Laptop się zawiesza – sprawdź najpopularniejsze przyczyny

Vobis.pl, 24-08-2022

Komputery i laptopy to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienność. Wykorzystujemy je do pracy, rozrywki, nauki, komunikacji. Czasem jednak nawet nowy sprzęt potrafi nam spłatać figla i odmówić posłuszeństwa. Co zrobić, gdy laptop się zawiesza? Jakie są możliwe przyczyny zawieszania się laptopa i jego wolnej pracy? Jakie działania wykonać na własną rękę, a kiedy zgłosić się do serwisu lub kupić nowy sprzęt? Sprawdź!

 

Co zrobić, gdy laptop się zawiesi?

Laptopy zawieszają się bez względu na ich staż pracy. Jaka jest przyczyna i co zrobić? Być może ta odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca dla wielu osób, jednak z pewnością to prawidłowa i jedyna słuszna odpowiedź: należy poszukać przyczyny problemu. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiednich kroków i wykonanie działań, które usprawnią sprzęt. Jakie więc są możliwości?

  • Programy startowe i działające w tle 

Jeśli komputer ma zainstalowanych wiele programów i aplikacji, a szczególnie takich, które zajmują sporo pamięci i wymagają częstego uaktualniania, możemy podejrzewać, że są one przyczyną problemu. Co istotne, wiele z tych programów cały czas działa w tle, przez co wykorzystują one dodatkowe zasoby komputera – m.in. pamięć RAM czy moc obliczeniową procesora. Przekłada się to na zwolnienie działania systemu, wyszukiwarki internetowej czy innych programów. W tym przypadku zalecamy uruchomić menadżer zadań i tam zweryfikować, które programy są niepotrzebnie uruchomione. Wyłącz je i uruchom ponownie system. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że laptop przestanie się zawieszać. Jeśli uruchamiają się wraz ze startem systemu, sprawdź ustawienia i zmień to. Jeśli nie korzystasz z programów – odinstaluj je. Przełoży się to na szybszą pracę systemu.

  • Problemy z dyskiem twardym

Na zawieszanie się systemu operacyjnego wpływ może mieć dysk twardy. Najczęściej sygnałem, że to właśnie jest przyczyna, jest powolne uruchamianie systemu. Aplikacje długo się ładują, a od chwili wydania polecenia na laptopie do jego wykonania potrzeba od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Poza tym problemy z dyskiem twardym mogą skutkować resetowaniem systemu, komunikatami o błędach czy niestabilną pracą. Wówczas może to oznaczać, że dysk uległ awarii mechanicznej albo problem leży w oprogramowaniu. Rozwiązaniem w tej sytuacji najczęściej jest wizyta w serwisie – eksperci najczęściej wykonują naprawę lub zalecają wymianę dysku twardego na nowy.

  • Nieaktualny BIOS

Gdy laptop się zawiesza, nie możemy lekceważyć jednej z dość popularnych sytuacji – nieaktualnego BIOS-a. Problem najczęściej pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z wiekowym sprzętem. BIOS to system stanowiący połączenie między podzespołami komputera a oprogramowaniem, czyli systemem operacyjnym. Aby zainstalować nowszą wersję, należy wejść na stronę internetową producenta laptopa i w odpowiedniej sekcji poszukać uaktualnień. Należy znać dokładne dane co do modelu laptopa, wyszukać BIOS i pobrać najnowszą wersję, zgodną z naszym urządzeniem. W trakcie instalacji nie należy wyłączać laptopa, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia systemu.

  • Złośliwe oprogramowanie

Wirusy i złośliwe oprogramowanie to jedna z częstszych przyczyn nieprawidłowego działania systemu, spowolnionej pracy komputera i zawieszania się laptopa. Oczywiście kluczowe jest tutaj posiadanie dobrego programu antywirusowego, który będzie wyłapywał nieprawidłowości. Pamiętać należy też o aktualizowaniu antywirusa. Jeśli jednak laptop zawiesza się, warto wykonać dodatkowe skanowanie, a nawet rozważyć instalację dodatkowego programu antywirusowego. Niezbędne może okazać się czyszczenie laptopa lub wykonanie dodatkowych działań, w czym pomogą specjaliści.

  • Zanieczyszczenia

Komputer może być zanieczyszczony od wewnątrz (zbędnymi aplikacjami, wirusami itd.), ale też fizycznie – kurzem i różnymi innymi zabrudzeniami, co przekłada się na spowolnioną pracę układu chłodzenia czy pamięci RAM. W toku codziennego użytkowania każde urządzenie doznaje zabrudzeń w postaci kurzu, pyłków, sierści czy drobinek jedzenia, a jeśli nie wykonamy mechanicznego czyszczenia, brud nie wydostanie się z niego. Jak odkryć, że podzespoły wymagają odkurzenia? Może to być m.in. zawieszanie się laptopa, spadek wydajności, wolna praca, ale też przegrzewanie się urządzenia czy bardzo głośna praca.

Poza tym warto pamiętać o regularnej wymianie pasty termoprzewodzącej, ponieważ ona także wpływa na wydajność układu chłodzenia i sprawne oraz stabilne działanie laptopa. Jeśli urządzenie mimo wyczyszczenia się przegrzewa przy intensywnej pracy, warto sięgnąć po podkładkę chłodzącą. Wskazówki, jaką wybrać, znajdziesz w artykule: Jaką wybrać podstawkę chłodzącą?.

 

Laptop zawiesza się na ekranie startowym – przyczyny, wskazówki

Przedstawiliśmy najpopularniejsze przyczyny zawieszania laptopa i wskazówki, co zrobić, gdy laptop się zawiesza w danej sytuacji. Niemniej zdarzają się także bardzo specyficzne okoliczności, które wymagają podjęcia odpowiednich kroków. Pierwsza to zawieszanie się laptopa na ekranie startowym, czyli zatrzymanie startu systemu na logo na dłuższy czas.

Przyczyn problemu może być kilka – m.in. nieaktualny BIOS, o czym pisaliśmy wcześniej, problemy z podłączonymi akcesoriami (np. pendrive, drukarka, karta pamięci itd.), uszkodzony dysk twardy. Na początku w takiej sytuacji zalecamy odłączyć wszystkie akcesoria. Następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 15 sekund, aż zgaśnie lampka zasilania, aby wymusić wyłączenie. Jeśli po ponownym uruchomieniu sytuacja się powtórzy, należy zaktualizować system BIOS. Gdy to nie pomoże, warto zgłosić się do serwisu, aby specjaliści poszukali innej przyczyny problemu i go rozwiązali.

 

Laptop zawiesza się po kilku minutach – przyczyny, wskazówki

Laptop prawidłowo się uruchomił, jednak już po kilku minutach pracy zawiesza się i niemożliwe jest korzystanie z programów, aplikacji czy wyszukiwarki? W tym przypadku także może być różne podłoże problemu. Do najczęstszych przyczyn eksperci zaliczają:

  • przegrzewanie się poszczególnych podzespołów,
  • zanieczyszczone chłodzenie laptopa,
  • zbyt duża ilość uruchomionych programów (uwaga – wiele z nich pracuje w tle i możesz o tym nawet nie wiedzieć!),
  • uszkodzone sektory na dysku,
  • nieaktualny system lub błędy systemu i wiele innych.

Warto więc zdiagnozować przyczynę, a w tym najlepiej pomogą serwisanci i zlecą odpowiednie kroki lub dokonają naprawy.

Jeśli laptop zawiesza się podczas pracy, niekoniecznie po kilku minutach, ale nawet po kilku godzinach – przyczyną najpewniej będzie przegrzanie podzespołów, choć nie jest to reguła. Remedium może być wyłączenie urządzenia i odczekanie pewnego czasu albo wyczyszczenie układu chłodzącego. Jeśli sytuacja powtarza się, również warto udać się do serwisu.

Sprawdź także: Ile pamięci RAM powinien mieć komputer?

Laptop zawiesza się przy wyłączaniu – przyczyny, wskazówki

Często laptop zawiesza się na ekranie startowym, ale nierzadko użytkownicy komputerów przenośnych skarżą się na ten sam problem przy wyłączaniu urządzenia. Przyczyną mogą być uszkodzenia sterowników, składników oprogramowania czy podzespołów. Bez dokładnych oględzin trudno zdiagnozować podłoże problemu, choć warto zacząć od zaktualizowania oprogramowania i sterowników. Kolejnym krokiem, jaki warto wykonać jest odłączenie od laptopa wszystkich urządzeń zewnętrznych (m.in. pendrive, odtwarzacz itd.). Jeśli to nie poskutkuje, można odinstalować oprogramowanie, z którego się nie korzysta i wyczyścić urządzenie programem antywirusowym. Jeśli wszystkie sposoby zawiodą – zalecamy wizytę w serwisie.

Identyfikacja stanu komputera

Warto też zastanowić się nad tym, z jakim rodzajem problemu mamy do czynienia, jeśli chodzi o częstotliwość. Problemy w działaniu komputera dzieli się na cztery typy:

  • komputer ogólnie się zawiesza – mowa o takim problemie, gdy urządzenie nagle przestaje reagować na zadania zlecane przez użytkownika, a remedium zwykle okazuje się ponowne uruchomienie, niemniej problem może się powtarzać z różną częstotliwością;
  • komputer zawiesza się losowo – urządzenie nie reaguje na polecenia w dowolnych momentach, niezależnie od wykonywanej czynności;
  • zawieszanie się „co jakiś czas” – laptop zawiesza się, ale po chwili wraca do normalnego, użytkowego stanu i można na nim dalej wykonywać zadania, bez konieczności ponownego uruchamiania systemu;
  • zawieszanie się aplikacji – urządzenie zawiesza się po włączeniu programu, aplikacji, podczas grania w grę lub przeglądania stron internetowych.

Szukasz akcesoriów do laptopa? Sprawdź: Jakie głośniki bezprzewodowe do laptopa wybrać?

 

Co zrobić, gdy laptop wolno działa?

Twój laptop nie zawiesza się lub zdarza się to bardzo rzadko, niemniej zaobserwowałeś, że działa znacznie wolniej lub jego praca jest głośniejsza niż zwykle? Zacznij od omawianej już wcześniej kwestii wyczyszczenia podzespołów z kurzu i zabrudzeń. Specjaliści wyczyszczą dokładnie laptopa i wymienią pastę termoprzewodzącą, a przy tym ryzyko niepowodzenia i uszkodzeń jest zredukowane niemal do zera, stąd też zalecamy wizytę w serwisie.

Porządki z zewnątrz zrobione? Czas na porządki od wewnątrz. Spowolniona praca może wynikać z nadmiernego przeciążenia systemu zainstalowanym oprogramowaniem i aplikacjami. Zajrzyj do menagera zadań i sprawdź, jakie programy działają i w jaki sposób obciążają system. Być może wiele z nich działa w tle i wcale z nich nie korzystasz? Wyłącz je lub odinstaluj, jeśli nie są konieczne.

Gdy laptop wolno działa, może to oznaczać, że masz do czynienia z niebezpiecznym oprogramowaniem, wirusami, robakami, scareware, malware, koniami trojańskimi i innymi. Nie wszystkie oznaczają, że Twoje urządzenie ulegnie destrukcji, ale mogą odznaczać się spadkiem jakości pracy i wydajności czy zawieszaniem się laptopa. Zalecane jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego, regularne skanowanie i reagowanie na wykryte problemy. Jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się oprogramowania na własną rękę – udaj się do specjalistów.

Następną przyczyną może być zbyt słaby dysk twardy. Im więcej przestrzeni na dysku zajmujesz, tym dysk jest bardziej obciążony. Poza tym pamiętaj, że dyski się zużywają i nawet te nowe mają ograniczoną ilość cykli kasowania, więc z czasem mogą odmówić posłuszeństwa. Zacząć można od czyszczenia dysku i podziału partycji, ale zwykle to tylko odwleka zakup nowego urządzenia w czasie.

Podłożem wolnego działania laptopa bywa także mało pamięci RAM. Najprostszym sposobem na wyczyszczenie pamięci RAM w laptopie jest wyłączenie aplikacji, które wykorzystują sporo jej zasobów. Warto też zamykać zakładki w wyszukiwarce, odinstalować programy, z których nie korzystasz, czy też skorzystać z aplikacji, które pomogą Ci w wyczyszczeniu pamięci RAM w optymalny sposób.

 

Laptop się zawiesza – kiedy do serwisu?

Jeśli dotarłeś do tego momentu w naszym artykule, to z pewnością już wiesz, że wiele podstawowych działań przy zawieszaniu się laptopa i jego spowolnionej pracy możesz wykonać na własną rękę. Do tych czynności zaliczamy m.in. korzystanie z programów antywirusowych, aktualizowanie oprogramowania i sterowników, czyszczenie pamięci RAM, pozamykanie lub odinstalowanie działających programów. Jeśli działania te nie przyniosą pożądanych rezultatów – zawsze warto zgłosić się do serwisantów.

Eksperci wiedzą, jak właściwie zająć się danym modelem urządzenia. Najpierw wykonają niezbędną diagnozę i znajdą przyczynę problemu, a następnie podejmą się odpowiednich działań, by usprawnić sprzęt. Zapewniamy – serwisanci najlepiej wiedzą, co zrobić, gdy laptop się zawiesza!

 

Czy zawieszający się laptop oznacza koniec jego żywotności?

Laptop może zawieszać się z wielu powodów. Podstawową sprawą jest diagnostyka, ponieważ tylko znalezienie przyczyny problemu pozwoli nam się z nim uporać. W większości sytuacji zawieszający się laptop udaje się naprawić samodzielnie, decydując się na czyszczenie, zamknięcie lub odinstalowanie programów czy aplikacji, przeskanowanie programem antywirusowym. Gdy te metody zawodzą – czas udać się do serwisu. Specjaliści dobrze wiedzą, jak wykonać diagnostykę i potrafią uporać się ze znakomitą większością problemów. Tym samym zawieszający się laptop wcale nie musi oznaczać końca jego żywotność i zwykle udaje się go naprawić. Niemniej należy liczyć się z tym, że wiekowy sprzęt w końcu zakończy swój żywot i będzie wymagał wymiany na nowy. W związku z tym przedstawiamy kilka rekomendowanych modeli i wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Dobry producent i podzespoły dopasowane do przeznaczenia komputera przenośnego znacznie redukują ryzyko wystąpienia problemu zawieszania się czy spowolnionego działania laptopa.

 

Jak wybrać nowy laptop – wskazówki

Zacznij od ustalenia swoich potrzeb. Zastanów się, w jaki sposób będziesz eksploatować urządzenie – inny model będzie odpowiedni do pracy i nauki, a inny do korzystania z multimediów czy grania w gry. Poza tym oszacuj, jakim budżetem dysponujesz. W Vobis.pl znajdziesz laptopy od około 1200 zł, ale też takie, które kosztują kilkanaście tysięcy i są wyposażone w najwyższej klasy podzespoły.

Parametry techniczne – na początku wybierz odpowiednią wielkość urządzenia. Najpopularniejsze się laptopy 13-15 cali, choć wielu klientów, którzy zamierzają wykorzystywać sprzęt stacjonarnie, wybiera jeszcze większe, mające nawet ponad 17 cali.

Jeśli chodzi wnętrze urządzenia i zastosowane w nim podzespoły, to uwagę należy skierować m.in. na procesor (im mocniejszy układ, tym sprawniej sprzęt będzie radził sobie z wieloma zaawansowanymi działaniami), ilość pamięci RAM (im jej więcej, tym lepiej), rodzaj karty graficznej (ważne szczególnie w przypadku laptopów gamingowych, laptopów dla architektów i projektantów, grafików komputerowych, fotografów, kamerzystów, montażystów).

Nie mniej ważne są takie parametry, jak na przykład czas pracy na baterii czy funkcje dodatkowe – m.in. czytnik linii papilarnych, wydzielona klawiatura numeryczna, model 5G lub 4 LTE, kamerka, dobre nagłośnienie.

Zakup laptopa – polecane modele

Jeśli decyzja zapadła i zawieszający się laptop utrudnia Ci pracę na nim, a w związku z tym planujesz zakup nowego sprzętu, prezentujemy kilka polecanych urządzeń. Podzieliliśmy je ze względu na przeznaczenie.

  • Laptopy biznesowe – doskonałe do pracy, mobilne, lekkie, eleganckie, a do tego umożliwiające sprawną obsługę programów biurowych, odbywanie wideorozmów i inne działania związane z pracą. Polecane sprzęty to: Laptop Apple MacBook Air 13.3 MMGG2ZE/A czy Laptop Asus ExpertBook B1 B1400 14".
  • Laptopy domowe – służą rozrywce w domu, takiej jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, granie w podstawowe gry, odrabianie zadań domowych, korzystanie z programów i aplikacji. Jaki sprzęt wybrać? Sprawdź na przykład: Laptop ASUS Chromebook C436 | Core™ i3-10110U | 256 GB | 8 GB ChromeOS srebrny albo Laptop HP Victus 16-e0246nw 8GB/512GB SSD Czarny.
  • Zaawansowane laptopy – służą do gamingu, korzystania z obciążających programów i aplikacji. Wyposażone w procesory o dużej mocy obliczeniowej, bardzo dobre układy chłodzenia, dużą pamięć RAM, pojemny i szybki dysk czy świetną kartę graficzną. Tu polecamy dobrze sprawdzić specyfikację sprzętu i dopasować wariant do potrzeb. Sprawdzić parametry i zastanowić się, czy odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Sprawdź: Ranking laptopów do 4000 zł

Podobne artykuły

Blog

Jak skonfigurować wideorejestrator?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i dowody w razie wypadku. Znajdziesz u nas szeroki wybór tych urządzeń, które pomogą

Vobis.pl, 21-06-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty