• Laptopy
  • Komputery

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Vobis.pl, 06-02-2023

Współczesne tytuły gier są niesamowicie rozbudowane i zaawansowane, przez co zajmują wiele miejsca na dysku i mają wysokie wymagania sprzętowe. Niektóre gry mogą nie działać w pełni lub w ogóle nie włączać się na urządzeniach, które są za słabe. Spore znaczenie ma tutaj zastosowany dysk. W tym artykule podpowiadamy, jaki wpływ na gry ma dysk SSD. Omawiamy, jak działa dysk SSD i jaki model kupić, gdy chcesz go wykorzystywać do gier. Sprawdź nasz poradnik!


Spis treści

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Co to jest dysk SSD?

Jak działa dysk SSD?

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Czy dysk HDD warto wymienić na SSD?

Zalety grania z dyskiem SSD

Jak wybrać odpowiedni dysk do grania SSD?

Przeznaczenie

Pojemność dysku SSD do gier

Maksymalna prędkość odczytu

Maksymalna prędkość zapisu

Interfejs dysku SSD

Dodatkowe technologie

Dyski SSD do gier – polecane modele

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD – podsumowanie


Co to jest dysk SSD?

Dysk SSD to nośnik danych wykorzystujący pamięć flash NAND. Technicznie jest to urządzenie bardziej zbliżone do pamięci USB (pendrive) niż do dysku twardego, gdzie wykorzystywany jest aluminiowy talerz. Za zapis i odczyt odpowiadają w tym przypadku kości pamięci oraz kontroler, który dba o równomierne zapisywanie danych pomiędzy nimi. Dyski SSD to układy scalone, pozbawione ruchomych części, dzięki czemu są też mniej awaryjne. Poza tym umożliwiają lepszą prędkość odczytu oraz zapisu, a także mniejsze opóźnienie w porównaniu do dysków twardych HDD.


Jak działa dysk SSD?

Dysk SSD to zaawansowane technologicznie urządzenie, które zbudowane jest z kości pamięci flash NAND – umieszcza się je warstwowo na sobie, tworząc jednolity system. Pamięć flash nie zeruje się po odłączeniu zasilania. Dane w tym przypadku są przechowywane na dwóch tranzystorach, gdzie jeden pełni rolę sterownika, a drugi bramki. W bramce magazynowany jest ładunek elektryczny, który wywiera wpływ na sterownik i pozwala na zapisywanie określonych wartości. Do usuwania danych wystarcza natomiast impuls o wysokim napięciu.

Każda kość pamięci flash to mnóstwo par tranzystorów (miliony, a niekiedy nawet miliard).

W pojedynczym dysku SSD ulokowanych jest wiele pojedynczych, nałożonych na siebie kości (mogą to być kości SLC, MLC, TLC czy QLC), które przekładają się na trwałość i żywotność urządzenia. Zastosowanie dysku SSD w komputerze przyspiesza działanie systemu, usprawnia kopiowanie danych i ma wiele innych ważnych dla gamerów zalet.


Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, dyski SSD są szybsze od dysków HDD. Wiąże się to jednocześnie z wyższą ceną, stąd też wielu graczy zastanawia się, jaki wpływ na gry ma dysk SSD i czy warto w niego inwestować. Zacznijmy od tego, że sprzęty te cieszą się świetnymi opiniami przede wszystkim za szybkość działania, wydajność i cichą pracę. Nie ma tutaj obracających się talerzy i mechanicznych części ruchomych, dzięki czemu urządzenie działa niemal bezgłośnie.

Jeśli chodzi o inne zalety, to dysk SSD poprawia tempo uruchamiania systemu, który jest na nim zainstalowany, a także pozwala na szybsze kopiowanie danych i uruchamianie programów. Ale czy dysk SSD pomaga w grach? Jak najbardziej. Nie jest to drastyczne upłynnienie rozgrywki i podniesienie jej jakości, ale na plus jest przyspieszenie wczytywania się gry i kolejnych lokacji.

Poza tym użytkownicy mogą liczyć na szybszą instalację i uruchamianie gier. Testy SSD w grach pokazują, że można również oczekiwać wzrostu liczby FPS na sekundę o około 7-8% – szczególnie przy wczytywaniu nowej lokacji, tekstury czy planszy.


Czy dysk HDD warto wymienić na SSD?

Powszechne jest przekonanie, że dysk SSD jest znacznie lepszy od modelu HDD. Są one pojemniejsze i szybsze, ponieważ nie mają fizycznych ograniczeń związanych z procesem odczytu i zapisu danych. Tu jednak należy pamiętać, że porównując najsłabszej jakości SSD do dobrego HDD, nie zawsze uzyskamy taki efekt, na jakim nam zależy. Jeśli inwestować w dysk do gier SSD, to w taki, który ma naprawdę dobre parametry. Poza tym pamięć flash jest znacznie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia), a upadek nośnika nie niesie ryzyka uszkodzenia talerzy, jak w dysku HDD i trwałego zniszczenia. Dyski SSD są zwyczajnie żywotniejsze i mogą służyć latami.


Zalety grania z dyskiem SSD

Dobre dyski SSD przewyższają dyski HDD, jeśli chodzi o granie, wyprzedzając je w kluczowych wskaźnikach wydajności. Główną przewagę stanowi szybkość działania, dzięki czemu jest to doskonały nośnik dla systemu operacyjnego, aplikacji i gier. Wszystkie tytuły nie tylko będą działały płynnie, ale też warstwy i kolejne lokacje będą się ekspresowo załadowywały. Wszystko to przekłada się na komfort użytkowania i satysfakcję z rozgrywki. Nośniki półprzewodnikowe nie wydają głośnych dźwięków w trakcie pracy, więc dźwięki dobiegające z gry pozostają niezakłócone. Poza tym dyski SSD zajmują mniej miejsca w obudowie i są bardziej energooszczędne. Zapewniają wysoką wytrzymałość i słyną z niskiej awaryjności. Nie zapominajmy też o tym, o czym wspomnieliśmy wcześniej – dysk SSD to dodatkowa pojemność na instalację różnych tytułów. Mniejsze dyski mogą się zapełnić już po zainstalowaniu jednej czy dwóch gier.

Grasz w Fortnite’a? Sprawdź koniecznie artykuł: Fortnite – pad czy klawiatura? Na czym lepiej grać?


Jak wybrać odpowiedni dysk do grania SSD?

Producenci oferują różne rozwiązania, stąd też zakup dobrego dysku SSD do gier może być nieco problematyczny. Oferta sprzętów jest obszerna, a poszczególne urządzenia różnią się pod względem parametrów. Warto dopasować dysk rodzaju posiadanego sprzętu, a do tego upewnić się, że dysk będzie odpowiednio mocny i pojemny. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak wybrać dysk SSD do gier.


Przeznaczenie

Na początku należy wybrać dysk SSD, który będzie przeznaczony do danego typu urządzenia. Najczęściej gracze korzystają z komputerów stacjonarnych, które pozwalają na skompletowanie podzespołów tak, aby były one maksymalnie wydajne i żeby w pełni sprostały wymogom gier. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność swojego PC, możesz zdecydować się na bardzo dobry dysk SSD przeznaczony do komputera stacjonarnego. Bez obaw jednak, jeśli masz laptopa gamingowego – również możesz wymienić dysk w swoim sprzęcie, jak i nawet w konsoli. A zatem planując zakup dysku SSD do gier, koniecznie sprawdź, do jakiego typu urządzenia jest on przeznaczony.


Pojemność dysku SSD do gier

Pojemność to priorytetowa kwestia, gdy szukasz dobrego dysku do gier. Jeśli chcesz grać w nowoczesne tytuły, będziesz potrzebować sporo miejsca. Gry obecnie są niesamowicie rozbudowane – np. Call of Duty: Modern Warfare zajmuje ponad 200 GB!

Rozmiary gier nieustannie się zwiększają, przede wszystkim z uwagi na to, że gry mają wyższą rozdzielczość (np. tekstury 4K), które zużywają więcej pamięci. Nie pomagają tu nawet algorytmy kompresji obrazu – więcej tekstur w wysokiej rozdzielczość to wciąż więcej potrzebnego miejsca. Warto też pamiętać, że dekompresja obciąża procesor, co z kolei przekłada się na płynność rozgrywki – nie zawsze więc programiści i twórcy gier decydują się na takie rozwiązanie.

Bez względu na wybór rozwiązania pamięci masowej, chcąc zainstalować kilka tytułów nowych gier na raz, warto zainwestować w dysk o pojemności minimum 500 GB. Na rynku można spotkać też znacznie większe i pojemniejsze jednostki, co z kolei da nam spory zapas na kolejne tytuły i na przechowywanie innych plików, programów, aplikacji.


Maksymalna prędkość odczytu

Dyski SSD są szybsze od HDD, ale poszczególne modele nie są sobie równe. Często różnią się właśnie maksymalną prędkością odczytu, czyli parametrem, od którego zależy prędkość uruchamiania się nie tylko systemu, ale też gier. Dysk twardy dla gracza o maksymalnym odczycie co najmniej 560 Mb/s to optymalna opcja, która zapewni szybkie uruchamianie się gier, jak i ich płynne działanie. Jeśli Twój komputer wspiera nośniki NVMe, polecamy wybór jeszcze lepszych dysków – np. z maksymalną prędkością odczytu 3500 MB/s. Superszybkie modele M.2 NVMe PCIe 4.0 oferują nawet do 7000 MB/s.


Maksymalna prędkość zapisu

Oprócz prędkości odczytu warto wziąć pod uwagę też prędkość zapisu. Na komputerze czy laptopie gamingowym nie tylko gra się w gry, ale też wykorzystuje do innych działań, jak np. przechowywania zdjęć, filmów, programów i aplikacji. Wielozadaniowy sprzęt powinien oferować sporą prędkość zapisu, dzięki czemu przesyłanie na dysk plików z urządzeń będzie ekspresowe.


Interfejs dysku SSD

Należy pamiętać, że prędkość przenoszenia danych z nośnika na komputer lub laptop w dużej mierze jest determinowana przez zastosowany standard USB. Przykładowo USB 3.0 oferuje przepustowość 5 Gbit/s, z kolei USB 2.0 zaledwie 480 Mbit/s. Interfejs wpływa na osiągi sprzętu, co pozostaje nie bez znaczenia w kontekście gier. Do tańszych i starszych komputerów najczęściej wykorzystuje się model podstawowy SATA III, z kolei w lepszych sprzętach M.2 (NVMe), które wykorzystują interfejs PCI-Express i protokół NVM-Express.


Dodatkowe technologie

W specyfikacji dysków SSD dostępne są także inne rozwiązania i technologie, które mają wpływ na jakość działania dysku i oferują dodatkowe korzyści. Są to m.in. Intelligent TurboWrite, czyli rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkową, niesamowicie szybką kość, która stanowi bufor zapisu. Kolejną opcją w dyskach SSD jest Dynamic Thermal Guard, czyli system, który umożliwia nieprzerwane kontrolowanie temperatury pracy. Gdy ta jest zbyt wysoka, następuje chłodzenie, aby nie doszło do spadków wydajności i przegrzania dysku, co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia.


MacBook do gier? Dowiedz się, czy warto: MacBook do gier – jak wybrać najlepszy?


Dyski SSD do gier – polecane modele


Dysk twardy SSD kompatybilny z laptopami i komputerami. Ma pojemność aż 2 TB, więc z pewnością nie zabraknie Ci na nim miejsca, nawet gdy zainstalujesz kilka dużych tytułów gier. Prędkość odczytu (maksymalna) wynosi 560 MB/s, a prędkość zapisu (maksymalna) 530 MB/s. Świetnie sprawdza się w zaawansowanych zadaniach, a także do grania w gry. Technologia 3D NAND redukuje zakłócenia i zapewnia niezawodność. Poza tym dysk ten znacznie zmniejsza zużycie energii, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku laptopów. Brak ruchomych części i solidna konstrukcja redukują ryzyko uszkodzenia dysku przy uderzeniu czy upadku.


Zależy Ci na bardziej budżetowej opcji, a do tego wystarczy Ci 512 GB? Ten model warto wziąć pod uwagę.  Dysk SSD Adata ma format i interfejs M.2, oferuje prędkość odczytu (maksymalną): 3500 MB/s i prędkość zapisu (maksymalną): 3000 MB/s. Urządzenie przeznaczone dla entuzjastów PC oraz zapalonych graczy i overclockerów. Pozostawia daleko w tyle możliwości napędu SATA 6 Gb/s i zapewnia doskonałą wydajność oraz wielozadaniowość. Pamięć cache SLC, bufor DRAM, ochrona danych E2E i technologia LDPC ECC to kluczowe atuty, które przekładają się na szybkość działania i integralność danych – nawet przy renderowaniu gier i przetaktowywaniu.


To drogi, ale niebywale pojemny i wydajny dysk SSD, który zwiększa dotychczasowe możliwości komputerów stacjonarnych i laptopów, poprawiając parametry pamięci. 8 TB to pojemność, przy której naprawdę mocno trzeba się postarać, by ją wypełnić. Sprzęt zwiększa wydajność urządzeń, a dzięki temu, że jest wzmocniony technologią Inteligent TurboWrite z większym, zmiennym buforem oferuje jeszcze wyższe prędkości zapisu. Urządzenie także zapewnia zwiększoną niezawodności i stabilną pracę za sprawą udoskonalonego algorytmu ECC.


Idealnie sprawdzi się do rozbudowy każdego komputera lub laptopa. Ma interfejs SATA III 6 Gb/s, jest kompatybilny wstecznie z SATA II 3 GB/s i zapewnia większą wydajność w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi HDD. Model ten ma wyjątkowo przystępną cenę, dzięki czemu oferuje świetny stosunek ceny do wydajności. Prędkość odczytu (maksymalna) wynosi 450 MB/s, a prędkość zapisu (maksymalna): 350 MB/s. Dysk ma pojemność 960 GB.


Jaki wpływ na gry ma dysk SSD – podsumowanie

Podsumowując, szybki dysk SSD być może nie da Ci przewagi konkurencyjnej w grach i nie sprawi, że teraz każda rozgrywka zakończy się sukcesem, ale z pewnością uczyni sprzęt wydajniejszym, a gry będą działały płynniej, szybciej się instalowały oraz ładowały. Zakup odpowiedniego modelu warto poprzedzić researchem i poszukać dysku, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom pod względem parametrów technicznych. Kluczowa w tym przypadku jest pojemność, która wpływa na to, jak wiele gier i innych plików będzie mogło zostać zapisanych na urządzeniu. Oczywiście warto też wziąć pod uwagę swój budżet – ceny dysków SSD są bardzo zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Sprawdź ofertę dostępnych w Vobis.pl urządzeń, porównaj je ze sobą i zamów najlepszy wariant. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy zakupie, skontaktuj się z naszymi doradcami.

Podobne artykuły

Komputery

Jak wybrać mysz bezprzewodową?

Myszy bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością – zarówno wśród użytkowników laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nic dziwnego! Urządzenia nie odstają swoimi parametrami od gryzoni elektronicznych z kablem, a zapewniają większą wygodę i mobilność. Jak wybrać mysz bezprzewodową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przeczytaj poradnik ekspertów Vobis.pl i wybierz model skrojony na miarę Twoich potrzeb! 

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Skanery - jaki wybrać?

Skaner to dziś nie tylko urządzenie biurowe - wiele osób posiada ten sprzęt również w domu, dzięki czemu wszystkie dokumenty czy zdjęcia może trzymać także na dysku swojego komputera. Pomimo tego, że smartfony robią dobre jakościowo zdjęcia i mogą posłużyć, w celu wysłania na przykład papierowej faktury pocztą e - mail, nie zastąpią jakości i możliwości prawdziwego skanera. W jaki sposób wybrać najodpowiedniejsze urządzenie tego typu? Jakie będzie lepsze do domu, a jakie do biura?

Vobis.pl, 21-05-2021
Komputery

Która matryca w monitorze będzie najlepsza?

Wybór monitora, jak każdego innego urządzenia, powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi potrzebami i preferencjami jego użytkownika. W pierwszej chwili zwracamy zazwyczaj uwagę na jego rozmiar i rozdzielczość, cenę oraz wygląd zewnętrzny. To, czemu jeszcze powinniśmy się przyjrzeć, zwłaszcza, gdy szukamy profesjonalnego sprzętu, to z pewnością odwzorowanie kolorów, wyrazisty kontrast, czas reakcji oraz kąty widzenia. Te parametry zależą od zastosowanej matrycy - zwykle jest to VA, IPS bądź też TN. Każdy z wymienionych rodzajów ma inne cechy, dlatego też dobrze sprawdzają się przy różnego typu zastosowaniach.

Vobis.pl, 21-04-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty