• Komputery

Która matryca w monitorze będzie najlepsza?

Vobis.pl, 21-04-2021


Wybór monitora, jak każdego innego urządzenia, powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi potrzebami i preferencjami jego użytkownika. W pierwszej chwili zwracamy zazwyczaj uwagę na jego rozmiar i rozdzielczość, cenę oraz wygląd zewnętrzny. To, czemu jeszcze powinniśmy się przyjrzeć, zwłaszcza, gdy szukamy profesjonalnego sprzętu, to z pewnością odwzorowanie kolorów, wyrazisty kontrast, czas reakcji oraz kąty widzenia. Te parametry zależą od zastosowanej matrycy - zwykle jest to VA, IPS bądź też TN. Każdy z wymienionych rodzajów ma inne cechy, dlatego też dobrze sprawdzają się przy różnego typu zastosowaniach.

Rodzaje matryc w monitorach

Technologie stosowane w matrycach wpływają przede wszystkim na to, w jaki sposób widzimy dany obraz. Mają znaczenie również, jeśli chodzi o cenę monitora. Szukając sprzętu o uniwersalnym zastosowaniu, bez wysokich wymagań dotyczących jak najlepszego odwzorowania kolorów, możemy nabyć urządzenie z matrycą VA, która będzie też bardzo przystępna cenowo. Osoby profesjonalnie zajmujące się grafiką czy obróbką zdjęć powinny zwrócić uwagę na matrycę IPS, która oferuje doskonałą paletę barw oraz wyraźny kontrast. Z kolei gracze, dla których najistotniejszy jest krótki czas reakcji, powinni zainteresować się matrycami TN.

Matryce VA - charakterystyka

Matryce typu VA (Vertical Alignment) bazują na ciekłych kryształach, zlokalizowanych pionowo i ukośnie względem powierzchni wyświetlacza. Dzięki temu dobrze odwzorowują czerń, mają wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia. Jest to swojego rodzaju kompromis pomiędzy matrycami TN, a IPS. Matryca VA ma dosyć długi czas reakcji, jednak wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny i dobrze sprawdzi się do oglądania filmów czy pracy biurowej. Jeśli chodzi o ułożenie kryształów, matryce tego typu możemy podzielić na MVA (Multi-domain Vertical Alignment) oraz PVA (Patterned Vertical Alignment). W pierwszym przypadku kryształy są pochylone w obie strony i ułożone nieregularnie, dzięki czemu obraz wygląda tak samo pod każdym kątem widzenia. Charakterystyczną cechą PVA jest zaś działanie w 18-bitowym systemie kolorów i zapewnienie większego kontrastu.

Matryce IPS - charakterystyka

Matryca IPS (In Plane Switching) złożona jest z ciekłych kryształów poruszających się równolegle do powierzchni ekranu, dzięki czemu zapewnia szerokie kąty widzenia oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Monitory z taką matrycą kierowane są przede wszystkim dla grafików, mimo tego, iż słabiej oddają czerń. Bardzo dobrze sprawdzają się również podczas oglądania filmów. Zwykle jednak mają niższy czas reakcji oraz częstotliwość, dlatego też niekoniecznie nadają się dla graczy.

Matryce TN - charakterystyka

Matryce typu TN (Twisted Nematic) wykorzystują warstwę ciekłych kryształów, tworzących wstęgę, pomiędzy szklanymi płytkami, które są oddzielone elementami dystansowymi dla utrzymania stałej odległości. W porównaniu z pozostałymi typami, mają dużą częstotliwość odświeżania oraz najszybsze czasy reakcji. Dlatego też są najczęściej spotykane
w monitorach dla graczy. Słabiej jednak oddają kolory oraz mają mniejszy kontrast - w większości przypadków nie są w stanie wyświetlić palety kolorów sRGB.

Jak dobrać matrycę monitora?

Wybierając matrycę w monitorze, powinniśmy kierować się jego głównym zastosowaniem. Gracze mogą kierować swój wybór w kierunku TN lub IPS, miłośnicy filmów powinni skupić się raczej na matrycach VA, a osoby szukające urządzenia jedynie do pracy biurowej spokojnie mogą zdecydować się na TN. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, dlatego warto jest bardzo dokładnie przyjrzeć się również pozostałym parametrom monitora.

Jaka matryca w monitorze dla gracza?

Gamerzy doskonale zdają sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa odpowiednio dobrany monitor. Bardzo istotny jest krótki czas reakcji plamki, wysoka częstotliwość odświeżania matrycy, dobra technologia synchronizacji obrazu, wysoka rozdzielczość - co najmniej Full HD (1920 × 1080), a także wysoka jasność matrycy – powyżej 250 cd/m2. Najbardziej odpowiednie więc będą urządzenia z matrycą TN, bądź też nieco droższą IPS.

Jaka matryca do pracy biurowej?

Do standardowej pracy biurowej, w której nie mamy zbyt wiele do czynienia z grafiką czy filmami, idealnie sprawdzi się monitor z matrycą TN. Powinien mieć jednak rozmiar dopasowany do naszych potrzeb i pozwalać na regulację pozycji ekranu. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się urządzenie o proporcjach ekranu 16:9.

W przypadku grafików i osób profesjonalnie zajmujących się obróbką zdjęć czy wideo, lepsze będą matryce IPS, które najlepiej oddadzą rzeczywiste kolory.

Jaka matryca do domowego komputera?

Wybierając monitor do domu, oprócz pracy czy nauki powinniśmy wziąć pod uwagę również rozrywkę, której z pewnością będzie nam dostarczać. Dla miłośników filmów i seriali dobry będzie ekran o dużych rozmiarach, z szerokim kątem widzenia. Najlepsze w tym wypadku powinny okazać się monitory z matrycą VA, które są relatywnie tanie i bardzo uniwersalne, dzięki czemu z pewnością zapewnią parametry idealne dla potrzeb domowników.

Podobne artykuły

Komputery

Jak wybrać mysz bezprzewodową?

Myszy bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością – zarówno wśród użytkowników laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nic dziwnego! Urządzenia nie odstają swoimi parametrami od gryzoni elektronicznych z kablem, a zapewniają większą wygodę i mobilność. Jak wybrać mysz bezprzewodową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przeczytaj poradnik ekspertów Vobis.pl i wybierz model skrojony na miarę Twoich potrzeb! 

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Współczesne tytuły gier są niesamowicie rozbudowane i zaawansowane, przez co zajmują wiele miejsca na dysku i mają wysokie wymagania sprzętowe. Niektóre gry mogą nie działać w pełni lub w ogóle nie włączać się na urządzeniach, które są za słabe. Spore znaczenie ma tutaj zastosowany dysk. W tym artykule podpowiadamy, jaki wpływ na gry ma dysk SSD. Omawiamy, jak działa dysk SSD i jaki model kupić, gdy chcesz go wykorzystywać do gier. Sprawdź nasz poradnik!

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Skanery - jaki wybrać?

Skaner to dziś nie tylko urządzenie biurowe - wiele osób posiada ten sprzęt również w domu, dzięki czemu wszystkie dokumenty czy zdjęcia może trzymać także na dysku swojego komputera. Pomimo tego, że smartfony robią dobre jakościowo zdjęcia i mogą posłużyć, w celu wysłania na przykład papierowej faktury pocztą e - mail, nie zastąpią jakości i możliwości prawdziwego skanera. W jaki sposób wybrać najodpowiedniejsze urządzenie tego typu? Jakie będzie lepsze do domu, a jakie do biura?

Vobis.pl, 21-05-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty