• AGD
 • AGD Drobne

Jaki odkurzacz kupić?

Vobis.pl, 01-04-2022

Sprzątanie wcale nie musi być żmudnym zajęciem. Ba, może być nawet przyjemne. Bardzo dużo zależy bowiem od tego, jakiego odkurzacza używasz. Dostępnych na rynku jest wiele rodzajów urządzeń, a najlepszy wybór zależy między innymi od warunków panujących w odkurzanych pomieszczeniach. Sprawdź, jakie urządzenie wybrać, aby Twoje sprzątanie było nie tylko efektywne, ale również komfortowe.

Odkurzacz – jaki wybrać rodzaj urządzenia?

Na rynku dostępne są następujące rodzaje nowoczesnych odkurzaczy:

 • tradycyjne (workowe lub bezworkowe)
 • pionowe,
 • parowe,
 • wielofunkcyjne,
 • ręczne,
 • wodne,
 • piorące.

Każdy typ urządzenia ma szerokie grono swoich zwolenników. Dobrze jednak, abyś poznał zastosowanie i sposób działania każdego z nich. Będzie Ci wtedy łatwiej odpowiedzieć na pytanie,  jaki kupić odkurzacz.

Odkurzacze tradycyjne to urządzenia, które mogą wymagać wymiany worków (odkurzacze workowe) albo mogą zbierać zanieczyszczenia w plastikowym zbiorniku (odkurzacze bezworkowe). Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant ma swoje plusy. Odkurzacze bezworkowe nie wymagają kupowania worków, więc użytkowanie jest tańsze, jednak mając workowy, nie musisz regularnie myć pojemnika na zabrudzenia.

Z kolei odkurzacze pionowe mocno różnią się od tradycyjnych. Nie mają bowiem giętkiej rury, a zamiast tego przybierają kształt sztywnych, długich, zakończonych szczotką urządzeń. W większości modeli odkurzaczy pionowych nie ma konieczności wymiany worków ze względu na wbudowane pojemniki na odpady. Sporym atutem opisywanego rodzaju urządzeń jest ich kompaktowy rozmiar.

Odkurzacz parowy jest wyposażony w zbiornik na wodę. Jego wyróżniającą się cechą jest fakt, że w trakcie pracy wydziela parę, która zmiękcza nawet najbardziej uporczywe i zaschnięte zabrudzenia. Ten rodzaj urządzenia wykorzystuje zarówno ssanie, jak i produkcję pary.

W sytuacji, gdy nie wiesz jaki odkurzacz wybrać, dobrym rozwiązaniem może okazać się typ wielofunkcyjny. Odkurzacze wielofunkcyjne łączą w sobie bowiem możliwości tradycyjnych odkurzaczy, a także urządzeń do prania dywanów. Dodatkowo do wyżej wymienionej kategorii zaliczyć można roboty sprzątające, które pozwalają między innymi na podział powierzchni sprzątania na strefy i samodzielną pracę (bez ingerencji człowieka).

Odkurzacz, jaki kupić mogą osoby, którym najbardziej zależy na niewielkich rozmiarach urządzenia to odkurzacz ręczny. Doskonale sprawdza się on nie tylko w domu, ale także w samochodzie. Wspomniane urządzenie jest doskonałe do sprzątania trudno dostępnych powierzchni, a także pozwala łatwo pozbyć się kłopotu, gdy na przykład coś się rozsypie.

Odkurzacze wodne to urządzenia bezworkowe, które zostały wyposażone w filtry wodne. Ich budowa jest stosunkowo prosta i odznaczają się dużą wygodą użytkowania, a także skutecznością działania. Ich zdecydowanym atutem jest fakt, że brud trafia do pojemnika z wodą, a dzięki temu jego cząsteczki nie unoszą się w powietrzu.

Odkurzacze piorące to bardziej zaawansowane odkurzacze wodne. Zwykle są wyposażone w zbiornik na czystą wodę wraz z detergentem, a także w zbiornik na wodę brudną. Odkurzacze piorące trzeba rozróżnić od tych, w których pranie dywanów jest tylko jedną z możliwości (odkurzacze uniwersalne).


Jaki odkurzacz do domu? Odpowiedz sobie na najważniejsze pytania

Zanim zdecydujesz, jaki odkurzacz do domu sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, koniecznie odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Czy są w domu alergicy?
 • Czy zależy Ci na funkcji prania?
 • Ile masz miejsca na przechowywanie urządzenia?
 • Czy masz zamiar odkurzać urządzeniem także samochód?
 • Czy chcesz korzystać z worków, czy wolisz czyścić urządzenie?

Jeżeli w domu przebywają osoby z alergią, zdecyduj się na odkurzacze workowe z filtrem bądź też odkurzacze na wodę, które dodatkowo oczyszczają i nawilżają powietrze. W sytuacji, gdy zależy Ci na funkcji prania, masz do dyspozycji na przykład odkurzacze piorące bądź też uniwersalne. W przypadku, gdy chcesz używać urządzenia również do czyszczenia samochodu, zdecyduj się na odkurzacz ręczny. Jeżeli z kolei masz zamiar uniknąć wymiany worków, na rynku jest ogromna liczba modeli bezworkowych.

Określ swoje najważniejsze potrzeby, wybierz pożądany rodzaj odkurzacza, a następnie konkretny model w danej kategorii.

Podobne artykuły

AGD Drobne

Jakie żelazko kupić do 200 zł?

Żelazko to podstawowe urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Przymierzasz się do jego zakupu, lecz nie wiesz, na co się zdecydować? Masz do dyspozycji konkretny budżet i chcesz znaleźć żelazko do 200 zł? Jeśli zależy Ci, by wybrać dobry sprzęt, który ułatwi Ci prasowanie, koniecznie przeczytaj ten poradnik. Podpowiadamy, jakie żelazko kupić do 200 zł i przedstawiamy godne uwagi modele w tej cenie!

Vobis.pl, 17-04-2023
AGD Drobne

Na co zwracać uwagę przy zakupie czajnika?

Dobry czajnik to podstawa w każdej kuchni – i to nie tylko tej domowej. Choć urządzenia tego typu nie są zbytnio skomplikowane, ani w swojej budowie, ani też działaniu, ich zakup często sprawia problem – wybór modeli jest bowiem zaskakująco szeroki, a ponadto niemniej zróżnicowany. Na co zwracać uwagę przy wyborze czajnika? Jeśli przymierzasz się do jego zakupu i nie do końca wiesz, czym się kierować i na jakie urządzenie się zdecydować – świetnie trafiłeś. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać czajnik i wskazujemy, które modele warte są szczególnej uwagi.

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD Drobne

Parownica do ubrań czy żelazko – co wybrać?

Prasowanie ubrań jednych odpręża, a dla innych jest nielubianym obowiązkiem. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz, na pewno są sytuacje, gdy po prostu musisz swoje ubrania i inne tkaniny pozbawić zagnieceń. Do tego celu niezbędne jest żelazko albo inne urządzenie, które w tym pomoże – parownica bądź generator pary. Co wybrać? Poznaj wady i zalety parownic oraz żelazek, a także przyjrzyj się ich funkcjom, by wybrać odpowiedni model. Przedstawiamy również zestawienie rekomendowanych urządzeń.

Vobis.pl, 24-08-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty