IPS.

Zalecamy też skierować swoją uwagę na powłokę matrycy, która ma ogromne znaczenie dla widoczności zawartości ekranu przy różnym oświetleniu – np. intensywnym świetle lub w słoneczne dni.

  • Powłoka matowa – nieoceniona do pracy w pobliżu okna czy na zewnątrz w słoneczne dni. Taka powłoka oferuje najwyższą czytelność ekranu, choć należy pamiętać, że czasem odbywa się to kosztem nasycenia barw.
  • Powłoka błyszcząca – najlepszy wybór dla osób, które pracują z obrazem, ale też dla programistów, którzy lubią wysokiej jakości rozrywkę i ważne są dla nich realistyczne kolory, głębokie czernie i świetne kontrasty. Powłoka ta jednak nie będzie dobrym wyborem do pracy przy intensywnym świetle czy słońcu.
  • Powłoka półmatowa – znana także pod nazwą powłoki antyrefleksyjnej. Stanowi kompromis między komfortem użytkowania a odwzorowaniem kolorów. Dobrze sprawdzi się w każdych warunkach oświetleniowych.


Pole widzenia

Mówiąc o polu widzenia mamy przede wszystkim na myśli proporcje ekranu. Najpopularniejsze są warianty 16:9 oraz 16:10. Na rynku pojawiają się również modele o większych możliwościach – np. ekrany ultrawide, czyli 21:9. Choć zajmują one sporo miejsca na biurku, to ich atutem jest to, że eliminują potrzebę ustawiania dwóch monitorów do pracy. Jest nie tylko wygodne, ale też oszczędne, ponieważ można zainwestować środki w jeden wysokiej jakości model zamiast dwóch. Poza tym. Warto pamiętać, że szeroki ekran pozwala ustawić 2, a jeśli ma dużą przekątną to nawet 4 okna na raz. Powoli na rynku pojawiają się także modele przyszłości, czyli monitory o proporcjach 32:9 – te jednak są raczej skierowane dla fotografów, grafików, montażystów.


Częstotliwość odświeżania

Parametr ten mówi nam, ile razy w ciągu sekundy monitor jest w stanie wygenerować nowy obraz. Wartość podawana jest w hercach (Hz). Czynnik ten ma szczególne znaczenie w przypadku gier, których tempo jest szybkie i liczy się w nich każda klatka, ale również w pracy programisty warto zwrócić uwagę na częstotliwość wyświetlacza – minimum to 75 Hz lub 144 Hz, ale jeśli obawiasz się, że to niewystarczające, polecamy wybrać model 240 Hz lub 360 Hz.


Obsługiwane porty

Które wejście do monitora zapewni najefektywniejszy odbiór obrazu? Zdecydowanie najlepszym wyborem będą gniazda cyfrowe, takie jak DisplayPort czy HDMI. Pozwalają one na przesył zarówno cyfrowego obrazu, jak i dźwięku przy pomocy jednego kabla, a przy tym bez kompresji. Warto też, aby urządzenie było wyposażone w inne porty, które zwiększają funkcjonalność sprzętu – np. złącze komponentowe (RGB), złącze kompozytowe, złącze S-Video czy złącze DVI. Bardzo przydatne będą również porty USB, wbudowane w obudowę monitora, dzięki którym można podłączyć akcesoria komputerowe, jak i np. nośniki danych.


Ergonomia

Ważne jest również, by monitor dla programisty był ergonomiczny, czyli umożliwiał elastyczne dopasowanie do jego potrzeb. Położenie monitora powinno zmieniać się w kilku płaszczyznach, tj. regulacja kąta pochylenia (tilt), regulacja wysokości (height), regulacja kąta obrotu (swivel) oraz obracanie w pionie (pivot).


Jaki monitor dla programisty – polecane modele

Monitor HP X34 2V7W6E9

Nasza pierwsza propozycja to monitor dla programisty od marki HP. Urządzenie ma przekątną ekranu wynoszącą 34 cale, matrycę IPS i bardzo dobre kąty widzenia – 178° poziomy oraz 178° pionowy. Częstotliwość odświeżania wynosi 165 Hz, a czas reakcji to zaledwie 1 s. Warto też wspomnieć o zastosowanych technologiach. Pierwszą jest Hp Eye Ease z certyfikatem EyeSafe, która polega na odfiltrowaniu wysokoenergetycznego światła niebieskiego, co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort dla oczu. Drugą jest Ultra-Wide Quad HD, czyli znakomita rozdzielczość 3440 × 1440. Trzecia to aż trzy porty – gniazdo audio 3,5 mm, DisplayPort oraz HDMI. Atutem jest matowa powłoka ekranu, która sprzyja wygodnej pracy w każdych warunkach oświetleniowych. Ekran nie jest jednak obrotowy (brak funkcji Pivot), a także charakteryzuje się sporym zużyciem energii (klasa energetyczna G).


Monitor Asus 27" PA27AC 3xHDMI DP USB 3.0 głośniki

Kolejną naszą propozycją jest 27-calowy monitor marki Asus. Oferuje niesamowitą jasność i świetne kontrasty, więc doskonale sprawdzi się do rozrywki. Proporcje obrazu to 16:9, częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, a czas reakcji 5 s. Monitor wyposażony został w matrycę WQHD IPS z bezramkową konstrukcją ze wszystkich 4 stron. Model ten wyposażono w gniazdo Thunderbolt™ 3 USB-C, a także gniazdo DisplayPort oraz funkcję dostarczania zasilania z maksymalną mocą 45 W. Ogromną zaletą monitora jest technologia ASUS Flicker-Free, która zapewnia większy komfort użytkowania, ponieważ redukuje migotanie ekranu i minimalizuje nadwyrężenie wzroku. Monitor ProArt PA27AC zapewnia wyjątkowo komfortową pozycję do pracy, ponieważ oferuje możliwość dostosowania kąta nachylenia, a także obraza się w poziomie i o 90° (pivot). Na plus jest także automatycznie obracane menu ekranowe – dopasowuje się do pozycji portretowej monitora, co jest przydatne przy długich dokumentach.


Monitor Samsung LS32AG500PUXEN 32"

Bardzo wydajny monitor dla programisty od marki Samsung, który świetnie sprawdzi się również do gamingu czy innej rozrywki. To 32-calowy model w proporcjach obrazu 16:9, wyposażony w matrycę IPS, o rozdzielczości ekranu Wide Quad HD (2560 × 1440 px). Częstotliwość odświeżania monitora wynosi 165 Hz, czas reakcji zaledwie 1 ms, a kąty widzenia mają 178º. Monitor eliminuje opóźnienia i pozwala na reagowanie w czasie rzeczywistym. W urządzeniu zastosowano technologię eliminującą migotanie obrazu oraz technologię niskiej emisji światła niebieskiego. Jeśli chodzi o porty i interfejsy, to mamy tutaj: HDMI, DisplayPort i wyjście na słuchawki. Monitor ma opcję regulacji wysokości, obraca się wokół osi do maksymalnie 92. stopni i oferuje możliwość pochylenia.


Monitor Philips 31,5" 327E8QJAB/00 VGA HDMI DP głośniki

Bardzo dobry dla programisty będzie również monitor marki Philips. Zdecydowanie tańszy od poprzedników, ale powinien spełnić oczekiwania osób pracujących w tym zawodzie. Jest to urządzenie o przekątnej ekranu 31,5 cala, o proporcjach obrazu 16:9 i o rozdzielczości ekranu Full HD (1 920 × 1 080 px). Monitor IPS wykorzystuje zaawansowaną technologię, która zapewnia bardzo szeroki kąt widzenia, wynoszący 178 w pionie oraz poziomie.

Wyraziste kolory, głębokie czernie, bardzo dobre kontrasty to kluczowe atuty tego monitora. Technologia SmartContrast firmy Philips analizuje wyświetlaną na ekranie zawartość i automatycznie dopasowuje kolory oraz intensywność podświetlenia. Technologia Flicker-free koryguje z kolegi jasność i ogranicza migotanie, co zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo dla oczy podczas pracy, grania w gry czy oglądania filmów. W monitor zostały wbudowane głośniki stereofoniczne dla multimediów. Zastosowano tu standardowe złącza HDMI oraz DisplayPort, a także VGA, wejście PC AUDIO i wyjście na słuchawki.


Monitor Dell E2422HN 23.8”

Kolejna propozycja to niedrogi monitor dla programisty w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Urządzenie ma prawie 24 cale, proporcje obrazu 16:9 i matrycę IPS. Częstotliwość odświeżania wynosi jedynie 60 Hz, ale jeśli ma to być sprzęt wyłącznie do pracy, a nie do rozrywki, to jest to wystarczające. Matowa powłoka matrycy nie odbija światła, dzięki czemu pracuje się na sprzęcie bardzo komfortowo w każdych warunkach oświetleniowych. Technologia IPS zapewnia z kolei jednolite kolory i jakość obrazu w szerokim kącie widzenia 178° w poziomie oraz 178° w pionie.

Monitor Dell został wyposażony w ekran z funkcją eliminującą migotanie, a także w nowoczesne oprogramowanie ComfortView, które zmniejsza szkodliwe promienie światła niebieskiego. Funkcja EasyArrange pomaga natomiast szybko rozmieścić okna wielu aplikacji na ekranie – można wybrać 1 z 38 gotowych układów, co znacząco ułatwia wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Warto też wspomnieć, że monitor Dell E2422HN 23.8” jest zgodny z najnowszymi przepisami i normami dotyczącymi ochrony środowiska (Energy Star®, EPEAT® Gold i TCO).


Monitor HP X27c 32G13E9

Ten model to monitor dla graczy, ale dobrze też sprawdzi się u programistów, którzy szukają wielofunkcyjnego sprzętu – do pracy i rozrywki. Oferuje żywe i nasycone kolory. Przekątna ekranu wynosi 27 cali, a proporcje obrazu to 16:9. W tym modelu mamy rozdzielczość ekranu Full HD (1920 × 1080 px), a na uwagę zasługuje zakrzywiony kształt, który zapewnia dodatkowe wrażenia z użytkowania i zarazem redukuje zmęczenie oczu podczas wielogodzinnej pracy. Regulowana podstawa w monitorze HP X27c FHD Gaming (32G13E9) odpowiada za idealne ustawienie, a wdrożone technologie dbają o wzrok (redukcja światła niebieskiego). Matowa powłoka ekranu sprzyja komfortowej pracy w każdych warunkach oświetleniowych.


Monitor Benq PD2500Q LED 4ms | 1000:1 | 25" Czarny

Ostatnim w tym zestawieniu modelem jest monitor dla programisty marki Benq o przekątnej ekranu 25-cali. Urządzenie będzie doskonałe dla osób, dla których ważne są głębia kolorów, nasycenie czy jasność. Rozdzielczość 2K QHD (2560 × 1440) zapewnia niezwykłą klarowność detali i głębię tekstur. Monitor ma matrycę IPS i podświetlenie LED. Jeśli zależy Ci na połączeniu dwóch monitorów, to będzie to bardzo dobry wybór – za sprawą technologii ramka do ramki można uzyskać świetny efekt, który gwarantuje wysoki komfort pracy.

Na uwagę zasługuje wiele dostępnych portów – w tym HDMI, DisplayPort, mini DisplayPort, USB 3.1 Gen1, słuchawki i audio. Monitor PD2500Q świetnie sprawdzi się do wykorzystania dla wszystkich urządzeń z systemem Windows, Mac czy nawet urządzeń mobilnych. Ważna jest dla Ciebie elastyczność? W tym modelu dostępne są różne możliwości ustawienia wysokości, pochylenia, obrotu, skoku i skrętu. Ekran będzie dokładnie w takiej pozycji, jaka będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa.

 


Najlepszy monitor dla programisty – podsumowanie

Podsumowując, zakup monitora dla programisty w dzisiejszych czasach nie powinien być trudnym zadaniem. Oferta jest bardzo rozbudowana, zatem niezależnie od potrzeb, upodobań i indywidualnych oczekiwań, można znaleźć wariant, który będzie doskonały do pracy, ale też dobrze sprawdzi się do rozrywki czy innych zadań. Zaprezentowaliśmy wskazówki, jaki monitor dla programisty wybrać i na jakich aspektach skupić swoją uwagę podczas zakupu.

Przedstawiliśmy również kilka polecanych modeli – być może wśród nich znalazłeś idealny dla siebie sprzęt? Jeśli nie, bez obaw! W Vobis.pl dostępnych jest sporo różnych propozycji. To zarówno małe monitory, jak i średnie czy bardzo duże. Różnią się parametrami, funkcjami, wyglądem. Zachęcamy do sprawdzenia specyfiki, porównania sprzętów ze sobą i zamówienia tego najlepszego. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy doradcy – zapraszamy do kontaktu z ekspertami Vobis.pl poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na infolinię.

Podobne artykuły

Blog

Głośniki JBL – Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na zakup głośników JBL, warto dokładnie poznać ich możliwości i specyfikacje. Sklep vobis.pl oferuje szeroki wybór głośników JBL, które cieszą się popularnością dzięki wysokiej jakości dźwięku, trwałości i innowacyjnym rozwiązaniom. W tym artykule przedstawiamy

Vobis.pl, 26-02-2024
Blog

Drukarki na które warto zwrócić uwagę – ranking.

Przy zakupie drukarki, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą wpłynąć na wydajność i jakość druku oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Sklep Vobis.pl, mając na uwadze różnorodność oczekiwań klientów, prezentuje ranking drukarek, które cieszą się dużą

Vobis.pl, 26-02-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty